Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Spetsiaalne kuivtoidu sari mini tõugudele?

Tagasi lehele Tervisenurk

Spetsiaalne kuivtoidu sari mini tõugudele?

Paljudel lemmikloomatoidu tootjatel on olemas eraldi kuivtoidu sari mini tõugudele. Ilmselt on paljud neid ka müügil näinud, kuid miskipärast inimesed aga väga neid oma koerale osta ei taha. Toome allpool ära mõningad põhjused, miks võiks/peaks eelistama mini tõu puhul just spetsiaalselt neile välja töötatud kuivtoitu.

Väikeste ja mini tõugude toitumisvajadused

Tulenevalt oma suurusest on väikestel ja mini tõugudel erinevalt suurtest tõugudest erinevad toitumisvajadused, millega tuleks alati ka arvestada:

 1. väikesed ja mini tõud vajavad iga kehakaalu kilo kohta hoopis rohkem energiat kui suured ja väga suured tõud. Seda seetõttu, et koera ainevahetuse kiirus on seotud koera kehapinnaga. Kuna väikestel ja mini tõugudel on suurem kehapinna ja kehakaalu suhe, siis vajavad nad ühe kilo kohta rohkem energiat. Seega vajavad nad kõrgema kalorisisaldusega toitu ning eelistatult aeglaselt vabastavas vormis, mis toetab nende ainevahetust. Nt Winner Plus Mini Adult holistic toit annab metaboliseeritavat energiat 3 925 Kcal/1 kg kohta kui nt Winner Plus Lamb & Potato holistic toit annab 3 477 Kcal/1 kg kohta.
 2. väikesel koeral on ilmselgelt ka väiksem magu, seega on seal vähem ruumi säilitamaks suurt kogust toitu. Seega peavad nad saama väikese kogusega kätte võimalikult palju kvaliteetseid toitaineid, et toetada oma organeid. Mida väiksem on makku jõudev krõbin, seda kergem/kiirem on seedimine ja toitainete omandamine.
 3. nad on igatpidi väiksemad (ninast sabani), seega valides neile väikesed krõbinad, on neil hoopis mugavam neid süüa ja krõbistada.
 4. lisaks kujutab suurem krõbin endast ka lämbumisohtu, kui koer ei näri krõbinat piisavalt väikesteks tükkideks (seda eriti apla koera puhul).

Mis tingimustele võiks väikese ja mini tõu toit vastata:

 1. kvaliteetne ja hästi seeditav proteiin, mis toetab nende kasvu, paranemist ja hooldust kui ka energiavajadust;
 2. kvaliteetne rasvasisaldus, mis toetab ainevahetust;
 3. omega 3 ja omega 6 rasvhapete kõrge sisaldus;
 4. rohkem kaloreid tänu kiiremale ainevahetusele;
 5. hästi seeditavad süsivesikud tervislikuks seedesüsteemiks ning aeglaselt vabastavaks energiaks;
 6. kõrge seeditavus – mida paremini on toit seeditav, seda rohkem toitaineid nad omandavad;
 7. väikesed graanulid, mis tagavad neile kvaliteetse toitumise ning mida neil on lihtne süüa.

Krõbina närimine ei puhasta hambaid

Tihtipeale on meile öeldud, et väikesele või mini tõule valitakse suurem krõbin eelkõige seetõttu, et närimine ju puhastab hambaid ning mida rohkem koer peab kuivtoitu närima, seda puhtamad on ju hambad? Kahjuks see nii aga ei ole. Kui koer sööb kuivtoitu, siis pehme materjali kiht katab hambaid. 7-10 päeva pärast see kõvastub ning muutub lubjastunud toidumaterjaliks, mida me teame hambakivi nime all. Selle protsessi käigus tekib üha rohkem ja rohkem kihte ning tulemuseks on “räpane suu”. Hambakivi võib esile kutsuda nii igemete paisumise kui veritsemise, mida aga avab ukse koera vereringesse – võimaldades bakteritel jõuda südamesse, maksa, neerudesse ja muudesse kehaosadesse. Paljud tõsised terviseprobleemid võivad alguse saada hambakivist, seega on hädavajalik seda ennetada.

Kuivtoit on küll endiselt suurepärane toiduvorm, mida oma koerale pakkuda, kuid tuleb arvestada, et kuna kuivtoidus puuduvad abrasiivsed ained (nt luud), jääb kuivtoit hammaste vahele kinni ning seetõttu soodustabki hambakivi teket. Lahenduseks on pakkuda koerale juurde kas toortoitu (toores liha sisaldab ensüüme, mis lõhustavad toitu, lisaks ka luid, mis toimivad tõhusa abrasiivina) või siis pakkuda naturaalseid närimismaiuseid (närimine on väga tõhus viis hambakivi eemaldamiseks).

Winner Plus kuivtoidu sari mini tõugudele on leitav siit.

Aprilli lõpuni on võimalik osta just mini ja väikestele tõugudele mõeldud kuivtoite soodsama hinnaga. Nii 10 kui 18 kilostele kottidele on soodustus lausa 50%, tooteid piiratud koguses. Müüme laost ära tooted, mille parim enne kuupäev on 2020, täpsem info toote juures.

 Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk