Melatoniin – mitte ainult hea une jaoks!
Kindlasti teate, et melatoniin vastutab meie ööpäevase rütmi eest, seega muuhulgas ka selle eest kui hästi me magame. Samamoodi vastutab melatoniin ka meie lemmikute une eest. Küll aga on melatoniinil veel mitu rolli koera kehas ning muuhulgas saame me mõjutada melatoniini taset toiduga. Melatoniin mängib koera kehas lausa nii suurt rolli, et see võib olla lausa kõige olulisem aine koera kehas, kuna võib ära hoida mitmeid haigusi (sealhulgas vähki) ning muuhulgas aeglustab vananemise protsessi!
Melatoniin ja kus seda toodetakse?
Koer toodab melatoniini ise oma kehas, kui see just pole totaalselt otsa saanud. Käbinääre sekreteerib melatoniini vastusena pimedusele, seega kutsutakse seda mõnikord ka pimeduse hormooniks. Käbinääre reguleerib une ja ärkveloleku tsüklit. Inimeste puhul on melatoniini toidulisand muutunud populaarseks unehäirete puhul.
Melatoniin jõuab igasse keharakku, muuhulgas suudab see ületada ka vere-aju barjääri. Lisaks käbinäärmele toodetakse ja sekreteeritakse melatoniini:
- süljenäärmetes
- söögitorus
- mao limaskestas
- soolestiku limaskestas
2017 aasta Prantsuse uuringus toodi välja, et melatoniini tase seedetraktis oli 10 kuni 100 korda kõrgem kui veres. Ning mao limaskestas oli melatoniini lausa 400 korda rohkem kui käbinäärmes!
Seega mängib melatoniin tunduvalt suuremat rolli kui aitab ainult uneprobleemide puhul. Melatoniini puudus võib suurendada üleüldist põletikku kehas. Muuhulgas võib see kurnata ka immuunsüsteemi. Mõlemad neist võivad suurendada krooniliste haiguste riske!
Melatoniini ammendumine
Melatoniini ammendumist mõjutavad mitmed tänapäevase elustiili aspektid (nii meie kui ka meie lemmikute puhul).
Glüfosaat
Glüfosaat on sisuliselt igal pool, tegemist on tuntud herbitsiidiga Roundup. Seda leidub meie toidus, vees ning samuti ka õhus. Sina võid ju seda oma aias mitte kasutada, aga ilmselt mõni sinu naabritest ikka kasutab. Roundup’i kasutatakse ka geneetiliselt muundatud organismide kasvatamisel, sest see hävitab kõik muu peale geneetiliselt muundatud organismi enda.
Glüfosaat kahjustab keha loendamatutel viisidel, millest üks on melatoniini ammendumine. Nimelt glüfosaat häirib soolebakterite võimet luua aminohapet nimega trüptofaan. Trüptofaan on aga nii melatoniini kui ka serotoniini ehitusmaterjal. Nimelt aju kasutab melatoniini valmistamiseks ka serotoniini.
Glüfosaadiga kokkupuudet aitab vähendada mahetoidu söötmine! Seega, kui annad oma lemmikule köögi- ja puuvilju, jälgi, et need oleks mahekasvatusest pärit!
Elektromagnetilised sagedused ja kiirgused
See on üks levinud keskkonnamürgistus. Elektromagnetilised sagedused ja kiirgused vähendavad melatoniini taset igas kehas (nii inimestel kui koertel). Tegemist on inimese loodud elektromagnetilise kiirgusega, mille allikad on:
- wi-fi
- mobiiltelefonid
- nutiseadmed
- juhtmeta telefonid
- arvutid
- mobiiltelefonide mastid
- antennid
Elektromagnetiliste sageduste ja kiirgusega kokkupuude võib põhjustada melatoniini puudust, mis põhjustab unehäireid. See juhtub muuhulgas ka koertega, kellel võivad siis ilmneda kognitiivse düsfunktsiooni tunnused.
Üheks võimaluseks on kodust lahkudes ning ööseks Wi-Fi ruuter välja lülitada. Juba ammu soovitatakse hoida magamistoast eemal ka arvuti ja telefonid. Mõtle selle pilguga ka oma lemmiku peale – ega sa telefoni või arvutit tema magamiskoha lähedusse ei jäta!
Elektrivalgus
Valgus pärsib melatoniini tootmist, seega päevavalguses on see okei. Kuid keha hakkab melatoniini tootma pimeduse saabudes. Seega öine elektrivalgus võib melatoniini tootmise alustamist edasi lükata.
Teised madala melatoniini põhjused on:
- stress
- unepuudus
- lekkiva soolestiku sündroom
- suitsetamine (kaudne suitsetamine sinu koera jaoks)
- ravimid
Suureks faktoriks on ka vähene viibimine päevavalguse käes! Seega veeda oma koeraga piisavalt aega päeval päikesepaistes!
Eksperdid on eriarvamusel kas melatoniini tootmine väheneb vanusega, kuigi see võib selgitada miks vanemad koerad (ja ka inimesed) magavad öösiti vähem.
Loodusliku melatoniini suurendamine
Tervisliku elustiili harjumused toetavad keha melatoniini tootmist ning see algab toidust. Melatoniini suurendavad toidud (trüptofaani rikkad) on nt:
- rohu peal kasvanud liha
- karjamaal kasvatatud kodulinnud
- uluk
- värsked munad karjamaal kasvatatud kodulindudelt
- metsikud kalad nagu nt hiidlest (paltus)
- rohtu söönud lehmade toorpiim (tasub olla ettevaatlik, sest kõik koerad ei talu piima)
Köögiviljadest aitavad melatoniini tootmisele kaasa spargel, brokkoli ja brüsseli kapsas.
Melatoniini aitab toota ka kaltsium. Seega võivad abiks olla ka kaltsiumirikkad toidud nagu nt toored lihased kondid, sardiinid ning tumerohelised lehtköögiviljad.
Kui su koerale maitsevad puuviljad, on headeks variantideks banaanid, ananass ja kirsid (eemalda kivid!). Siiski pea puuviljadega piiri, kuna nendes on palju suhkrut! See peaks olema kõigest melatoniini võimendav maius!
Melatoniini tootmisel mängivad suurt rolli ka head magamisharjumused. Kuna keha toodab melatoniini öösel, peaksite minema magama ning ärkama koos päikesega (nii palju, kui vähegi võimalik). Enne magama minemist hämarda tuled. Lülita välja arvuti ning Wi-Fi. See võimaldab kehal magada. Magage pimedas toas ja eemalda elektroonika nii magamistoast kui kõikjalt, kus koer magab.
Liikumine aitab samuti melatoniini taset suurendada. Seega liigu koeraga palju, eriti päevavalguse käes.
Melatoniini kasud
Melatoniinil on mitmeid kasusid, muuhulgas võib abi saada ka sellistele probleemidele nagu:
- unetus
- ärevus
- kognitiivsed häired
- depressioon
- seedehäired
Unetus
Koera unetus võib olla probleem nii tema kui ka sinu jaoks. Kui tema ei maga hästi, võib ta ringi liikuda, vinguda või hingeldada ning sina võid seda kuulda. Seega mõjutab see ka sinu und.
Aga isegi kui sinu ärkvel olev koer sind üles ei aja võid sa märgata, et ta on päeva jooksul kas loid või unine. Ta võib tunduda ka veidi desorienteeritud (sarnaselt meile, kui oleme vähe maganud).
Kuna melatoniin aitab reguleerida une-ärkveloleku tsüklit, võib melatoniin aidata koeral öösel paremini puhata.
Ärevus
Melatoniinil võib olla rahustav efekt ärevale või kartvale koerale. Siin on seos serotoniiniga, mis on heaolu hormoon. Lisaks sellele aitab serotoniin kehal toota melatoniini. Melatoniin võib aidata koeri, kes kannatavad foobiate käes nagu äikesetormid või ilutulestik. Samuti võib see aidata üksindusahastuse korral.
Kognitiivne düsfunktsioon
Seenior koeral võivad ilmneda unehäirete, öösel hingeldamise ja ringi tammumise tunnused. Lisaks võib ta sattuda segadusse, desorienteeruda või käituda ebatavaliselt. Tal võib juhtuda öösel tuppa ka õnnetusi.
Melatoniin võib abiks olla, sest selle võime modifitseerida une-ärkveloleku tsüklit võib aidata seenioril paremini magada.
Kuna melatoniini tootmine võib vananedes väheneda, võib hormooni ammendumine olla kognitiivse düsfunktsiooni põhjuseks.
Soolestiku tervis
Melatoniini toodetakse suurel määral mao limaskestas, kus see toetab mikrobioomi tervist.
2018 tehtud uuring hiirtega näitas, et melatoniin aitas stimuleerida heade soolebakterite mitmekesisust. Sama uuring tuvastas, et melatoniini antioksüdatiivne toime parandas hiirtel vastupidavust oksüdatiivsele stressile.
Melatoniin võib aidata kaasa ka regulaarsele soolestiku tühjendamisele, aidates kontrollida nii kõhukinnisust kui ka kõhulahtisust.
Melatoniinil võib olla ka seenevastaseid omadusi. On leitud, et see aitab kontrollida pärmseene vohamist!
Lisaks võib melatoniin aidata parandada ka lekkiva soole sündroomi. See tähendab, et see võib olla kasulik nahahaiguste ja muude krooniliste probleemide puhul.
Immuunsüsteem
On leitud, et melatoniinil on olulisi kasusid immuunsüsteemi tugevdamisel.
2013 aastal Hispaanias tehtud uuringus uuriti melatoniini toimet erinevatele infektsioonidele (bakteriaalsed, viiruslikud ja parasiidid). Uuringus vaadeldi põletikulisi või autoimmuunseid seisundeid kui ka selle immunomoduleerivat toimet immuunvastuses. Teadlased märkisid, et paljudel imetaja- ja linnuliikidel on melatoniini retseptorid paljudes elundites ja immuunrakkudes. Nad jõudsid järeldusele, et melatoniini roll on immuunsüsteemi moduleerida. Mõned uuringud näitavad ka, et melatoniin lubab vähki kontrolli all hoida, eriti rinna- ja eesnäärmevähk.
Karvakaotus
Osasid koeri kimbutab karvakaotus (alopeetsia). Reeglina on see hooajast sõltuv ning karva välja langemine toimub peamiselt külgedel ja seljal.
Kuna alopeetsia on tavaline kevadel, võib selle põhjuseks olla päikesevalguse puudus talvel. Selle haiguse korral määravad veterinaarid tavaliselt melatoniini (muideks, naaritsa kasvandustes antakse loomadele talvel täiendavalt melatoniini, et ergutada tihedat karvkatet).
Elutähtsad organid
Melatoniinil on paljude oluliste elundite jaoks kaitsev toime.
Maks
Maks võib saada kahjustatud kui seda pommitatakse liiga paljude toksiinidega. Melatoniini antioksüdantne toime aitab maksa kaitsta. See suudab vähendada põletikku, vältida raku surma ning toetada mitokondrite tervist. See tegevus aitab vältida toksiinide kogunemist.
Neerud
Sarnaselt maksale võivad ka neerud saada ülekoormuse liiga paljudest toksiinidest (pestitsiidid, kemikaalid ja raskemetallid). Melatoniini antioksüdandid võivad aidata kaitsta neere kahjustuste eest.
Aju
Melatoniini neuroprotektiivsed võimed võivad aju kaitsta. Stabiliseerides vere-aju barjääri võib melatoniin piirata stressist põhjustatud ajukahjustusi, nagu traumaatiline ajukahjustus või insult. See võib aidata ka selliste haiguste puhul nagu Alzheimeri või Parkinsoni tõbi.
Lisaks võib see aidata vältida elektromagnetilise sageduse ja kiirguse kokkupuutest tulenevaid kahjustusi.
Kopsud
Melatoniin on tugev antioksüdant ja immuunmodulaator. Need rollid tähendavad, et see võib aidata kaitsta kopse ka viiruslike ja muude patogeenide eest.
Melatoniini on seostatud kopsu kaitsmisega oksüdatiivsete vigastuste, põletikuvastaste tsütokiinide vabanemise ja põletikuliste rakkude värbamise eest.
Kilpnääre
Tehtud loomuuringute kohaselt võib melatoniin aidata kilpnääret kaitsta talitlushäirete eest. Ja selle roll immunomodulaatorina võibki olla põhjuseks. Autoimmuunne kilpnäärmehaigus on kõige levinum autoimmuunhaiguse tüüp ning sageli koerte liigse vaktsineerimise tulemus.
Süda
Melatoniin võib aidata vältida oksüdatiivsest stressist tingitud kardiovaskulaarseid kahjustusi. See võib aidata vererõhku langetada. See võib takistada südame suurenemist (südamepuudulikkus). Ja see võib pärssida südamekoe fibroosi (armistumist).
Teised melatoniini kasud
Vananemisvastane
Melatoniin on võimas antioksüdant ning lisaks on tal võime kortisooli pärssida. See tähendab, et see on hea vananemis- ja stressivastane aine.
Luude tugevus
Uuringus oli melatoniini manustatud rottidel suurem luumaht ja paksemad luud. Neil oli ka rohkem kollageeni “tellinguid”, millele luud on ehitatud. Luud olid tugevamad ja väiksema tõenäosusega murduvad.
Keha puhastamine
Melatoniin aitab raskmetallide kelaatimisel. Seda soovitatakse kasutada ka toidulisandina neile, kellel on elektromagnetiline tundlikkus. Paljudel juhtudel on seda vaja kahe suure keskkonnamürgistuse … glüfosaadi ja elektromagnetilise sageduse ja kiirguse puhul.
Melatoniin toidulisandina
Eelpool toodut arvesse võttes võib sul tekkida tahtmine minna ostma melatoniini toidulisandid. Aga arvesta, et kehas toodetud melatoniin on parim viis, kuidas koer saab sellest hormoonist kasu. Melatoniini toidulisandid on sünteetilised, seega ei ole teada kui hästi koer seda omandab.
Pigem jälgi ülalpool toodud soovitusi vältimaks lemmiku melatoniini taseme ammendumist.
Kui aga arst määrab melatoniini ravi, siis otsi kindlasti hea kvaliteediga ning puhast toidulisandit. See peaks olema ilma lisaaineteta. Mõned toidulisandid sisaldavad serotoniini, mida aga ei tohiks anda toidulisandina. Lisaks võivad osad toidulisandid sisaldada täiteaineid või magusainet nagu ksülitool, mis on koera jaoks surmav.
Lisaks on olemas ka melatoniini homöopaatiline vorm, mis aitab unetuse ja muude häirete korral. Huvi korral konsulteeri homöopaadiga.
Melatoniini ohutus
Melatoniin on väga turvaline. Kõrvaltoimete kohta on vähe teateid, seda eriti väikeste annuste korral vahemikus 0,5 mg kuni 5 mg.
Pikaajalise kasutamise ohutus pole selge, seega andke melatoniini ainult lühiajaliselt. Ärge andke melatoniini koos nende ravimitega:
- Antikoagulandid ja trombotsüütide vastased ravimid
- Krambivastased ained
- Diabeediravimid
- Immunosupressandid (steroidid)
NB! Vältige melatoniini tiinetel või imetavatel loomadel.
Kokkuvõtteks
Ma ei olnud kunagi mõelnud, et see mida mu koer sööb, milline on tema soolestiku seisukord ehk kui terve see on ning kui palju mu koer liigub mõjutab melatoniini taset kehas.
Samas, kuna ma olen aastaid jälginud oma koerte tervist (Fitbark aktiivsusmonitoriga – loe täpsemalt SIIT) hakkan nüüd aru saama Ossu unekvaliteedi skoorist. Nimelt oli tal veel paar kuud tagasi uni üldiselt 70-80%. Tema puhul 84% oli väga hea tulemus ning sellest kõrgemat ma ei olnud väga näinud (pigem kippusid need numbrid jääma alla 80%). Faddul seevastu on alati olnud uni pigem üle 85% ning aeg-ajalt ka üle 90%. Sellest ajast aga kui ma hakkasin Ossule andma kõhu heaolu ehk soolestiku tervis muutub paremaks, on tema unekvaliteet järjepidevalt üle 80% – mingid ööd ka lausa 90-92%.
Seega nii nagu öeldakse – enamus probleeme algavadki soolestikust. Kui su lemmiku soolestik ehk mikrobioom ei tööta korralikult, ei toimi ka terve tema keha korrektselt. Puhasta oma lemmiku organismi, tugevda immuunsüsteemi ning paku talle puhast ja looduslikku toitu ning sa hakkad nägema tulemusi!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar