Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Seemneõlid ja miks neid tasub vältida?

Tagasi lehele Tervisenurk
seemneõlid

Seemneõlid ja miks neid tasub vältida?

Seemneõlid on taimeõlid, mida saadakse mõne taime seemnest, mitte aga viljast. Enamik taimeõlisid on seemneõlid. Levinumad näited on päevalille-, maisi- ja seesamiõlid. Tihtipeale kasutatakse neid ka lemmikloomatoitudes, sest need on odavamad ja seda eriti juhul, kui tehakse allahindlust ka kvaliteedi osas. Siiski on põhjuseid miks seemneõlisid ei peaks kasutama ning miks tasub vältida lemmikloomatoitu, kus seemneõlisid on kasutatud. Toome allpool ära lühiülevaate seemneõlide ohtudest.

Hea kvaliteediga õlid on oluline koostisaine lemmikloomatoidus. Aga kõik õlid, mida lemmikloomatoitudes kasutatakse ei ole hea kvaliteediga. Osad võivad olla lausa sinu lemmiku jaoks ohtlikud. Jälgi toidu hinda, sest kvaliteetse tooraine puhul kajastub see ka hinnas.

Täiskasvanud koertel on 2 rasvhapet, mis on nende jaoks nõutud – omega-6 ehk linoleenhape (LA) ning omega-3 ehk alfa-linoleenhape (ALA). Kutsikad vajavad täiendavalt veel ka omega-3 rasvhappeid nagu EPA ja DHA.

Linoleenhapet leidub paljudes taimsetes ja loomsetes koostisainetes. Alfa-linoleenhapet leidub aga lihas, linnu- ja piimatoodetes ning mõndades pähklites, ubades ning seemnetes nagu lina, chia, kanepi, soja ning rapsi.

Väga tihti väidetakse, et alfa-linoleenhape konverteeritakse kehas EPA-ks ja DHA-ks. Siiski ei toimu seda koertel piisaval määral. Neil lihtsalt ei ole piisavalt metaboolseid teid, et seda konversiooni saavutada.

Linoleenhapet ja alfa-linoleenhapet metaboliseeritakse kehas mitmesugusteks ühenditeks. Üldiselt linoleenhape panustab põletikulistesse teedesse, kui alfa-linoleenhappel on rohkem põletikuvastased omadused. Seetõttu me peaksime linoleenhapet saama ainult nii palju, et rahuldada keha põhivajadused. Seda me aga ei näe tihtipeale lemmikloomatoitudes.

Seemneõlid ja miks neid vältida?

Enamus lemmikloomatoite on suurelt jaolt valmistatud nii inimtoidu ülejääkidest kui jääkproduktidest. Ideaalne omega-3 ja omega-6 suhe on 1:5 või isegi alla selle (selle info leiad reeglina ka paki pealt). Aga osades toitudes on see suhe 1:20 või lausa 1:30-le. See tähendab, et toidus on oluliselt rohkem põletikku tekitavaid rasvhappeid kui põletikuvastaseid. Seemneõlid (mais, safloor, päevalill) sisaldavad peamiselt just linoleenhapet ehk mis tekitab kehas põletikku.

Probleem ei seisne kõigest põletikku tekitavates omadustes. Rolli mängib ka see kuidas neid toodetakse. Reeglina tehakse seda lahustiga ekstraheerimisel kasutades heksaani (naftasaadus). Selline viis on odavam, kiirem ning selle tulemusena saab kätte rohkem õli kui nt külmpressitud meetodi abil. Selleks, et heksaani jäägid aurustuks, kuumutatakse saadud õli kuni 150 kraadini, mis põhjustab oksüdeerumist ning toksiliste vabade radikaalide ja teiste kõrvalsaaduste teket. 

Tulemuseks on oksüdeerunud rasvad, mis soodustavad kroonilisi põletikulisi seisundeid ning isegi vähki ja seda eriti soolestikus.

Juba kasutatud õlid

Veel hullem on see, et tihtipeale kasutatakse lemmikloomatoitudes juba korra kasutatud õlisid. Mis asi on juba kasutatud õli? Mõtle kõikide restoranide peale, kes küpsetavad õlis friikartuleid, kana või sibularõngaid. Kui see õli muutub piisavalt räpaseks, et uuesti kasutada, valatakse see õli suurtesse tünnidesse ning need korjatakse kokku ning muudetakse uuesti kasutatavateks materjalideks. Saadud lõpp-produkt on see, mida reeglina piserdatakse krõbinatele lõpuks peale, muutes seeläbi krõbin koera jaoks ahvatlevamaks.

Lisaks tuleb arvestada, et paljude taimede puhul on tegemist GMO-ga, seega kaasneb nendega suur kogus glüfosaati.

Isegi kui lemmikloomatoidud sisaldavad piisavalt alfa-linoleenhapet, nagu nt linaseemned, siis on selle õli kasu suures osas lemmikloomatoidu sisse jõudmise ajaks degradeerunud tänu oksüdeerumisele.

Rääsunud rasvad

Üks avokaadoõlide osas läbi viidud uuring tuvastas, et 15 õli 22-st, mis olid ostetud kohalikust toidupoest ning mõeldud inimtoiduna kasutamiseks, sisaldasid lisaks nii teisi õlisid kui ka need oksüdeerusid enne parim enne kuupäeva.

Teine uuring, mis jälgis ekstra neitsi oliiviõli avastas, et õlis sisaldusid ka teised õlid, sealhulgas mitte ainult pähkli ja soja, vaid ka maisi ja rapsiõli. Kookosõli võib nt olla segatud odavama palmiõliga.

Õli puhul mängivad rolli nii säilitamise tingimused, eriti aeg ning temperatuur, sest vabade radikaalide kogus õlis suureneb ning antioksüdantide kogus väheneb. Pea meeles, et juba kasutatud rääsunud praetud õlisid reeglina säilitatakse õues igasuguses kliimas ning ilmastikus, mis teeb halva olukorra veel hullemaks.

Reeglina on lemmikloomatoidu tootjad vähem valivad ning paljud kasutavad nii rääsunud kui võltsitud seemneõlisid koeratoitudes.

Rääsunud õli on täis põletikku tekitavaid vabu radikaale ning neid seostatakse nii südamehaiguste, artriidi, seedehäirete, DNA kahjustuse ning samuti vananemisega seotud degeneratiivsete haigustega.

Kokkuvõtteks

Loomast pärit õli on parem kui taimest pärit, aga igal juhul peaksid sa jälgima õli kvaliteeti. Kui su lemmikul tekivad toidust kasvõi tühised seedehäired, võib see tähendada, et toidu valmistamisel on kasutatud rääsunud rasva. Lisaks tasub alati eelistada toitu, mille puhul on öeldud, et kasutatakse nii inimtoidu kvaliteediga toorainet kui ka uurida kas tootjal on olemas öko sertifikaat või siis kõrgema toidu töötlemise sertifikaat. Parimal juhul on olemas mõlemad.

Igal juhul on sinu lemmiku tervis kõige parem näitaja sellest kas toit on talle sobiv. Kui su koeral on kasvõi kord-paar nädalas seedehäired või kõht lahti ning sa ei anna talle muud peale kuivtoidu, siis tasub vaadata üle kuivtoidu koostis. Sa võid leida sealt nii seemneõlid ning lisaks võivad need sisaldada glüfosaati, need võivad olla inimtoidu jäägid ehk juba kasutatud ja seeläbi rääsunud. See teeb kokkuvõttes su lemmikule rohkem halba kui head.

Pea meeles, et sinu lemmiku tervis sõltub eelkõige sinu valikutest.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk