Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Rutiin kui stressi alandaja

Tagasi lehele Tervisenurk
rutiin

Rutiin kui stressi alandaja

Juba ammu on räägitud, et koerad armastavad rutiini. Nimelt on nende elu oluliselt mõnusam ja rahulikum mida kindlamalt on rutiin paigas. Ma olen sellest küll olnud alati teadlik aga möönan, et ega ma ei ole siiani väga mõelnud miks rutiin koerte jaoks just nii oluline on. Olen viimased 4 päeva kuulanud soolestiku tervise teemalisi webinare. Kõrvu jäi kõlama ühe veterinaari ütlus, et koer tahab teada mis on päevaplaan kui omanik ärkab. Ehk me räägime üsna põhjalikust rutiinist. Mitte ainult söömise aeg vaid ka jalutuskäigud, trennid jms. Teadaolevalt ei oska koerad kella lugeda, aga neil on mingi sisemine aja- ja päevade arvestus. Küll aga tuli ka minule üllatusena kui suurt rolli mängib stress meie lemmiku soolestikule. Muuhulgas võib näiteks oksendamine ja kõhulahtisus olla tingitud stressist ehk ka lihtsast rutiini puudumisest. Proovime sellesse teemasse veidi selgust tuua.

Ilmselt paljud teavad, et meie koertel on iga pühapäev metsas käimise päev. Minul on kodus sisuliselt üles tõusmise hetkest hull kisa ja siblimine, sest nad teavad, et on metsa minek. Ja kui te arvate, et see on seotud riietega, siis ei ole. Ma võin käia hommikumantlis veel ringi aga Faddy ja Oscar jälgivad igat mu sammu. Muuhulgas olen ma alates septembrist käinud üldiselt igal hommikul poistega jalutamas (mõned üksikud korrad on hommiku asemel jalutuskäik toimunud õhtul). Kui esimesed nädalad oli olukord üsna rahulik, siis mingi hetk hakkas Faddy hommikul vinguma. Tahtis õue minna ning kui lasin, siis läks istus välisukse taha ning hakkas seal vinguma. Tükk aega ma ei saanud aru mis toimub aga tegelikkuses pole selle taga muud kui tekkinud rutiin.

Miks on koera jaoks rutiin oluline?

Koerad on olnud inimeste lojaalsed kaaslased juba sajandeid ning nende olemasolu toob meie ellu tohutult rõõmu. Aga nii nagu meie, vajavad ka koerad struktuuri ning järjepidevust. Siinkohal tulebki mängu rutiin. Koerad on samasugused nagu inimesed. Kui meie läheme stressi, siis meie kehad vabastavad hormoone, mis tekitavad võitle-või-põgene reaktsiooni. Kui koerad lähevad stressi, vabastab nende keha kortisooli. Kortisool on hormoon, mis aitab neil hakkama saada ohuga. Aga liiga palju kortisooli võib olla kahjulik, sest võib viia nii ärevuse kui ka muude probleemideni.

Igapäevane rutiin aitab meie koeri mitmel moel:

  • vähenenud stress ja ärevus. Kui koerad ei tea mis neid ees ootab võivad nad muutuda ärevaks ning neil võib tekkida stress. Stress võib väljenduda liigses haukumises, hävitavas käitumises või sotsiaalses eemaldumises. Muuhulgas võib liigne stress viia ka agressioonini. Päevane rutiin pakub neile turvalisust, mis võib aidata alandada neid negatiivseid emotsioone;
  • paranenud käitumine. Koerad on oma loomult harjumuse orjad ning rutiin võib aidata neil õppida hästi käituma. Teavad ju kõik, et kui kohe ärgates kutsikas õue pissile viia, siis jääb reeglina tuppa pissimine ära. Kui aga lükata seda kasvõi 5 minutit edasi, on üsna tõenäoline, et kutsikas teeb oma häda tuppa. Ka täiskasvanud koer eelistab teada mis ajal on jalutuskäigu aeg, seega võimalusel tasub seda teha iga päev enam-vähem samal ajal.
  • paranenud füüsiline tervis. Regulaarne liikumine on oluline nii koertele kui ka inimestele. Kindel rutiin aitab tagada seda, et su koer saab liikumist, mida ta vajab.
  • tugevam side omanikuga. Koeraga kvaliteetaja veetmine on oluline tugeva sideme loomiseks. Kindel rutiin pakub võimalust oma koeraga sidet tugevdada ning seda läbi jalutuskäikude, mängimise ning ka söögikordadega.

Lisaks eelpool toodule võib kindel igapäevane rutiin aidata parandada su koera üleüldist tervist ja heaolu. Uuringud on tõestanud, et koertel, kellel on regulaarne rutiin, esineb vähem käitumisprobleeme nagu näiteks ärevus, agressioon ning hävitav käitumine. Lisaks on nad reeglina tervislikumas kaalus ning elavad kauem. Muuhulgas mõjutab stress sinu koera soolestikku ehk kindla rutiiniga koeral on madalam stressitase ning tõenäoliselt ka vähem probleeme soolestikuga, sh kõhulahtisus ning oksendamine.

Mis põhjustab koertel stressi?

Kuna iga koer on eraldi indiviid, siis võivad erineda ka põhjused. Toome ära peamised:

  • muutus – koerad ei armasta muutusi. Iga suur muutus nende keskkonnas võib põhjustada stressi. Selleks võib olla nii uude koju kolimine või uue ilmakodaniku sünd ja kojutulek;
  • vähene liikumine – selleks, et püsida terve ning õnnelikuna vajavad koerad regulaarset liikumist. Kui nad ei saa piisavalt liikuda, võib neil hakata igav ja nad võivad muutuda rahutuks. See omakorda võib lõppeda stressiga;
  • sotsiaalne eraldamine – koerad on sotsiaalsed olendid ning vajavad suhtlust nii teiste koerte kui inimestega. Kui nad ei saa piisavalt suhelda, võivad nad tunda ennast üksikuna ning stressis;
  • müra – tänu oma väga heale kuulmisele võivad tugevad hääled neid kergelt ehmatada. Sellisteks on näiteks ilutulestik või äike. Isegi kui su koer neid hääli ei karda, võivad need hääled ikkagi neis stressi tekitada. Need hääled võivad koeras vallandada võitle-või-põgene vastuse, mis omakorda võib tekitada stressi ja ärevust.

Kuidas rutiin võib stressi alandada?

Päevane rutiin võib aidata koeral tunda ennast turvalisemalt ning etteaimatavamalt. Koer tahab teada mis teda ees ootab kui sa hommikul voodist üles tõused. Kui nad teavad mis neid ootab, on nad vähem stressis ning ka nende ärevus on madalam.

Rutiin pakub koerale stabiilsust – kui koerad teavad, mida oodata, tunnevad nad end lõdvestunumalt ning turvalisemalt.

Rutiin aitab ära hoida igavust – rutiin võib aidata koeral vältida igavuse teket ning samuti hävitavat käitumist.

Rutiin annab koerale eesmärgitunde – kui koertel on kindel rutiin, tunnevad nad, et neil on eesmärk ning samuti midagi, mida oodata (nt õhtune jalutuskäik või trenn vms).

Rutiin aitab omanikuga tugevamat sidet luua – rutiin annab koerale võimaluse omanikuga suhelda ja seeläbi sidet tugevdada. Koeraga mängimine aitab koertel kulutada energiat ning alandada stressi. Lisaks vajavad koerad kiindumust nagu ka inimesed. Koeraga kvaliteetaja veetmine aitab neil tunda end turvaliselt ning armastatuna.

Kuidas rutiiniga alustada?

Kui sul täna ei ole kindlat rutiini ehk koer sööb millal iganes sul meelde tuleb ning jalutama saab ka suvaliselt, siis ei tasu kõiki muudatusi korraga teha. Alusta vaikselt ning üks asi korraga. Kui ta on sellega kenasti ära harjunud, võid teha järgmise muudatuse. Ka rutiini puudumine on omamoodi rutiin, lihtsalt stressirohke. Mõningad näited:

  • ärka igal hommikul samal ajal. See aitab su koeral reguleerida oma sisemist kella ning muuta ta õhtuks väsinuks
  • anna oma koerale alati samal ajal süüa. See aitab vältida nii ülesöömist kui ka pidevat näljendamist.
  • vii oma koer välja iga päev samal ajal. Lisaks vajalikule liikumisele aitab see vähendada igavust. See on ka midagi, mida koer rõõmuga ootama hakkab.
  • veeda oma koeraga iga päev kvaliteetaega. Olgu selleks siis nt trenni tegemine, mängude mängimine, kaisutamine või lihtsalt nendega rääkimine.

Kui oled rutiini paika saanud, siis ole järjepidev.  Järgi rutiini nii palju kui võimalik. Muutused rutiinis võivad olla koera jaoks stressirohked. Samas ole paindlik, sest asjad ei lähe alati plaanide kohaselt. Muuda rutiini, kui see on vajalik.

Kokkuvõtteks

Kuigi meile ei pruugi tunduda, et rutiini puudumine koera kuidagi segab, siis uuringud on näidanud, et kindla rutiini järgi elavad koerad on tervemad, õnnelikumad ning neil on madalam stressitase. Ja kuigi võib võtta aega kuni su koer uue rutiiniga ära harjub, siis on sellest pikas perspektiivis tema jaoks kasu. Kindlasti peaksid sa kaaluma rutiini kehtestamist siis kui su koer on kimpus oksendamise või kõhulahtisusega.

Öeldakse, et koertel, kes elavad lastega peres, on rutiiniga keerulisem, sest on palju muutujaid – laste trennid jne. Meil on klient, kes ütleb, et kui ta viib lapse trenni, siis ta võtab alati koera kaasa ning sel ajal kui laps on trennis, käib tema koeraga jalutamas. Minu arvates väga imeline lahendus! See näitab, et tegelikult on igas peres võimalik see rutiin tekitada, lihtsalt osades peredes võib see olla veidi keerulisem.

Me kipume alahindama koertel stressi tähtsust. Õigemini mul on tunne, et me ei mõtle selle peale kas ja kuidas stress meie lemmikuid mõjutab või kas nad üldse stressi tunnevad. Holistiliste veterinaaride sõnul on stress paljude koerte puhul oksendamise ja kõhulahtisuse põhjustajaks. Seega peaksime me tegema omalt poolt kõik, et nende stressi alandada. Siiski võime me enese teadmata oma koertele aga ka ise stressi tekitada. Pea meeles, et rutiini tekitamise ning sellest kinni pidamisega (nii palju kui võimalik) aitad sa alandada tema stressitaset ning seeläbi parandada oma lemmiku mikrobioomi ja soolestiku tervist.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk