Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kollane okse – kas ma peaksin olema mures?

Tagasi lehele Tervisenurk
kollane okse

Kollane okse – kas ma peaksin olema mures?

Tihtipeale jõuavad meie juurde koeraomanikud, kelle koer aeg-ajalt oksendab kollast vahtu või lima. Enamus omanikke küll teavad, et tegemist on sapiga, aga ega selle vastu suurt midagi ette ei osata võtta. Kuigi mu enda koerad ei ole eriti kunagi oksendamistega hädas olnud, siis olen osanud soovitada vaid asju, mida olen kusagilt lugenud. Kuna sapi oksendamine viitab sellele, et magu on tühi, siis olen ma tavaliselt soovitanud jagada toiduportsjonid lihtsalt väiksemateks kogusteks ning anda tihedamalt süüa. Aga saan ka aru, et igas olukorras ei ole võimalik seda teha, sest meil ju lisaks koeraomanikeks olemisele ka enda elud elada. Nägin aga mõni aeg tagasi Dogs Natural Magazine’i asutaja Dana Scotti videot kollase okse kohta – mida see tähendab ja millest võiks abi olla.

Miks mu koer oksendab sappi?

Kollane värv tekib sapist ning sappi valmistab koera maks kui ta üritab rasvu lõhustada. Sappi säilitatakse sapipõies ning sealt vabastatakse see seedetrakti kui koer sööb.

Mõnikord võib aga sapp koera kõhus koguneda ning sattuda tema söögitorru, kust see siis välja oksendatakse. Okse võib olla vahune ja limane, aga see on igal juhul kollane ning väga harva on selle hulgas näha toitu.

Peamised põhjused sapi oksendamiseks

Tühi kõht – sapp koguneb toidukordade vahepeal ning see võib magu ärritada. Selle ärrituse tulemusena su koer oksendabki. Koerainimesed nimetavad seda nälja oksendamiseks.

Soovitus – anna väiksemaid koguseid ning tihedamalt ja enne magamaminekut väike snäkk.

Tühja kõhu tõttu oksendamine on eriti tüüpiline just seeniorkoerte puhul.

Toidutundlikkus – selle tulemusena koguneb sapp kehas ning maos tekib põletik. Sellega võib kaasneda ka kõhulahtisus.

Kui koer sööb lisaks ka muru ning näed okse sees ka muru, tasub kaaluda oksendamise põhjusena just toidutundlikkust. Kui seda juhtub 1-2 korda, siis võib olla, et konkreetne toit ei sobi.

Soovitus – pane oma koer 24 tunniks paastule ning anna talle selle aja jooksul lihtsalt veidi kondipuljongit.

Rasvad – kuna sappi kasutatakse rasvade lõhustamiseks, võib rasvane toit esile kutsuda kollase vahu või lima oksendamist. Üldiselt võib põhjuseks olla, et koer sõi rasvasemat toitu või snäkki, kui see, millega ta tavapäraselt harjunud on. Sellisel juhul toimub oksendamine paari tunni jooksul peale söömist.

Soovitus – kui tegemist on 1-2 oksendamisega, siis jälgi lihtsalt, et järgmine snäkk ei oleks nii rasvane.

Ürdid abiks?

Kui oksendamist esineb paar üksikut korda 1-2 päeva jooksul, siis ei ole reeglina vaja arsti juurde minna ning saab kodus ilusasti hakkama. Küll aga on mõned ürdid, mis võivad aidata mao ärrituse ja põletiku korral (mõlemad kutsuvad esile kollast okset).

Altee (marshmallow root) – see suudab reageerida seedetraktiga ehk katab seedetrakti ning vähendab seeläbi põletikku.

Kasutamine – kapsli korral anna umbes 50 mg ca 9 kg kehakaalu kohta 1-2 korda päevas. Võid segada toiduga ning paastu korral anda koos kondipuljongiga.

Lagritsajuur – jälgi, et see oleks DGL ehk glütsürritsiin on eemaldatud (see nimelt võib olla ärritav).

Kasutamine – anna umbes 50 mg ca 9 kg kehakaalu kohta 1-2 korda päevas.

Lisaks võid lisada koera toidule kummelit, aloe vera lehte ja libejalakat.

NB! Jälgi lihtsalt, et tegu oleks orgaaniliste toodetega ning need ei sisalda aineid nagu maltodekstriin või silikoondioksiid.

Tõsisemad põhjused sapi oksendamiseks

Kui su koer oksendab väga tihti või mitu päeva järjest, tasub minna veterinaari juurde kontrolli. Kolm võimalikku põhjust:

  1. Pankreatiit – pankrease põletik ning see on koera jaoks päris valulik. Reeglina kaasneb sellega kõhulahtisus ja reeglina juhtub see paari päeva jooksul peale väga rasvase toidu söömist.
  2. Soolestiku ummistus – mõnikord koerad neelavad alla kas mänguasju või siis suuri konditükke. Kõik need võivad soole niimoodi ära ummistada, et midagi ei pääse läbi. See on reeglina koera jaoks valulik, koer võib olla valust küürus ning võib üritada ka kakada (aga miskit ei tule välja).
  3. Mõni raskem mao häire – siia alla kuuluvad nt haavandid (tavapärane rohtude manustamisel), giardiaas või parasiidid, mõnda tüüpi kasvajad või mao krooniline põletik.

Kokkuvõtteks

Üldine reegel – kui koeral on alles söögiisu, tal puuduvad valud, palavik ega ei esine ka kaalukaotust, vaid ainus sümptom on oksendamine, siis ei ole aeg-ajalt oksendamine väga suur probleem.

Soovitused:

  • hoia silma peal tema dieedil ja snäkkidel (vali madalama rasvasisaldusega toit)
  • proovi anda süüa korraga vähem & tihedamini
  • lisa toidule ülalpool nimetatud ürte, et kaitsta tema soolestiku limaskesta.

Winner Plus valikus on väga heaks abimeheks kõhu heaolu toidulisand, mis rahustab seedetrakti ning tekitab soolestiku seintele kaitsva kihi.

 

Originaalvideot saad vaadata siit – https://www.youtube.com/watch?v=20ZXqUXKWD0

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk