Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Eesti esimene tajutuba koertele!

Tagasi lehele Tervisenurk

Eesti esimene tajutuba koertele!

19-ndal detsembril avasid Tallinna Ülikooli tudengid FendaF ruumides (Sära tee 11, Peetri) Eesti esimese koertele mõeldud tajutoa. Tajutoa eesmärgiks on stimuleerida koerte meeli ning pakkuda võimalust avastamiseks ning stressi maandamiseks. Tajutuba on kodustest ja taaskasutatavatest vahenditest loodud keskkond, mis aitab maandada stressi või pakub lihtsalt lõbusat vaheldust argipäeva.

“Projekti ühe autori Jete Elisabeth Sellenbergi sõnul saab turvalises keskkonnas nina maas uusi lõhnu, maitseid, tekstuure ja helisid avastades koer keskenduda ja rahuneda. „Eriti aktuaalne on selline võimalus pühadehooajal, mil valjud ilutulestike kärgatused tekitavad paljudele koertele ebamugavust ja hirmu, “ lisab Jete.”

Tajutuba on avatud kõigile huvilistele kuni jaanuari lõpuni meie showroomi teisel korrusel eelneval broneerimisel, aadressil Sära tee 11, Peetri. Tajutuba saab kasutada tasuta 20 minutit korraga, kui omanik võtab kodust ise oma koerale maiused kaasa. Muidugi on võimalik maiused osta ka meie juurest – hea võimalus välja selgitada, mis maius koerale kõige rohkem meeldib ;).

Mida koeralt oodata?

Ka meil oli enda koertega hea võimalus tajutuba katsetada ning ausalt öeldes olime mõlemad oma koerte käitumise üle väga üllatunud. Paneme siia lühidalt kirja kuidas meie koerad käitusid (tajutoa külastamise järjekorras) ning mis meid kõige rohkem üllatas.

tajutuba
Faddu käitumine tajutoas

Esimesena külastas tajutuba Faddu. Ta on tegelikult hästi enesekindel ja iseseisev, ta on hästi julge ning uudishimulik. Ta hakkas koheselt tajutoas ringi vaatama ja uudistama, aga peale paari minutit tekkis tal nähtavalt stress. Kuna meie koerad on harjunud kontoris käima, siis jätsime uksed lahti ning Faddu lihtsalt otsustas vahepeal tajutoast lahkuda (ilmselt teda veidi segas ka see, et Oscar oli samal ajal autos ning vigises). Kui ta tagasi tuli, siis oli selgelt näha, et ta ei tunne ennast tajutoas mugavalt – otsis minult kinnitust, et ta käitub õigesti ning pidevalt ootas minult infot, et mida ta tegema peaks. Kui me sisuliselt lugesime Fadduga tajutoa eksperimendi lõppenuks ning hakkasime omavahel rääkima, kadus Faddul ka stress ning ta hakkas tajutoas korralikult ringi vaatama ja uudistama. Ehk tema puhul oli selgelt aru saada, et talle ei sobinud vaikus.

tajutuba
Ossu käitumine tajutoas

Järgmisena külastas tajutuba Ossu. Tema on oma loomult hästi julge, aktiivne ja uudishimulik, seega uskusin, et tema ilmselt möllab hea meelega tajutoas ringi – uudistab ja otsib maiuseid. Üllatus, üllatus, aga tema tegi kiirelt tajutoale ringi peale ning istus minu juurde ja vaatas mulle küsiva pilguga otsa a la stiilis, et mis ma nüüd tegema pean. Jah, ta on tõesti koer, kes väga otsib minu tähelepanu ja heakskiitu, aga ma ei osanud oodata, et ta keeldub üldse ringi vaatamast ning uudistamast, sest tegelikult on tegemist väga-väga uudishimuliku koeraga.

Pärast lasime nad kahekesi tajutuppa uudistama ning siis ma nägin reaalselt neid koeri, keda ma olen harjunud nägema – uudishimulikud, julged, iseseisvad ehk nad toimetasid ise tajutoas ringi ilma, et emb-kumb otsiks minult mingit kinnitust või heakskiitu. Ehk siis kui peres on kaks koera, siis võib nende jaoks olla oluline, et teine koer on ka juures. Nt kutsikad soovitatakse tajutuppa tuuagi koos pesakonnaga – mitmekesi on ikka julgem 🙂 ning ühe pere koerad võib samuti tajutuppa tuua koos.

Peku tajutoas

Järgmisena külastas tajutuba meil Peku. Peku on hästi tasakaalukas, julge ning rõõmus koer. Kuna tema on ka endine teraapiakoer, siis tema võtab endale aega ning mõtleb kuidas olukorda lahendada. Nt kassi transpordipuuris oli maius, mida ta kohe kätte ei saanud, seega ta võttis endale hetke ja üritas välja nuputada kuidas see maius sealt kätte saada. Kui ta oli sisuliselt terve toa läbi uurinud ning kuskil enam maiuseid ei vedelenud, siis läks ja istus ta rahulikult Irene ette ning sisuliselt küsis, et mis ta nüüd edasi peab tegema.

Fentu käitumine tajutoas

Viimasena külastas tajutuba Fentu – tema on tegelikult oma loomult hästi ebakindel, talle ei meeldi uued ruumid ja olukorrad ning talle ei meeldi ka võõrad inimesed. Tagasi vaadates võib üsna veendunult väita, et Fentut aitas väga palju see, et tegemist oli tema jaoks tuttava keskkonnaga. Jah, tajutuba oli tema jaoks uus asi, aga ruum iseenesest oli tuttav (kui nad meil kontoris on, siis nad lippavad ise esimese ja teise korruse vahet). Tema läks esimesena uudistama rippuvaid asju, mida ta reeglina ikkagi väldib. Ta tundis seal ennast väga hästi – ta küll vajas ka vahepeal pausi ehk läks üksinda tualettruumi, aga siis tuli tagasi ning nuuskis rahulikult edasi. Tajutoas käitus ta väga enesekindlalt ning ei kartnud isegi kassi transpordipuuri, kuhu oli maksa pandud.

Üks ühine nimetaja meie koertel oli see küsiv pilk, et mis nüüd edasi saab. Osad tegid seda varem, teised hiljem aga kõigil neljal tekkis see hetk, kus oodati omanikult mingit reaktsiooni. Igapäevaelus me ei lase oma koertel ise otsustada ega midagi teha, vaid kõik käib reeglina läbi omaniku soovide ja korralduste. Ja kuulekate koerte häda ongi see, et nad otsivad pidevalt omaniku korraldust või heakskiitu. Tajutuba on hea võimalus lasta oma koeral ise otsustada ja ise teha mida just tema tahab – isegi kui see koer otsustab istuda enamus aega omaniku nina all.

Hea võimalus stressi maandada

Kuna tajutuba jäi meil teisele korrusele paariks nädalaks üles, siis oli hästi tore vaadata, kuidas koerad ise vahepeal üleval stressi käisid maandamas. Kui koerad olid “kadunud”, siis teadsime, et nad on teisel korrusel tajutoas oma meeli testimas :). Vahepeal toodi tajutuppa juurde ka peegeldav alus, mis pandi põrandale ning kui Faddu ja Fentu ei julgenud sinna peale esimese hooga astuda, siis Ossul ei olnud selles osas mingit teemat – kui maius pandi keset alust, siis tema astus rahulikult käppadega peegli peale ning sõi maiuse ära. Faddu ja Fentu üritasid maiust ikkagi kätte saada nii, et selle aluse peale astuma ei peaks. Kui nad korra juba astusid, siis ei olnud enam probleemi – ilmselt see peegeldav pind tekitab osades koertes ebakindla tunde.

Meie koerte käitumist nähes soovitan ma tajutuba külastada ebakindlate ja arglike koertega ning lihtsalt anda neile aega. Ja tajutuba on nii lihtne ka oma koju teha – vaja paari vaipa, patju, jalatseid ning veidi maiuseid :).

Vaata Torontos asuva tajutoa videot https://www.youtube.com/watch?v=NeoeHRYmL2I&fbclid=IwAR0djQzhIQCDBXUFL-21Uv6qZwwwbT_MFfKKKXvSEC7CtWFsjniYZe6SgnU

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk