Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kuidas leida usaldusväärne koerajalutaja?

Tagasi lehele Tervisenurk
koerajalutaja

Kuidas leida usaldusväärne koerajalutaja?

Ma alati loen neid koerahoidja või koerajalutaja postitusi suure hirmuga, sest mul tekib alati küsimus kui palju sellise teenuse pakkujal päriselt kogemust on. Ma olen ise olnud üle 20 aasta koeraomanik ning mina küll enda koerte juurde võõrast koera ei võtaks. Samuti ei võtaks ma päris võõrast koera ka enda hoida, eriti kui ma peaksin temaga jalutamas käima. Minu jaoks on erinevate koerte kokku laskmine alati risk. Me oleme ise näinud kuidas Peku ja Ossu vahel läks ütlemiseks ning samuti Fentu ja Ossu vahel. Ometigi on need koerad omavahel väga tihedalt suhelnud 4 aastat enne kui probleem tekkis. Fakt on see, et me ei tea mitte kunagi millal ja millest võib probleem tekkida. Ja kui me enda koerte puhul oskame vähemalt aimata kuidas nad käituvad, siis võõraste koerte puhul ei tea me seda kunagi.

Lisaks on igal tõul ning reeglina ka igal koeral oma eripärad ehk on vaja aru saada mis on tema ärriti ehk mille peale ta võib reageerida. Kui nt Faddul on selleks teised koerad, siis Fentul on selleks autod. Ossul reeglina ei ole nii kaua probleeme kuni keegi talle “halvasti” ei ütle. Mind aga päästab alati nende kehakeele lugemine ning probleemi ennetamine. Ma ei usu aga, et võõras inimene suudab mu koeri sama hästi lugeda kui mina. Ja oleme ausad, et see kuidas koer käitub minuga on ilmselt hoopis teine kui see, kuidas ta käitub võõra inimesega. Mis juhtub aga siis, kui mu koer peaks ennast rihmast lahti tõmbama ja ära jooksma? Mis juhtub siis, kui ta ründab teist koera või veel hullem, mõnda last või täiskasvanut?

Lugesin hiljuti soovitusi küsimustest mida võiks küsida potentsiaalselt koerajalutajalt. Nad tõid välja hea mõtte. Me ju ei lubaks suvalisel inimesel jälgida oma lapsi ning sama peaks kehtima ka su koera osas. Toome siinkohal need 10 küsimust ka ära.

Kas see koerajalutaja meeldib su koerale?

Ükskõik kui palju sulle ka see inimene meeldib, enne tema palkamist, tutvusta teda ka oma koerale. Vaata tema kehakeelt sinu koera juuresolekul ning jälgi kuidas su koer temasse suhtub. Koerad on väga head inimesetundjad ning sa saad kindlasti aru kui inimene su koerale ei meeldi.

Ühe soovitusena on ära toodud lasta potentsiaalsel koerajalutajal viia su koer lühikesele jalutuskäigule kui sa ise koju jääd. Kui su koer on nõus temaga kaasa minema, nii, et sina jääd koju, on see väga hea märk. Autori märkus – ma ei ole kindel kas Fentu tuleks isegi minuga jalutama kui Irene koju jääb. Samuti ei ole ma ka kindel kas Faddu ja Ossu oleksid nõus minema koos Irenega.

Kui palju on tal kogemust?

Ole kindel, et su koerajalutaja on sellega enne tegelenud ning tal on kogemusi ka keerulistes olukordades. Hea oleks ka kui tal oleks kogemus just sinu koera tõuga. Ta peab oskama lugeda koera kehakeelt ning käitumist. Ta peab oskama vahet teha hirmul või agressioonil ning erutusel või lõõgastusel ning seda mitte ainult sinu koera puhul, vaid ka teiste koerte puhul, keda jalutuskäigu ajal võib kohata.

See on minu jaoks ilmselt kõige olulisem aspekt. Ehk kas ta päriselt oskab koeraga hakkama saada. Eriti oluline minu jaoks just suure tõu puhul, sest riskid tunduvalt suuremad.

Kas ta saab füüsiliselt sinu koeraga hakkama?

Koerajalutaja peab saama koeraga hakkama nii füüsiliselt kui vaimselt. Tal peab olema enesekindlus, et su koeraga igas olukorras toime tulla, olenemata koera suurusest ja tõust. Pea meeles, et koerad tajuvad väga hästi kui inimene on ebakindel. Suure tõu puhul ütlen kohe, et on väga vähe inimesi, kellel 40+ kilo kaaluvast koerast käib jõud füüsiliselt üle. Siin peabki inimene olema lihtsalt vaimselt koerast üle.

Kui pikad on jalutuskäigud?

Tavaliselt kipuvad jalutuskäigud olema 20-30 minuti pikkused ning need võivad sisaldada ka koerale järele minemise ning ära viimise aega. Kui su koer tahab/vajab rohkem liikumist kui 20-30 minutit, siis otsi inimene, kes suudab sinu koera aktiivsuse tasemega sammu pidada.

Kas ta on usaldusväärne?

Koerajalutaja peaks olema täpne ning vastutustundlik. Jälgi kui kiiresti ta sulle vastab ning kas ta saabub esimesele kohtumisele täpselt. Küsi soovitusi ning võta kindlasti vähemalt mõnega nendest ühendust ning küsi tema kogemuse kohta.

Kas ta jalutab su koeraga üksinda?

See võib olla põhjuseks miks sa teda ei vali. Osad koerajalutajad tahavad saada mõne teise koerajalutajaga kokku ning jalutada siis koos. Lisaks võivad osad tahta jalutada korraga mitme koeraga. Kui sa tahad, et su koeraga jalutatakse üksinda ning et ta saaks individuaalset tähelepanu, tee see koerajalutajale selgeks juba enne kokkuleppe sõlmimist. Kui sul pole selle vastu midagi, et ta käib jalutamas kas mitme koeraga või ühildab enda jalutuskäigu mõne teise koerajalutajaga, siis veendu, et tal on võimekus hoida koeri kontrolli all ning garanteerida nende ohutus. Jällegi, soovitused teistel võivad abiks olla.

Mis siis juhtub, kui ilm on kehv?

Küsi koerajalutajalt mida ta plaanib teha kehva ilma puhul. Loomulikult sa ei taha, et su koer on jalutuskäigul suure äikese- või lumetormiga aga tavapärane vihm või lumi ei peaks tähendama, et su koer jalutama ei saa.

Kas su koerajalutaja elab läheduses?

Koerajalutaja, kes elab läheduses on suurema tõenäosusega täpselt kohal ning samuti saab minna su koeraga jalutama ka kui näiteks sinu ajakava peaks muutuma ning on vaja täiendavat jalutuskäiku. Lisaks on ta ümbruskonnaga rohkem tuttav ning teab kohalikke jalutusradu, mis võivad su lemmiku jalutuskäigu muuta nauditavamaks. Osad koerad tahavad vaheldust oma jalutusradadele, teised aga ootavad just sama rada iga päev. Anna talle varakult teada oma koera eelistustest.

Kas ta on valmis ka hädaolukordadeks?

Su koerajalutaja peaks uurima hädaolukordade kohta. Kindlasti anna talle oma veterinaari kontakt ning palu tal minna kohe kiirabisse, kui jalutuskäigul peaks midagi erakorralist juhtuma.

Kas ta on litsentseeritud ja kindlustatud?

Minu teada täna Eestis ei ole koerajalutajatel ei litsentsi ega ei saa nad võtta ka kindlustust, aga ma võin eksida. Kindlasti need ettevõtted, kes sellist teenust pakuvad (ma tean, et kunagi vähemalt 1 selline ettevõte oli), neil on võimalus võtta ka kindlustus. Ja ausalt öeldes peakski olema kindlustus. Igal juhul tasub uurida mis ta plaanid/mõtted on kui kõige hullem peaks juhtuma.

Kokkuvõtteks

Meil Irenega on vastastikune kokkulepe, et me käime vajadusel teineteise koeri hoidmas. Küll aga ei lähe ma nendega aiast välja jalutama. Just nendel samadel põhjustel – ma ei taha võtta isegi 1% võimalust, et nad peaks nt ära jooksma. Kuigi Fentu teab ja tunneb mind, siis ma ei tea mis juhtub, kui Irenet läheduses ei ole.

Mulle need küsimused väga meeldivad ning ma arvan, et kõik peaks neid oma potentsiaalselt koerajalutajalt küsima. Oleme ausad – isegi sõbralt peaks küsima, kui sa palud tal oma koeraga jalutama minna. Väga palju võib minna tavapärasel jalutuskäigul valesti, mille peale me isegi ei tule. Mina küll endiselt ei ole kindel kas ma üldse oleks valmis lubama kellelgi (vahet pole kas sõber või võõras) oma koera jalutama viia :).

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk