Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Herxheimeri reaktsioon

Tagasi lehele Tervisenurk
Herxheimeri reaktsioon

Herxheimeri reaktsioon

Kui ma Ossuga koos oma teekonda loodusliku toidu ja keha puhastamise osas alustasin, siis tabasid ka teda algul tagasilöögid. Sisuliselt tundus kõik minema paremaks ja siis järsku tuli tagasilöök – mädane nahapõletik ootamatult tagasi. Kuna mul ei olnud väga varianti alla anda (sest arstid ei osanud meid aidata), siis otsustasin jätkata samamoodi. Üpris kiiresti läks olukord uuesti paremaks ning ka nahapõletikku oli oluliselt kergem kontrolli all hoida. Hiljuti sain teada, et sellise keha käitumise nimeks on Herxheimeri reaktsioon ning ongi üsna tavapärane, et enne paranemist võib asi minna hullemaks. See on ka asi, mida ma alati oma klientidele rõhutan.

Kui parem näeb välja hullem

19 sajandi lõpus olid süfiliitilised nahakahjustused üsna tavapärased. Euroopa dermatoloogid Adolf Jarisch ning hiljem Karl Herxheimer märkasid, et üsna peatselt peale nahakahjustuste ravimist, muutusid patsiendi nahakahjustused suuremaks ning põletikulisemaks. Patsiendid kurtsid ka iivelduse ja palaviku üle.

Reeglina kestsid sümptomid 2-3 päeva ning siis patsiendi sümptomid kadusid. Sellist keha vastust hakati kutsuma algul Jarisch-Herxheimer reaktsiooniks ning hiljem jäi nimeks lihtsalt Herxheimeri reaktsioon.

Tervenemiskriis

Umbes 100 aastat hiljem teame me Herxheimeri reaktsiooni kui detoksifikatsiooni reaktsiooni või välja suremist. Toon allpool ära kuidas Herxheimeri reaktsioon näeb välja pärmseene ravi puhul.

Herxheimeri reaktsioon on üpris tavapärane kui hakatakse ravima pärmseent. Kui pärmseen hakkab kehas surema, võib see vabastada toksilist ainet nimega atseetaldehüüd. See on alkoholi töötlemise kõrvalprodukt ning arvatakse, et see tekitab pohmelli. Pärm muuhulgas toodab ka toksiini nimega gliotoksiin, mis võib ärritada sinu koera maksa.

Lisaks sellele hoiab pärmseen kinni raskemetalle, mis lõpuks võidakse vabastada sinu koera vereringesse. Kuigi see ei ole pärmi välja suremine, on raskemetallide detoksifikatsioon järjekordne näide Herxheimeri reaktsioonist.

Sarnaselt inimestele, on Herxheimeri reaktsioon koertel ajutine ning tavaliselt kestab paarist tunnist kuni paari nädalani. Peale seda kui see läbi saab, näeb su koer välja ning tunneb ennast palju paremini.

Kuidas olukorda leevendada?

Nagu öeldud, siis Herxheimeri reaktsioon on tavapärane detoksifikatsiooni reaktsioon kehas. See on märk sellest, et bakter, pärm, viirused või toksiinid eemaldatakse kehast. Küll aga võib see mõjutada sinu lemmiku enesetunnet ning ta võib ennast veidi kehvasti tunda. Mõned soovitused, kuidas neid sümptomeid leevendada:

 • jälgi, et su lemmikul oleks piisavalt vett
 • hoia oma lemmik aktiivsena
 • toida teda puhta toiduga, mis on vaba igasugustest kemikaalidest
 • toeta maksa ja neere, et kiirendada detoksifitseerimise protsessi

Kui reaktsioon on tõsine, siis tasub ravi panna pausile kuni su lemmik näeb parem välja ning ka tunneb ennast paremini. Aga ära lase ennast kõigutada sellest, et su koeral läheb olukord algul veidi kehvemaks… see on kõigest märk, et detoksifitseerimise protsess toimub.

Dogs Naturally Magazine asutaja Dana Scott soovitab koera aitamiseks anda:

 • seedeensüüme, sest need aitavad kiiresti seedida ning eemaldada surnud pärmirakke
 • humiin-/fulvohapet, bentoniitsavi ja klorellat, kuna need suudavad siduda raskemetallidega ning aidata kehal kiiremini puhastuda.

Mis asi on Herxheimeri reaktsioon?

Tegemist on immuunsüsteemi reaktsiooniga toksiinidele (endotoksiinid), mis vabastatakse siis, kui kehas tapetakse ära suur kogus patogeene aga keha ei suuda neid toksiine piisavalt kiiresti elimineerida. Lühidalt öeldes on see reaktsioon, mis toimub keha puhastumisel ning vabastatud toksiinid kas süvendavad ravitavaid sümptomeid või siis tekitavad oma sümptomeid. Oluline on meeles pidada, et sümptomite süvenemine ei viita ravi ebaõnnestumisele, vaid reeglina hoopis vastupidi.

Kokkuvõtteks

Olles ise Ossu puhul Herxheimeri reaktsiooni läbi teinud, tean ma täpselt kui ahastav võib olla hetk, kus olukord tundub minevat hullemaks, mitte aga oodatult paremaks. See on ka põhjuseks miks ma oma klientidele alati rõhutan, et näe väikeseid paranemise märke. Loomulikult tuleb arvestada, et kõik organismid on erinevad ning igal koeral ei pruugi tagasilööke üldse tekkida. Küll aga ära oota looduslike vahendite kasutamisel kohe imet, sest need ei toimi üleöö (tegemist ei ole ravimitega).

Juba ammu on räägitud, et muutuste nägemine võib aega võtta ka lausa 30 päeva. Minu kogemusel küll tulevad väikesed paranemise märgid kas paari päeva või reeglina nädala jooksul, aga kokkuvõttes selgub see sellest kui tõsine on koera olukord ehk kas ja kui palju on kehas baktereid, pärmseent ja/või raskemetalle.

Mina Ossu puhul nägin esimesi muutusi üsna kiirelt, kuid kuna ma ilmselt ei puhastanud ta keha korralikult kohe ära (meeletud ravimid, mis ta kiirabis peale sai), siis tegelesin tema nahaprobleemidega vahelduva eduga lausa 1,5 aastat. Tänaseks üritan vähemalt 2 korda aastas teha talle klorella kuuri ehk puhastada organismi ning pakkuda talle täiendavalt mineraalaineid ja vitamiine. Pea meeles, et klorella sisaldab väga suures koguses tsinki ning tsink vastutab muuhulgas sinu koera naha ja karvastiku eest.

Minu peamine sõnum on, et ära anna esimese tagasilöögi puhul alla. Oma kliente julgustan alati teada andma kuidas koeral läheb ning muuhulgas nägema just neid pisikesi muutusi paremuse poole. Olgu selleks nt naha punetuse vähenemine, punnide vähenemine või kasvõi lihtsalt sügeluse vähenemine. Usu mind, et lõpuks oled sa tänulik, et sa selle tagasilöögi perioodi üle elasid!

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comments (2)

 • Kui ohutud on allergiaravimid? - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

  […] Me peame hakkama sümptomite asemel ravima algpõhjust. Senikaua kuni me leevendame kõigest sümptomeid, ei saa me olukorrale lahendust. Inimeste puhul me hakkame aru saama, et toit mõjutab meie tervist. Holistilised arstid ütlevad, et keha suudab ennast ise tervendada, aga me peame oma tervist toetama. Kahjuks on seaduse mõttes lemmikloomad veel asjad ning seetõttu paljud ei näe ka seost tervise ja toidu vahel. Puhta ja loodusliku toiduga on võimalik imesid teha ehk sisuliselt allergiatest vabaneda, aga see kõik võtab aega. Me oleme harjunud, et ravimite puhul toimub muutus paremuse poole sisuliselt 1-2 päevaga ning sama oodatakse ka looduslikelt vahenditelt. Looduslike vahendite puhul on aga kindlasti vaja arvestada vähemalt 30 päevaga ning muuhulgas võib olukord alguses paariks päevaks ka hullemaks minna. Tegemist on tavapärase Herxheimeri reaktsiooniga. […]

  märts 10, 2023 at 10:52
 • Atoopiline dermatiit - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

  […] reaktsiooniga, mis üldiselt kestab paar päeva ning siis sümptomid ka kaovad. Tegemist on Herxheimeri reaktsiooniga. Kuigi olukorra halvenemine võib tekitada tahtmine käega lüüa, ei tasu seda kohe […]

  märts 24, 2023 at 09:18

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk