Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Maailma koristuspäev

Tagasi lehele Tervisenurk

Maailma koristuspäev

Nagu ilmselt enamus teavad, siis 21-sel septembril oli maailma koristuspäev, mida viidi läbi ka Eestis. Kuna meie jaoks on keskkond ja loodus väga olulised, siis otsustasime anda ka oma panuse. Selleks ühildasime meeldiva kasulikuga ehk võtsime koerad ja prügikotid ning läksime metsa jalutama.

Sellel aastal keskenduti koristamisel väikeprügile ehk eelkõige just suitsukonidele. Kas sa teadsid, et sigaretifiltrid koosnevad plastist ega lagune looduses ning maailmakoristuspäeval 2018 koristati Eestis 5 miljonit liitrit prügi? Meie igal juhul ei teadnud, aga suhtume maas vedelevatesse suitsukonidesse edaspidi hoopis teistmoodi. Veel huvitavat infot – üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett. Loomad ja linnud on valimatud sööjad: see tähendab, et nad ei suuda vahet teha toidul ja plastjäätmetel, sealhulgas suitsukonidel. Suitsukonid võivad nad kas lämmatada või mürgitada erinevate toksiinidega, millest nad ei ole võimelised taastuma. Sigaretid sisaldavad vähemalt 4000 kemikaali, neist umbes 50 on kantserogeensed. Ühest suitsukonist leostuvad mürgised ained on kaladele surmavad.

3 kilomeetrit ja 240 liitrit prügi

Kui me oma jalutuskäiku alustasime, siis tundus, et polegi eriti miskit koristada, aga lõpuks kogunes ca 3 kilomeetrise ranna äärse ala läbi kammimise peale ca 240 liitrit prügi. Materjalidest olid vist kõik esindatud – metall, puit, kumm, plast, nöör, klaas. Ja mis eriti nukker – kommipabereid leidsime hulganisti liiva sisse peidetuna :(. Ehk inimene pigem peidab prügi liiva alla kui võtab need kaasa ning viskab prügikasti.

maailma koristuspäev
Maailma koristuspäev – “saak”

Siiski on meil väga hea meel, et nii paljud eestlased otsustasid oma kodust laupäeval välja minna ning meie kauni Eestimaa veidi puhtamaks teha. “Sel aastal tuli maailmakoristuspäeval Eestis kodust välja prügi korjama hinnanguliselt 22 000 inimest ning suitsukonisid leiti hinnanguliselt 900 000!!! Prügi suurusjärk, mis koguti, on vähemalt 270 000 liitrit ning sellise koguse prügi mahutamiseks on vaja 1928 tavalist koduõues olevat prügikonteinerit. Kõik leitud konid mahuksid 3600 pooleliitrisesse moosipurki”. Allikas: maailmakoristuspäeva koduleht.

maailma koristuspäev
Maailma koristuspäev – FendaF Kaberneemes

Minu jaoks isiklikult oli natuke kurb osade inimeste suhtumine stiilis “mina ei lagasta, miks ma peaksin teiste prügi korjama”. Jah, ma indiviidina saan sellest isegi aru – me kõik peaks enda järelt ise koristama, aga maailma mastaabis ma siiski ütlen, et iga muutus hakkab meist enesest. See on tegelikult väga väike heategu ning ilmselt ei võta kelleltki tükki küljest, aga loomade, lindude ja kalade mõttes on see tegu elulise tähtsusega. Instagrammis kohtasin ühte pilti, kus oli hea sõnum “it is not my garbage, but it’s my planet”. Need, kes inglise keelest aru ei saa, neile ka tõlge “see ei ole minu prügi, aga see on minu planeet”.

Igal juhul meie teeme sellest nüüd pideva traditsiooni – jalutama minnes võtame pürgikotid kaasa ning korjame ette jääva prügi kaasa. Ja vahet ei ole, et meie pole seda prügi maha visanud. Iga muutus algab alati meist enesest.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk