Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Petersell koerale?

Tagasi lehele Tervisenurk
petersell

Petersell koerale?

Kas sina tead, et petersell on koerale ääretult kasulik ning võib muuhulgas aidata nt nii struviitkivide kui ka kuseteede infektsiooni korral? Mõni aeg tagasi kirjutas meile üks püsiklient ning ütles, et koeral tuli pissides verd ning arsti juures selgus, et uriini pH oli tavapärasest kõrgem ning on vähesel määral ka struviitkive. Omanik tundis muret just sellepärast, et kas ta peab hakkama toitu vahetama. Nimelt pakuti kohe spetsiaalset kliinikutoitu, aga seda ta ei tahtnud anda. Ütlen etteruttavalt, et täna sööb see koer endiselt Winner Plus toitu ning rohkem muresid ei ole olnud.

Umbes kuu aega tagasi käis meie juures üks teine püsiklient, kellel on kodus juba seeniorikka jõudnud jack russell. Mõni aeg tagasi avastas ta, et koer oli hakanud tema äraolekul tuppa sirtsutama ning selle lahenduseks oli väike kogus spetsiaalset kuseteede probleemidele mõeldud toidu lisamist tavapärasele seenior toidule. Kuna ta uuris, et kas meil on talle pakkuda mõnda teist alternatiivi, siis soovitasin holistilisi toite, kuna need sisaldavad peterselli. Umbes nädal tagasi käis ta uuesti meie juures ning ütles, et holistilised toidud on ilusasti sirtsutamise ära hoidnud (ei lisa enam spetsiaalset kuseteede probleemidele mõeldud toitu).

Seega on meil tänaseks kaks kogemust, kus kuseteede probleemidega koerad on saanud abi holistilisest toidust.

Peterselli kasud

Peterselli näol on tegemist ülimalt elujõulise ürdiga, mis ei ole kõigest taldriku kaunistus. Peamiselt on petersell teada ja tuntud kui hingeõhu värskendaja, aga tasub teada ka, et petersell sisaldab väga suures koguses klorofülli (1 tassitäis peterselli sisaldab 38 mg klorofülli). Klorofülli kasud tervisele:

  • uuendab punaseid vereliblesid
  • puhastab keharakke
  • võitleb infektsioonidega
  • parandab haavu
  • tugevdab immuunsüsteemi
  • puhastab kõiki süsteeme, eriti aga maksa ja seedesüsteemi
  • edendab seedetrakti tervist (paljud seedeprobleemidega koerad söövad sellepärast rohtu)
  • suurendab hapniku tarbimist
  • aitab lõhustada kusepõies kusihappe kristalle
  • vähendab kantserogeenide võimet seonduda DNA -ga maksas ja teistes elundites

Lisaks sellele on petersellis ka suures koguses K-vitamiini ning piisavalt C ja A-vitamiini ning samuti rauda.

Hädad, mille puhul võib petersellist abi saada

Artriit

Peterselli peetakse heaks diureetikumiks, mis võib aidata artriidi käes vaevlevaid koeri, kes on hädas kehva jääkainete elimineerimisega. Lisaks võib petersellis sisalduv K-vitamiin juba iseenesest olla abiks reumatoidartriidi vastu, kuna uuringud on näidanud, et K-vitamiin hävitab haigust soodustavad põletikulised rakud.

Kuseteede infektsioon

Siin on abiks samuti peterselli diureetilise omadused – mõte on, et halvad bakterid uhutakse kuseteedest välja, kuna urineerimine suureneb. Peterselli antimikroobsed omadused võivad samuti olla abiks infektsiooni põhjustavate bakterite vastu.

Vähk

Missouri Ülikoolis 2012. aastal läbi viidud uuring leidis, et apigeniin, mida leidub ka petersellis, näitab häid tulemusi agressiivse vormiga rinnavähi puhul. Apigeniin kahandas hiirte rühmas kasvajaid. Petersell sisaldab ka müritsetiini – flavoinoidi mida on seostatud potentsiaalselt nahavähi ennetamisega.

Kuidas kasutada?

Petersell on üldiselt ohutu kuivatatult, värskelt või teena, kuid soovitatakse vältida seemnete kasutamist, kuna need võivad suures koguses olla lemmikutele ohtlikud.

Artriidi puhul on soovitatud teha teed kas kuivatatud või värskelt riivitud peterselli juurest. Anna 1-2 teelusikatäit teed päevas oma koerale. Võid anda ka tinktuuri arvestusega 1-2 milliliitrit ca 14 kilo kehakaalu kohta.

Kuseteede probleemide korral või toitainete suurendamise sooviga, kasuta mahlapressi või blenderit ning tee värsketest lehtedest “roheline supp”. Pane blender pooltäis ning lisa vett kui sul pole mahlapressi. Anna 1 teelusikatäis päevas ca 9 kilo kehakaalu kohta, soovitatavalt tühjale kõhule. Kui ta keeldub seda söömast, proovi lisada seda koera veele. Kui ka see ei toimi, siis proovi lisada toidule.

Kokkuvõtteks

Kuigi me kõik võiks oma koertele aeg-ajalt teha petersellist “rohelist suppi”, siis tegelikkuses ei pruugi meil selliseks mässamiseks väga tihti just aega olla. Toortoidu andjatel veidi kergem, sest nende jaoks on selline mässamine elustiil :). Kes aga annab peamiselt kuivtoitu, siis mina soovitan aeg-ajalt anda koertele holistilist toitu, mis sisaldab peterselli. Ja kui on juba olnud mingid kuseteede probleemid, siis mina kaaluksin koera täielikult holistilisele toidule üle viimist.

Kuseteede probleemide korral ütlen ka, et väga suurt rolli mängib see kas ja kui palju su koer vett joob. Miinimum koguseks loetakse 30 ml vett 1 kilo kehakaalu kohta päevas. Kuna organismid on erinevad, siis võivad osad koerad vajada rohkem vett. Seega, kui oled esimest korda hädas kuseteede probleemidega, siis proovi suurendada tema päevast joogikogust, sest vesi aitab uhuda kristalle kuseteedest välja.

Winner Plus toidud, mis sisaldavad peterselli leiad SIIT.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk