Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Õnnelik koer

Tagasi lehele Tervisenurk
õnnelik koer

Õnnelik koer

Hoolivate lemmikute omanikena on üheks meie sooviks kindlasti, et meil oleks kodus õnnelik koer. Ma küll usun, et paljud koeraomanikud oskavad lugeda oma koera kehakeelt ning üldiselt saavad aru kas koer on õnnelik või on tal hoopis midagi viga. Kuna koerad aga otseselt ei naera (vähemalt enamus mitte), siis toob Dr. Karen Becker Shaw välja 10 märki, mille järgi saab hinnata, kas su koer on õnnelik. Ja nagu ka inimeste puhul – mida õnnelikum on koer, seda madalam on tema stressitase ning seda tervem koer on ;).

Hinnates loomade sotsiaalset käitumist mängu ajal, on leitud, et vähemalt 65 erineval liigil esineb mängu ajal kas häälesignaale või naermist. Nende hulgas on erinevad primaadid, kodustatud lehmad, kodustatud koerad, vähemalt 3 linnuliiki (nende hulgas papagoid ja Austraalia harakad), rebased, hülged ja mangustid. Mängupõhine kehakeel loomadel on sageli õrnuse vastand ja sarnaneb sageli võitlusega ning mänguhelid võimaldavad loomadel märku anda, et nad ei ole füüsilise suhtlemise ajal agressiivsed.

10 märki, et su koer on õnnelik

  1. Tema silmad ja laud on lõdvestunud, ta pilgutab palju, tema pilk on pehme ning kulm ei ole kergitatud. Tema kõrvad on samuti lõdvestunud, ei ole suunatud ega kallutatud kuskile suunas. Tema suu on veidi avatud, mõned hambad on näha (aga ei ole tervenisti paljastatud), tema keel võib olla suust väljas ning võib isegi tunduda, et ta naeratab.
  2. Keha on pingevabas olekus vs krampis või pinges. Saba on reeglina kõrgel ning liputab seda nii, et terve keha vänderdab. Alternatiivselt võib saba olla ka neutraalsemas asendis ning liikuda pehmemalt ja aeglasemalt.
  3. Tal puuduvad hävitavad käitumismustrid, isegi kui ta on üksi kodus. Õnnelikud koerad saavad reeglina piisavalt füüsilist ja mentaalset stimulatsiooni. On tõenäolisem, et hävitava käitumismustri omandavad koerad, kes tunnevad igavust, on alatreenitud või alastimuleeritud koerad. Samuti koerad, kes kannatavad üksindusärevuse all.
  4. Armastab mängida. Õnnelikud koerad on alati valmis kas mängima, minema jalutama või autosõidule. Kuna liikumine ja mäng on koerte jaoks nii loomulik, on põhjust külastada veterinaari, kui ta järsku ei ole mängust ega jalutuskäigust huvitatud (võib olla valudes).
  5. Keerab ennast selja peale (paljastab kõhu) ning ajab keele suust välja. Õnnelikud koerad keeravad ennast hea meelega selja peale ning paljastavad oma kõhu ning keele kui nad ennast selja peal vingerdab. Kindlasti tasub aru saada ka alistuvatest rullimistest, kus koera suu on reeglina suletud ning keha on jäik.
  6. Söögiisu on hea, mis viitab sellele, et koer on õnnelik ning tunneb ennast füüsiliselt hästi. Märgatav söögiisu kaotus (või ka suurenemine) võib olla mõne tervisehäda sümptom.
  7. Ta haugub rõõmsalt. Osad koerad hauguvad väga harva, aga need, kes hauguvad, kipuvad haukuma kõrgema tooniga kui nad on õnnelikud (see haukumine reeglina ei kesta ka kaua).
  8. Ta kummardab ehk laseb oma esiotsa madalamale kui taguotsa. Paljud õnnelikud koerad kutsuvad selliselt mängima kas oma lemmikinimese või siis teise koera :).
  9. Ta toetab sinu vastu. Õnnelik koer väga tihti toetub sinu käe vastu, kui sa teda silitad ning hoiab sinu kehaga kontakti, mil iganes on see võimalik.
  10. Ta on rõõmus sind nähes. Õnnelikud koerad on alati põnevil kui nad näevad oma inimest uksest sisse tulemas, isegi kui nende inimene läks ainult korraks õue kasvõi ilma vaatama :).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk