Tasuta transport pakiautomaati alates 35 eur

Hotspot – kuidas ravida?

Hotspot – kuidas ravida?

Hotspot on reeglina nende koeraomanikele tuttav, kelle koeral on aluskarv ning kõige hullem selle puhul on, et kui see juba korra tuleb, siis see kipub korduma. Oma koerte puhul võin õnneks öelda, et meil seda väga tihti ei ole olnud, aga Faddyl siiski korra hakkas kurgu alla tekkima. Ajasin siis sisuliselt kogu kurgualuse paljaks ning õnneks saime ka kiirelt jagu. Põhirõhk hotspoti puhul ongi kiire reageerimine ning naha paljaks ajamine. Aga alustame algusest.

Mis asi on hotspot?

Hotspot on tegelikult naha immuunvahendatud reageering ning esineb punaste, niiskete, ärritunud ning mõnikord limaskestade nahakahjustustena. Need ilmuvad väga äkki ning võivad esineda üle kogu keha. Lisaks tuleb neid kiiresti hakata ravima, sest nad levivad väga kiiresti.

Hotspot on koertel teada ka kui äge niiske dermatiit. Muuhulgas võib hotspot alguse saada allergilisest reaktsioonist, putuka hammustusest, kehvast nahahooldusest või mõnest olemasolevast haigusest. Lisaks võib hotspoti põhjustada ka tüdimus või stress! Ja ohustatud on eelkõige pikakarvalised ja paksu karvaga tõud.

Tüüpilised hotspoti kohad on:

 • näo külg (põseosa)
 • kael
 • rinnak
 • tagumine osa (jälgi eriti reie pealiskülge, millel koer lamab)
 • saba ülaosa

Mis võivad tekitada hotspoti?

Hea oleks aru saada miks hotspot võis tekkida. Otsi vastuseid järgnevatele küsimustele:

 • Kas ta on olnud kuskil, kus teda on võinud hammustada mõni putukas?
 • Kas ta käis nt ujumas ning nüüd lamab märg karv vastu pinda, kust õhk läbi ei käi ehk nahale ei pääse õhk ligi? Jälgi just pika ja paksu karvaga koeri!
 • Kas ta on söönud miskit uut, mis võis tal tekitada allergilise reaktsiooni?
 • Kas ta võib olla allergiline keskkonnamõjudele? Nt hallitus või ka õietolm võivad olla süüdlased! Samuti ka nt saastunud tiigivesi.
 • Kas tal on mõni valus koht (nt põlve või puusavalu), mida ta on lakkunud või närinud?
 • Kas tal võivad olla kirbud? Kirbuallergia dermatiit võib muuhulgas tekitada hotspoti!
 • Kas ta vaevleb igavuse käes või saab piisavalt liikuda ning vaimset tegevust?
 • Kas ta ärritub, kui peab üksi kodus olema?
 • Kas koduses olukorras on toimunud miskit muud, mis võiks tal stressi tekitada?

Eriti oluline on põhjusest aru saada kui tegemist on pidevalt korduva probleemiga.

Hotspote jagatakse muuhulgas akuutseteks ja kroonilisteks. Akuutseteks peetakse neid, mis on tingitud kas kirbu hammustusest või allergilisest reaktsioonist. Need reeglina tulevad ja ka kaovad kiiresti. Kroonilised võivad aga viidata mõnele sügavamale haigusele – nt maksahaigused, immuunhaigus, lihaspinge, valu või vigastus.

Loomulikult on alati võimalus lasta arstil välja kirjutada antibiootikum ning selleks korraks probleem ära lahendada. Aga ma olen aastatega õppinud, et antibiootikumid võiks ja peaks olema kasutusel kõige viimases hädas. Nimelt nahaprobleemid ei ole kunagi “lihtsalt nahaprobleemid” vaid selle taga on mingi muu põhjus. Seepärast on ka oluline aru saada miks hotspot üldse tekib! Antibiootikum kõigest surub sümptomid maha, mitte ei ravi algpõhjuseid. Seega võib hotspot olla jälle kiirelt tagasi, kuna algpõhjus on välja ravimata. Vahemärkusena – samal põhjusel võib ka toidu vahetusel algselt minna nahaprobleem (nt kõõm) tugevamaks, kuna keha hakkab võitlema tegeliku algpõhjusega.

Kuidas koduste vahenditega hotspoti ravida?

Esimene asi on kindlasti leemendava koha karvadest puhtaks ajamine! Seda tuleb teha igal juhul, kuna muidu te kindlasti sellest lahti ei saa. Ja kindlasti ajage karva ära nii palju, et tervet (kahjustamata) nahka on paar sentimeetrit igale poole. Nimelt hotspot otsib sooja ja niisket kohta ning paljas nahk seda ei ole!

 • Saialill – vähendab sügelust ja põletikku ning soodustab nahakudede kiiret paranemist. Teadaolevalt on saialill ülimalt efektiivne just sügeluse vähendamiseks. Meie apteekides on müügil saialilletinktuur, mille abil saad teha ise saialillekreemi. Võta 1/4 tl lauasoola, 1 tass filtreeritud vett ning 20-40 tilka saialilletinktuuri. Sega sool ja vesi omavahel ning lisa saialilletinktuur. Määri puhta haavatampooniga haavale 2-4 korda päevas. Võin oma kogemusele tuginedes kinnitada, et saialilletinktuur päriselt teeb hotspotiga imesid :).
 • Naistepuna – taaskord väga hea vahend hotspotiga võitlemiseks. Eriti hea kui seda segada saialillega. Koos aitavad nad vähendada valu, põletikku ning aitab kaasa paranemisprotsessile. Tee vahend – lisa 12-15 tilka nii naistepuna kui saialille tinktuuri 1 tassi sooja vette. Ja siis kasuta seda vett nii tihti kui vaja, et hoida ära sügelust ning hoida hotspoti puhtana. Kuivata nahk, kui oled puhastamise lõpetanud.
 • must tee – kuna hotspot kipub olema väga niiske, siis kasuta musta teed, et seda kohta kuivemaks teha. Musta tee tanniinid võivad aidata nakkust peatada ja aidata sellel paraneda. Kasuta 1 teekotikest tassi vee kohta. Lase jahtuda ning siis võid kas teekotikese või haavatampooniga kanda tee hotspoti peale. Hoia seda seal mitu minutit (või isegi kauem), kui koer lubab.
 • homöopaatilised vahendid – ma siin pikalt ei peatu, kuna neid saab spetsialistide käest ning nemad oskavad teid juba ise juhendada, kui olete valmis homöopaatilisi vahendeid kasutama. Küll aga toon siin ära, millised terad võivad aidata – Apis, Belladonna, Calendula, Aconite, Pulsatilla, Graphites, Mercurius, Rhus tox, Arsenicum. Kindlasti jaga infot mis seisus/staadiumis sinu lemmik on, et oleks võimalik leida õige tera.

Üldine hooldus

Jälgi, et su koeral oleks piisavalt mentaalset ja füüsilist tegevust – tõmbab tähelepanu ära ebamugavustundelt ja valult, mis hotspotiga kaasneb. Lisaks soovitatakse anda juurde:

 • pre- ja probiootikumid (nt keefir või Saccharomyces boulardii – pärmilaadne organism)
 • seedeensüümid (looduslikud on nt papaia, melon, keefir, kookosvesi)
 • antioksüdandid
  • vitamiin C – koerad toodavad seda reeglina ise
  • vitamiin E – taimsed õlid
  • flavonoidid – enamus ürtides, juurviljades, puuviljades ja marjades. Mida erksam on värv, seda suurem on flavonoidide sisaldus
  • polüfenoolid – suur kontsentratsioon punastes puuviljades.

Kui sinu koer hakkab kuskilt ennast rohkem kratsima või nakitsema,siis ürita aru saada mis seal karva all toimub – seal võib olla juba hotspoti alge, mis teda sügelema ajab. Ja igal juhul jälgige oma koera hotspoti arengut – kui läheb väga laialdaseks (üle peopesa suurune), siis minge kindlasti arsti juurde. Kindlasti on kõige olulisem karvade maha ajamine – mida puhtam nahk on, seda väiksem on võimalus, et see levima hakkab.

Refereeritud artiklist:

Jaga see postitus

Comments (2)

 • Eha Reply

  Kas Hotspoti võib ravida Klotrimasoolkreemiga?

  november 7, 2020 at 06:47
  • FendaF Reply

   Kuna hotspoti puhul on tegemist bakteriaalse infektsiooniga, aga klotrimasool on seenevastane lahus, siis klotrimasooli hotspoti puhul ei kasutata.

   november 7, 2020 at 09:10

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.