Tasuta transport pakiautomaati alates 35 eur

Apoquel ja selle ohutus

Apoquel

Apoquel ja selle ohutus

Allergiaravimina on väga tihti kasutusel Apoquel ning kuna see tõesti sümptomid ära võtab, siis on koeraomanikud sellest enamuses vaimustuses. Küll aga ei räägi keegi selle rohu kõrvalmõjudest. Mõni aeg tagasi saatsin artikli lingi ühele koeraomanikule, kes oli peale artikli lugemist täiesti šokis ning ütles, et tal ei olnud õrna aimdust, et see ravim polegi nii ohutu kui veterinaarid on andnud mõista. Arvesta, et ravim ei ole kunagi ilma kõrvaltoimeteta. Ma olen nõus, et on olukordi, kus ravimid on hädavajalikud (mõni raske haigus), aga pikaajaliselt ravimitega mingite sümptomite kontrolli all hoidmine ei ole hea lahendus. See seab su lemmiku toksiinid ülekülluse ohtu kui rikub ära ka sinu lemmiku mikrobioomi. Seega tasub kindlasti otsida looduslikke lahendusi.

Misasi on Apoquel?

Kui su koeral on kas allergiad või mingid nahahädad, võib su veterinaar soovitada Apoqueli. Küll aga peaksid teadma, et tegemist on immunosupressandiga ehk mis surub maha sinu lemmiku enda immuunsüsteemi.

Apoqueli reklaamitakse kui “kiiretoimelist ja ohutut ravimit koerte ägeda ja kroonilise sügeluse tõrjeks”. Kui koer sügeleb tohutult, siis me oleme nõus tegema pea mida iganes, et seda sügelust leevendada, kuna see valmistab koerale ebamugavust. Apoqueli doos võib leevendada koera allergilist sügelust 4 kuni 24 tunni jooksul. Ning koeraomanikud kinnitavad, et see ravim tõesti vähendab sügelust. Seega tundub see ju hea variant, mida oma koerale anda?

Tegelikult mitte, sest Apoquel lammutab laiali sinu koera sisemiste haiguste vastu võitlemise süsteemi olulised osad.

Kuidas Apoquel toimib?

Apoquel mõjutab keha kinaase. Kinaasid on signaalühendid, mida rakud kasutavad üksteisega suhtlemiseks. 1980. aastatel avastas üks Austraalia keemik mõned uued, tänaseks teada kui JAK1, JAK2, JAK3 ja TKY2. Kasvava koeraallergia epideemiaga tekkis farmaatsiaettevõtetel võimalus töötada välja järjekordne ravim, mis peataks need JAK-id.

Farmaatsiaettevõtteid saatis edu Apoqueli näol, mis takistab JAK-idel oma tööd tegemast. JAK-id on võtmeelemendid nii kasvu kui arengu kontrollimisel. Ülaltoodud JAK-id vastutavad järgneva eest:

 • valvavad organismi kasvaja moodustumise vastu
 • keha kasvu ja arengu kontrollimine
 • valgete ja punaste vereliblede moodustumine
 • antikehi tootvate B-rakkude ja T-rakkude hea toimimise tagamine
 • põletikulise reaktsiooni reguleerimine

Apoquelil on unikaalne mehhanism, mis erineb teistest allergiaravimitest ning selleks on JAK-rakkude signaaliühendite katkestamine. Apoquel lihtsalt takistab JAK-idel töötamast ning ilma JAK-ideta ei suuda sinu koera immuunsüsteem korralikult toimida.

JAK1 on ülioluline pidevaks koera keha jälgimiseks. Tema ülesandeks on leida ja hävitada ebanormaalsed rakud, mis on muutunud vähkkasvajaks enne kui nad moodustavad päris kasvajad. See on vajalik, et hävitada sissetungivaid parasiite, seeni, baktereid ja viiruseid.

JAK2 on luuüdi tüvirakkude tootmisel kesksel kohal. Seejärel muutuvad need rakud punasteks ja valgeteks verelibledeks ning trombotsüütideks.

JAK3 aitab koera antikehade süsteemil ehk B-rakkudel ja selle tapjarakkude süsteemil ehk T-rakkudel korralikult töötada.

Need JAK-id kõik suhtlevad omavahel ning jagavad informatsiooni, et hoida sinu koera keha tervena. Seega, Apoquel, takistades JAK-idel oma tööd tegemast, õõnestab see ravim hoopis sinu koera immuunsüsteemi, et vältida allergilisi reaktsioone.

Kas Apoquel on ikka ohutu?

Apoqueli tootja Zoetise poolt läbi viidud ohutusuuring näitas, et 28-päevases uuringus ei esinenud surmajuhtumeid ega ebanormaalseid tervisega seotud juhtumeid. Kuid pärast uuringut teatati ebatavalistest tervisenähtudest 11 koeral 179-st. Need sisaldavad:

 • 1 koer eutaniseeriti peale 450 päeva ravimi kasutamist. Tal tekkis vedelikuga täidetud kõht ja rind.
 • 6 koera pandi magama, kuna kahtlustati pahaloomulisi kasvajaid ehk vähkkasvajad, mis levivad kergesti, kuid neid ei suudetud tuvastada immuunsupressiooni tõttu.
 • kahel koeral tekkis 52 ja 91 päeva pärast II astme nuumrakuline kasvaja.
 • ühel koera tekkis madala astme B-rakuline lümfoom 392 päeva pärast.
 • kahel koeral tekkis apokriinse näärme adenokartsinoom. Üks oli dermaalne, teine pärakupaunas. Need ilmnesid pärast 210 ja 320 päeva Apoqueli kasutamist.
 • ühel koeral tekkis 320 päeva pärast ravimi kasutamist madala astme suukaudne sarkoom. Tegemist on väga valuliku suuvähiga.

Kui tootja viib ise läbi uuringuid, on seda väga kerge manipuleerida. Apoqueli kõrvaltoimete puhul Zoetis Inc väitis:

“Uuringu faasis [päev 0–7 (+3 päeva)] ega jätkufaasis [päev 8–28 (± 20 päeva)] ei esinenud surmajuhtumeid ega ebatavalisi tervisehäireid, mis oleks nõudnud haiglaravi. Arvestades, et enamik platseeborühma koeri loobus pärast uuringufaasi lõppu, oli ebanormaalsete kliiniliste nähtude esinemissagedus mõlemas rühmas sarnane.”.

Selle põhjal näib, et ravim on üsna ohutu … kuid uuringu kestus oli vaid 7 päeva! Pärast 7-päevast uuringuperioodi oli “jätkufaas” 8 kuni 30 päeva. Teadlased teatavad:

“Kuus koera (neli oklatsitiniibi ja kaks platseeborühma) eemaldati uuringust ebanormaalsete tervisenähtude tõttu jätkufaasis. Pärast uuringut teatati ebanormaalsetest tervisenähtudest 11-l 179-st oklatsitiniibiga ravitud koerast. Need olid järgmised: kõhulahtisus (neli koera; piisavalt tõsine, et õigustada ravi katkestamist ühel koeral); oksendamine (neli koera); palavik, letargia ja põiepõletik (üks koer); põletikuline jalapadi ja oksendamine (üks koer); ja kõhulahtisus, oksendamine ja letargia (üks koer).”.

Seega umbes 6% uuringus esinevatest koertest tekkisid terviseprobleemid. See number ei pruugi tunduda väga kõrge, aga pea meeles, et uuring kestis kõigest 30 päeva! Tootja sõnul on Apoquel ohutu pikaajaliseks kasutamiseks, aga ülalpool toodud uuringu tulemused näitavad muud.

Apoquel ja kutsikad

Apoqueli kasutamine on limiteeritud kasutamiseks koertel, kes on üle 12 kuu vanad. Nad viisid läbi ohutusuuringu 6 ja 12 kuu vanuste koertega. Uuring 6 kuu vanuste koertega lõppes kiiresti. Neil oli tekkinud bakteriaalne kopsupõletik ja Demodex perekonna lestaliste poolt tekitatud infektsioonid.

Hoiatus tootja veebilehel:

OLULINE OHUTUSTEAVE: Ärge kasutage APOQUEL-i alla 12 kuu vanustel koertel ega tõsiste infektsioonidega koertel. APOQUEL võib suurendada tõsiste infektsioonide tekke tõenäosust ja põhjustada olemasolevate parasiitide nahainfektsioonide või olemasolevate vähivormide süvenemist.”.

12-kuuste koerte puhul on ära toodud osaline loetelu Apoqueli uuringus täheldatud kõrvaltoimetest:

 • Papilloomid (tüükad)
 • Interdigitaalne furunkuloos (tsüstid) koos sellega seotud dermatiidi sümptomitega
 • Käppade tursed
 • Kopsupõletik
 • Lümfadenopaatia (ebanormaalsed või tursed lümfisõlmed) perifeersetes sõlmedes

Jah, kõrvaltoimete hulka kuuluvad mitmesugused nahahaigused. Kuid just nahaprobleeme me proovimegi Apoqueliga kontrollida. Lisaks leiti, et ravim vähendab valgete ja punaste vereliblede arvu. See aga mõjutas teatud tüüpi lümfikude – nii lümfisõlmi kui ka luuüdi.

Kokkuvõtteks

Apoqueli alternatiividest saad lugeda juba originaalartiklist. Kuna neid Eestis täna müügil ei ole (vähemalt ma kiire otsinguga ei leidnud), siis ei hakka neid siin eraldi välja tooma. Ilmselt võib vähemalt osasid neist olla võimalik tellida ka nt Amazonist.

Üks asi, mis nad on välja toonud ja mis ka meil saadaval on söögisooda. Tee sellest veega segu ning määri sügelevale piirkonnale.

Minu kogemus igasuguste allergiate ja nahaprobleemidega on aga see, et tee korda oma koera mikrobioom ning vaheta oma koera toit parema ja puhtama toidu vastu. Jah, looduslikud vahendid võtavad rohkem aega ehk toidu vahetamisega sa ei saavuta tulemusi 4 kuni 24 tunni jooksul, küll aga on need tulemused tunduvalt ohutumad sinu lemmiku jaoks.

Deva Khalsa ütleb, et looduslikud vahendid toimivad reeglina kõige paremini, sest need on mitteinvasiivsed, mittetoksilised ning aitavad luua tugevama immuunsüsteemi. Immuunsüsteemi, mis suudab võidelda nii vähi kui ka teiste haigustega. Erinevalt Apoquelist, mis peatab küll talumatu sügeluse aga seda väga kõrgete kuludega – madal valgeliblede arv, madal punaste vereliblede arv, kidur kasv ja suurendab sinu koera vähiriski.

Lõpetuseks – veterinaarid peaksid kaitsma meie lemmikute tervist, aga vaadates kui kergekäeliselt määratakse erinevaid ravimeid (sh antibiootikume), siis vähemalt minu jaoks ei ole see enam meie lemmikute tervise kaitsmine. Minu jaoks on minu koerte veterinaar võrdväärne partner, kes arvestab minu soovidega. Õnneks olen mina leidnud endale veterinaari, kes ei suru meile ravimeid peale vaid arutab minu kui koeraomanikuga asjad läbi. Ma kindlasti julgustan iga rohu väljakirjutamisel uurima arstilt võimalike kõrvaltoimete kohta ning kindlasti tasub kodus ka just inglise keeles ravimi kohta guugeldada.

Eesti häda on meie väiksus ning me ei ole väga altid jagama oma kogemusi Olen viimasel ajal saanud väga palju tänulikku tagasisidet, et ma olen jaganud oma koerte kogemusi, küll Ossu nahaprobleemid, Faddu leptospiroos ja spondüloos jne. Inimesed ütlevadki, et kogemuslugusid ei ole ning sa oled loomaomanikuna reeglina oma murega täiesti üksi. Kui sul on mure, siis mina olen alati valmis sind ära kuulama ning oma oskuste piires ka aitama. Meie lemmikute tervis on meie endi käes!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.