Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Liigeseprobleemid ja mis neid põhjustavad

Tagasi lehele Tervisenurk
Liigeseprobleemid

Liigeseprobleemid ja mis neid põhjustavad

Liigeseprobleemid koertel on üha sagedasemad aga me ei tea omanikena kas me saame neid aidata. Need, kes on kokku puutunud koerte liigeseprobleemidega, need teavad kui keeruline teema see on. Tihtipeale kaasnevad liigeseprobleemidega krooniline põletik, valu kui ka lonkamine. Väga tihti aga ei räägita kolmest põhjusest, mis liigeseprobleeme endaga kaasa toovad. Teen sellel korral lühikese ülevaate Dogs Naturally Magazine artiklist, kus vaadatakse lähemalt 3 peamist viga mida tehakse, mis võivad endaga kaasa tuua liigeseprobleemid. Lisaks ei piirdu liigeseprobleemid ainult vanade koertega. Üha noorematel koertel tekivad sellised hädad nagu puusa või küünarliigese düsplaasia või siis põlveprobleemid.

Kuigi tihti arvatakse, et me ei saa midagi liigeseprobleemide ära hoidmiseks teha, siis soovitatakse vältida 3 viga, mida enamus teevad, aga mis võivad kaasa tuua liigeseprobleemid.

Ülevaktsineerimine

On mitmeid uuringuid, mis viitavad vaktsineerimisele (eriti katku vastu) kui peamisele süüdlasele koerte liigeseprobleemide tekkimisel.

Mõned näited:

  • Suurbritannias 1997. aastal läbi viidud 4000 koeraga uuring näitas, et kohe pärast vaktsineerimist tekkisid suurel arvul koertel liikumisprobleemid;
  • Veterinaar dr Jean Dodds on täheldanud “… hilinenud kõrvaltoimete hulka kuuluvad… koerte katku antikehad koerte liigesehaiguste korral.”
  • Veterinaartoodete komitee kasside ja koerte vaktsineerimise töörühm on märkinud, et “…tõendid selle kohta, et koerte katku viirus (ja võib-olla ka vaktsiinid) võib immuunkomplekside moodustumise kaudu olla seotud koerte reumatoidartriidiga.”
  • 1999. aastal tehti Purdue ülikoolis läbiviidud tuntud uuringus kutsikatele marutaudi vaktsiin ning lisaks tavapärane segu muudest vaktsiinidest. Autorid leidsid, et vaktsineeritud kutsikatel tekkisid autoantikehad oma kollageeni vastu. Järeluuringus täheldati sarnaseid tulemusi koertel, kes said ainult marutaudivaktsiini või ainult multivaktsiini. Selles uuringus osalenud vaktsineeritud koerad hävitasid sõna otseses mõttes oma kollageeni.
  • 1989. aasta uuringus leidsid Bari jt kollageenivastased kompleksid kõikides koerte liigesehaigustes. Nad leidsid autoimmuunsuse kollageeni suhtes 72,4% reumatoidartriidiga koertel, 88% nakkusliku artriidiga koertel ja 52% osteoartriidiga koertel. Ristitõbe põdevatel koertel oli ka suurenenud autoantikehade tase. Neil oli ka kõrgem kollageenivastaste antikehade tase sünoviaalvedelikus (mis ümbritseb liigeseid).

Kollageen on elastne valk, mis hoiab nahka koos. Lisaks moodustab kollageen 70–90% lihastest, kõõlustest, sidemetest ja muudest liigeseid toetavatest kudedest. Kollageeni lagunemisel organismis muutuvad liigesed vähem stabiilseks, lihased ja sidekude lõtvuvad ja muutuvad rabedamaks ning hakkavad tekkima liigeseprobleemid. Kollageen mitte ainult ei kaitse liigesekõhre, vaid kaitseb ka kõõluseid ja sidemeid rebenemise eest. Kui on teada, et vaktsineerimine kahjustab kollageeni, on mõistlik oma koera vaktsineerimisi piirata, et aidata tal vältida liigesehaigusi ja vigastusi.

Veterinaar dr. Ronald Schultz viis läbi uuringu, kus ta vaktsineeris kutsikaid kõigest ühe doosi katkuvaktsiiniga. Vaid 4 tundi hiljem pani ta samasse tuppa katkuga nakatunud koertega. Ükski kutsikas ei saanud katku ehk kõik olid kaitstud selle ühe süstiga. Selle põhjal võib öelda, et katku korral on korduv vaktsineerimine täiesti ebavajalik. Lisaks tõestas dr. Schultz juba aastaid varem, et kaitse põhivaktsiinide (sh katku) vastu kestab vähemalt seitse aastat ja tõenäoliselt terve koera elu. Seega leiab tema, et kui kutsikas on korra katku vastu vaktsineeritud, siis ei ole põhjust seda üha uuesti korrata.

Varane kastreerimine/steriliseerimine

Kastreerimine ja steriliseerimine on väga vastuoluline teema. Siiski tasub teada, et varasel kastreerimisel/steriliseerimisel võib olla suur mõju koera liigeste tervisele. Nimelt kui kutsikad kastreeritakse/steriliseeritakse enne nende täiskasvanuks saamist kaotavad nad suguhormoonid, mis reguleerivad normaalset kasvu. Koerte igas pikas luus on liigese lähedal kõhre riba, mida nimetatakse kasvu (epifüüsi) plaadiks. See plaat ehitab luud üles, kui teie kutsikas areneb ning muutub suuremaks ja pikemaks. Kui kutsikas on täiskasvanuks saanud, sulgub kasvuplaat ja kutsikas saavutab täispikkuse.

On mitmeid uuringuid, mis näitavad, et liigesehaiguste risk on palju suurem, kui kutsikas kastreeritakse/steriliseeritakse enne kasvuplaatide sulgumist. Kasvuplaadid sulguvad olenevalt teie koera suurusest erinevatel aegadel ja hiiglaslike tõugude puhul võib see toimuda alles 2-aasta vanuselt. Koera liiga varane steriliseerimine võib tähendada suuremat riski haigestuda liigesehaigustesse, nagu puusa- ja küünarliigese düsplaasia, kraniaalsed ristatirebendid või põlvekedra luksatsioon.

Lisaks ei tohi ära unustada, et osad tõud on altid liigeseprobleemide ohtudele. 2013. aastal U-C Davises läbi viidud uuringus võrreldi varajase kastreerimise/steriliseerimise mõju kuldsetele ja labradori retriiveritele. Tulemused näitasid, et kuldsete retriiverite puhul kahekordistas alla 6 kuu vanuste kastreerimine/steriliseerimine liigesehaiguste esinemissagedust 4–5 korda rohkem kui tervetel koertel, samas kui labradori retriiverite puhul kahekordistas kastreerimine/steriliseerimine mõlema soo liigesehaiguste esinemissagedust.

2016. aastal avaldatud uus uuring näitas, et alla 1-aastaste saksa lambakoerte kastreerimine/steriliseerimine suurendas liigesehaiguste esinemissagedust isastel 7%-lt 21%-le ja emastel 5%-lt 16%-le.

Koera kastreerimine või steriliseerimine on isiklik otsus, mis hõlmab paljusid erinevaid tegureid. Kui oled aga otsustanud seda teha, siis palun oota kuni ta on saanud täiskasvanuks ehk suure koera puhul umbes 2-aastaseks saamist.

Soolestiku tervise ignoreerimine

Kui su lemmiku soolestiku tervis ei ole korras võib see põhjustada kogu kehas põletikku ning seeläbi soodustada ka liigesehaigusi. Kui sa märkad, et su keskikka jõudnud koera liikumine hakkab kangeks jääma, on asi ilmselt artriidis, eriti tõu puhul, kellel on eelsoodumus liigeseprobleemide tekkeks. Kuid artriidi sümptomid võivad olla lihtsalt üks levinumaid soolestiku sündroomi sümptomeid. Lekkiv soolestik võib põhjustada palju tervisehäireid ning varajane liigesehaigus võib olla lihtsalt üks neist.

Terve soolestik on väga oluline terviseprobleemide puhul. On mõningad asjad mida saad ise teha, et aidata oma koera soolestikul paraneda:

  • paku oma koerale võimalikult head toitu (lisa kindlasti toorest)
  • vähenda vaktsiinide ja ravimite tarbimist
  • kasuta keemiliste toodete asemel looduslikke tervishoiuvahendeid ja kahjuritõrjevahendeid.

Kokkuvõtteks

Väga tihti öeldakse, et liigesehaigused on lihtsalt halb õnn või on tegemist halbade geenidega. Tegelikkuses on ka meil omanikena teatav kontroll. Jah, varjupaigast koera võttes on ta tõenäoliselt kastreeritud/steriliseeritud ja ka vaktsineeritud. Kuid Sinul omanikuna on kontroll tema edasise tervise üle, sealhulgas otsustada kas ja millal sa teda vaktsineerid. Kui aga võtad pisikese kutsika, siis saad väga palju ise ära teha. Hoolitse tema soolestiku tervise eest, hoidu ülevaktsineerimisest ning kui tõesti tahad teda kastreerida/steriliseerida, siis oota kuni ta on saanud täiskasvanuks (suurte tõugude puhul 2 aasta vanuseks saamiseni).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk