Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kõõm lemmikul?

Tagasi lehele Tervisenurk
kõõm

Kõõm lemmikul?

Ilmselt on enamus lemmiklooma omanikke mingil ajahetkel kokku puutunud kõõmaga. See võib muuhulgas tekkida peale antibiootikumi kuuri, stressist või ka näiteks puhtamale toidule üle minemisel. Kõõm ei ole oma olemuselt muud kui surnud naharakud. Reeglina me ei märka surnud naharakke, kuna neid ei teki korraga palju ning nendega ei kaasne ka muid sümptomeid. Küll aga kui kõõmaga kaasnevad punnid, kärnad või isegi karvade välja langemine, tasub minna arsti juurde. Toome allpool ära suuremad kõõma põhjused ning ühtlasi ka kodused vahendid.

Tihtipeale on kõõma põhjusteks kas liiga sage pesemine või kliima (kuiv õhk), kuid see võib viidata ka mõnele meditsiinilisele probleemile. Nt karva välja langemine koos kõõmaga viitab väga tihti Cushingi tõvele (ainevahetushaigus). Lisaks seostatakse kõõma üldjuhul just väga kuiva nahaga, kuid tegelikkuses võib süüdlaseks olla ka liiga rasvane nahk. Nt rasvase naha kõõmale on kalduvus kokkerspanjelitel, labradori retriiveritel, inglise springerspanjelitel, sharpeidel, bassetitel ning West Highlandi terjeritel. Seevastu kuiva naha kõõmale on kalduvus saksa lambakoertel, dobermanidel, iiri setteritel ja taksidel.

Põhilised kõõma põhjustajad

Selleks, et oleks võimalik kontrollida kõõmaga kaasnevaid sümptomeid oleks vaja aru saada tekkepõhjus. Toome allpool ära põhilised kõõma põhjustajad:

Kehv pesemis- ja hooldusrutiin

Pesemine ja karvahooldus on koera puhul ääretult oluline rutiin, selle hulka kuulub ka tema harjamine. Harjamine nimelt aitab vabaneda surnud naharakkudest ning muuhulgas stimuleerib naha loomuliku õli tootmist. Harjamine on eriti oluline koertel, kellel on pikk või paks karv. Küll aga tuleb pesemise ja karvahoolduse puhul piiri pidada. Liiga sage pesemine võib teha rohkem kahju, kuna selle tulemusena võib nahk kuivada liialt, mis omakorda tekitab kõõma. Kindlasti ei tohi pesemisel kasutada inimeste šampoone, kuna need on koera naha jaoks liiga karmid.

Kuiv õhk

Kõõma põhjuseks võib olla ka kuiv õhk – eriti talvel, kui toas on tänu kütmisele madalam õhuniiskus. Kui kõõm kipub tekkima just talvel või naha olukord halveneb talvel, kaaluge õhuniisutaja ostmist.

Toitainete puudus

Koera toitumine mängib väga olulist rolli optimaalse tervise tagamisel ning seda nii seesmiselt kui välimiselt. Toitainete vaegus võib väljenduda kuivas nahas, mis kulmineerub kõõmaga.

Omega 3 rasvhapete puudus on kõige tavalisem kõõma põhjustaja. See asendamatu rasvhape on väga vajalik tervisliku naha jaoks, kuid toidu töötlemisprotsess muudab reeglina selle rasvhappe kasutuks.

Infektsioonid

Kõõma võivad põhjustada muuhulgas ka bakteriaalsed ja seeninfektsioonid (küll pigem harva). Kutsikate kõõma põhjustajaks on nt impetiigo (nakkav bakteriaalne infektsioon, mille tulemusena tekivad mädased villid, mis purunevad ja seejärel tekib sellele koorik. Vajab kindlasti arsti sekkumist!

Allergiad

Kõõma võivad tekitada ka kokkupuude allergeenide ja/või ärritavate ainetega. Nendeks võivad muuhulgas olla õietolm, teatud toidud (toiduallergia puhul), majapidamisvahendid ja kemikaalid.

Muudeks põhjusteks on:

  • ebapiisav liikumine
  • Cushingi tõbi
  • kilpnäärmehaigused ja kilpnäärme alatalitlus

Lisaks võib koeri kimbutada ka kõõmalest – tegemist on zoonootilise haigusega ehk see võib levida koertelt nii kassidele kui ka nt inimestele. Reeglina esineb noorematel loomadel ning seda nimetatakse ka “kõndivaks kõõmaks”, kuna valged helbed liiguvad nahal ringi. Sümptomiteks on reeglina punane konarlik lööve nahal ning mõnikord ka sügelus.

Kodused abinõud:
  • õunaäädikas – üks parimaid koduseid vahendeid, aitab vähendada ka sügelust. Võta 1/2 tassi õunaäädikat ning 1/2 tassi vett. Hõõru lahus pehme rätiku abil koera nahale ning jäta see kuivama. Korda protsessi üks kord päevas kuni soovitud tulemuse saavutamiseni (reeglina piisab paarist päevast)
  • oliiviõli – samuti hea vahend kõõma korral, kuna niisutab koera nahka. Hõõru oliiviõli otse koera nahale üks kord päevas kuni oled saavutanud soovitud tulemuse
  • kaerahelbed – väga hea vahend koera naha niisutamiseks, kuna taastab koera naha looduslikke õlisid, mis omakorda taastavad naha loomuliku tasakaalu. Vaata kaerahelbešampooni kodust retsepti meie sotsiaalmeediast (25.04.2020)
  • kookosõli – lisa sooja vee kaussi umbes 10 tilka kookosõli. Kanna segu koera karvale ja nahale ning jäta 5 minutiks seisma. Seejärel loputa korralikult ning pese koer šampooniga puhtaks. Korda protseduuri 1 kord nädalas kuni soovitud tulemuse saavutamiseni.
  • laim – see sobib väga hästi karva ja naha loputamiseks peale šampooniga pesemist. Lisaks kõõmaga võitlemisele jätab laimimahl naha ka läikivaks ning aitab ohjeldada nahainfektsioone.
  • peet – lase peedi ülemised osad ja juured keema. Jahuta maha ning kasuta saadud lahust koera naha ja karva pesemiseks.

Täiendavad soovitused

Lisaks paku oma lemmikule piisavalt liikumist, kuna liikumine aitab sageli tugevdada tema immuunsüsteemi, mis omakorda aitab koera kehal ennetada kõõma teket (mida tugevam immuunsüsteem, seda vähem probleeme).

Lisaks jälgige oma koera kaalu – liigne kehakaal või alakaal võib mõjutada samuti sinu lemmiku immuunsüsteemi ning seeläbi muuta vastuvõtlikumaks paljudele tervise seisunditele, sealhulgas kõõmale.

Lisa koera šampooni veidi E-vitamiini. Seda võib muuhulgas panna ka otse koera nahale :).

Meie soovitus on, et ärge kohe üle ka pingutage – iga väiksema kõõma korral ei ole vaja koheselt hakata otsima põhjuseid, kuna naharakud ikka uuenevad :). Nt stressi olukorras tekkiv kõõm kaob reeglina peale stressiolukorra möödumist sama kiirelt kui tekkis. Samuti puhtamale toidule üle minekul tekkivat kõõma pole reeglina vaja hakata “ravima”, vaid läheb ise üle, kui keha on uue toiduga harjunud. Küll aga kui kõõm tekib nt iga kevad või lihtsalt iga paari kuu tagant, tasub proovida ülalpool toodud kodused lahendused järele. Ja igaks juhuks tuletame veel kord meelde, et kui kõõmaga kaasneb karva välja langemine, siis minge arsti juurde, et välistada mõni raskem terviseprobleem.

Peale antibiootikumi kuuri võiks puhastada koera organismi rabataimede ekstraktiga – see peaks taastama soolestiku tasakaalu.

Refereeritud artiklist:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk