Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

5 allergeeni Sinu kodus

Tagasi lehele Tervisenurk
allergeen

5 allergeeni Sinu kodus

Väga tihti, kui mitte isegi enamus ajast arvatakse, et allergiates on süüdi toit. Mõnel juhul räägitakse ka keskkonna allergiatest, aga siis me pigem otsime probleeme õuest (nt õietolm). Väga harvadel juhtudel mõtleme me selle peale, et allergeen võib sisalduda ka vahendis, millega me peseme oma lemmikute toidunõusid, nende pesa, vaipu, riideid ja muuhulgas ka põrandaid. Näiteks Faddul on juba väikesest peale olnud aeg-ajalt limpsida põrandat. Lamab rahulikult ja lihtsalt tõmbab keelega üle põranda. Kui Sinu lemmik teeb sama, siis mõtle korra millega sa põrandaid pesed ning kas see on piisavalt ohutu, et koer seda endale sisse võib süüa. Samuti tasub mõelda ka millega sa oma lemmikut pesed ehk mis šampoonis sisaldub. Seekord olen refereerinud Dr. Karen Beckeri artiklit “5 Things That Can Make Your Pet Miserable at Home”.

Üks levinumaid allergia sümptomeid nii koertel kui kassidel on nahapõletik, mida tuntakse ka kui allergilist dermatiiti. See põhjustab intensiivset sügelust, mis võib põhjustada sekundaarseid infektsioone kui sügamise tulemusena läheb nahk katki. See hõlmab ka käppade sügelust – kui teie lemmikloom lakub ja närib pidevalt oma käppi, on tõenäoliseks põhjuseks allergia. Allergilistel lemmikloomadel on tavapäraseks probleemiks ka kõrvapõletikud, harvemini võivad kimbutada nohu, aevastamine ja vesised silmad.

Esimeseks sammuks allergiate korral on leevenduse pakkumine oma lemmikule kas allergeeni eemaldamisega või kokkupuute vähendamisega.

5 allergeeni Sinu kodus

Asjad, mis tekitavad inimestel allergiaid, võivad tekitada allergiaid ka meie lemmikutel. Karen Becker toob oma artiklis ära top majapidamises leiduvad allergeenid, mida tasub kaaluda.

Allergeen nr 1 – Tolmulestad

Sügelev, punane, põletikuline nahk on tavaline märk tolmulestade allergiast. Tolmulestad on mikroskoopilised putukad, kes söövad loomade ja inimeste nahka ja kõõma ning paljud lemmikloomad (ja muuhulgas ka inimesed) on nende suhtes allergilised. Neid leidub kõige sagedamini madratsites ja voodipesudes, samuti ka kodus olevas tolmus.

Lemmikloomade asemeid tuleb pesta ja korralikult kuivatada kord nädalas, sest tolmulest armastab niisket keskkonda. Kui lemmiklooma aset ei ole võimalik pesta, siis tuleks sellele ümber tõmmata lukuga kate, mida on võimalik iga nädal pesta. Oluline on tekitada koerale tolmulestavaba magamiskoht.

Kui Sinu lemmik veedab aega ka pehme mööbli või voodi peal, tuleks nendel pinna katmiseks ja tolmulestadega kokkupuute vähendamiseks kasutada kaitsekatteid. Tekke ja muud voodipesu tuleb pesta lõhnavaba ja loodusliku pesuvahendiga ning ei tohiks kasutada ka pesupehmendajaid.

Hoia tolmu kogus minimaalsena

Regulaarne tolmuimeja kasutamine ja tolmu võtmine erinevatelt tasapindadelt on hädavajalik, et hoida tolmu kogus minimaalsena ning niiskuse tase madalana – mõlemad aitavad hoida tolmulestade populatsiooni kontrolli all. Tolmulestade populatsiooni aitavad vähendada ka vaipade vähendamine puit- või plaatpõrandate vastu. Kui seda ei ole võimalik teha või ei soovi vaipkattest loobuda, on alternatiiviks hoida lemmikloom vaipkattega ruumidest lihtsalt eemal. Tolmulesti aitavad tappa ka õhupuhastid ning seega võib õhupuhasti pakkuda leevendust koertele, kes veedavad aega vaipadega kaetud ruumides.

Allergeen nr 2 – Lemmikloomaaseme sisu

Selgub, et lemmikloomade asemed on väga levinud allergeenid ning seda mitte ainult tolmulestade pärast, vaid ka asemetes kasutusel oleva materjali tõttu. Sünteetiline või lateksist vaht võib olla allergiline, nagu ka töötlemisel kasutatavad kemikaalid, sealhulgas leegiaeglustid. Lisaks võib loomadel esineda kontaktallergiat villa suhtes, mida leidub vaipades või mõnikord ka voodipesus.

Kangad, mis on valmistatud 100% orgaanilisest puuvillast, kanepist (looduslikult kasvatatud põllukultuur, mida ei pihustata pestitsiidide või muude kemikaalidega) või tihedalt kootud mikrokiudkangast, põhjustavad vähem allergilist reaktsiooni. Siid on ka suurepärane materjal, sest tolmulestad ei suuda siidis ellu jääda. Ja olenemata materjali tüübist, on seda kindlasti vaja regulaarselt pesta.

Allergeen nr 3 – Loomad ja inimesed

Samamoodi nagu inimesed võivad olla allergilised loomade vastu, võivad loomad olla allergilised ka inimestele või siis teistele kodus olevatele loomadele. Sellised allergiad reeglina kujunevad välja hiljem elus – üldiselt 2 ja 5 eluaasta vahel, kuna allergia tekkimiseks peab olema korduv kokkupuude inimese kõõmaga.

Tavaliselt on allergilistel lemmikloomadel reaktsioonid rohkem kui ühele keskkonna tegurile, seega tasub enne järelduste tegemist, et allergia on teise lemmiku vastu, rääkida kindlasti veterinaariga.

Vähenda kokkupuudet allergeeniga

Juhtudel, kui allergeeni allikat ei ole võimalik eemaldada, on võimalik vähendada kokkupuudet regulaarselt tolmuimeja ja mopiga koristades (kindlasti eemalda lemmikloom puhastatavast piirkonnast, kuna see võib allergeene esile kutsuda), kodus looduslikke puhastusvahendeid kasutades ning investeerides kvaliteetsesse õhupuhastisse.

Kindlasti tasub õhupuhastil vahetada filtrit juhiste järgi, et hoida allergeene kontrolli all. Kui Sinu koer magab voodis, kasuta hüpoallergeenset, pestavat tekki, et hoida Sinu naharakud temast eemal.

Allergeen nr 4 – Majapidamisvahendite kemikaalid

Puhastusvahendid, õhuvärskendajad, pesupesemisvahendid ja juukselakid on tavapärased kemikaalide allikad, mis võivad olla ka lemmiku allergia põhjuseks. Seega on hea kasutada looduslikke puhastusvahendeid, kuna need põhjustavad vähem tõenäoliselt kontaktdermatiiti.

Alustuseks võiksid välja vahetada kemikaalid, millega Sinu lemmik tõenäoliselt kokku puutub – näiteks pesupesemisvahendid, mida sa kasutad nii lemmiku sööginõu kui ka tema aseme pesemiseks või siis puhastusvahend põranda pesemiseks piirkondades, kus Sinu lemmik magab.

Pesu pehmendamise lapid, mida kasutatakse nt keemilises pesus, seinakontakti pandavad õhuvärskendajad ja muud lõhnaained on peamised kemikaalid, mis tasub kõrvaldada, et vähendada allergeenidega kokkupuudet ning seeläbi vähendada mürgist koormust lemmikule. Suits, nii sigarettidest kui toiduvalmistamisest, on samuti atoopilise dermatiidi tavaline päästik.

Kui ilmsete kemikaalide kõrvaldamine toas probleemi ei lahenda, laienda oma otsingut õues. Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et üks sagedasi kontaktdermatiidi põhjuseid võib olla ka klooriga töödeldud basseinivesi, mis võib aja jooksul esile kutsuda allergilise reaktsiooni.

Allergeen nr 5 – Toataimed

Toataimede kaudu võib kodu siseõhku jõuda nii õietolm kui ka hallitus (mullast). Sisuliselt võib iga õitsev toataim põhjustada lemmikutele allergilise reaktsiooni. Sümptomid esinevad tavaliselt hooajaliselt ja esinevad sügeleva naha, liigse enese eest hoolitsemise (pidev lakkumine ja puhastamine), lööbe, aevastamise ja silmadest tuleva eritisena.

Hallituse allergilise reaktsiooni sümptomiteks on sügelevate kehapiirkondade kratsimine, närimine, lakkumine või hammustamine, mis võivad edasi areneda nahahaavanditeni ja karvkatte kadumiseni.

Kokkuvõtteks

Kindlasti ei tähenda eelpool toodud jutt seda, et allergiat ei või põhjustada toit. Küll aga soovitab Karen Becker olla teadlik ka kodustest potentsiaalsetest allergeenidest. Kui Sul on kodus allergiline koer, siis kindlasti tasub kodu võimalikult tihti ja korralikult puhastada. Lisaks on mõistlik vaipkatted kodust eemaldada ning lemmiku aset tuleks kindlasti pesta kord nädalas.

Karen Becker soovitab suurendada kindlasti ka oma lemmiku toidus omega-3 rasvhappeid, mis aitavad peatada põletikuliste kemikaalide tootmist nahas. Lisaks soovitab anda lemmikule ka looduslikku antihistamiini, alustades kvertsetiinist.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk