Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Lemmikloom on suurim kingitus

Tagasi lehele Tervisenurk
koer on suurim kingitus

Lemmikloom on suurim kingitus

Lugesin hiljuti ühte Karen Shaw Beckeri artiklit, kus ta toob välja 5 kingitust, mida meie lemmikud meile toovad nii jõulude ajal kui ka mis iganes muul ajal. Ta toob oma artiklis välja ka selle, et kindlasti ei tohiks lemmikut jõuludeks kinkida ning sellega ma olen 100% nõus. Elusloom ei ole kinkimiseks, kui sa just vanemana ei võta seda kohustust ja vastutust. Olen ka mina kunagi lasknud oma sõbrannal kinkida endale sünnipäevaks roti, sest mu ema ei oleks muidu elus rotti meile koju lubanud. Minu ema oli õnneks väga mõistlik ning rott võis meie juures edasi elada (kuniks ta ei pääsenud minu toast välja), aga alles täiskasvanuna sain aru kui suur risk on looma kinkimine. Küll aga mulle väga meeldib mõelda et lemmikloom on suurim kingitus.

Põhjused, miks lemmikloom on suurim kingitus

  1. Side – meie lemmikud on meiega ühenduses ükskõik kui halvasti me ennast tunneme või käitume. Nad on meie kõrval igal sammul ning kui vähegi võimalik, siis igal minutil. Nendel aegadel, kui meile tundub, et meid ignoreeritakse või me oleme muust maailmast eraldunud, pakuvad meie lemmikud meile tingimusteta tähelepanu ja hellust.
  2. Kommunikatsioon – lähedased suhted tekivad selgest ja järjepidevast suhtlusest. Kui aga suhtluses puudub usaldus või seda kasutatakse kahjulikul viisil, puruneb see suhe. Meie lemmikud suhtlevad meiega pidevalt oma kehakeele ja käitumise kaudu. Meie ülesanne on õppida seda keelt, mida nad räägivad ning samuti peame selgelt andma märku mida me neilt ootame ja millist käitumist hindame.
  3. Kohaolek igas hetkes – inimestega kipume me palju aega veetma midagi kahetsedes või muretsedes tuleviku pärast. See ei ole hästi veedetud aeg, aga paljud meist elavad hetke asemel hoopis minevikus või tulevikus. Meie lemmikud, näidates meile eeskuju, aitavad meil elada hetkes. Meie lemmikud kogevad igat hetke, mis saabub entusiasmi ja rõõmuga ning seda peaks tegema ka me ise.
  4. Andestamine – enamus meist suudavad kindlasti meenutada hetke, kui me oleme oma lemmikut ignoreerinud, kaotanud enesevalitsuse või nendega kärkinud. Me kindlasti mäletame ka seda, et nad andestasid selle meile juba järgmisel sekundil. Meie lemmikud ei pea viha. Nad ei karista iseennast ega meid jäädes kinni minevikus toimunud solvangutesse. Nad pakuvad meile kohest andestamist ning avatud südant.
  5. Tasakaal – meie lemmikud on parimas vormis, kui me pakume neile järjepidevust tervisliku toidu, piisava liikumise, igapäevase rutiini ja suure koguse armastuse näol. Need lihtsad asjad elus moodustavad aluspõhja tasakaalukaks, vähem stressirohkeks ning rõõmsamaks eksisteerimiseks.

 

Miks lemmiku kinkimine ei ole hea mõte?

Nagu ka Karen Shaw Becker ei poolda lemmikute kinkimist, nii on ka minuga. Toon allpool ära tema põhjendused miks tema arvates ei ole lemmikud väga hea pühadekingitus. Enamus juhtudel on see tegu tingitud impulsist, mitte aga läbimõeldud planeerimisest. Kinkides pereliikmele või sõbrale 10 või 20 aastase kohustuse elada koos lemmikuga, ei tohiks olla tingitud impulsist.

Reeglina pühade ajal võetud lemmiklooma puhul ei mõelda kõiki detaile läbi, eelkõige kui kaua lemmik meiega on, kuhu lemmik panna kui minna reisile, kui palju on meil aega temaga liikuda jne. Kui jõulude nädal välja jätta, on aastas 358 päeva millal armastatud lemmik tuua koju ning lasta oma südamesse.

Lemmikud ei peaks olema üllatused

Oma armastatud inimest kutsika või kassipojaga üllatada jõuluhommikul on küll romantiline, kuid reeglina vale mõte. Jah, kingi saaja võib olla suures elevuses ning õnnelik, aga kui seda “üllatust” pole korralikult planeeritud, võib see olla suur risk. Loomulikult võib olla keeruline vastu panna sellele soojale, karvasele tegelasele kuuse all, aga kui uus omanik ei ole täielikult valmis pühenduma kassipoja või kutsika kasvatamise ideele, võib see väga kehvasti lõppeda. Ükskõik kui vana uus lemmikloomaomanik on, ta peaks olema juba algusest peale protsessis osaline – nii planeerimises, väljavalimises kui kodu valmis seadmises.

Lastele ostetud lemmikut ei peaks vaatama kui uut mänguasja

Lemmikloom jõulukingitusena ei peaks esile kutsuma samasugust vau efekti, mida kutsub esile nt uus ratas või kõige hiljutisem video mäng. Lemmiku eest hoolitsemine on suur kohustus ning hoopis teine kui uus mänguasi, mis võetakse kastist välja, millega mängitakse ning mis siis tagasi kasti pannakse.

On väga oluline teha lapsele selgeks vahe tema asjade ning lemmiklooma vahel ning seda kohe esimesest hetkest alates kui koer või kass tema ellu tuleb.

Isegi kui su laps anub lemmiklooma ning sa arvad, et ta on piisavalt vana selle kohustuse võtmiseks, tasub ikkagi lemmiku võtmine hoida eraldi pühade tähistamisest. Kassi ja koera võtmine on niikuinii piisavalt suur ettevõtmine ning seetõttu on mõistlik see tegu hoida pühadest eemal.

Millerdajad ning “tagaaia kasvatajad”

Just jõulude eel aktiviseeruvad millerdajad ning “tagaaia kasvatajad”, kes tulevad välja just enim nõutud tõugu kutsikatega. Osad neist on terved, paljud ei ole. Enamus neist on aretatud ja kasvatatud ebainimlikes ning tihti väga räpastes tingimustes.

Iga kord, kui koer ostetakse millerdaja või “tagaaia kasvataja” käest, on see signaal nendele äridele jätkata oma tegevust. Seega, isegi kui sa mõtled, et sa päästad kutsika ning pakud talle head kodu, tema ema jääb millerdaja juurde, saab ühe pesakonna teise järel kuni ta on liiga vana või liiga haige ning siis temast vabanetakse.

Kui sulle tundub, et tegemist ei ole usaldusväärse kasvatajaga, jäta see kutsikas ostmata. Alati palu näha kutsikate kasvatamise tingimusi ning kui sul on vähegi tunne, et tegemist võib olla millerdajaga, anna info loomakaitsega tegelevatele ühingutele ning ehk lõpetatakse ühe millerdaja tegevus.

Kokkuvõtteks

Lemmikloom on suurim kingitus ning seda seetõttu, mida ta meile pakub ning kui palju ta meie elule juurde annab. Paar nädalat tagasi jäime ühe koeraomanikuga showroomis rääkima koertest ning kui suur vastutus see on. Ma olin just mõned nädalad tagasi mõelnud kui vähe me tegelikult oma koertega koos aega veedame. 24-st tunnist päevas reeglina võib-olla 2-3 tundi on minu tähelepanu puhtalt koeral/koertel. Isegi kui koer on meiega tööl kaasas või me tuleme koju ja teeme kodus tööd või vaatame telekat, siis ei ole meie tähelepanu tegelikult koeral. Just sellepärast ei peaks minu arvates lemmikloom olema kunagi ka kingitus. See päriselt on meeletult suur otsus ning elu muutmine järgmiseks 10-20 aastaks – trennid, jalutuskäigud jm vastavalt tõule ning konkreetsele indiviidile.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk