Koerte dementsus ja kuidas seda vältida?
Vanusega kaasneb tavaliselt ka dementsus ning inimeste puhul on ilmselt enamus sellega kokku puutunud. Mulle endale tundub, et koerte dementsus oleks nagu väljamõeldud asi, sest sellest ei räägita sisuliselt üldse. Kas koerte dementsus on miski, mida on võimalik enda otsuste abil ümber pöörata? Veterinaar Patricia Jordan on sellel teemal kirjutanud ning toon allpool ära lühikokkuvõtte. Muuhulgas toon välja ka asjad, mida saab iga loomaomanik ise mõjutada, et vananemine koera jaoks teha võimalikult kergeks.
Mis sulle kohe ette tuleb kui sulle loetletakse ette järgnev nimekiri – mälukaotus, segadus, langenud otsustusvõime, impulsikontrolli vähenemine, agressioon ning progresseeruv dementsus? Ja mis tunde tekitab hirmu kasv erinevate stiimulite suhtes, nt tugevad hääled ning närvilisus, ärevus ning kognitiivne mälukaotus? Paljud ütlevad, et see on tavapärase vananemisprotsessi osa. Dr. Patricia Jordani sõnul on see aga toksilisuse ja ajukahjustuse, oksüdatiivse kahjustuse ja kroonilise põletiku tagajärg. See ei ole normaalne vananemine.
Dementsust diagnoositakse inimestel üle kogu maailma ning uus juhtum avastatakse iga 3 sekundi järel! Alzheimer’it ehk üht tüüpi dementsust, diagnoositakse USA’s igal sekundil.
Ka koertel võib tekkida dementsus, seega on oluline aru saada mis selle haiguse puhul rolli mängivad. Krooniline põletik on peamine ajukahjustuse põhjustaja ning on mitu põhjust miks krooniline põletik kehas tekib. Muuhulgas saad ära täita küsimustiku, mis aitab hinnata kas Su lemmikul võib esineda dementsust.
Vaktsiinid ja ravimid
Vaktsiinid põhjustavad kroonilist põletikku immuunsüsteemi düsregulatsiooni kaudu ning tervete rakkude poolt vahendatud vastuse asendamist väga ebatervisliku kroonilise põletikulise humoraalse hüperpolariseeritud immuunsüsteemiga. Selle toimumisel võib krooniline põletik lõppeda krooniliste haiguste tsükliga, sealhulgas närvipõletikuga.
Näiteks võib peale vaktsineerimist tekkida traumaatiline ajukahjustus mikroverejooksust või miniinsuldist, mis käivitab põletikueelse reaktsiooni. See eelneb autoimmuunhaigusele. Veri, mis nendest mikroverejooksudest pärineb, on toksiline neuronitele ning tapab ajurakke. See kahju muudab neurotransmitterite ja endogeensete hormoonide vabastamist, mis võib tekitada endokriinhaiguseid.
Selleks, et seda vältida, on vaja vältida mitteohutuid ja mittevajalikke vaktsineerimisi.
Ravimid on teine põletiku põhjustaja. Immunoloog dr. Tetayana Obukhanyuk on identifitseerinud kriitilised toitained, mida on vaja, et immuunsüsteem saaks toimida. Ravimid aga tihti põhjustavad nende kriitiliste toitainete ammendumise, mida on vaja oksüdatsiooni ära hoidmiseks. Ning nagu kriitiliste toitainete ammendumine ei ole veel piisav, on teada, et ravimid on täis ka alumiiniumit.
2017 aastal dr. Chris Exley poolt läbi viidud uuring tõestab seost Alzheimer’i patsientide ja alumiiniumi olemasolu kohta ajus. Tema töö on kriitiline näitamaks, et alumiiniumil on suur roll kroonilises põletikus. Alumiinium pääseb kehasse ning jõuab lõpuks hipokampusesse. Hipokampus on see osa ajust, mis on seotud mälestuste tekitamise, organiseerimise ning säilitamisega. See on limbiline struktuur mis on eriti oluline ühendades emotsioone ja tajusid nagu näiteks lõhn ja hääl mälestustega. Alumiinium võib vigastada hipokampust ning mõjutada selle funktsioneerimist.
Dieet
Töödeldud toidud on oma olemuselt põletikulised ning suures koguses süsivesikute ja suhkrute söömine põhjustab põletikku. Neid toite seostatakse närvipõletiku tekkimisega. Neil puudub väga oluline osa ehk elus toit, mis sisaldab endas nii probiootikume kui ensüüme, mida on vaja tervislikult elamiseks. Lisame siia juurde kehva tooraine, millega kaasnevad nii raskemetallid, geneetiliselt muundatud organismid, pestitsiidid ning glüfosaat, mis kõik on veel omakorda põletikulised. See on ka põhjuseks, miks me peame andma oma lemmikutele nii toorest lihast konti kui ka puu- ja köögivilju ja marju, mis kõik sisaldavad antioksüdante.
Keskkonna toksiinid
Keskkonna toksiinid on järjekordne tee dementsuseni. Raskemetallid võivad põhjustada põletikku. Alumiiniumit ja elavhõbedat leidub nii vaktsiinides kui ka osades töödeldud toitudes. Muuhulgas on raskemetallid ka meie vees ning kemikaalid tulevad ka õhust. Need keskkonna toksiinid rikuvad keha ensüüme ning reguleerivad liialt genoomi, mis põhjustavad allergiaid, astmat, atoopiat, anafülaksiat, ekseemi ning muid põletikke.
Kui selline põletik juba tekib, siis see ei piirdu ajuga. Soolestik ja nahk muutuvad põletikuliseks ning hakkavad “lekkima”. Kui see juhtub, siis põletik suureneb ning siis põletikulised tsütokiinid (proteiinid, mis reguleerivad immuunvastust) teevad olukorra veel hullemaks.
Keskkonna toksiinid nagu endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid ning hallitus aitavad kaasa stressi tekkimisele, mis on veel üks väga oluline faktor põletiku puhul.
Stress
Stress on väga suur põletiku tekitaja. Hipokampuses on kõikidest organitest kõige rohkem kortisooli retseptoreid ning stress põhjustab kortisooli tootmist. Tulemuseks on hipokampuse kokku tõmbumine, mis põhjustab mälu ning tunnetuspuudulikkust ja dementsust. Hipokampuse säilitamine on oluline ning seetõttu on oluline ka stressi haldamine.
Liikumine ja meditatsioon on kaks parimat viisi kuidas stressile vastu hakata – muideks, sinu koer saab kasu sinu mediteerimisest. Paljud inimesed kogevad stressi nii hullult, et nad on sisuliselt kogu aeg võitle-või-põgene režiimis. Selles režiimis olles ei suuda keha paraneda. Meie loomad võtavad omaks samad emotsionaalsed energeetilised staadiumid, seega sa saad oma koera aidata vähendades iseenda stressi.
Stress ja toksiinid
Keha häiresüsteemi võib hakata tööle ka selliste keskkonna toksiinide pärast nagu hallitus või endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid. Plastik, kehahooldustooted ning puhastusvahendid sisaldavad odavaid, toksilisi ja kartsinogeenseid kemikaale, mis on üle ujutanud meie keskkonna. Nendest sisalduvad endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid seavad meie kehad otsese rünnaku alla ning tulemuseks on kroonilise põletiku tsüklid. Hallitus on probleem seetõttu, et meie kehad kaotavad tänu sellele võime puhastuda.
Dr. Patricia Jordan ütleb, et just need toksiinid on meie haiguste suurenemise põhjus (sealhulgas dementsus). Tänu toksiinidele on ohus aju rahulik une tsükkel ning geenide paranemine on välja lülitatud selle unetsükli vähesuse tõttu. Pea meeles, et une ajal suudavad keharakud ennast parandada.
Dr. Patricia Jordan rõhutab, et kõik ülalpool toodud asjad on problemaatilised ning kujutavad olulist ohtu meie koertele (sh koerte dementsus). Seega toob ta ära võimalused seda olukorda ümber pöörata ning aru saada mis täpselt sinu lemmikuga toimub.
Koerte dementsus ja kuidas seda ümber pöörata
Võta detoks oma elu osaks – aita kehast elimineerida plii, elavhõbe, alumiinium ja kaadmium. Inimeste puhul on juba olemas raskemetallide testid, ilmselt on võimalik neid testida ka lemmikloomadel. Dr. Patricia Jordan ütleb, et kõige täpsem viis testimiseks on küünte ära lõigatud osad. Dr. Dietrich Klinghardt on välja töötanud detoksifikatsiooni meetodid, mida võid järgida. Üks selline on nt inimestele mõeldud detoksifikatsiooni protsess klorellaga. Pea meeles, et inimeste puhul pead kogused taandama enda koerale sobivaks (inimeste kogused on reeglina toodud 68 kilose inimese kohta).
On tervislikke toidulisandeid, mis suurendavad kriitilisi toitaineid dieedis. Ükskõik, mida sa oma lemmikule annad, võib su lemmik saada kasu rohelistest toidulisanditest. Jälgi aga, et need kindlasti on puhtad ja tervislikud. Kasuta puhtaid ning orgaanilisi tooteid, kuna need on suurema tõenäosusega glüfosaadist puhtad. Kui annad kuivtoitu, siis jälgi, et toidu tootjal oleks öko sertifikaat.
Anna oma lemmikule DHA’d (dokosaheksaeenhape), et toita aju. Kalaõli on väga hea allikas. Lõheõli, mis on pärit vabast loodusest sisaldab looduslikku astaksantiini, mis on võimas antioksüdant, mis suudab võidelda oksüdatiivsete kahjustustega, mis põhjustavad dementsust.
Teised toidulisandid, mida ta soovitab ja mis on aidanud dementsusest paraneda on kurkumiin (kurkumis), L-karnitiin, vitamiin D3, brokkoli idud, hõlmikpuu, Ashwagandha, lõvilakk ehk Lion’s Mane seen ning ženšenn.
Väga hea mõte on ka lisada toidule erinevaid köögivilju, sest need on suurepärased fütotoitainete allikad. Oluline on, et eliminatsiooniteed on puhtad – neerud, soolestik ja kopsud. Mürgistuse eemaldamiseks tuleb võõrutusorganid tühjendada ja puhastada ning seejärel alles toniseerida.
Mine oma koeraga loodusesse – hingake sisse värsket õhku ning liikuge! Lisaks vajab sinu koer taastavat und, piisavalt liikumist, stressi kontrolli all hoidmist ning lisaks teha tegevusi, mis teda õnnelikuks teevad.
Aga sama oluline nagu on iseenda ja lemmiku puhastamine, on oluline puhastada ka keskkonda ning hoida võimalikult palju toksiinid kodust eemal. Arvesta, et kui sa puutud ise toksiinidega kokku, siis puutub toksiinidega kokku ka sinu lemmik.
Kokkuvõtteks
Mina olen tohutu detoksi fänn ning eriti hästi näen seda mõju Oscari puhul. Ma olen ise käinud aastaid paastumas ning see tunne, mis pärast paastumist on, on tegelikult kirjeldamatu. Üsna tihti visatakse toksiinide ja raskemetallide osas nalja ning kahjuks paljud ei usu endiselt, et just toksiinid ja raskemetallid on üheks suureks põhjuseks, miks meil on oluliselt rohkem haigusi kui 30-40 aastat tagasi. Meie lemmikud on samamoodi oluliselt haigemad kui varem. Me lihtsalt puutume kokku oluliselt rohkemate toksiinidega aga me ei aita kehal nendest vabaneda.
Koerte dementsus on levinum kui jääb mulje, sest sellest lihtsalt ei räägita. Arvatakse, et koerte dementsus on lihtsalt vananemine ning see ongi paratamatu. Ma loodan, et see kokkuvõte pani vähemalt veidi mõtlema kas seda on siiski võimalik ära hoida nii puhtama toidu, antioksüdantide kui ka keha puhastamisega. Mida puhtam on lemmiku keha, seda parem on tegelikult tema tervis.
Meil kõigil on omad põhjused miks me oma lemmikut toidame nii nagu me toidame. Jah, ma ei saa soovitada 100% toortoitu, sest kui pole vastavaid teadmisi ning see kõik põhineb tunnetusel, siis võib kahju lemmiku tervisele olla pöördumatu. Küll aga ma olen alati leidnud, et meie koerad PEAVAD saama toorest toitu ning seda nii liha, kontide, kala kui ka puu- ja köögiviljade ja marjade näol. Selleks ei ole vaja aga oma lemmiku tervist teadmatuse ning tasakaalustamata toiduga ohtu seada, vaid lihtsalt asendada osa toidust toorega. Kui sul on aga päriselt olemas teadmised kuidas panna kokku täielikult tasakaalustatud toortoit (sealhulgas nt proteiini ja rasva ja kontide suhe), siis minu suur austus.
Lisa kommentaar