Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

10 ohtlikku toiduainet Sinu lemmiku jaoks

Tagasi lehele Tervisenurk
10 ohtlikku toiduainet

10 ohtlikku toiduainet Sinu lemmiku jaoks

Juba ammu on räägitud ohtlikest toiduainetest, mida kindlasti oma lemmikutele anda ei tohiks. Samas tundub mulle, et osadele lemmikloomaomanikele tulevad need endiselt üllatusena. Ja isegi, kui keegi on nt rääkinud, et tema lemmik on söönud ära šokolaadi või viinamarju ning midagi ei ole juhtunud, ei tähenda, et need toiduained on kõikidele lemmikutele ohutud. Karen Shaw Becker toob oma artiklis välja 10 ohtlikku toiduainet, mida mitte ühelgi juhul ei tohiks oma lemmikuga jagada. Toon allpool ülevaate tema artiklist.

10 ohtlikku toiduainet, mida kindlasti ei tohiks oma lemmikule anda

Ksülitool

Ksülitool on looduslik magusaine, mis on lemmikute jaoks ülimalt toksiline. Seda kasutatakse üha rohkemates tarbekaupades, sest see on sama magus nagu sukroos, aga annab ainult 2/3 kaloreid võrreldes suhkruga. See on ka oluliselt odavam kui teised suhkru aseained, mingites olukordades maitseb paremini ning ei pruugi vallandada ka insuliini vabastamist inimestel.

Pea meeles, et ksülitooli võivad sisaldada ka nt toidulisandid ja retseptiravimid. Kui sul on kodus lemmik, kes sööb mida iganes, siis pead olema koostise osas eriti tähelepanelik. Eriti suurt tähelepanu pead pöörama toitudele, mida sa oma lemmikule tahad anda (kasvõi väike tükk preemiaks).

Kofeiin

Enamus inimesi teavad, et šokolaad on koerte jaoks toksiline. Šokolaad sisaldab metüülksantiinidena tuntud aineid, mille hulka kuuluvad nii teobromiin kui ka kofeiin. Nii teobromiin kui ka kofeiin stimuleerivad kesknärvisüsteemi ja südamelihast. Nad lõdvestavad ka silelihaseid, eriti bronhide lihaseid, ja suurendavad uriini tootmist neerude kaudu.

Kui su koer (või ka kass) suudab võtta hommikul veidi su kohvi, siis ilmselt ei jää ta sellest haigeks. Küll aga võib väikeste koerte jaoks olla surmav kohviubade, musta või rohelise teekotikese või kofeiini sisaldavate ravimite (isegi 1-2 tk) ära söömine. Olenevalt kui palju ta alla neelas, võivad sümptomid olla kerged, nagu nt kerge rahutus ja minimaalselt kõrgenenud pulss, kuni surmaga lõppeva kogusega.

Kui sa kahtlustad, et su lemmik tarbis midagi, mis sisaldas kofeiini, võta kohe ühendust loomade kiirabiga. Võidakse esile kutsuda oksendamine ning söetabletid võivad aidata mürkainete puhastamisel kehast. Sõltuvalt lemmiklooma sümptomitest võib olla vajalik ka toetav ravi (nt intravenoossed vedelikud ja ravimid südame löögisageduse ja vererõhu stabiliseerimiseks).

Šokolaad

Šokolaad on valmistatud kakaopuu röstitud seemnetest. Seemnetel on teatud omadused, mis võivad olla lemmikute jaoks ohtlikud, sealhulgas teobromiin ja kofeiin, mis on looduslikult esinevad stimulandid.

Uuringud on näidanud, et koerad, võrreldes teiste koduloomadega, on eriti tundlikud teobromiini suhtes. Seda seetõttu, et nad metaboliseerivad ainet väga aeglaselt, mis tähendab, et see püsib vereringes ebatavaliselt kaua.

Isegi väike kogus šokolaadi võib põhjustada lemmikutel kõrvaltoimeid ning mida tumedam on šokolaad, seda rohkem teobromiini see sisaldab. Tumedad šokolaadid on oluliselt ohtlikumad kui nt piimašokolaad. Muude allikate hulka kuuluvad näritavad maitsestatud multivitamiinid, küpsetised, šokolaadiga kaetud espressooad ja kakaoubade multš (meil ei ole see õnneks levinud). Kõige hullem on kuiv kakaopulber, mis sisaldab kõige suuremas koguses teobromiini.

Sibulad ja muud Allium perekonda kuuluvad taimed

Allium perekonda kuuluvad taimed ehk sibulad, murulauk, küüslauk ning porrulauk teevad osad lemmikud haigeks (on esinenud ka surmajuhtumeid), kui teistega ei juhtu midagi. Mürgituse sümptomid võivad välja lüüa päeva või mitu päeva peale selle alla neelamist, olenevalt tarbitud kogusest.

Alliumi taimede mürgised ühendid on orgaanilised sulfoksiidid. Närimisel muutuvad organosulfoksiidid väävliühendite seguks, mis võib kahjustada punaseid vereliblesid. LiveScience’i andmetel:

“Kui koer või kass sööb sisse kasvõi tüki sibulat (täpsemalt 5 grammi sibulat kehakaalu kilogrammi kohta kassidel või 15 kuni 30 grammi koerte kilogrammi kohta), võib see põhjustada ohtlikke muutusi nende veres. “

Küüslauk võib põhjustada muutusi vere parameetrites, kui seda söödetakse liiga suurtes kogustes (palju rohkem, kui lemmikloomad loomulikult söövad) või kui seda manustatakse inimestele mõeldud küüslaugulisandina.

Viinamarjad ja rosinad

Uuringute kohaselt võivad viinamarjad, rosinad, sultanad ja sõstrad – nii toored kui ka keedetud – põhjustada koertel neerupuudulikkust. Kuid mitte kõigil koertel ei ole nendele toitudele sama reaktsioon. Näiteks ühes uuringus uuriti 180 juhtumit, kus koeri sõid viinamarju ja nendega seotud puuvilju ning teatati, et mõnel koeral ei ilmnenud sümptomeid pärast 2 naela (ca 900 grammi) rosinate söömist, samas kui teised surid pärast vaid peotäie söömist.

Kahtlustatakse, et probleem on selles kuidas puuvilju kasvatatakse (pestitsiidid jms), mitte ohtlikud ei ole puuviljad ise. Sellegi poolest ei soovitata lemmikutele anda ka enda kasvatatud puhtaid viinamarju. Need tuleks igal juhul oma lemmiku toidulaualt eemal hoida.

Alkohol

Alkoholi (etanooli) mürgistus tekib tavaliselt siis, kui lemmikloom (tavaliselt koer) proovib alkohoolset jooki. Mürgistust on esinenud ka koertel, kes sõid mädanenud õunu, kõrremarju ning kuumtöötlemata leiva- ja pitsatainast, mis kõik sisaldavad alkoholi. Teised potentsiaalsed etanooliallikad on värv ja lakk, teatud ravimid, parfüümid / Köln, suuvesi ja teatud tüüpi antifriisid. NB! Olge eriti ettevaatlik jahutusvedelikuga, sest sellel on magus maitse ja lõhn ning loomad tahavad seda juua. Inimeste puhul on juba 150 ml jahutusvedeliku alla neelamist surmav. Lemmikute puhul ilmselt oluliselt vähem!

Nii nagu inimestelgi, imendub lemmikloom alkoholi sissevõtmisel kiiresti seedetraktist ja jõuab ajju. Sümptomid tekivad lühikese aja jooksul, sealhulgas depressioon, koordinatsiooni kaotus, letargia, sedatsioon, kehatemperatuuri tõus, ohtlikult aeglane hingamine ja kooma.

Makadaamia pähkel

Makadaamia pähklid on ainsad pähklid, millest lemmikloomad peaksid hoiduma, sest need võivad isegi väga väikestes kogustes põhjustada sügavaid seedetrakti häireid. Ja kuigi spetsiifilist toksiini ei ole tuvastatud, võivad allaneelamise sümptomid ilmneda 12 tunni jooksul ja nende hulka võivad kuuluda tagajäsemete nõrkus, oksendamine, jäikus ja koordinatsiooni kaotus, värisemine, palavik, kõhuvalu ja kahvatud limaskestad.

Leivataigen

Enamik leivataignast sisaldab pärmi ja soojas anaeroobses keskkonnas (näiteks ahjus või karvase pereliikme sisemuses) muudavad pärmis sisalduvad ensüümid taignas sisalduva suhkru etanooliks (alkoholiks) ja süsinikdioksiidiks. Süsinikdioksiid paneb taina kerkima ja etanool maitsestab leiba, kuna see küpsetamise ajal aurustub.

Leivataignast söönud lemmiklooma puhul on kaks muret. Esiteks on kõhus suur mass tainast, mis kerkib pidevalt, mis ei tekita mitte ainult teie lemmikloomale ebamugavust, vaid võib ka tema mao või soolestiku katki teha. Teiseks soodustab mao soe keskkond taignas oleva alkoholi pidevat kääritamist, mis võib põhjustada etanoolitoksikoosi.

Küpsetatud kondid

Küpsetatud kondid on koertele ja kassidele ohtlikud, kuna kipuvad kildudeks minema. Enamik veterinaararste on teinud operatsioone, et eemaldada killud, killud ja ummistused kaaslastelt, kellele on antud keedetud luid või kes neid puhastasid. Traagiliselt osutuvad mõned juhtumid surmavaks.

On oluline märkida, et meie koera esivanemad ja looduses elavad kaaslased on söönud tooreid konte igavesti. Koerad söövad oma loomulikus elupaigas saaki, sealhulgas liha, elundeid, luid ja soolestiku sisu. Tegelikult on lemmikloomal bioloogiline vajadus luuüdis ja luudes leiduvate toitainete järele.

Koertele meeldib tooreid konte närida nii maitsva maitse, vaimse stimuleerimise ja selle tõttu, et kogu see närimine on suurepärane harjutus lõualuu lihastele. Seega paku oma koerale ainult tooreid konte – kas söödavaid ja/või meelelahutuslikke luid.

Suhkrused, soolased, rasvased ja töödeldud toidud inimestele

Toidujäägid ei pruugi olla lemmikloomale kahjulikud, olenevalt sellest, millest toit koosneb ja milliseid koostisosi kasutatakse. Näiteks küpsetatud liha (ilma maitseaineteta) sobib nii koertele ja kassidele. Jagamiseks sobivad lemmiku jaoks ohutud keedetud või toored köögiviljad (ei mingeid maitseaineid ega lisandeid).

Toidud, mida tasub vältida on kõik praetud toidud, kaste, täidis ja pasta; töödeldud või suhkrurikkad toidud; leib, saiad ja kõik magustoidud.

Samuti on kõige parem segada väike osa ohutut inimestele mõeldud toitu oma lemmiklooma tavatoiduga ja pakkuda seda talle tavapärasel söögiajal.

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk