Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kui koer magab palju?

Tagasi lehele Tervisenurk
koer magab palju

Kui koer magab palju?

Me teame, et koerad magavad palju (öeldakse, et 10-12 tundi). Mis hetkel aga magab koer liiga palju ning on põhjust muretsemiseks? Kindlasti üheks põhjuseks on koera vananemine ehk vanem koer magabki rohkem. Mis hetkel võib letargia aga viidata tervisemurele, mida ei maksa ignoreerida? Kindlasti tuleb arvestada, et iga loom on erinev ning see kui palju nad und vajavad on erinev. Seetõttu on mõistlik oma koera magamisharjumusi jälgida, et saaksid aimu kui midagi tundub valesti olevat. Üheks heaks variandiks on nt Fitbark aktiivsusmonitor. Tegelikult peaksid sa proovima üldse aru saada mis on sinu koera jaoks normaalsus – normaalne käitumine, normaalsed söömisharjumused, normaalne väljaheide, normaalne piss jne. Kui sa tead une pealt, mis on tema normaalsus, on sul väga lihtne aru saada kui midagi on valesti (nt veidi loid). Mõned tavapärased letargia põhjused on nt mõni haigus, mürgitus, ravimid, emotsionaalsed stressorid (sh hiljutine koduvahetus või lein oma kaaslase surma korral).

Põhjused miks koer magab palju

Haigus

Kui su koer muutub järsku vähem aktiivsemaks, võib see viidata mõnele terviseprobleemile. Kindlasti tuleks selle variandiga arvestada siis, kui toimuvad muutused tema isus, soolestiku tühjendamise harjumustes või suhtluses perekonna või teiste pere lemmikutega. Haige koer on tavaliselt harjumatult vaikne ning loid. Kui koer on letargiline juba 24 tundi, on mõistlik võtta ühendust oma veterinaariga. Näiteks kui letargiaga kaasnevad järjepidev oksendamine või verine okse, väljaheide või uriin, on põhjust muretsemiseks. Teine punane lipp on keeldumine toidust. Mida kiiremini saab su lemmik diagnoosi ning ravi, seda parem võimalus on täielikuks paranemiseks.

Mürgi allaneelamine

See võib juhtuda nii õues (eriti soojematel kuudel) kui ka toas, kui su koer sööb valet inimestele mõeldud toitu (eriti ohtlikud on šokolaad või mis iganes sisaldab ksülitooli), saab kätte nt purgi mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid või ka nt mürgise toataime.

Kui su koer muutub järsku letargiliseks või tal on muid mürgistuse sümptomeid (nt oksendamine) ning sa tead või kahtlustad, et ta on söönud midagi potentsiaalselt mürgist, vii ta kiiremas korras arsti juurde.

Uus ravim

Kui su lemmik on pandud just uuele ravimile ning ta tundub järsku letargiline, on suure tõenäosusega asi ravimis. Igal ravimil on lühi- või pikaajalised kõrvaltoimed, mis võivad olla kerged kui ka eluohtlikud. Kui sa märkad, et su koera käitumine muutub kohe peale uue ravimi andmist, informeeri koheselt oma veterinaari. Kindlasti ravimite puhul on mõistlik uurida ohutumaid variante (kui tegemist ei ole eluohtliku seisundiga). Seda soovitust tasub kindlasti jälgida siis, kui su koerale määratakse mõni eriti problemaatiline ravim (nt prednisoloon) või siis pikaaegne ravim mõne kroonilise seisundi tarbeks.

Koer on peres uus

Letargilised võivad tunduda ka koerad, kes on stressis, ärevuses või hirmul. Seega, kui sa oled just toonud oma koera koju, vajab ta aega uue keskkonna ja perega harjumiseks. Ta võib tunduda loid lihtsalt sellepärast, et ta on võõral territooriumil ning veidi emotsionaalselt rabatud.

Paku talle palju positiivset, hella ja armastavat hoolt ning proovi vältida esimeste nädalate jooksul ülestimulatsiooni. Kui koer tundub muidu terve, siis tema aktiivsuse tase tõuseb loomulikult, kui ta õpib sind usaldama ning ta tunneb ennast ümbritsevas keskkonnas mugavalt.

Su koer on kaotanud oma sõbra

Kui kaks lemmikut on omavahel lähedaselt seotud ning üks neist peaks surema,  võib ellujäänud koer kogeda stressireaktsiooni, mis sarnaneb paljuski inimeste poolt läbielatud leinale. Lisaks letargiale on mõned sümptomid ka nt:

  • muutused magamisharjumustes;
  • muutused söömisharjumustes;
  • huvikaotus tavapäraste tegevuste osas;
  • vastumeelsus olla toas/kodus üksinda või eemal pereliikmetest;
  • kodus ringi hulkumine, sõpra taga otsides.

Kokkuvõtteks

Mina väga soovitan oma lemmikute harjumusi jälgida ning tundma õppida, sest seda lihtsam on sul aru saada kui lemmikul midagi viga on. Kindlasti on väga heaks abimeheks ka aktiivsusmonitor, mis mõõdab nii koera und kui aktiivsust. Lisaks annab see teada, kui koer järsku oluliselt rohkem magab. Aga ka tavapärane harjumuste muutumine/jälgimine aitab.

Minu enda koerte puhul on kõige paremad näitajad nii söögiisu kaotus kui ka soovimatus mitte liikuda. Nimelt ootavad nad igal hommikul oma jalutuskäiku. Kuna käin nendega jalutamas eraldi, siis alati jääb üks kõigepealt koju. See aga ei tähenda, et nad algul ukse juures mõlemad ei oota. Kui nüüd üks ukse juurde ei tuleks, siis oleks minu jaoks see kohe punane lipp, et miskit on valesti.

Need koerad, kellel ei ole väga suurt toidumotivatsiooni ning kui koer tõesti näiteks üks päev süüa ei taha, aga muidu tundub kõik korras, siis proovi teda meelitada kas lemmikmaiuse või muu heaga. Koer, kes on haige, ei võta suure tõenäosusega vastu ka maiust.

Sõbra kaotuse puhul soovitan mina koeraga rohkelt aega veeta ning jalutamas käia. See on minu kogemusel kõige parem viis mõlemal leinaga toime tulla ning lisaks tugevdab see teie omavahelist sidet.

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk