Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Antibiootikumid – plussid ja miinused

Tagasi lehele Tervisenurk
antibiootikum

Antibiootikumid – plussid ja miinused

Mina olen väga pikalt olnud hästi suur antibiootikumide pooldaja. Veel mõned aastad tagasi ei näinud ma antibiootikumide kasutamises mitte midagi halba. Seda eelkõige just seetõttu, et õige antibiootikumiga on paranemine väga kiire. Reeglina räägitakse meile antibiootikumi plussidest, aga ei mainita võimalikke kõrvalmõjusid. Loomulikult on haigusi, mille puhul on antibiootikumi kasutamine hädavajalik, kuid antibiootikumid tulekski oma kõrvalmõjude tõttu jätta just raskemateks juhtudeks. Toon seekordses blogis välja antibiootikumide kasutamise plussid ja miinused ning samuti ka võimalikud looduslikud alternatiivid.

Antibiootikumide kasutamise positiivsed küljed:

  • toimib kiiresti ehk lemmiku tervis paraneb õige antibiootikumiga juba paari päeva jooksul
  • hävitab ära halvad bakterid
  • vedelal kujul annustatuna toime sisuliselt kohene
  • mugav koerale sisse sööta, sest reeglina lühiajaline ravi

Kasutamise negatiivne pool:

  • hävitab ära ka kõik soolestikus elavad head bakterid. Tasub meeles pidada, et heade bakterite tasakaal võib, aga ei pruugi, taastuda alles 6 kuu pärast
  • negatiivne mõju immuunsüsteemile
  • võimalikud kõrvalmõjud (seedeprobleemid, allergiad, lekkiv soolestik, luude kahjustused, päikesevalguse tundlikkus jms)
  • võib välja kujuneda antibiootikumi resistentsus (teadlaste sõnul antakse ravimiresistentne floora oma järglastele edasi)
  • anti = allasurumine ehk antibiootikum pärsib sümptomeid. Seega võib antibiootikum viia haiguse sügavamale ning ühel hetkel võib see tulla tagasi hullemana kui varem.

Loomulikult ei ole kaasne iga antibiootikumiraviga rasked negatiivsed kõrvalmõjud nagu lekkiv soolestik või allergiad vms. See kõik oleneb antibiootikumiravi pikkusest, koera tervise tugevusest ja paljust muust. Faddyl nt ei juhtunud peale kevadist antibiootikumikuuri nähtavalt mitte midagi. Seevastu Oscaril sai immuunsus ning soolestik ikkagi korraliku löögi ning tegeleme juba viimased 2 aastat tema immuunsuse ja soolestiku tervise parandamisega.

Looduslikud alternatiivid

Oregano õli

Uuringute kohaselt on oregano õlil antibakteriaalsed, viirusevastased, parasiitidevastased ning seenevastased omadused. Need on ka põhjusteks miks osad põllumehed on asendanud antibiootikumid oregano õliga. Oregano õli kasud tulevad karvakroolist ja tümoolist, mis on võimsad fenoolid, mis võivad hävitada kahjulikke baktereid ja mikroobe.

Õli võib kasutada kas välispidiselt, seespidiselt või kasutada seda nt difuuseris.

NB! Kindlasti ei tohi seda anda koerale lahjendamata kujul! Seevastu lahjenda 2-3 tilka teelusikatäies mandli või MCT õlis ning seda võib anda koerale kuni 3 korda päevas.

Ka välispidisel kasutamisel võid segada 1 tilga oregano õli 1 teelusikatäie mandliõliga.

Hoiatus! Ära anna oregano õli koertele, kellel esineb krampe.

Kolloidhõbe

Hõbeda pooldajad väidavad, et selle üks olulisemaid omadusi on võime tugevdada immuunsüsteemi. Nimelt on hõbedaosakesed rakutasandil piisavalt väikesed ning see tähendab, et nad võivad hävitada igat tüüpi patogeene – bakterid, seente eosed, parasiidid, viirused.

80-ndatel viisid Syracuse’i Ülikool ja UCLA meditsiinikool läbi uuringud kolloidhõbedaga ning tõestasid, et kolloidhõbe oli efektiivne bakterite, viiruste ja seenorganismide vastu, muuhulgas ka nende vastu, mis olid muutunud antibiootikumide suhtes resistentseks.

Ainus murekoht on, et kolloidhõbe vähendab kasulike bakterite arvu sarnaselt antibiootikumile.

Kolloidhõbedat võib anda kas suu kaudu või siis muuta see sisse hingatavaks auruks. 5 – 10 tilka, 2-3 korda päevas on tüüpiline suukaudne annus.

Kolloidhõbe on väga hea ka nt hotspoti ravis. Kohe, kui hotspot tekib, määri geel peale.

Manuka mesi

Manuka mesi on pärit Uus-Meremaalt ja Austraaliast ning pärineb teepuuõite nektarist. Tegemist on suurepärase antibiootikumiga.

Igasugune mesi sisaldab sellist antiseptikut nagu vesinikperoksiid, aga see on väga ebastabiilne ning inimese nahas leiduv ensüüm katalaas hävitab selle kergesti. Uus-Meremaa biokeemik avastas üle 20 aasta tagasi, et kui manuka meest vesinikperoksiid välja võtta, jäävad teised fütokeemilised antibakteriaalsed tegurid alles.

Manuka mesi on suurepärane välispidine antiseptik sisselõigete, haavade ja abstsesside (mädakolle) korral. Pane seda lihtsalt kahjustatud piirkonnale. Võid segada ka ternespiimaga, et stimuleerida haava paranemist.

Oma põletikuvastaste ja probiootiliste omaduste tõttu võib manuka meest olla abi ka gastriidi ning teiste seedeprobleemide korral. Lisaks ka kennelköha ja dermatofüütia puhul.

Suukaudse annustamise korral alusta vaikselt ning suurenda järk-järgult kuni järgmiste kogusteni:

  • koerad kuni 9 kilo – 1/2 teelusikatäit kaks korda päevas
  • koerad 9 kuni 27 kilo – 1 teelusikatäis kaks korda päevas
  • koerad üle 27 kilo – 2 teelusikatäit kaks korda päevas

Hoiatus! Ära anna manuka mett koertele, kellel on diabeet või alla 1 aasta vanustele koertele.

Oliivileht

Oliivileht on antimikroobne, antibakteriaalne, viirusevastane ja seenevastane tänu oleuropeiinile. See tugevdab immuunsust ja deaktiveerib patogeenid nagu bakterid, pärm ja viirused. Oliivileht ei kahjusta koera soolestikus asuvaid kasulikke baktereid vaid on suunatud halbadele bakteritele ning jätab mikrobioomi puutumata (soolestik püsib tervena).

Oliivileht võib aidata kennelköha, gripi, sooleinfektsiooni, pärmseene, kuseteede ja hammaste infektsioonide korral.

Oliivilehte leiab nii pulbri, kapslite kui ka tinktuurina. Aga kindlasti otsi orgaanilist toodet, kuna see on kõige tervislikum!

Pulbri puhul arvesta kogustega:

  • väikesed koerad – 1/4 teelusikatäit päevas
  • keskmise suurusega koerad – 1/2 teelusikatäit päevas
  • suured koerad – 1 teelusikatäis päevas

Võid teha teed ka kuivatatud oliivilehtedest. Võta 1 teelusikatäis kuivatatud lehti tassitäie kuuma vee kohta ning jäta 10-15 minutiks seisma. Kurna vedelik ning lase jahtuda. 23 kilo kaaluv koer võib seda juua kuni 1 tassitäis.

Hoiatus! Mõndadel koertel võib oliivileht esile kutsuda seedehäireid. Kui su koer iiveldab, oksendab või tal on maoärritus, proovi muud varianti.

Pärmseene puhul võib anda kuni 500 mg (kapsli või pulbri kujul) päevas 23 kilo kehakaalu kohta. Aga nagu ikka – alusta väiksema kogusega ning suurenda kogust maksimumini järk-järgult. Pärmi suremine võib sümptomeid süvendada.

Siseparasiitide korral otsi oliivilehe ekstrakti, mis sisaldab vähemalt 12% oleuropeiini. Anna kaks korda päevas 8 nädala jooksul:

  • väikesed koerad – 300 mg kaks korda päevas
  • keskmise suurusega koerad – 500 mg kaks korda päevas
  • suurt tõugu koerad – 1000 mg kaks korda päevas
Suur teeleht

Suur teeleht on antibakteriaalne ja põletikuvastane. See sisaldab sellist fütokemikaali nagu allantoiini, mis tapab mikroobe, kiirendab paranemist ning stimuleerib naha kasvu. Seega on see väga hea valik välispidiste antibiootikumide asemel.

Nahaärrituse jaoks tee teelehest losjoon – sega see saialille ja aloe veraga ning määri seda hammustustele, löövetele või haavanditele. Võid kasutada ka iseseisvalt – otsi teeleht, näri lehed puruks ning pane koera haavale.

Kõrvainfektsioonide puhul võid teha teelehest teed.

Sisemiste probleemide korral blenderda värsked teelehed ning sega väikese koguse sooja veega. Võid anda koeral 1 teelusikatäie päevas 9 kilo kehakaalu kohta koos toiduga.

Hoiatus! Teeleht võib mõnikord põhjustada lööbeid, kõhulahtisust või muid allergilisi reaktsioone. Proovi enne suukaudset manustamist välispidiselt!

Koldjuur

Koldjuur sisaldab berberiini – taimne kemikaal, millel on antimikroobsed omadused. Lisaks ka viirusevastased ja põletikuvastased omadused.

Kindlasti tasub taaskord otsida kultiveeritud orgaanilist päritolu toodet. Välispidiseks kasutamiseks osta tinktuuri. Desinfektsioonivahendina kasutamiseks pane väike kogus haavatampoonile ning kanna nahale 3 korda päevas.

Suukaudsel tarvitamisel aitab see usside, giardia, kennelköha, gripi ja seedetrakti infektsioonide korral. Anna 5-10 tilka tinktuuri 9 kilo kehakaalu kohta päevas. Kui sul on koldjuur pulbri kujul, siis anna 1 teelusikatäis pulbrit 9 kilo kehakaalu kohta päevas.

NB! Koldjuurel on väga kibe maitse, seega varja seda maitset mõne hea toiduga.

Koldjuurest võid abi saada ka kõrvapõletike korral. Sega 1 supilusikatäis oliiviõli 2-3 tilka koldjuure ekstraktiga. Tilguta 2-3 tilka segu pipeti abil kõrva.

Hoiatus! Koldjuurt ei tohiks kasutada pikka aega. Kasuta seda umbes nädal ning siis tee paus. Ära kasuta tiinete, vastsündinute ega hüpoglükeemiliste koerte puhul.

Harilik raudrohi

Harilikul raudrohul on antibakteriaalsed omadused. Hariliku raudrohu eeterlik õli on efektiivne paljude bakterite hävitamisel, sealhulgas stafülokokk.

Välispidiselt võib olla abiks haavade ja sisselõigete, põletuste, haavandite, paistetuse ja põletikulise naha korral.

Tee harilikust raudrohust teed – pane 8 supilusikatäit värsket raudrohtu või 4 supilusikatäit kuivatatud raudrohtu umbes liiter keevasse vette. Lase 20 minutit seista, kurna ja lase jahtuda. Pane tee pihustipudelisse ning kanna kahjustatud piirkonnale 3 kuni 5 korda päevas. Teed võid säilitada paar päeva külmkapis.

Saialill

Saialill on mitmeotstarbeline lill, millel on põletikuvastased, seenevastased ning antimikroobsed omadused. Lisaks leevendab see valu ning aitab haavadel paraneda.

Võid teha tinktuurist ise losjooni – lisa 1/4 teelusikatäit lauasoola ühele tassile veele ning lisa 20-40 tilka saialille tinktuuri. Losjooni võid kanda haavatampooni abil haavale 2-4 korda päevas. Sama lahusega võid ka puhastada haava.

Kuivatatud saialillest võid teha teed – lisa 2 teelusikatäit kuivatatud saialille 1 tassile keevale veele. Lase seista, jahuta ning kurna. Pane tee pihustipudelisse ning pihusta koerale, et leevendada sügelust või immuta haavatampoon teega läbi ning pane haavale.

Seespidiselt kasutamiseks pane paar tilka tinktuuri oma koera toidule või lisa veidi kuivatatud saialille.

Hoiatus! Saialille ei tohiks kasutada tiinetel koertel.

Kurkum

Kurkum on enamustel meist kasutusel maitseainena. Kurkumi osas on tehtud üle 6000 uuringu, mis on keskendunud selle kasudele. On isegi tõestatud, et kurkum on parem kui steroidid, põletikuvastased ravimid ja keemiaravi.

Kurkumi aktiivne koostisaine on kurkumiin, mis on antimikroobne ning antibakteriaalne. Samuti on see põletikuvastane ja antiseptiline.

2015 aastal tehti uuring, mis keskendus kurkumiini antibakteriaalsetele omadustele. Kurkumiin hävitas ära kõik testitud bakterid.

Välispidisel kasutamisel sega kurkum orgaanilise aloe veraga ning kanna koera haavadele või kriimustustele.

Seespidiseks kasutamiseks tee kuldne pasta – sega 1/2 tassi kurkumi pulbrit 1 tassitäie veega pannil. Sega seda keskmisel/madalal kuumusel 7-10 minutit kuni tekib paks pasta. Vastavalt vajadusele lisa kas vett või kurkumit. Kui hakkab tekkima paks pasta, lisa 1,5 teelusikatäit jahvatatud musta pipart ning 1/4 tassi MCT õli või gheed (selitatud või). Sega hoolega. Keera kuumus ära ning lase segul jahtuda. Pane purki ning säilita külmkapis kuni 2 nädalat.

Anna koerale 1/8 kuni 1/4 teelusikatäit kuldset pastat iga 4,5 kilo kehakaalu kohta päevas. Ja nagu juba tavaks – alusta väiksemast kogusest ning suurenda järk-järgult maksimum koguseni.

Kurkum iseenesest väljub kehast üpris kiiresti, seega oleks kasulik anda kuldset pastat väiksemate kogustega terve päeva jooksul.

Küüslauk

Ka küüslauku saab kasutada antibiootikumide asemel, kuna küüslaugul on antiseptilised, seenevastased ning antimikroobsed omadused.

Küüslaugust oleme me varem juba kirjutanud, loe küüslaugu ohutusest ja ohututest kogustest SIIT.

Hoiatus! Ära anna küüslauku tiinetele koertele või alla 6 kuu vanustele kutsikatele. Juhul, kui su lemmik sööb mingeid ravimeid, siis aruta küüslaugu andmist oma veterinaariga.

 

Kasutatud allikad:

  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/three-natural-antibiotics-for-your-dog/

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk