Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Säilivusaeg

Tagasi lehele Tervisenurk

Säilivusaeg

Ma olen juba pikalt tahtnud tuua selgust mõistetesse parim enne vs kõlblik kuni. Nimelt kõikidel toodetel, mida on võimalik süüa, peab olema peal parim enne või kõlblik kuni kuupäev. Väga paljud meist tegelikult ei pööra sõnadele väga tähendust, vaid vaatame ainult kuupäeva. Tegelikkuses on nende kahe väljendi erinevus tohutult suur. Muuhulgas tuleb see kuupäev panna ka toodetele, mis tegelikkuses ei aegu. Meie valikus on selliseks tooteks nt pühvli sarv. Kuigi sellel on vaja panna peale parim enne kuupäev, siis ei tähenda see seda, et see peale seda kuupäeva närida ei kõlbaks.

Kuupäev pannakse toidule seetõttu, et toidukäitleja kohustus on tagada, et klientidele pakutav toit oleks tarbimiseks ohutu. Selleks on omad toiduohutuse eeskirjad, millest tuleb ka kinni pidada ning neid järgida. Ütlen vahemärkusena, et lemmikloomatoit on reeglina mittesöödav (kui ei ole tehtud samast toorainest millest inimesele mõeldud toit) ehk sellele ei rakendu samad nõuded mis inimesele mõeldud ehk söödavale toidule. Muuhulgas hõlmavad need nõuded ka selle tagamist, et toit ei oleks riknenud ega aegunud. Parim enne kuupäevad, pakendamise kuupäevad ja kõlblik kuni kuupäevad on võtmetähtsusega, et teada saada, milliseid toite on ohutu valmistada ja süüa ning millised toidud tuleks ära visata. 

Parim enne kuupäev

Parim enne parim enne kuupäev näitab, millal lõpeb toidu nn vastupidav eluiga. Üldise definitsiooni järgi tähendab vastupidav eluiga „eeldatavat aega, mille jooksul avamata toiduaine säilitab sobivates tingimustes säilitamisel oma värskuse, maitse, toiteväärtuse või muud tootja väidetud omadused”. Selle kuupäeva leiad pakendilt sõnade “parim enne” või inglise keeles lühendi BBE all.

Pea meeles – parim enne kuupäeva möödumisel on toidu tarbimine endiselt ohutu, lihtsalt on võimalus, et toit hakkab kaotama oma toiteväärtust (reeglina maitse ja lõhn). Siiski on teada, et enamus ettevõtteid jätavad sinna veel vähemalt paari kuu varu ning keegi ei tea täpselt kui kiiresti toiteväärtus kaduma hakkab, kui seda säilitada õhukindlalt (enamus toite ei kannata valgust ega õhku). Minul nt on kodus siiani avatud purgis kibuvitsapulber (Ossu liigeste toetamiseks), mille parim enne oli juuli 2021. Ja ma võin kinnitada, et selle omadused on endiselt olemas, sest Ossut see aitab.

Seega ütleb parim enne kuupäev tarbijatele, et avamata toode peab olema kõrge kvaliteediga kuni selle konkreetse kuupäevani. Kuupäeva võtmeks on see, et toodet tuleb käidelda ja säilitada nõuetekohaselt vastavalt selle konkreetse toiduaine nõuetele. Seega konkreetse toote käsitsemise ja ladustamise juhiste mittejärgimine mõjutab toote kvaliteeti „parim enne” kuupäeva järgi. See tähendab ka seda, et paki avamisel ei kehti enam parim enne kuupäev. Pea meeles – toote ohutust ei taga mitte kuupäev, vaid toidukäitleja protokollid ja toiduohutusreeglid.

Kõlblik kuni kuupäev

Kõlblik kuni kuupäev ei ole sama nagu parim enne kuupäev. Kõlblik kuni kuupäev on kohustuslik toiduainete puhul, millel on spetsiifiline toiteväärtus, mis võib pärast määratud aegumiskuupäeva peatuda ning on seotud selgelt toidu ohutusega.

Kõlblik kuni toitu võib süüa kuni pakendil näidatud kuupäeva lõpuni, kuid mitte pärast seda. Kõlblik kuni kuupäevi kasutatakse kiiresti riknevate toiduainete puhul (nt liha-, kala- ja piimatooted ning valmissalatid). Selleks, et kõlblik kuni kuupäev kehtiks, on vaja hoolega jälgida säilitamisjuhiseid. Näiteks kui pakendil olevad juhised käsivad pärast avamist külmkapis hoida, tuleks toitu hoida külmkapis temperatuuril 5°C või alla selle.

Kui toiduaine kõlblikkusaeg on möödas, tuleb see ära visata ja seda mitte kasutada – see tähendab, et seda ei tohi süüa, küpsetada ega külmutada. Toit võib olla ohtlik süüa ja juua, isegi kui seda on õigesti hoitud ning see näeb hea välja ja lõhnab hästi. Paljusid toiduaineid võib külmutada enne kõlblik kuni kuupäeva ning sellisel juhul pakendil toodud kuupäev enam ei mängi rolli.

 

Kokkuvõtteks

Ma kindlasti ei taha öelda, et igati mõistlik on hakata ostma toitu või toidulisandeid, mille parim enne on kas juba möödas või kohe möödumas. Küll aga ei peaks selliseid tooteid kartma. Need reeglina ei ole su lemmikule kuidagi ohtlikud, kui nende lõhn ja välimus on samasugused nagu enne.

Kui sa tahad aga olla täiesti kindel, et see on sinu lemmikule ohutu, siis mina soovitan need sügavkülmutada. Toidu puhul eriti lihtne – pane väikeste kogustega sügavkülma ning võta välja, siis kui vaja läheb. Pane sügavkülma valmis nt nädalased portsud. Enamus toidulisandeid tohib samuti sügavkülmutada, eriti neid, mis on pulbri kujul, aga mina ei viitsi nendega jännata. Enda kogemusele tuginedes ütlen, et tegelikult need ei kaota oluliselt oma väärtust.

Küll aga ei soovita ma isegi oma lemmikule anda liha, mille kõlblik kuni kuupäev on möödas ning toode ei ole olnud sügavkülmas (külmutamine pikendab säilivustähtaega).

Pea meeles, et parim enne kuupäevaga toodete puhul võid toidu kõlblikkuse hindamiseks kasutada lõhna ja välimust, kõlblik kuni kuupäeva puhul ei mängi välimus ja lõhn rolli.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk