Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Merevetikas hammaste puhastamiseks?

Tagasi lehele Tervisenurk
merevetikas

Merevetikas hammaste puhastamiseks?

Meie valikus on pikka aega olnud merevetika tabletid, aga siiani olen ma seda soovitanud pigmendi probleemide korral ning lisaks immuunsüsteemi tugevdamiseks. Hiljuti sattusin aga uuringu peale, mille kohaselt aitab merevetikas (Ascophyllum nodosum) puhastada ka hambaid. Saime selle tagasisidena chichuahuade omanikult, kes oli pidevalt hädas koerte hambakiviga. Varasemalt pesi koertel umbes 6 kuud iga päev hambaid, aga hambakivi läks ainult kollakamaks. Peale 2 kuulist Algomar merevetika tablettide kasutusele võtmist peseb nüüd omanik hambaid kõigest mõni kord nädalas ning hambakivi on peaaegu kadunud.

Mina ei ole kunagi oma koertel hambaid regulaarselt pesnud. Muidugi olen ka mina kuulnud lugusid, kuidas koertel tuleb hambaid pesta ning kunagi (esimese koera puhul) isegi proovisin, aga no ei ole see tegevus koerale kuidagi meeltmööda. Ja kui võtta loogiliselt, siis kas metsas huntidel keegi peseb hambaid? Muidugi mitte, sest hambaid aitab puhtana hoida närimine. Seega on minu esimene eelistus alati pakkuda oma lemmikule närimist. Samas ma möönan, et kõik väikesed koerad ei armasta närida – eriti need, kellel on hambumusega probleeme. Ja no uskuge mind – Dentastix on küll viimane asi, mida oma koertele hammaste puhastamise eesmärgil anda! Juba järgmine kord võtan ette Dentastixi koostise ning räägin mis reaktsiooni Dentastix Pekul tekitas.

Uuring merevetika (ascophyllum nodosum) kasutamisest

Kui kuulsin tagasisidest, et merevetikas on aidanud hambaid puhastada, hakkasin otsima ka tõestust. Leidsin 16. detsembril 2014.aastal avaldatud artikli, mis kajastas kontrollitud kliinilise uuringu merevetikate (Ascophyllum nodosum) päevase tarbimise mõjust hambakivile, katule ja igemepõletikule.

Uuringu eesmärgiks oli hinnata vetika igapäevase tarbimise mõju hambakivile, katule ning igemete tervisele 6-kuulise perioodi jooksul.

Uuringus osales kuuskümmend üks täiskasvanut, kellel oli tekkinud mõõdukas kuni raske hambakivi alates nende viimasest iga-aastasest arstivisiidist. Kahe 6-kuulise perioodi jooksul anti päevas 2 kapslit (sisaldasid kokku 500mg kuivatatud merevetikapulbrit Ascophyllum nodosum) või siis kaks negatiivset kontrolltabletti. Uuringu ajal jätkasid osalenud oma tavapäraseid harjumusi.

Uuringus osalenud täiskasvanute hambaid puhastati professionaalselt iga 6-kuulise perioodi alguses ning samuti pärast 6-kuulise perioodi lõppu. Kahe 6-kuulise perioodi vahel oli ühe kuu pikkune paus. Sõeluuringul ja kahe perioodi lõpus registreeriti hambakivi, igemepõletik, igemeveritsus ja katt. Erinevusi analüüsiti kasutades paaris t-testi ja Wilcoxoni testi abil.

Tulemused ja järeldused

Uuringu lõpetas 55 osalejat. Pärast vetikate tarbimist oli keskmine hambakivi vähenemine võrreldes kontrolliga lausa 52%! Lisaks näitasid 52 osalejat vetikate rühmas vähem katu moodustumist kui kontrollrühmas. Katt ja igemeveritsus olid vetikate rühmas samuti olulisemalt väiksemad. Igemepõletiku gruppide vahel siiski olulist erinevust ei leitud.

Mis järeldus siis tehti? Vetikate tarbimine vähendas oluliselt hambakivi ja katu moodustumist ning samuti ka igemeveritsust. Vetikatel on süsteemne toime suu tervisele!

Lisaks iseloomustas vetikate rühma poorsem ja vähem tahke struktuur ning seda oli kergem eemaldada kui kontrollrühmal tekkinud hambakivi.

Kokkuvõtteks

Kui su koer on pidevalt hädas hambakiviga, siis pideva hambakivi eemaldamise asemel mina prooviks merevetika tablette (sobivad ka kassile!). Muuhulgas, teisipäeval käisid meil showroomis ka kaks papilloni, kelle omanik ütles, et vetikatabletid on teinud imet väikese koera hammastega! Kindlasti jälgi, et tegemist on just Ascophyllum nodosum merevetikaga.

Aga minu soovitus on siiski pakkuda oma lemmikule ka lisaks närimist. Pea meeles – krõbinate närimine ei puhasta hambaid (mõne toiduga võivad hambad tunduda puhtamad, kuna toit ei tekita maos ülihappesust). Närimiseks sobivad kas naturaalsed kuivatatud maiused või siis toored lihased kondid!

Winner Plus merevetika tabletid leiad SIIT.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comments (3)

 • Karmen Reply

  Tere.
  Kas merevetika toidulisandit on võimalik tellida?
  Sooviksin oma koertele.
  Ette tänades

  august 25, 2021 at 11:07
  • FendaF Reply

   Hea Karmen! On nüüd võimalik e-poest tellida, just saabus kaup ning nüüd laos jälle olemas 🙂

   august 25, 2021 at 11:20
 • Hambad puhtaks loomulikult! - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

  […] Nagu kõigega, siis iga organism on erinev ning see kui palju hambakivi konkreetsel loomal tekib on individuaalne. Nii ka näiteks Faddy ja Oscari puhul. Oscaril on hambad kenasti valged (üle 5 aasta vanune koer), Faddyl on veidi hambakivi (üle 7 aastane koer) aga ei midagi hullu. Küll aga on neil kahel ka suur erinevus – Oscar närib nii kuivatatud maiuseid kui ka tooreid konte jõulisemalt ja kiiremini. Ja kuivatatud maiuseid tahab Oscar oluliselt tihedamini närida kui näiteks Faddy. Küll aga on minu kogemusel kolm asja, mis aitavad hambakivi nii vältida kui ka vähendada. Need kolm on toit, närimine ja merevetikatabletid. […]

  juuli 14, 2023 at 10:05

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk