Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Vesi – kui palju peaks koer jooma?

Tagasi lehele Tervisenurk
vesi

Vesi – kui palju peaks koer jooma?

Kas sina oled kunagi mõelnud kui suurt rolli mängib vesi sinu lemmiku elus? Kas sinu lemmik joob piisavalt vett või siis hoopiski liiga palju või liiga vähe? Faddy nt joob tohutus koguses vett, seevastu Ossu, Fentu ja Peku pigem vähem. Seega mõtlesin, et uurin veidi kas ka koerte puhul on mingi kindel norm, mis nad võiks/peaks ära jooma. Koerte puhul on küll päris keeruline aru saada kui palju nad täpselt joovad – eriti, kui sul on rohkem kui 1 koer. Enamus koeri vajavad umbes 30 ml iga kehakaalu kilo kohta ehk 10 kilone koer peaks päevas jooma ca 300 ml puhast vett.

Väga aktiivsed või imetavad koerad võivad vajada veidi rohkem ning kutsikad reeglina joovad samuti rohkem kui täiskasvanud koerad. Kui su koer joob normist kõvasti rohkem, siis see võib (aga ei tarvitse) viidata mõnele terviseprobleemile.

Vee joomine sõltub lisaks veel ka ilmast, nende aktiivsusest ning samuti nende dieedist. Seega tuleb koera janu osas võtta abiks terve mõistus. Kui su koer on alati palju joonud, siis ei ole põhjust muretsemiseks, aga arsti juurde tuleks minna siis, kui koer hakkab järsku jooma tunduvalt rohkem kui varem.

Miks su koer võib olla pidevalt janune

Allpool toome ära mõningad põhjused

  • Dehüdratsioon – kuumad suvepäevad, mängimine, liikumine, haigus, infektsioon jne võivad viia dehüdratsioonini ning panna koeri vett otsima. Dehüdratsiooni sümptomid on letargia, kuivad igemed ja keel ning paks sülg. Dehüdratsioon võib väga kiiresti muutuda eluohtlikuks, seega kui sa kahtlustad, et su koeral on väga suur veepuudus, mine kohe arstile. Kui koeral on mõningane dehüdratsioon, kuid ei oksenda, anna koerale väikeste koguste kaupa vett – 1 teelusikatäis väikesele koerale, 1-2 supilusikatäit suuremale koerale ja nii iga 10 minuti tagant paari tunni jooksul. Kindlasti ei tohi lasta sellises olukorras koeral juua palju korraga, kuna see võib esile kutsuda oksendamise.
  • Haigus – mitmed seisundid võivad põhjustada liigset janu, sealhulgas diabeet, Cushingi sündroom (ainevahetushaigus), vähk, kõhulahtisus, palavik, infektsioon, neeru- ja maksahaigused. Tuleb arvestada ka sellega, et tihtipeale ei tekita pidevat janu mitte haigus ise, vaid ravimid, millega koera ravitakse. Räägi oma arstiga kõrvalmõjudest, võib-olla on võimalik ravimi doosi vähendada.
  • Ravimid – mõningad ravimid võivad tekitada koeral janu, sealhulgas põletikku alandavad ravimid nagu prednisolon (kasutatakse muuhulgas astma, allergia ja põletikulise soole raviks); südame puudulikkuse ravimid, nagu furosemiid, mis aitab vett väljutada ning seeläbi tekitab janu; krampide ravimitel, nagu fenobarbitaal, mille kõrvaltoimeteks on liigne janu ja urineerimine, samuti liigne söögiisu.
  • Dieet – kuivtoidu dieet (kus võib olla vett kõigest 5-10% vett) võib samuti põhjustada suurenenud janu. Kõrge naatriumisisaldusega toidud ajavad ka sinu koera rohkem jooma. Sool suurtes kogustes võib olla sinu koerale mürgine, seega väldi soolaste “inimtoitude” jagamist oma koeraga. Kui su koer on söönud liigselt naatriumirikkaid toite, siis võib tal esineda krampe, kõhulahtisust ja oksendamist.

Mida jälgida?

Tasub jälgida oma koera joomisharjumusi – eriti lihtne on seda teha, kui sa tekitad veekausi rutiini:

  • sa täidad veekaussi iga päev enam-vähem samal ajal
  • paned alati enam-vähem sama palju vett kaussi
  • jälgid kui palju vett alles on

Vesi on sinu koera tervise ja heaolu jaoks kriitiline. Jälgige, et teie koeral oleks alati värske vesi saadaval. Ja kui tõesti on tunne, et koer joob järsku üleliia palju, siis helista oma loomaarstile.

Ja kui sulle tundub, et su koer ei joo piisavalt, siis on väga heaks variandiks anda krõbinaid koos veega. Mina nt panen siiani oma koerte krõbinatele vett peale (ei leota) ning annan ette. Selliselt olen kindel, et nad ei hakka kuivtoidu lagundamiseks vajalikku vedelikku võtma kehast :). Lisaks aitab see suurtel koertel vähendada ka maokeeru riski.

Refereeritud artiklist – https://pets.webmd.com/dogs/my-dog-always-thirsty#1

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk