Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Vähk kui peamine surma põhjustaja

Tagasi lehele Tervisenurk
vähk

Vähk kui peamine surma põhjustaja

Tänapäeval on vähk üks peamisi surmapõhjuseid koertel. Eriti hull on see, et ravi on üüratult kallis ning tihtipeale on tegemist ravimatu haigusega. 2016 aastal puutusin sellega ise väga lähedalt kokku, kui minu esimene saksa lambakoer sai lümfivähi diagnoosi. Loomulikult otsustasin ravi kasuks ehk tegime läbi 19 nädalat keemiaravi. Veterinaar ütles kohe, et loomade puhul me pikendame eluiga, seega eesmärgiks ei ole looma terveks ravimine. Lisaks rahalisele aspektile on see reeglina väga kurnav ka nii loomale kui ka omanikule. Ometigi tahame me ju anda loomale võimaluse. Lugesin hiljuti Dogs Naturally Magazine e-kirja vähist ja seostest nii tõrjevahendite, allergiate, immuunsuse, vaktsiinide kui ka kastreerimise/steriliseemisega.

Vähk tekib kehasse pika aja jooksul. Lugesin kunagi kuskilt, et enamus juhtudel on vähk väga pikalt kehas olemas, aga ta on lihtsalt kuskil peidus ning lööb välja alles siis, kui ta on suurema osa kehast juba enda alla võtnud. Vähk saab reeglina alguse sellest kui kartsinogeen kahjustab ning muudab raku DNA-d. Iga mööduva dekaadiga suureneb nii kartsinogeenide arv kui kontsentratsioon, millega meie lemmikud kokku puutuvad. Kuigi on võimatu vältida igat kartsinogeeni, on võimalik vähendada koera kokkupuudet nende toksiinidega.

On palju toksilisi tooteid, mille puhul omanikud arvavad, et need on ohutud, kuna meile üldiselt nii väidetakse. Aga paljud neist on väga kartsinogeensed. Tegelikkuses on meist saanud vähi kupeldajad, proovides anda endast parima koeri kaitstes, kasutades tooteid, mille puhul arvame, et need on abiks. Aga kas need tegelikult ka on?

Mürgised pommid

Kõigepealt puugi- ja kirbutõrjevahendid. Me ei taha, et meie koerad saavad puuke või kirpe ning eriti üritame me vältida puugihaiguseid. Ometigi muudame me oma koerad mürgisteks pommideks andes neile kas suukaudseid või siis seljale tilgutatavaid vahendeid, mis jäävad nende organismi kuudeks!

Putukamürgi kontsentratsioon sinu koera kehas on nii kõrge, et reeglina isegi peale 1 või 3 kuu pikkust perioodi, saab kirp või puuk sisuliselt sekundite jooksul surma peale su koera hammustamist. See on muljetavaldav!

Aga kui see tapab kirpe ja puuke, siis mida teeb see sinu koeraga?

Need võimsad mürgid ringlevad sinu koera kehas igapäevaselt. On samuti oluline teada kui kartsinogeensed need vahendid on. Uuringud on mitmel korral tõestanud koostisainete kartsinogeensust.

Tänapäeval on olemas looduslikke, mitte-toksilisi tooteid, mis on sama efektiivsed, seega ei ole mingit põhjust nende toksiliste toodete kasutamiseks oma koeral. Üheks looduslikuks abimeheks on nt küüslauk – kuna olen terve see suvi andnud oma poistele igapäevaselt küüslauku, siis on sel aastal neil peal olnud oluliselt vähem puuke kui varasematel aastatel.

Allergiad ja immuunsus

Lisaks sellele, et me julgustame vähki kartsinogeenidega kokkupuutel, oleme me vähendanud ka oma koerte immuunsüsteemi võimet vähiga võidelda. Allergiad muutuvad üha tavapärasemaks ning lahenduseks pakutakse tooteid, mida holistilised veterinaarid üldse ei soovitaks.

Allergia on tegelikkuses kõigest ebasobilik reaktsioon konkreetsele ainele. Kui nt laps on allergiline pähklile, siis kas probleem on pigem pähklis või hoopis selles, et tema immuunsüsteem reageerib liiga tugevalt sellele ainele?

Probleemiks on kindlasti ülereageerimine konkreetsele ainele. See on ka põhjuseks, miks tavapärased ravimid “ravivad” allergiad surudes maha lihtsalt immuunsüsteemi reaktsioone.

Vanasti holistilised veterinaarid võitlesid steroidide (nagu prednisoloon) liigtarbimise vastu. Kahjuks on uued ravimid veel hullemad.

Toode nimega Atopica on tsüklosporiin ning tihti kasutusel naha allergiate puhul. Tsüklosporiini immuunsust maha suruv toime avastati 1972. aastal Šveitsis. Seda kasutati edukalt elundite siirdamisel vältimaks elundi äratõukereaktsiooni. Täna on see tihti kasutusel erinevate lemmikute nahaprobleemide korral kui võimas immuunsuse mahasuruja.

Holistilise veterinaari Deva Khalsa sõnul on Apoquel isegi ohtlikum kui Atopica. Apoquel on aga ka Eestis väga levinud. Apoquel hävitab kommunikatsioonisüsteemi, mida rakud vajavad, et ära tunda ja hävitada vähirakke. Kinaasid (ensüümid) on olulised signaalühendid, mida rakud kasutavad omavahel suhtlemiseks.

Ravimifirmad nägid ideaalset võimalust allergiaid “ravida” immuunsust maha suruvate kui ka põletikuvastased omadustega ravimiga. Apoquel sai loodud just sellel eesmärgil. Apoquel neutraliseerib tsütokiine, mis toimivad kinaaside saadikutena. Selle tulemusena segatakse kinaasidel omavahel suhelda ning nad lõpetavad üldse töötamise. Aga see kommunikatsioonisüsteem on sama süsteem, mida su koera keha kasutab, et otsida üles vähirakud ning vähki ära hoida. Seega Apoquel peatab vähki ennetavate kinaaside töö nende jälgedes.

USA’s on kuldsete retriiverite hulgas ebaharilikult kõrge vähi esinemissagedus. Seda seetõttu, et USA-s on kuldsetel retriiveritel geenimutatsioon, mis mõjutab immuunsüsteemi võimet üles leida vähirakke. Vähk on selle tõu puhul surmapõhjus pea 70% koertest.

Andes koertele allergiate puhul Apoqueli, tekitame me sarnase probleemi kõikide koerte seas. Apoqueli ja selle ohutuse kohta leiad meie blogi SIIT.

Vaktsiinid

Deva Khalsa arvamus on, et vaktsineerides koeri kui nad seda ei vaja, on kriminaalne. Seda seetõttu, et vaktsiinid kahjustavad parandamatult sinu koera immuunsüsteemi kui ka kannavad endas vähiviiruseid.

Vaktsiiniga seotud sarkoom on väga agressiivne, surmav fibrosarkoomi kasvaja, mis ilmnes tavaliselt marutaudi süstimise kohas. Tänapäeval propageerivad paljud veterinaarkoolid marutaudi vaktsiini tegemist saba otsa, et seda oleks lihtne amputeerida. See aga ei lahenda vähi suurema esinemissageduse probleemi.

Kuigi fibrosarkoom on kõige levinum vaktsiiniga seotud sarkoom, siis teiste kasvajatüüpide hulka kuuluvad rabdomüosarkoom, müksosarkoom, kondrosarkoom, pahaloomuline histiotsütoom ja diferentseerumata sarkoom.

Neid kasvajaid iseloomustatakse kui väga invasiivseid, kiiresti kasvavaid ja pahaloomulisi. Sageli levib vähk kopsudesse ja võib levida ka piirkondlikesse lümfisõlmedesse. Veterinaar Deva Khalsa arvates ei ole ükski vaktsineerimine ohutu.

Ära kiirusta steriliseerimise/kastreerimisega

Varakult koera steriliseerimine/kastreerimine suurendab nende koerte vähi saamise riski. Minevikus on veterinaarid reeglina väitnud, et varajane steriliseerimine ja kastreerimine kaitsevad koeri nii rinna- kui eesnäärmevähi eest. Hilisemad uuringud on näidanud, et tegelikult varane kastreerimine/steriliseerimine suurendavad vähi esinemissagedust. Vähemalt kaks uuringut näitasid, et varajane steriliseerimine kahekordistas luuvähi riski (Cooley jt, Endogenous gonadal hormone ja bone sarcoma risk, Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, nov 2002; ja Ru G jt, Host related riskifaktorid koerte osteosarkoomi korral, Vet J 1998).

2012. aastal tehtud uuringus ei leitud tõendeid selle kohta, et varajane steriliseerimine hoiaks ära rinnanäärmekasvajat (W Beauvais jt, Sterileerimise mõju koerte rinnanäärmekasvajate riskile – süstemaatiline ülevaade, JSAP, juuni 2012). Veterinaar Deva Khalsa on avastanud, et eesnäärmevähk on kastreeritud isastel koertel rohkem levinud kui tervetel koertel. Tema soovitab kindlasti oodata kuni koer on saanud 18-24 kuu vanuseks enne kui lähete steriliseerima/kastreerima. Sellel on tema sõnul märkimisväärne mõju vähiriski vähendamisele.

Deva Khalsa ütleb, et tema enam kui 30-aastase praktika jooksul on ta alati veennud leebeloomuliste isaste omanikke, et nad jätaksid nad puutumata, ning on avastanud, et koerad jäävad vananedes nii tugevamaks ja tervemaks.

Muru ja majapidamise kemikaalid

Enamus ilmselt meist teab, et kemikaalide, pestitsiidide ja toksiinide piiramine vähendab lemmikute vähiriski, siis unustame sageli nii muruhoolduse kui ka majapidamises kasutatavad kemikaalid. On selgunud, et murul kasutatavad kemikaalid suurendavad koertel nii põievähi kui ka lümfosarkoomi riski. Deva Khalsa väidab, et murul kasutatavad kemikaalid suurendavad üleüldiselt paljude vähivormide riski. Nimelt kui vihma sajab, siis murul kasutatavad väetised jms, muutuvad peeneks uduks ning tõusevad maast mõnekümne sentimeetri kõrgusele. Kui koer jookseb murul, imbuvad kemikaalid läbi nende käpapatjade ning lisaks imenduvad kemikaalid nende limaskestadesse ja hingavad nad neid ka oma kopsudesse. Kartsinogeene lisandub ka jalutades parkides.

Turundajad ütlevad, et ei ole võimalik saada puhast kodu ilma puhastusvahenditeta. Paljud puhastusvahendid sisaldavad aga kemikaale, mis ei ole ei Sulle ega Su koerale tervislikud. Deva Khalsa sõnul tuleks kindlasti vältida kuivatile mõeldud rätikuid ning ruumide ja vaipade lõhnaeemaldajaid. Muuhulgas tasub mõelda millega on üle pritsitud Sinu lemmiku magamisase (võib sisalda selliseid kantserogeenseid kemikaale nagu atsetaldehüüd ja propüleenglükool).

Kokkuvõtteks

Vähk on väga raske teema ning kahjuks on ka nii, et keegi ei oska meile öelda täpset põhjust miks lemmik üldse vähi sai. On ju ka tõsiasi, et organismid on erinevad ning kaks koera, kes elavad samades tingimustes, ei pruugi mõlemad vähki saada. Küll aga olen mina isiklikult viimased 3 aastat teinud nii palju kui minu võimuses, et vähendada seda riski.

Ma mäletan üsna hiljuti FB koertegrupis teemat kodukeemia osas, kus inimesed naeruvääristavad neid, kes ei taha kodus kemikaale kasutada öeldes, et ega koer seda sisse ei limpsi ning kontsentraati ju lahustatakse. Aga mõtle nüüd korra – enamus meie lemmikuid veedavad ühel või teisel kujul põrandal peaaegu 24 tundi. Käpapadjad ja nahk on need, mis puutuvad kemikaalidega pidevalt kokku. Rääkimata nendest koertest, kes armastavad aeg-ajalt põrandat limpsida (minul nt Faddu). Tänapäeval on olemas üpris ökoloogilisi puhastusvahendeid, mis teevad oma tööd sama korralikult kui tugev keemia. Seega miks mitte teha üks väike samm oma lemmiku parema tervise suunas? Isegi kui vähendad sellega kasvõi kõigest 5% vähi tekkimise riski, siis on minu arvates see juba igati seda väärt.

Kindlasti peaksid arvestama ka pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamisega ning seda nii murul kui ka põllumajanduses. Kahjuks on täna veel endiselt lubatud kasutada Roundup’i, mida on juba aastaid seostatud vähiga. Alles hiljuti nägin koertegrupis küsimust, et kas seda tohiks kasutada kui mul on koer. Vastused olid seinast seina. Osad teatasid, et kui koer ei saa oma ninaga sinna ligi, siis võib kasutada. Tegelikult jõuab see kõik aga meie maapinda ja põhjavette ja kokkuvõttes mürgitab loodust. Kui Sina käid lemmikuga jalutamas, kui kindel Sa oled, et Su koer ei nuusuta parasjagu kuskil mõnda rohuliblet, mida on just kemikaalidega pritsitud?

Põhjus, miks ma sellise kirega oma lemmikute tervisesse suhtun, on see, et nende elu on niigi lühike. Seega miks ma peaksin neid ohustama veel millegagi, mis nende eluiga võib lühendada ja neile potentsiaalseid haigusi kaasa tuua. Seega mina vaktsineerin neid nii vähe kui võimalik, kodus kasutan ökoloogilisi puhastusvahendeid, pakun neile inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud toitu, tugevdan looduslike toidulisanditega nende immuunsust ning kasutan looduslikke tõrjevahendeid. Loodetavasti saan ma nende eluiga kasvõi natukene nende valikutega pikendada.

 

 

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk