Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Koerad ja kondid

Tagasi lehele Tervisenurk
kondid

Koerad ja kondid

Mina olen kõikidele oma koertele alati andnud tooreid konte, samas saan ma aru ka nendest, kes seda ei julge teha. Muuhulgas on üheks selliseks ka Irene. Ta küll on ilmselt tänu minule mingeid asju julgenud anda, kui ma poistele viin, aga ise ta neid koju ei osta. Üheks selliseks oli nt kalkuni kael, mida isegi Peku näris väga hea meelega ning ka väga korralikult. Samas, ma möönan, et tema peab Pekul kogu aeg silma peal hoidma, kui mina jätan enda poisid rahulikult üksi õue konti närima. Ma päriselt ei valva neid, sest ma lihtsalt tean kui hästi ja korralikult nad neid närivad. Karen Shaw Becker kirjutas hiljuti artikli teemal “Mida Sa peaksid teadma enne kondi andmist oma koerale”. Toon allpool ära põhilised punktid.

Koerale ei tohi konti anda!

Ma usun, et ei ole olemas koeraomanikku, kes ei oleks kuulnud hoiatust, et koerale ei tohi konti anda. Meil tuuakse üldiselt põhjuseks, et teravad killud võivad teha soolestikus paksu pahandust. Riskidena tuuakse välja ka soolte ummistus ning vähem räägitakse, et koer võib oma hambad konti süües ära lõhkuda.

Samasuguseid hoiatusi annavad ka veterinaarid mujal maailmas ning mõnede näidete puhul ulatub hammaste ravi lausa kümnetesse tuhandetesse. Üks Austraalia veterinaar ütles peale ühe 12 aastase koera juhtumit, et toored kondid on halb mõte ning need ei puhasta hambaid, vaid lõhuvad neid!

Kuigi Karen Shaw Becker ütleb samuti, et vale kondi andmine valele koerale võib põhjustada igasuguseid probleeme, ei ole tema nõus ütlusega, et toored kondid on halb mõte ning ei aita hambaid puhastada. Tema sõnul on mingid uuringud tõestanud just vastupidist. Ühe 2020 avaldatud uuringu kohaselt eemaldas kont lausa 90% hambakivist ning seda ilma hambajuure murdude või emaili kahjustusteta.

USA Toidu- ja Ravimiamet on viimastel aastatel oma juhiseid ajakohastanud ning hoiatab nüüd keedetud (ehk habraste) kalkuni ja kanakontide eest kui ka müügiks valmistatud “kondi maiuste” eest, kuna need on töödeldud. Siia alla kuuluvad nt nii reieluu kondid, ribikondid kui ka suitsutatud kondid. Põhjuseks see, et tooted võivad olla kuivatatud kas läbi küpsetamise või suitsutamise protsessi ning võivad sisaldada nii maitseaineid, säilitusaineid kui ka suitsumaitseainet.

Karen Shaw Becker ütleb, et ära mitte kunagi anna mitte ühtegi küpsetatud konti (P.S. madalal temperatuuril kuivatamine ei ole küpsetamine)! USA Toidu- ja Ravimiametile on teatatud järgmistest vigastustest:

 • soolteummistus
 • kõhulahtisus
 • lämbumine
 • pärakust veritsemine
 • lõiked ja haavad suus või mandlitel
 • oksendamine
 • surm

Kondid, mis on kasulikud enamus koertele

Karen Shaw Beckeri sõnul on ohutu viis pakkuda enamus koertele konte (aga mitte kõigile!), kui järgitakse kolme väga olulist reeglit:

 • kondid peavad olema toored
 • kondid peavad olema koera jaoks sobiliku suurusega
 • sa pead hoidma oma koeral silma peal kui ta konti närib (silma peal hoidma tähendab tema jaoks, et sa ei lase teda isegi hetkeks silmist ära).

Nii sinu koerte esivanemad kui ka looduses elavad kolleegid on söönud konte terve igaviku. Koerlased söövad loomulikus keskkonnas saaki, sealhulgas liha, konte ning sisikonda. Sinu lemmikul on bioloogiline vajadus toitainete järgi, mida leidub nii luuüdis kui ka luudes endis. Kõik koerad armastavad närida toorest konti nii selle maitse kui ka vaimse stimulatsiooni tõttu ning lisaks on see imehea pingutus lõualihastele.

On kaht tüüpi tooreid konte – söödavad ning meelelahutuslikud. Söödavad toored kondid on õõnsad lindude raskust mittekandvad luud (nt kanatiivad ning kana ja kalkuni kaelad). Need on pehmed, painduvad, ei sisalda luuüdi ja neid saab kergesti hakklihamasinas purustada. Need luud pakuvad kaltsiumi, fosforit ja mikroelemente, mis võivad olla sinu lemmiku tasakaalustatud toidu oluliseks osaks.

Meelelahutuslikud kondid on nt suured veise reieluu tükid või luuüdiga täidetud puusaluud. Need ei paku su lemmikule märkimisväärselt toitaineid, kuna nad ei saa neid kergesti krõmpsutada ja alla neelata. Sellised kondid ette nähtud ainult närimiseks ehk hammaste puhastamiseks, need ei ole söömiseks!

Toore meelelahutusliku, lihaka kondi, millel on kõhr ja pehme kude veel küljes, närimisel saavad tema hambad samaväärse puhastuse nagu pakuks seda korralik harjamine ja hambaniidi kasutamine. Nimelt tekib närimise käigus märkimisväärne mehaaniline hõõrdumine, mis aitab eemaldada hambakivi ning vähendab igemehaiguste riski.

Mis tüüpi närija su koer on?

On väga oluline, et kondi suurus sobituks nii koera personaalsuse, suuruse kui ka tervisega. On olemas nelja tüüpi närijaid.

Arvesta, et suurte lõugadega agressiivne närija suudab lühikese aja jooksul väga suure kondi närida pingpongi palli suuruseks. Sellise suurusega kont ei ole aga enam koera jaoks ohutu ning seepärast on oluline oma koera tähelepanelikult jälgida. Kui kondi suurus on oluliselt vähenenud, on aeg see kont käest ära võtta.

Agressiivsed närijad

Agressiivsed närijad tahavad kondi täielikult ära süüa ning nii kiiresti kui võimalik. Paljude agressiivsete närijate probleemiks ongi hammastes praod/murrud. Agressiivsetele närijatele ei tohiks anda tugevaid konte nagu hirve sarved. Ning neile ei tohiks anda ka kitsaid konte, mis kergelt neile suhu mahub, sest see võimaldab neil rakendada tugevat vertikaalset hammustusjõudu. Pakkudes tugevale närijale väikest ja kitsast reiekonti või hirve sarve, otsid sa probleeme. Neid koeri tuleb hoolega närimisel jälgida!

Agressiivsele närijale on mõistlik anda närimiseks suured, toored nukid, mis on hirve sarvedest oluliselt pehmemad ning leebemad ka hammastele. Müügil olevad 100% söödavad “kondid” (valmistatud human-grade toorainest, mis on kõik täielikult seeditavad) on samuti nendele koertele hea variant.

Kugistaja

Kui su koer kipub alla neelama igat asja, mida talle pakutakse, pead sa olema ettevaatlik iga suuruse kondi pakkumisel talle, kuna on reaalne oht, et see jõuab tema kõhtu tervena (ehk närimata). Samuti võib ta proovida seda tervelt alla neelata ning ebaõnnestuda, mis võib aga sama katastroofiline.

Kugistaja peamine eesmärk ei ole närida ega järada, vaid kont võimalikult kiiresti oma kõhtu saada. Seega on Karen Shaw Beckeri soovitus kõikide kugistajate puhul – anna kas väga suur kont või üldse mitte konti! Vahet pole kas su koer on labrador või yorkie, paku talle kont, mis on suurem kui tema pea, sest on peaaegu võimatu seda korraga alla neelata. Küll aga pea meeles, et mõned kugistajad ei tohiks ka olenemata sellest üldse konti saada (olenemata suurusest)!

Leebed närijad

Kui su koer on leebe närija, kes lihtsalt armastab konti kas hoida või õrnalt järada, on nt hirve sarved väga hea variant. Võid osta ka põdra või kitse sarve, aga ära anna väikest sarve suurele koerale, kuna see võib lõppeda hamba murruga. Paku väike sarv väikesele koerale ning suur sarv suurele koerale, aga ainult juhul, kui su koer on leebe närija.

Kui su koer on leebe närija tänu oma vanusele, tundlikele hammastele või taastava hambaravi tõttu, on hea mõte pakkuda talle veel pehmemaid “konte”. Sama nagu agressiivsetele koertele soovitatud 100% söödavad “kondid” (valmistatud human-grade toorainest, mis on kõik täielikult seeditavad) on ka nendele koertele hea variant.

Koerad, kes ei peaks sööma luuüdi

Kui su koer on ülekaaluline, vajab madala rasvasisaldusega dieeti, kannatab kas pankreatiidi käes või tal on tundlik seedimine, võib suur rasvasisaldus üdis esile kutsuda olulisi seedeprobleeme.

Üdi on muuhulgas väga oluline kalorite allikas, seega koerad, kes on kimpus ülekaaluga või koerad, kes peavad vältima rasvaseid toite, siis on olemas ka rasvavaesem variant. Eemalda luuüdi ning asenda see 100% kõrvitsaga ning külmuta kont uuesti.

Toored kondid – soovitused nende andmiseks

 • Kui sa tood toored kondid koju, siis säilita neid sügavkülmas ning lase enne koerale andmist üles sulada (sulata ükshaaval). Ära vali konte, mis on pikkupidi katki lõigatud – nt jalgade kondid. Lõigatud kontide puhul on suurem risk, et su koer saab kätte ka mõne terava killu. Üldiselt soovitab ta mitte anda ka seakonte või ribikonte, kuna need võivad anda rohkem kilde kui teist tüüpi kondid.
 • Kont võiks olla sama suur kui su koera pea. Ei ole tegelikult olemas liiga suurt konti, aga liiga väikeste kontide puhul on lämbumisoht ning lisaks võivad tekitada ka olulist suu traumat. Ära anna meelelahutuslikku konti koerale, kes proovib seda kas tervelt alla neelata või siis 1-2 tükiks hammustada ja siis suurte tükkidena alla neelata. Anna koerale kont närida peale kõhu täis söömist, kuna näljaste koerte puhul on suurem risk, et nad üritavad konti alla neelata kas tervelt või siis suurte tükkidena.
 • Söödavad kondid võivad olla hea alternatiiv meelelahutuslikele kontidele agressiivsete koerte puhul. Otsi raskust mitte kandvad kondid ehk nt tiivad, mitte jalad. Kui sul on mure kas su koer närib söödavat konti või neelab selle tervena alla, võid sa teisest otsast kinni hoida nt näpitsatega, mis tähendab, et su koer peab närima sealt endale suupäraseid tükke. Mõned inimesed löövad kondid nt haamriga enne koerale andmist suupärasemateks tükkideks, sest see vähendab riski, et ta kondi tervena alla neelab.
 • Toored kondid võivad jätta järele paraja segaduse, seega annavad paljud omanikud konte kas õues või siis pinnal, mida on kerge kuuma, seebise veega pesta. Jälgi alati oma koera kui ta konti närib. Teda hoolega jälgides saad sa aru ka kui ta on ära närinud kontidelt selle “pehmema” nukkide osa ning on suurem oht kildude tekkimiseks. Kui kondist on väike tükk järel, siis viska see ära, et su koer ei saaks seda kogemata korraga alla neelata.
 • Mitme koeraga majapidamistes eemalda koerad teineteisest enne kui annad meelelahutuslikke konte. Ja kindlasti eemalda kõik kondid kui sa tutvustad koeri teineteisega. See reegel kehtib kõikide koerte puhul, sest meelelahutuslikud kondid võivad esile kutsuda valveinstinkti ka kõige muretumal koeral.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk