Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Ohutu toidukauss

Tagasi lehele Tervisenurk
ohutu toidukauss

Ohutu toidukauss

Mina olen enda koerte puhul kasutanud juba aastaid (kui mitte aastakümneid) roostevabast terasest toidukaussi ning seda senini eelkõige ohutuse pärast. Kuigi mulle endale tundub klaas parem variant, siis ma klaasi ikkagi ei julge toidukausina kasutada. Selle põhjuseks on lihtsalt see, et Faddu ja Ossu lihtsalt aeg-ajalt jooksevad nii, et kausid lendavad :D. Faddu võib vabalt isegi kaussi käppapidi sisse astuda, sest ta lihtsalt ei vaata kuhu ta astub. Hiljuti lugesin Julia Henriquesi tehtud ülevaadet toidukausside plussidest ja miinustest. Toon allpool ära lühiülevaate ning loodetavasti on sellest abi, et valida oma lemmikule ohutu toidukauss.

Roostevaba teras

Roostevabast terasest kausid on kindlasti kõige populaarsemad ning reeglina ka ohutu toidukauss. Neid on kerge puhastada, nad ei ole poorsed ning nad ei lähe katki. Aga nendega seoses on ka väike hoiatus. Nimelt 2012 jõudsid USA’s roostevabast terasest lemmikute kaussidesse radioaktiivsed materjalid. Mitmes Petco poes avastati lemmiklooma kaussides madal radiatsiooni tase. See oli seotud väikese koguse Koobalt-60, tõenäoliselt tänu sellele, et tootmises võeti ringlusse kasutatud meditsiiniseadmed. Pärast seda intsidenti on ÜRO kutsunud üles suurendada tarbekaupade jaoks mõeldud ringlusse võetud metalli kontrollimist.

Seega on oluline veenduda, et su lemmiku roostevabast terasest kauss on inimtoidu kvaliteediga roostevaba teras.

Kui tootja ei too välja millist roostevaba terast nad kasutavad, siis on ilmselt kasutatud madala kvaliteediga terast ning sa ei peaks seda ostma. Osta roostevabast terasest kauss, mis on mõeldud kasutamiseks ka inimtoidu puhul. Lisaks, kui see ei ole kas nõudepesumasinakindel või “kasutamiseks ainult lemmikloomadel”, ära usalda seda!

Mõned roostevabast terasest sarnased kausid on tegelikult kroomitud metallist ehk need ei ole roostekindlad. Need võivad praguneda ning hakata roostetama ning lõpuks lekitada raudoksiidi sinu lemmiku toidu sisse.

Tsingitud teras on teine metall, mida tasub vältida. Need kausid on kaetud tsingiga, mis suurtes kogustes võib olla koerte jaoks mürgine.

Keraamika

Keraamilised kausid on samuti populaarsed kui ühed parimad toidukausid. Mõned omanikud valivad need kaalu ja stabiilsuse pärast, tihti aga ka atraktiivse välimuse pärast. Kivi, savi või portselan on kõik erinevad keraamika tüübid.

Aga ka siin on mõningad hoiatused. Veendu, et glasuur oleks pliivaba. Sarnaselt roostevabale terasele, tuleb ka keraamilist kaussi toidu kasutamiseks vastavalt klassifitseerida. Kui sellel on märge “kasutamiseks ainult lemmikloomadel”, jäta see ostmata.

Klaas

Sarnaselt keraamisele kausile on klaaskauss mittepoorne ning lihtne hoida seda puhtana. Aga need on kindlasti purunevad, seega ei pruugi olla parimad variandid suurtele või kaklevatele koertele. Enamus väikseid koeri saavad küll klaaskaussidega väga kenasti hakkama.

Bambus

Täiesti ohutu toidukauss sinu lemmikule on valmistatud bambusest. Need on sama tugevad kui plastik, aga ilma plastiku riskideta. Need on nõudepesumasinakindlad, biolagunevad ning need ei lekita mingeid aineid sinu lemmiku toidu sisse. Lisaks on neil naturaalsed antibakteriaalsed omadused. Nende ainus häda on see, et need on reeglina oluliselt kallimad ning need ei ole nii levinud, seega võid jääda hätta nende leidmisega.

Plastik

Sa pead tegema väga hoolsalt oma kodutööd, kui sa otsustad valida oma koerale plastikust kausi. Jah, need on vastupidavad, odavad ja nõudepesumasinakindlad, aga on väga erineva tasemega plastikut ning kõik nendest ei ole ohutud.

Vanemad ja odavamad plastikust kausid sisaldavad üldiselt BPA-d (bisfenool A). BPA on sisesekretsioonisüsteemi kahjustaja, mida seostatakse nii ajukahjustuste kui ka käitumismuutustega. Lisaks on seda leitud eesnäärme näärmetes, loodetel, imikutel ja lastel. Muuhulgas võib see põhjustada vähki.

Teised plastikud sisaldavad kemikaale nagu nt ftalaadid, mida muideks leidub ka paljudes koerte mänguasjades. Kui mänguasja tegemisel on kasutatud plastikut, siis reeglina sisaldab ka ftalaati, sest selle abil muudetakse plast paindlikumaks. Kui su lemmiku toidukauss sisaldab ftalaati, võib see lekkida sinu lemmiku toidu sisse ning kokkuvõttes põhjustada reproduktiivprobleeme, rasvumist, diabeeti ja kilpnäärme talitlushäireid.

Lisaks ei ole plastikust kausid keskkonnasõbralikud, need võivad kuivada ning aja jooksul praguneda.

NB! Kui oled näinud koera, kelle mustal ninal on roosad laigud, võib see olla plastikust anuma nina dermatiit. See tekib siis, kui plastis sisalduvad kemikaalid kantakse edasi vee ja toiduga ning tungivad koera kehasse läbi tema nina. Need kemikaalid blokeerivad melaniini sünteesi ja põhjustavad nina ja selle piirnevate piirkondade värvi kadu.

Melamiin

Melamiinist valmistatud kausid on tugevad ning ülimalt vastupidavad. Neid on saadaval erinevates värvitoonides ning samuti erinevates kujudes. Paljud kodude ja restoranide anumad on valmistatud melamiinist just nende vastupidavuse pärast.

Kuigi seda peetakse ohutuks, ei tasu melamiinist kaussi kunagi kuumutada. Kuumutamise tulemusena võib melamiin lekkida toidu sisse. Mitmed uuringud on tuvastanud melamiini ja formaldehüüdi vabastamise kui melamiinist köögitarvikuid kuumutati. Lisaks 62% testitud toodetest ei vastanud Euroopa Liidu poolt esitatud nõuetele (toodetud riikides nagu Tai, Hiina või Vietnam).

Melamiinist toidukassu peaksid alati pesema käsitsi. Lisaks ei ole melamiin taaskasutatav.

Silikoon

Silikoon on mittetoksiline, mittenakkuv, kummi meenutav materjal, mida kasutatakse üsna tihti just reisikaussidena. Seda tohib kuumutada ning see ei võta külge lõhnu ega plekke. See on kerge ja painduv, seega on see hea materjal kasutamiseks veekausina nt matkadel. See aga tähendab ka, et see ei pruugi olla kõige praktilisem kodus pidevaks kasutamiseks. See ei püsi reeglina paigal kui su koer sööb ning koerad, kellele meeldib närida, võivad kausi katki teha.

Alumiinium

Alumiinium on vastupidav ning seda on lihtne puhastada… aga see ei ole su koera jaoks ohutu toidukauss. Alumiinium võib lekkida toidu sisse ning akumuleeruda kehas, põhjustades kognitiivset düsfunktsiooni ja luukahjustusi. Alumiinium põhjustab teadaolevalt ka segadust, lihasnõrkust, kõndimisraskusi ja krampe.

Alumiiniumist kööginõud on tavaliselt anodeeritud, mis moodustab pinnale kõvastunud kihi ja muudab selle korrosioonikindlaks. See peaks vältima ka metallide lekkimist. Kuid alumiiniumist toidukauss ei ole nõudepesumasinas pestav. Lisaks on selle eluiga lühem, kuna see kulub.

Kindlasti ära kasuta oma koera toidukausina töötlemata alumiiniumist kaussi. Kõige kindlam on seda materjali täielikult vältida.

Raskemetallid toidukausis

Raskemetallide võimalus koera toidukausis on tõsine probleem, sest koerte toit ei lähe toidu kategooriasse vaid sööda kategooriasse ning seal on oluliselt madalamad nõudmised.

Sageli võivad kehvematest materjalidest valmistatud kausid sisaldada raskemetalle, näiteks pliid (mida leidub mõnes keraamilises glasuuris). Koerte pliimürgitus võib põhjustada tõsiseid probleeme, nagu aneemia, seedetrakti häired, letargia ja anoreksia, lisaks veel ka neuroloogilised või käitumuslikud muutused. Sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, halb isutus, nõrkus, krambid ja isegi nägemise kaotus.

Veendu, et ostad alati kausi, mis on ohutu toidule ja inimestele. Kui kausi juures/peal on tekst, et “mõeldud ainult lemmikloomadele”, jäta see kauss ostmata.

Hoia ohutu toidukauss puhtana!

Bakterid kogunevad ja paljunevad väga kiirelt toidukausis, seega ükskõik millisest materjalist toidukausi sa ostad, pese biokile tekkimise vältimiseks kindlasti nii toidu- kui ka veekaussi iga päev. Biokile on see, kui bakterirühmad moodustavad kolooniad, mis aitavad varjata kahjulikke baktereid kõige eest, mis võib neid tappa – näiteks immuunsüsteemi ja pesuvahendite või muude desinfitseerimisvahendite eest.

 

Kokkuvõtteks

Igaüks peab ise otsustama millise kausi valib. Mulle endale meeldib kõige rohkem ikkagi roostevabast terasest kauss. Möönan küll, et võib-olla peaksin praeguses valguses poiste kausid üle vaatama, sest need on tõesti aastakümneid vanad ja ega ma ei ole kindel kas need on tänases mõttes piisavalt ohutud. Mina kindlasti eelistan kaussi, mida ma saan nõudepesumasinas pesta, sest nõudepesumasin peseb kausid puhtaks oluliselt paremini kui mina ise ning seetõttu on oluliselt suurem võimalus, et bakterid selle protsessi käigus hävitatakse.

Kuigi mulle klaasist kauss väga meeldib, siis ma olen Juliaga nõus selles osas, et ma ei julge suurte koerte puhul neid kasutada. See risk, et Faddu paneb oma suure käpaga vastu kaussi ning see lendab vastu köögikappi kogemata kildudeks, on minu jaoks liiga suur.

Plastikut meie kodus väga ei leia, ei koerte ega ka väga enda toidunõudena. Isegi need anumad, mille puhul on märge BPA vaba, tekitavad minu jaoks kõhedust ja ma ei ole kindel kas see ikkagi on meie jaoks ohutu või ei ole. Seega minu jaoks on ohutum plastikut mitte kasutada. Täna on nii palju paremaid ja ohutumaid alternatiive.

 

 

 

 

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk