Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kapsas koerale?!

Tagasi lehele Tervisenurk
kapsas

Kapsas koerale?!

Kapsas ei ole just kõige levinum köögivili meie koerte toidulaual. Ma kahtlustan, et üheks põhjuseks võib olla see, et kapsas võib tekitada gaase ning kes see meist ikka peeretavat koera koju tahab :). Küll aga tasub kapsa lisamist koera toidulauale kaaluda, sest dr. Karen Shaw Beckeri sõnul sisaldab toores kapsas kvertsetiini. Kvertsetiin on antioksüdant, mis võib teie lemmiklooma tervisele kasu tuua oma põletikuvastase, antimikroobse ja potentsiaalse vähivastase toimega. Lisaks sisaldab kapsas ka teisi antioksüdante nagu C-vitamiin, karotenoidid ja antotsüaanid, samuti luteiini ja zeaksantiini. Lisaks ütleb dr. Becker, et gaasid tekivad üldjuhul siis, kui lähed kapsa andmisega liiale.

Kapsa tervislikkus seisneb kvertsetiinis

2004 aastal avaldatud uuringu kohaselt on toores kapsas rikas kvertsetiini poolest (tegemist siis antioksüdandiga). Seda on inimeste seas põhjalikult uuritud ning teadlased on märkinud, et kvertsetiinil on nii põletikuvastased kui antimikroobsed toimed. Huvitaval kombel võivad kvertsetiinist kasu saada ka meie lemmikud.

Ühe uuringu kohaselt on kvertsetiinil ka neuroprotektiivne toime, mida võib tõlgendada inimeste puhul paremat Alzheimeri tõve ravi. Täpsemalt inhibeerib kvertsetiin amüloid-beeta tootmist, mis vähendas kognitiivseid häireid testihiirte puhul. Teises uuringus vähendas koertel, kellele toideti polüfenoolide (mis sisaldas kvertsetiini), antioksüdantide ja polüküllastumata rasvhapetega rikastatud dieeti, atoopilise dermatiidi raskusastet.

Veel ühe uuringu kohaselt kvertsetiini ja C-vitamiini (askorbiinhape) kombinatsioon näitas põletikuvastast potentsiaali. Spetsiifiliselt, teadlased märkisid, et need kaks ühendit toimivad koos, et inhibeerida fruktoosist põhjustatud NLRP3 põletikku. Oncology Reports ajakirjas avaldatud artiklis toodi välja aspekt, et kvertsetiinil võib olla ka vähivastane toime. Teadlased väitsid, et kvertsetiin “vähendas oluliselt” kasvaja mahtu võrreldes kontrollrühmaga.

Kapsas sisalduvad antioksüdandid

Lisaks kvertsetiinile sisaldab kapsas ka teisi antioksüdante nagu C-vitamiin, karotenoide ja antotsüaane, lisaks veel ka luteiini ja zeaksantiini. Kõik need mängivad suurt rolli, et aidata su lemmikut hoida parimas vormis. Nt C-vitamiin sisuliselt omab loomade puhul sama efekti mida inimeste puhul. Funktsioonid hõlmavad antioksüdantide taseme tõstmist, parema immuunvastuse ja kudede kasvu reguleerimist.

Karotenoidid on looduslikult esinevad terapeutilised ühendid mis annavad köögiviljadele nende pigmendi (punane, oranž või kollane välimus). Beeta-karoteen on peamine karotenoid, mida leidub kapsalehtedes. Uuringud näitavad, et see võib aidata parandada sinu lemmiku immuunvastust ning seda eriti just siis, kui ta läheneb vanemale eale. 2020 aasta uuring näitas, et karotenoidide tarbimise suurendamine võib aidata parandada munade ja liha kvaliteeti ning lisaks vähendada ka oksüdatiivset stressi nii veel koorumata kui ka juba koorunud lindudel.

Luteiin ja zeaksantiin on olulised antioksüdandid, mida leidub tüüpiliselt võrkkestas. Need kaks aitavad loomkatsete mudelite põhjal vähendada vanusega seotud makula (tähni ja tagapooluse) degeneratsiooni, katarakti moodustumise, uveiidi ja muude nägemisega seotud probleemide riski loomkatsete mudelite põhjal. Sarnaseid tulemusi näitas ka teine ​​loomkatse.

Punane kapsas on samuti rikas antotsüaanide poolest, teine pigmentide klass, mis võib pakkuda terapeutilist kasu. Näiteks ühe uuringu kohaselt võib antotsüaniinidel olla vähivastane toime ning neid on avastatud mustikatega toidetud hiirte kopsudest. Uuringus, mis avaldati ajakirjas Frontiers in Pharmacology, on antotsüaniinidel ka neuroprotektiivne toime.

Kapsas pakub ka kiudaineid

Kapsas sisaldab ka kiudaineid – 0,10 grammi supilusika kohta. Maiusena, väike portsjon kiudaineid võib aidata turgutada sinu lemmiku seedesüsteemi. Ajakirjas Nutrients avaldatud uuringu kohaselt võivad kiudained toetada paremat väljaheidete liikumist ning soolestiku mikrobioota profiili kui ka parandada küllastusetunnet, mis võib aidata kaasa kaalu säilitamisele.

Pea siiski meeles, et koerad ja kassid vajavad dieedis väikest kogust kiudaineid. Kui sa annad oma lemmikule toiteväärtuselt tasakaalustatud ja tema liigile sobivat toitu, mis sisaldab lisaks madala glükeemilise indeksiga köögivilju nagu kapsas koos sobivate probiootikumide ja seedeensüümidega ning ta väljaheide on väike ning tugev, siis ta saab piisavalt kiudaineid.

Kokkuvõtteks

Internetis levib väga palju valeinformatsiooni paljude tervislike puu- ja köögiviljade, pähklite ja seemnete osas. Selle põhjuseks on asjaolu, et tihtipeale märgitakse kõik riskid (nt ületarbimise oht või liiga suurte tükkide või seemnetega lämbumine) “mürgisuseks”. Nt kapsa puhul võib liigne tarbimine põhjustada gaase ja puhitust.

Kuigi alati on mõistlik eelistada mahesorte, ütleb dr. Becker, et kapsad reeglina ei sisalda väga suures koguses pestitsiidijääke ehk neid on suhteliselt ohutu süüa.

Ka kapsa andmisel peaksid jälgima, et see moodustaks vähem kui 10% nende päevasest kaloraažist. Kui annad mitut puu- ja köögivilja korraga, siis peaks kõikide viljade kaloraaž jääma alla 10% päevasest kaloraažist. Kapsas on mõeldud ikkagi tervislikuks vahepalaks, mitte aga asendustoiduks. Suurema osa oma kaloraažist peaks ikkagi tulema tasakaalustatud, toitainerikkast ja liigikohasest dieedist.

Kui sinu lemmiku puhul tekitab kasvõi väike kogus kapsas gaase, siis võid proovida kapsa aurutamist, sest see võib vähendada gaasi tootmist. Ja ikka – kui sa pole kunagi oma lemmikule kapsast andnud, siis alusta väikese kogusega peeneks hakitud kapsaga, mille segad toidu sisse. Ära suurenda kogust enne, kui tema keha on jõudnud sellega kohaneda.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk