Tasuta transport pakiautomaati alates 35 eur

Pärakupaunad probleemiks?

Pärakupaunad probleemiks?

Pärakupaunad võivad muutuda koeraomaniku jaoks väga suureks probleemiks ning seda eelkõige juhul, kui koer ei suuda oma pärakupaunu ise tühjendada. Osadel juhutudel on lausa vaja antibiootikume, kuna pärakupaunadesse tekib põletik. Minul on õnneks kõik koerad suutnud ise oma pärakupaunu tühjendada, aga hakkasin seda teemat täpsemalt uurima tänu klientidele, kes meilt on tulnud nõu küsima. Väidetavalt on USA-s lausa 12% kõikidest koertest hädas pärakupaunadega.

Kusjuures nii palju kui mina olen kuulnud, siis tihtipeale ongi pärakupaunade puhul 2 soovitust:

 • pead kas ise tühjaks pigistama või siis lähed arsti juurde
 • kui probleem on väga pidev, siis mõnikord soovitatakse pärakupaunad lausa kirurgiliselt eemaldada.

Mina ei ole mitte kumbagi variandiga nõus. Ilmselt on kõik kuulnud inimeste puhul ütlust, et “sa oled see, mida sa sööd”. Ja me ju teame, et mida tervislikumalt me sööme, seda parem on ka meie tervis. Enamus meie tervisehädasid on tingitud kas otseselt või kaudselt toidust. Miks me aga arvame, et koerte puhul peaks lugu teisiti olema? Mina olen tänu Ossule üha enam veendunud, et väga paljusid (kui mitte lausa kõiki) terviseprobleeme on võimalik vältida või kontrollida toidu abil. Aga tagasi pärakupaunade juurde.

Pärakupaunade funktsioon

Pärakupaunad on kaks kotikest, mis asuvad päraku juures (kella 4 ja 8 suunas) ning mõlemad kotikesed sisaldavad õli- ja higinäärmeid. Seal on sarnaselt skungile väikesed ebameeldiva lõhnaga vedelikuga anumad. Ning pärakupaunad tühjenevad kui su koer tühjendab oma soolestikku või ka siis, kui nad on stressis.

Ilmselgelt, kui me anname oma koerale pehmet toitu (mis muuhulgas ei sisalda kiudaineid), siis me ei saa ka eeldada, et väljaheide oleks piisava tugevusega, et muuhulgas tühjendada ära ka pärakupaunad.

Tavapärased pärakupaunade sümptomid:

 • su koer sõidab tagumikuga mööda maad
 • lakub või närib oma tagumikku
 • istub ebamugavalt
 • tal on raskusi kas istudes või seistes
 • ajab saba taga (osad koerad teevad seda lihtsalt lõbu pärast ehk iga saba taga ajamine ei viita pärakupaunadele)

Kuni pärakunäärmete kanalid on lahti ning konsistents on piisavalt vedel, on kõik korras. Aga aja jooksul võib krooniline haigus tekitada kanalites ummistuse ning siis muutuvad probleemid juba ägedaks sümptomiks.

Põhjused

Peamisteks süüdlasteks peetakse ravimeid ja kemikaale, kehva toitumist ning vaktsiine. Keha üritab mürkidest vabaneda läbi naha, maksa ning pärakupaunade. See on ka üheks põhjuseks miks me soovitame teha peale vaktsineerimist detoxit. Täpsemalt saad lugeda SIIT.

Toit mängib suurt rolli seetõttu, et õige ja sobiva toidu puhul on väljaheide õige struktuuri ja kõvadusega, mis soodustab päraku laiali surumist ning pärakupaunade tühjenemist. Kui pärakupaunad ei tühjene, võivad päraku näärmed ja kanalid paisuda. Samuti võib muutuda väljavool nii paksuks, et koer ei suuda ise neid enam tühjaks pigistada.

Nagu ma enne ju mainisin, siis olen kuulnud juhtumitest, kus arstid on soovitanud pärakupaunad eemaldada. See on aga kõige hullem asi, mida teha, kuna see võib põhjustada päraku sulgurlihase püsivaid kahjustusi. Lisaks takistab see kehal ennast puhastamast. Nimelt mürgid, mis muidu väljuks pärakupaunade kaudu, jõuavad sügavamale koera kehasse, mis omakorda võivad tekitada veel rohkem terviseprobleeme.

Mida teha ja mida mitte

Üks soovitus on mitte oma koera pärakupaunu ise tühjendada. Eelkõige seetõttu, et korduv pigistamine ja näpistamine võib põhjustada rohkem põletikku, turset ja vigastusi. Lisaks võib regulaarne tühjendamine muuta pärakupaunad sõltuvaks abist ning sel juhul ei tööta need iseseisvalt.

Teine soovitus on anda oma koerale toortoitu. Kõrvalpõikeks – jah, minu koerad on olnud ka täiesti toortoidul, kuid ma ei soovita seda ilma tõelisi teadmisi omamata katsetada. Küll aga soovitan ma igal juhul pakkuda oma koerale kvaliteetse kuivtoidu kõrvale tooreid lihaseid konte (kondid küll alati eraldi toidukorrana!). Kui kardad konte anda, siis proovi ohutumaid variante nagu nt kana ja kalkuni kaelad ning sea jalad. Kui näed, et väljaheide muutub valgeks, siis on kontide osakaal juba liiga suur ehk pea veidi vahet.

Veel üheks soovituseks on pro- ja prebiootikumide lisamine toidule. Anna nt keefiri, kääritatud köögivilju (nendest räägime järgmises uudiskirjas) või siis vastavaid toidulisandeid.

Kindlasti paku oma koerale palju liikumist. Regulaarne liikumine tugevdab tema pärasoole- ja kõhulihaseid, mis annab talle jõudu pärakupaunadele suurema surve avaldamiseks. Liikumine aitab stimuleerida ka soolestiku tühjendamist.

Väga tihti on põhjus ka allergiates või toidutalumatuses. Seega kindlasti leia lahendus allergiatele, muidu võivad tal olla ärritunud pärakupaunad. Arvesta ka keskkonnast tulenevate allergiatega!

Kodused abivahendid

Kui ülaltoodud vahendid ei aita ning su lemmikul on endiselt soolestiku tühjendamine valulik, siis proovi järgnevaid abivahendeid.

Saialillekompress

 • Sega teelusikatäis meresoola tassi sooja veega
 • Lisa segule 8 tilka saialilletinktuuri
 • Vala see puhtale kangale ning hoia vastu põletikulist piirkonda, kuni kangas on jahe
 • Korda protseduuri iga tunni tagant kuni turse väheneb või kuni paunad avanevad ja tühjenevad.

Paku koerale kiudainerikast puljongit

 • Soojenda 1 tass kondipuljongit (koduse retsepti leiad SIIT). Võid selle asemel kasutada ka kookosvett (kindlasti toatemperatuuril)
 • Lisa 2 spl psülliumi kesti
 • Sega, kuni tekib tarretise laadne segu
 • Kui kasutad kondipuljongit, lase segul jahtuda
 • Asenda iga teine toidukord selle seguga 1-2 päeva jooksul kuni väljaheide on tugevam.
 • Mini ja väikesed tõud – 1/5 kuni 1/4 tassi söögikorra kohta
 • Keskmised ja suured tõud – 1/2 kuni 3/4 tassi söögikorra kohta
 • Väga suured koerad – 1 tass söögikorra kohta

Kindlasti ära ületa algul soovitatud koguseid! Psülliumi kestad imevad seedetraktist niiskust ning seega võib liigsel annustamisel tekkida kõhukinnisus. Kui väljaheide ei ole 1-2 päeva pärast endiselt kõva, võid ettevaatlikult psülliumi kestade kogust suurendada.

Kokkuvõtteks

Pea meeles, et pärakupaunad ei ole kunagi eraldiseisev diagnoos. Vaata seda kui punast lippu, et sinu koeras on palju mürke, mis tahavad kehast välja saada ning ta vajab veidi sinu abi.

Ja kui sa vajad nõu või abi (olgu siis toidu valimisel või psülliumi kestade kasutamisel), siis võta meiega kindlasti ühendust. Aitame nii palju kui oskame ja saame.

Psülliumi kesti on võimalik osta nt SIIT.

Refereeritud artiklist:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.