Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

5 toitu toidulaua rikastamiseks

Tagasi lehele Tervisenurk
5 toitu

5 toitu toidulaua rikastamiseks

Olenemata mis toitu sa oma lemmikule annad – olgu selleks siis kuivtoit või märgtoit, ka kõige paremaid toite saab teha paremaks mõne sobiliku toidu lisamisega. Küll aga tasub meeles pidada mõningat aspekti – värske toidu lisamisel vähenda kuiv- või märgtoidu koguseid, kuna muidu su lemmik saab liiga palju kaloreid, mis võib omakorda viia ülekaaluni. Lisa värsket kuni 25% kogu päevasest kaloraažist. Kui tahad lisada rohkem, siis pead jälgima ka seda, et toit oleks täielik ja tasakaalustatud (et su lemmik saaks kogu vajaliku toidust kätte). Küll aga sattusin hiljuti artikli peale, kus oli ära toodud 5 toitu, millega tasub oma lemmiku toidulauda rikastada.

Parimad 5 toitu oma lemmiku toidulaua rikastamiseks

1. Munad

Vähesed toidud suudavad ületada munade toiteväärtuse, kuna need sisaldavad kvaliteetset valku ja rasva ning erinevaid vitamiine ja mineraale. Munad on odavad, neid on lihtne anda ning reeglina koerad väga armastavad neid. Munavalged seeduvad kuumtöötlemisel kergemini, samas kui munakollased säilitavad toorelt söötmisel suure osa oma toiteväärtusest. Enamikul koertel pole toores munas sisalduvate bakteritega probleeme, aga põhimõtteliselt võib sööta ka keedetud mune ja munapudru.

Mina isiklikult soovitan siiski anda muna toorena – munakollane on koerale tunduvalt kasulikum kui munavalge ning kuna toorena säilib suurem osa just kollase toiteväärtusest, ei ole mõtet seda vähendada. Teiseks – kindlasti osta võimalusel vähemalt vabapidamisel olevate kanade mune ning kui tahad veel puhtamat muna, siis osta öko mune.

Suur muna annab umbes 70 kalorit, mis on hea keskmist ja suurt tõugu koertele. Väiksemate koerte puhul võiks kasutada pool muna päevas või siis üks muna üle päeva (vähenda kindlasti tavapärast toitu).

2. Jogurt

Jogurt on looduslik probiootikumide allikas ning lisaks ka odav ning kergesti toidetav. Lisaks see reeglina maitseb ka koertele :). Kindlasti tasub otsida madala rasvasisaldusega või tavalist rasvata jogurtit (enda kogemuse põhjal julgen soovitada ka kreeka jogurtit). Jogurtis sisalduvad kasulikud bakterid pakuvad kasu kõikidele koertele, aga on eriti suureks abiks seedeprobleemidega koertele. Tasub otsida jogurtit, mis sisaldavad elusaid ja aktiivseid kultuure. Jogurt, mis sisaldab muid baktereid peale Lactobacillus acidophilus‘e võib pakkuda seedetraktile täiendavat kasu. Madala rasvasisaldusega jogurtil on vähem kui 20 kalorit 30 grammis, seega isegi väikesed koerad võivad nautida lusikatäit jogurtit, ilma et oleks vaja vähendada toiduportsjoneid.

3. Sardiinid

Kalad pakuvad su lemmiku nahale ja karvkattele kasulikke omega-3 rasvhappeid nagu EPA ja DHA. Omega-3 rasvhapped aitavad reguleerida immuunsust ja vähendada põletikku ning võivad olla kasulikud allergia, artriidi ja autoimmuunhaiguse käes vaevlevatele koertele. DHA on kasulik ka ajule, millest võivad suuremat kasu saada just kutsikad ja seenior koerad!

Üks väike konserveeritud sardiin annab umbes 25 kalorit ja 175 mg oomega-3 rasvhappeid, mis on hea kogus väikesele koerale (10 kilo või vähem). Suurematele koertele võib anda proportsionaalselt rohkem. Kasuta sardiine vees (mitte õlis). Rasvhapete värskuse tagamiseks ei soovitata hoida pakendit kaua lahti ehk tasub ära kasutada võimalikult kiiresti. Muude kalakonservide võimalused, eriti suuremate koerte jaoks, hõlmavad makrelli ja lõhet.

Mina ei ole suutnud Eesti kaubandusest leida kalakonserve, kuhu ei oleks täiendavalt lisatud soola. See on ka põhjuseks miks mina kalakonserve ei kasuta. Kui tahad kasutada, siis arvesta välja ka kui palju su koer sealt soola saab.

4. Köögi- ja puuviljad

Marjad, eriti mustikad, on täis antioksüdante. Muud head puuviljad, mida koera toidusedelisse lisada on banaanid, õunad ja melon; mõnele koerale meeldivad isegi tsitruselised. Ära sööda kive ning väldi viinamarju ja rosinaid, mis võivad suurtes kogustes süües põhjustada neerupuudulikkust.

Rohelised lehtköögiviljad on koera jaoks palju parem valik kui tärkliserikkad toidud. Köögiviljad on kuumtöötlemisel toitainerikkamad, kuid toored köögiviljad, näiteks porgandid, suvikõrvitsaviilud ja isegi külmutatud herned, on väga head madala kalorsusega suupisted. Tärkliseta köögivilja võib lisada ka koera toidule, et suurendada söödavat kogust märkimisväärseid kaloreid lisamata. Ristõielised köögiviljad, näiteks brokkoli, on eriti toitvad, kuid ole ettevaatlik: liiga palju võib põhjustada gaase.

5. Tervislikud toidujäägid

Reeglina ei soovitata anda enda toidujääke koerale. Esiteks kasutame me reeglina päris kõvasti soola ning lisaks võib meie toit olla lemmikule ka liiga terav. Toidu ülejääke võib koera toidule lisada küll, kuid pea kinni tervislikust toidust (jälgi soolasisaldust ja teravust!) ning jälgid portsjoni suurust (hoia kogused väikestena). Kindlasti sööda samu toite, mida sööd ise – näiteks liha ja köögivilju, mitte aga rasvajääke või tärkliserikkaid toite (nt makaronid). 

Toidujääkidega on lihtne üle pingutada ning seda eriti väikeste koerte puhul. Lisakalorid kogunevad kiiresti, seega hoia portsjonid väikesena!

Kokkuvõtteks

Ükskõik, mida sa oma koerale süüa annad, saad sa alati tema toidulauda rikastada. Minu koerte toidulaual on väga pikka aega olnud toores muna ja jogurt või keefir. Õnneks minu koertel ei ole ka kaaluga probleeme, seega ma otseselt nende kaloreid ei loe ega jälgi ning toitu panen ka tunde järgi. Küll aga peab Irene alati jälgima Peku toidukoguseid, sest labradorile omaselt võtab ta kaalus juurde juba puhtalt toidu vaatamisest.

Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et päevased toidunormid võivad kõikuda 20-30% olenevalt koera vanusest ja aktiivsusest. Seega enamus koerte puhul tuleb reeglina korrigeerida soovituslikke päeva toidukoguseid. Need koerad, kellel puudub toidumotivatsioon, on heaks korrigeerimise orientiiriks toidu järele jätmine. Kui su koer on nt kogu aeg ilusasti söönud, aga järsku hakkab toitu järgi jätma, siis tasub veidi vähendada toidukoguseid. Kui koeral jääb hommikul kõht veidikene tühjaks, sööb ta õhtul juba ilusasti kausi tühjaks :).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk