Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Putukad koeratoidus?!

Tagasi lehele Tervisenurk
jahumardikas

Putukad koeratoidus?!

Teisipäeval, 17-ndal märtsil pandi FB koerainimeste gruppi pilt, kus inimene leidis Royal Canin hypoallergenic toidust musta kõva kestaga putukad. Kuna me ise tegeleme samuti lemmikloomatoiduga, peame olema kursis potentsiaalsete kahjuritega ning pildi järgi saime suhteliselt kiiresti aru, et tegemist on ilmselt jahumardikaga. Aga pigem tekkis meil küsimus kuidas on võimalik, et putukad üldsegi kuivtoitu satuvad? Üritame sellesse natuke valgust tuua.

Kes veel nõukogude aega mäletavad, need on ilmselt puutunud jahumardikatega kokku. Tegelikult öeldakse siiani, et kui sa säilitad jahu kauem kui on selle ette nähtud säilivusaeg, siis sellesse jahupakki võib tekkida “elu”. Tänapäeval seda probleemi enam väga laialdaselt ei ole, sest inimesed reeglina ei hoia enam kuivaineid lahtistes pakendites, vaid valavad ümber hermeetiliselt suletavatesse pakenditesse ning lisaks ei säilita me reeglina kuivaineid enam nii kaua kui vanasti.

Kes on jahumardikas?

Aga mida see jahumardikas siis endast kujutab ning kas ta on meile kuidagi kahjulik? Iseenesest on nad inimestele ja lemmikloomadele ohutud, aga kodus tasuks nad võimalikult kiiresti ära hävitada, kuna umbes aasta pikkuse eluea jooksul võivad nad muneda kuni 500 muna! Tegemist on üsna vastupidava putukaga ehk kui te juhtute neid kohtama, siis tasub nad kindlasti puruks tampida. Mune te silmaga ilmselt ei näe ning seetõttu tasub koristamisel puhastada ka kõik pinnad äädikalahusega. Neid meelitavad ligi tooted, mis kas hakkavad riknema või on juba riknenud. Ja üldjuhul reisivad need tegelased kaubaga kaasa ehk siis igal juhul tasub jälgida kust te toitu ostate ning et kott oleks kindlasti terve (ka imepisike auk kotis võib tähendada saastumist).

Lähme aga tagasi koeratoidu juurde. Kuna me tegeleme ka ise koeratoidu müügiga, siis pani see postitus meid eile kohe uurima ning nuputama kuidas toidukotti, saavad sisse mingid putukad. Leidsime, et siin on teoreetiliselt kolm võimalust:

  1. tooraine, mida koeratoidu valmistamisel kasutatakse on juba riknemisprotsessi alustanud ning kui toidu niiskus jääb liiga suureks, siis kott on väga sobiv koht igasuguste tegelaste arenguks (hoiab niiskust ning mõnus ja soe)
  2. kotis on kasvõi 1 imepisike auk, kust üks mardikas on sisse roninud ning sinna oma munad muneb
  3. kotis on õhuavad, mille kaudu võib putukas kasvõi transpordi käigus sisse saada. Eelistada võiks toite, mille kotid on hermeetiliselt suletud (nt Winner Plus vahetab lähiajal kõik oma toidukotid hermeetiliselt suletute vastu).

Soovitused

Eile tekkis postituse tegijal küsimus, et kust ta teab millist koeratoidu tootjat üldse saab usaldada. Meil ei ole ühest vastust, aga omalt poolt anname järgmised soovitused:

  • kui tootja kinnitab, et tooraineks kasutatakse inimtoiduks sobivat liha, siis on saastumise risk väiksem, sest kahjuks on täna inimtoidule kõrgemad nõudmised kui lemmikloomatoidule (söödale nagu ametlik nimetus on). Info saate toidu maaletoojalt, ilmselt pood sellist infot ei oma või no vähemalt mina ei usaldaks seda kui poemüüja ütleb, et “ma usun küll”.
  • uurige kas toidu tootjal on olemas vastav toiduohutuse ISO sertifikaat 22000. ISO 22000 täpsustab juhiseid ja nõudeid toiduohutuse juhtimissüsteemi kavandamiseks, mis võimaldab toidutööstuses osalejatel toiduohutuse riske tuvastada ja ohjata. See sertifikaat näitab, et ettevõtte pühendumus toiduohutusele ületab seadusandlike nõudeid.
Winner Plus toidu tootjal on olemas ISO toiduohutuse sertifikaat

Samuti anname siinkohal omapoolsed soovitused kuidas jahumardikatest lahti saada, kui te need tõesti omale kuidagi koju olete toonud:

  • valage kõik kuivained ümber õhukindlalt suletavatesse anumatesse;
  • koera kuivtoit hoidke õhukindlalt suletavas anumas;
  • ärge hoidke köögis paber ja papp-pakendeid, kuna nad armastavad naturaalset keskkonda;
  • puhastage kõik köögipinnad kas puhta äädikaga või siis üsna kange äädikalahusega;
  • ärge jätke toiduaineid kuskile vedelema ehk pange kohe peale söögi tegemist toiduained oma kohale.

Aga peamine soovitus, mis me siinkohal anname on ikkagi see, et jälgige kuivtoidu ostmisel kas kott on ikkagi terve. Nagu ka juba eelnevalt mainitud, siis isegi kõige tühisem ja väiksem auk võib olla väga suure probleemi allikas.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk