Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kodused abivahendid eri juhtudeks

Tagasi lehele Tervisenurk
kodused abivahendid

Kodused abivahendid eri juhtudeks

Kõik teavad ütlust “tegijal juhtub nii mõndagi”. Ma usun, et seda on kogenud ka paljud koeraomanikud. Olgu selleks siis katkine käpp, ootamatu kõhulahtisus, kõhukinnisus, millegi ohtliku söömine, hotspot või sügelevad käpad. Kuigi tõsiste asjade puhul on alati mõistlik minna veterinaari juurde, siis paljudel juhtudel võid abi saada kodus leiduvatest vahenditest. Dr. Becker on oma artiklis välja toonud mõned kodused abivahendid, mis võiks igal koeraomanikul alati olemas olla. Nendeks on 100% kõrvitsapüree, jood, õunaäädikas, ingver, kookosõli ning 3% vesinikperoksiid. Kolm, mis tema soovitusel kindlasti olemas peaks olema on kõrvits, jood ning vesinikperoksiid. Toon allpool ära mis juhtudel ning kuidas neid vahendeid kasutada.

Kodused abivahendid erinevate juhtude puhul

Kõhukinnisus, kõhulahtisus ning muud kergemad seedehäired

Kodune abivahend – kõrvitsapüree. Tee kas ise kõrvitsapüreed või osta beebidele mõeldud kõrvitsapüreed, mis ei sisalda soola. Kõrvits on väga hea abivahend kergemate kõhuhädade korral.

Anna teelusikatäis kõrvitsapüreed iga ca 4,5 kilogrammi kehakaalu kohta 1-2 korda päevas, kas toiduga koos või siis maiusena. Kõrvits sisaldab palju seeditavat kiudainet, mis võib leevendada nii kõhukinnisust kui ka kõhulahtisust.

Nahamarrastused, haavad, infektsioonid ja hotspotid

Kodune abivahend – jood. Jood on leebe desinfitseerija, mis saab jagu nii stafülokokist, pärmseenest kui ka peaaegu ükskõik millisest tavapärasest bakterist. See ei kipita ega ärrita nahka ning see on ohutu ka juhul, kui su koer seda endale sisse limpsib. Lahjenda joodi kuni selle värvus meenutab jääteed, leota selles lahuses puhast lappi ning õrnalt puhasta selle lapiga oma lemmiku naha nakatunud alad. Loputa lapp pärast ära, tõmba uuesti üle nakatunud koha ning siis patsuta kuivaks. Desinfitseeri nakatunud kohta 2 korda päevas.

Sügelevad, ärritunud käpad

Kodune abivahend – käpavannid. Kui su koeral on kombeks oma käppasid pidevalt limpsida ning närida, siis tea, et seda tegevust on võimalik vähendada 50%. Ja seda kõigest seeläbi, et sa pesed allergeenid koera käppadelt maha. Lahjenda joodi vees kuni selle värvus meenutab jääteed ning tee sellest oma lemmikule käpavann.

Suurte koerte puhul võta kasutusele kas ämber või suurem kauss ning leota üht käppa korraga. Väikese koera saad sa kergelt tõsta nt kraanikaussi. Sega vett käega kuni su koer seisab vees 2-5 minutit!

Kui su koer ei taha vees rahulikult seista, siis räägi temaga rahulikult ning paku talle samaaegselt ka maiust. Sel juhul on parem variant ka panna üks käpp korraga anumasse vs panna ta üleni vanni.

Kirbud

Kodune abivahend – õunaäädikas. Õunaäädika küll ei tapa kirpe, aga see võib aidata neid su koerast eemal hoida. Kõige lihtsam lahendus on teha lahus 50% õunaäädikat + 50% vett. Pane segu pihustipudelisse ning pritsi enda koer lahusega üle enne õueminekut. Lisaks võid sa selle lahusega pihustada üle ka tema pesa. Lisaks tasub kaaluda õunaäädika lisamist tema joogiveele – 1 teelusikatäis iga ca 9 kilogrammi kehakaalu kohta.

Vanniskäikude ajal võid sa valada lahjendatud õunaäädikat oma koerale kirpe ennetava loputusena – 1 tassitäis (250 ml) õunaäädikat 3,75 liitri vee kohta. Vala selle lahusega üle oma just pestud koer (väldi pead), masseeri see tema karva sisse ning siis kuivata koer rätikuga. Ära loputa! Alternatiiviks on lisada 2 tassitäit õunaäädikat tema vanniveele.

Kasuta kindlasti toorest (pastöriseerimata) ja orgaanilist õunaäädikat! Pea meeles, et pastöriseerimata õunaäädikal on pudeli põhjas sade (ämblikuvõrku meenutav asi).

Ärritunud kõht

Kodune abivahend – ingver. Sega kas värske või kuivatatud jahvatatud ingver maitsva lihapalli või muu maiuse sisse. Kogused:

  • 1/8 teelusikatäit koerte puhul, kes kaaluvad kuni 4,5 kilo
  • 1/4 teelusikatäit keskmist kasvu koerte puhul
  • 1/2 teelusikatäit suurt kasvu koerte puhul
  • 3/4-1 teelusikatäis väga suurt kasvu koerte puhul

Anna ingveriga segatud maiuseid 1-3 korda päevas vastavalt vajadusele. Kui sinu lemmiku probleemiks on reisimine ehk süda läheb pahaks kas auto, laeva või millegi muuga sõites, anna talle maiust vähemalt 1 tund enne sõidu algust! Alternatiivina võid sa lisada 1/4 ingveriteed iga ca 9 kilo kehakaalu kohta toidule päevas (siis kui vaja).

Ketendav nahk ning küüned

Kodune abivahend – kookosõli. Kookosõli naha niisutajana võib olla väga kasulik, eriti seeniorite puhul, kellel tekivad tugevama koorikuga laigud nahale ning samuti lõhenevad küüned. Kookosõli hoolitsus aitab vähendada ketendust ning samuti parandada naha tervist.  Lisaks kaitseb kookosõli ka lipiidbarjääri, mis muudab naha vastupidavamaks ka näiteks pärmseenele.

Kõigepealt pese oma koer ära, siis määri kookosõli tema nahale, pöörates erilist tähelepanu kuivadele kohtadele. Lase sellel umbes 5 minutit nahka imenduda. Seejärel pese koer uuesti (ära tekita väga palju vahtu) ning loputa kergelt.

Lisaks võid määrida kookosõli peale desinfitseerimist otse hotspotile ja löövetele!

Kasuta 100% orgaanilist, külmpressitud ning inimtoidu kvaliteediga kookosõli!

Haisuprobleem

Kodune abivahend – loputusvahend. Dr. Becker kirjutab enda artiklis kui skungiga kohtumisest ehk selle julma haisu maha saamisest. Aga ma usun, et loputusvahend, mis saab hakkama skungi haisu eemaldamisega, saab hakkama ka muude lõhnade eemaldamisega.

Sega ca 950 ml 3%-list vesinikperoksiidi, 1/4 tassi söögisoodat ning 2 teelusikatäit nõudepesuvahendit. Kui sul on suurt tõugu koer, võib olla vaja koguseid kas kahe- või isegi kolmekordistada. Lisa segu oma koera kuivale karvale vältides silmi! Masseeri segu karva ja naha sisse umbes 5 minutit või kuni hais hakkab lahjenema. Kasuta svammi, et kanda segu põskedele, lõuale, otsaesisele ning kõrvadele (kui vaja), olles väga ettevaatlik, et segu ei satu silmade lähedale!

Loputa väga hoolega. Kui sa loputad pead, siis kalluta oma koera pead üles ja tahapoole, et segu ei voolaks silma. Olenevalt haisust võib olla vajadus segu peale kanda ning koera loputa isegi kuni 3 korda. Veendu, et sa loputad segu korralikult oma koera pealt maha!

Mürkide allaneelamine

Kodune abivahend – vesinikperoksiid oksendamise esile kutsumiseks. Kasuta 3%-list vesinikperoksiidi ning anna 1 teelusikatäis (5 ml) iga ca 4,5 kilo kehakaalu kohta.

Sa võid seda segada väikese koguse vanillijäätise või meega, et ta oleks nõus seda alla neelama või siis kasuta lihtsalt süstalt ning pritsi see talle kurku.

Peale seda liigu oma koeraga paar minutit ringi, sest see aitab vesinikperoksiidil oma tööd teha (võtab tavaliselt aega kuni 15 minutit). Kui su koer 15 minuti jooksul ei oksenda, võid anda talle ka teise doosi. Kui ta ei oksenda ka järgmise 15 minuti jooksul, helista veterinaarile.

Ära kutsu oksendamist esile järgmistel juhtudel:

  • kui su koer juba oksendab, on kaotanud teadvuse või ei suuda püsti seista;
  • mürgi allaneelamisest on möödunud 2 tundi;
  • ta on alla neelanud valgendit, torupuhastusvahendit või naftadestillaati. Need kemikaalid võivad põhjustada põletust allaneelamisel ning teistkordset põletust oksendamisel. Otsi koheselt veterinaari abi!

Kokkuvõtteks

Kindlasti jälgi oma koera seisukorda ning otsusta selle põhjal kui tõsine olukord on. Mürgistuste korral tasub pigem olla ettevaatlikum ning vähemalt arutada veterinaariga kas kodused abivahendid on väärt proovimist või mitte. Seda tasub kindlasti teha kemikaalide allaneelamisel.

Kõrvitsapüree on minu üks vaieldamatuid lemmikuid ning see päriselt toimib kergemate kõhuhädade puhul. Küll aga tasub ostmisel jälgida, et toode ei sisalda soola, sest meie lemmikute soola vajadus on väga väike. Võid kõrvitsahooajal teha ka ise valmis kõrvitsapüree ning kasvõi säilitada seda sügavkülmas – siis alati vajadusel kohe võtta.

Teine minu lemmik on õunaäädikas ning seda ma lisan igapäevaselt nii koerte joogivette kui ka nende toidule. Lisaks, kui Oscar vahepeal rohkem sügeles, siis tegin ka õunaäädika lahuse ning pritsisin sügelevaid kohti. Õunaäädikas vähendab sügelust, seega võib sellest suurema sügeluse puhul abi saada.

Kodused abivahendid on väärt proovimist kuni tegemist ei ole millegi tõsisega. Suure ja sügava haava puhul on siiski vaja minna veterinaari juurde, mitte hakata seda joodiga määrima. Samuti kui hotspot on arenenud liiga kaugele ehk hotspotiga on kaetud üle peopesa suurune ala, tasub minna veterinaari juurde. Aga väiksemate marrastuste ja haavade korral võivad kodused abivahendid teha imet ning seetõttu võiks need kodus alati olemas olla!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk