Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

GMO lemmikloomatoidus

Tagasi lehele Tervisenurk
GMO lemmikloomatoidus

GMO lemmikloomatoidus

Kui mõni uus klient meie showroomi satub ja me hakkame toidust rääkima, kuulen üsna tihti, et mais on väga paha. Ma ei ütle, et mais on kuidagi oluliselt parem kui näiteks riis või kartul või kaer. Küll aga on mais saanud oma halva maine seetõttu, et väga suur osa maisist (ja ka sojast) on geneetiliselt muundatud. Geneetiliselt muundatud maisi väldiks ma igal juhul ning seda nii enda kui oma lemmikute toidus. Miks aga GMO lemmikloomatoidus ikkagi nii levinud on? Peamisteks põhjusteks on see, et GMO tooraine on reeglina odavam ning lisaks väidetakse, et see ei ole kuidagi meie lemmikutele ohtlik. Tuletame kasvõi meelde, et USA’s on täna olemas ka geneetiliselt muundatud lõhe. Teen seekord põgusa ülevaate dr. Karen Shaw Beckeri artiklist, mille kohaselt GMO tooraine põhjustab kasvajaid, organikahjustusi ning enneaegset surma.

Seos GMO ja glüfosaadi vahel

Mitte kuidagi ei saa GMO’st rääkides üle ka glüfosaadist. Nimelt on peamine põhjus organismide geneetiliseks muutmiseks see, et taime võib piserdada glüfosaadiga (mis hävitab ära sisuliselt kõik ning on tuntud vähktõve põhjustaja!). Seega kõik muu geneetiliselt muundatud taime ümber hävib, aga taim ise saab rahulikult edasi kasvada. See on oluliselt odavam kasvatamise viis kui palgata töötajad, kes käivad käsitsi umbrohtu taime ümbert välja kiskumas. Dr. Becker toob ära kirjelduse USA põllukultuurides kasutatavate GMO’de kohta:

USA-s on toiduks töödeldud põllukultuuride hulgas kollane mais, sojaoad ning puuvill, puuvillaseemneõli kujul.

Ettevõtted nagu Monsanto ja DuPont modifitseerivad neid taimi nii, et need sisaldaksid Bacillus thuringensis bakteritest saadud pestitsiidi, et need oleksid vastupidavamad herbitsiididele (eriti glüfosaadile, mida tuntakse kaubamärgi Round-up nime all) kasutamisel ning lisaks oleks neil ka muid omadusi.

Minu enda arvates taandub see kõik meie enda väärtustele. Kas sina tahad kas ise süüa või oma lemmikule anda keemiliselt “täiustatud” toitu? Teadlased on juba aastakümneid väitnud, et GMO tooted on ohutud, siiski on ju teada kuidas faktidega manipuleeritakse. Nii on ka GMO puhul. Kui sa ei usu, siis loe uuringut teemal “Kuidas GMO terviseriske on süstemaatiliselt valesti esitatud”. Lisaks väidavad tarbijakaitserühmad, et kunagi peeti ohutuks ka nt transrasvu, BPA-d, punast värvainet nr. 2, pliibensiini jne. Ühe viimase lisandusena ma paneksin siia ka titaandioksiidi, mille kasutamine keelati ära alles paar aastat tagasi. NB! Lemmikloomade puhul on titaandioksiid aga endiselt lubatud ning figureerib nt hambapastades, seega loe silte!

GMO ja uuringud rottidega

Dr. Becker toob oma artiklis ära ka viited kolmele uuringule. Uuringud viidi läbi rottidega, aga tulemused on päris jahmatavad.

2009 aastal läbi viidud uuring näitas, et geneetiliselt muundatud mais põhjustas rottidel märkimisväärseid neerude ja maksakahjustusi ning avaldas negatiivset mõju ka teistele organitele, sealhulgas südamele ja põrnale. Ning seda kõigest peale 90 päeva toidu andmist.

2012 aastal viidi läbi rottide eluea pikkuse uuring, kus rottidele anti toitu, mis sisaldas geneetiliselt muundatud maisi. Katses osalenud rotid mitte ainult ei surnud varem kui tavatoitu söönud rotid, vaid neil arenesid ka piimanäärmekasvajad ning tõsised neerude ja maksa kahjustused. Isastest rottidest surid enneaegselt 50% ning emastest 70%, võrreldes kontrollgrupis olnud 30% isaste ning 20% emastega. Dr. Becker on selle uuringu kohta eraldi öelnud

Huvitav on see, et see uuring tõmmati kaks aastat pärast avaldamist tagasi, mis minu arvates näitab suurtootjate mõjuvõimu “teadusele”. Tarbijad on õigustatult umbusklikud.

2016. aastal viidi läbi veel üks uuring, kus rotid, kellele söödeti geneetiliselt muundatud maisi 90 päeva jooksul, kannatasid tõsiste peensoole pinna limaskestade kahjustuste all. Kahjustused hõlmasid soolehatusid, mis on soolestikust toitaineid omastavad sõrmekujulised struktuurid. Need olid deformeerunud ja lamestatud ning mõned rakud olid omavahel kokku kleepunud. Limaskesta näärmed olid ebanormaalsed ning veresooned ummistunud. Kahjustunud piirkondade ümber oli põletik ning lisaks olid ka sooleseina rakud struktuuri poolest ebanormaalsed.

GMO lemmikloomatoidus

Ma olen üsna veendunud, et enamus müügil olevaid lemmikloomatoite sisaldavad GMO’d. Eriti ettevaatlik tasub olla madala hinnaklassiga toitude puhul, sest geneetiline muundamine aitab hoida toidu kasvatamise kulud madalamatena. Mina eelistan toitu, mille puhul tootja ütleb, et toode on GMO vaba (õnneks üha enam tootjaid ka seda märgivad). See, kui keegi ütleb poes, et toit ei sisalda näiteks maisi või sojat, ei garanteeri seda, et toidus ei ole kasutatud GMO toorainet. GMO võib olla sisuliselt mis iganes.

Veterinaar dr. Michael W. Fox on koostanud alljärgneva nimekirja võimalikest ohtudest:

  • Herbitsiide nagu glufosinaat ning glüfosaat kasutatakse paljudes riikides geneetiliselt muundatud põllukultuuridel. Saak neelab need mürgid endasse ning lisaks hävitatakse samal ajal ka kõike muud piirkonnas kasvavat ja suurt osa lähedalasuvate veekogude vee-elustikust. Needsamad herbitsiidid põhjustavad loomadel neerukahjustusi, sisesekretsioonisüsteemi häireid ning sünnidefekte konnadel. Need on ka surmavad paljudele kahepaiksetele. Glüfosaati on inimeste puhul seostatud nurisünnituste, enneaegsete sünnituste ning mitte-Hodgkini lümfoomiga.
  • Toitumisspetsialistid ja terviseeksperdid seostavad GMO toitude laiema tarbimisega üha enam inimeste allergiate, sealhulgas nahahaiguste ja põletikuliste seedetrakti häirete tõusu.
  • Sõltumatud loomade toitmise ohutusuuringud näitavad geneetiliselt muundatud toiduainete kahjulikke või seletamatuid mõjusid, sealhulgas nt põletikku ja ebanormaalset rakkude kasvu seedetraktis, maksas, neerudes, munandites, südames, kõhunäärmes ja ajus.
  • Geneetiliselt muundatud põllukultuurid on osutunud ebastabiilseteks ja suurema kalduvusega planeerimata mutatsioonidele. See omakorda tähendab, et me ei tea kas kasvatatud toit on toitev või üldse ohutu.

Väiksem tõenäosus saada GMO-ga loomatoitu on eelistada orgaaniliselt kasvatud toorainest valmistatud toitu. Samamoodi ei ole lubatud kasutada GMO toorainet tehastes, kellele on väljastatud öko-sertifikaat.

Kokkuvõtteks

Mulle endale ei meeldi mitte ükski äärmus. Fakt on see, et me ei saa enda ega oma lemmikute maailma teha täiesti ohutuks, aga me saame enda otsustega muuta maailm veidi paremaks paigaks. Ma ise proovin järgida nii enda kui oma lemmikute puhul vähemalt 80/20 reeglit ehk vähemalt 80% proovin ma anda oma lemmikutele seda, mille kvaliteedis olen ma täiesti kindel.

Dr. Becker ütleb, et täna ei ole veel kindlaid tõendeid selle kohta kuidas GMO täpselt koera või kassi tervist mõjutavad. Siiski toob ta ära, et 2009. aasta aruandes GMO toiduainete kohta toodi välja järgmised aspektid:

  • teatud loomkatsed on näidanud, et GMO toiduained võivad mõjutada toksiliselt mitmeid organeid ja süsteeme;
  • enamik GMO toiduainetega tehtud uuringute tulemused näitavad, et need võivad põhjustada mõningaid tavalisi toksilisi mõjusid nagu nt maksa-, pankrease-, neeru- või reproduktiivmõju ning lisaks muuta hematoloogilisi, biokeemilisi ning immunoloogilisi parameetreid;
  • väikesed kogused allaneelatud DNA-d ei pruugi seedimisprotsesside käigus laguneda ning on võimalus, et see DNA võib siseneda vereringesse.

Minu enda jaoks on see nimekiri piisav, et GMO’d igal võimalusel vältida. Aga igaüks teeb enda otsused ise, meie asi on lihtsalt seda infot jagada.


Kasutatud allikad:

FAQ

GMO on geneetiliselt muundatud organism. Sisuliselt võivad kõik toidud olla geneetiliselt muundatud, mis muudavad need vastupidavaks nii herbitsiididele kui ka pestitsiididele. Lisaks on USA’s tänaseks heaks kiidetud juba ka geneetiliselt muundatud lõhe ehk mis sisaldab kasvuhormooni.

GMO’st rääkides ei saa me kuidagi üle ega ümber glüfosaadist (kõige levinum toode on Round-Up). Peamine põhjus organismide geneetiliseks muutmiseks on see, et see võimaldab taime piserdada glüfosaadiga. Glüfosaat hävitab ära sisuliselt kõik muu peale geneetiliselt vastupidavaks muudetud taime.

Glüfosaat on tuntud vähktõve põhjustaja! Glüfosaat põhjustab loomadel neerukahjustusi, sisesekretsioonisüsteemi häireid ning konnadel sünnidefekte. Lisaks on surmavad paljudele kahepaiksetele. Inimeste puhul on seda seostatud nurisünnituste, enneaegsete sünnituste ning mitte-Hodgkini lümfoomiga. GMO toitude laiema tarbimisega seostatakse inimestel nii allergiaid, nahahaiguseid kui ka põletikuliste seedetrakti häirete tõusu. Loomade puhul näitavad uuringud nt põletikku ja ebanormaalset rakkude kasvu seedetraktis, maksas, neerudes, munandites, südames, kõhunäärmes ja ajus.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk