Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Oksendamine ja kodused abivahendid

Tagasi lehele Tervisenurk
oksendamine

Oksendamine ja kodused abivahendid

Me kipume loomade puhul alati rääkima oksendamisest, mitte aga taasväljutamisest. Ma ei ole isegi kindel kas enamus inimesi teab mis on vahet oksendamisel ja taasväljutamisel. Iseenesest väljendi mõttes pole ju vahet mida me kasutame, aga tegelikkuses on nende kahe erinevus väga suur. Nimelt taasväljutamine on see kui üles tuleb seedimata toit. Ehk kui su koer sülitab välja midagi, mis näeb välja nagu seedimata toit, mis on kaetud limaga, on tegemist taasväljutamisega ning see on täiesti normaalne. Enamus koeri tahavad ka selle taasväljutatud toidu uuesti ära süüa. Seevastu okse tuleb alati kõhust ja ülemisest soolestikust ning sellel on üldiselt unikaalne ebameeldiv tekstuur, värv ja lõhn. Lisaks on oksendamise puhul koera käpad reeglina jäigad ning ta vaevleb (kõõksub) kui okse üles tuleb. Toome seekordses blogis ära enamlevinud põhjused, millal peaks minema veterinaari juurde ning millistest taimedest võib kergema iivelduse puhul abi saada.

Kiire ülevaade artiklist

Oksendamine – põhjused ja millal minna veterinaari juurde

Oksendamise mõte on toksilise materjali kehast välja saamine! Kui su koer oksendab, peaksid sa esimesena püüdma aru saada miks ta oksendab.

Enamlevinud põhjused oksendamiseks on:

      • neelas alla midagi, mida ei oleks pidanud
      • toiduallergia
      • reaktsioon mõnele ravimile
      • parasiidid
      • stress
      • organi talitlushäire

Mõnikord võib koer oksendada korra ning tunda ennast koheselt paremini. Teistel juhtudel võib oksendamine olla pidev ning sellisel juhul peaksid olema eriti ettevaatlik, sest see seab su koera vedelikupuuduse ohtu. Eriti ohtlik on see kutsikate & seeniorkoerte puhul. Kui koer oksendab, siis peaksid jälgima, et ta saab piisavalt vedelikku.

Veterinaari juurde peaksid kindlasti minema:

      • kui oksendamisega kaasnevad teised sümptomid ehk nt kõhulahtisus, krambid, vaht suu ümber või lihaskontrolli kaotus. Sellisel juhul võib tegu olla mürgitusega ning peaksid minema kohe kiirabisse;
      • kui okse sees on verd või koer oksendab väga jõuliselt;
      • sa kahtlustad seedetrakti ummistust või maokeerdu.

Kodused abivahendid

Kui su koer oksendab, siis on alati variant lasta koera kõhul lihtsalt puhata. Ära anna tahket toitu 6-8 tundi! Iga tund võid anda väikese koguse kondipuljongit, kui see koeral sees püsib! Pea meeles, et kutsikad ei tohi paastuda!

Kui su koer suudab vedelikku sees hoida juba 12 kuni 24 tundi, võid hakata uuesti pakkuma väikestes kogustes tahket toitu.

Minu enda kogemus on see, et kui koeral ei püsi vesi ka sees, siis võib tegu olla sooleummistusega ning ma läheksin esimesel võimalusel arsti juurde. Sooleummistus on üsna kriitiline.

Ingver

Kasuta 1 spl värsket ingverijuurt. Viiluta ja tükelda ning lase tõmmata 10-15 minutit 1 tassis (250 ml) peaaegu keevas vees. Lase jahtuda ning anna koerale 1 tl iga ca 6,8 kg kehakaalu kohta. Ingverit tasub kasutada koertel, kes armastavad sooja!

Fenkol

Fenkol sobib paremini koertele, kellel on raskusi oma kehatemperatuuri reguleerimisega. Kasuta fenkolit esimeste iiveldussümptomite ilmnemisel. Tee lahus – 1 tl jahvatatud fenkoliseemneid ning 1 tassitäis vett. Lase sellel 20 minutit kaetult tõmmata ning anna 1 tl iga 6,8 kg kehakaalu kohta.

Kummel ja piparmünt

Kummel on soojendav & niiske, piparmünt jahutav & kuiv. Mõlemad on spasmolüütilised ehk spasme kõrvaldavad, seega rahustavad seedetrakti ja aitavad leevendada iiveldust. Lahuse tegemiseks võta 1 spl emba-kumba ning vala üle peaaegu keeva veega. Lase jahtuda ning anna 1 tl iga ca 6,8 kg kehakaalu kohta.

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk