Pigmentatsiooni kaotus
Osad koeraomanikud, nii nagu ka mina, on kokku puutunud olukorraga, kus koera nina hakkab oma pigementi kaotama ehk nina ei ole enam süsimust, vaid kipub roosakaks minema (eriti just talvel). Pigmentatsiooni kaotus võib olla tingitud nii vanusest kui ka aastaajast ja temperatuurist, aga tegemist võib olla tegemist ka vitiligo või luupusega.
Naha värvus sõltub naha pigmendirakkudest ehk melanotsüütidest. Need rakud toodavad melaniini, mis annavadki nahale tema värvuse. Kui nahk saab päikest, siis rakke stimuleeritakse ning selle tulemusena toodetakse rohkem melaniini. Osadel koertel on juba sünnist saati vähem pigmenti. On ju ka olemas albiino koerad, kellel puudub pigment täielikult. Aga miks koer, kellel on väiksena pigment olemas hakkab järsku seda kaotama?
Vanus
Üheks põhjuseks on kindlasti vanus. Muuhulgas see, kui koer läheb näost vanusega halliks on melanotsüütide vähenemise tulemus ning esineb enim saksa lambakoerte, labradoride, kuldsete retriiverite ja iiri setterite seas.
Vanusega võib samuti ninapeegel minna heledamaks, eelkõige heledate labradoride probleem, aga võib esineda ka šokolaadipruunidel ja mustadel labradoridel.
Aastaaeg ja temperatuur
On tõud, kes on altimad aastaajast tingitud pigmendi vähenemisele ninapeeglil. Enim on sellest mõjutatud siberi huskyd, labradorid ja kuldsed retriiverid. Ninapeegli tuhmumine või pigmendi vähenemine aja jooksul kimbutab ka selliseid tõuge nagu saksa lambakoer, samojeedid, afganistaani hurdad ja dobermannid.
Vitiligo
Vitiligo on progresseeruv haigus, mille käigus melanotsüüdid hävitatakse järk-järgult, põhjustades sellega nahale pigmenteerimata piirkondi. Reeglina väheneb pigment koera ninal, lõual ja silmalaugudel, aga seda võib esineda üle terve keha. Mõnel juhul on koertel, kes põevad vitiligot, tuvastatud melanotsüütide vastased antikehad. Kahjustatud piirkondade naha biopsiad näitavad aga reeglina melanotsüütide täielikku puudumist.
Kõigil kolmel põhjusel vähenenud pigmendi näol ei ole tegemist haigusega, mis kuidagi teeb su koerale haiget või valmistab talle ebamugavust. Ei ole otsest põhjust nende pärast mures olla, kuna tegemist on kõigest kosmeetilise veaga. Küll aga võivad nende puhul aidata toidulisandid.
Winner Plus valikust leiab pigmentatsiooni toetamiseks nii merevetika tabletid kui B-Plus PRO pulbri.
-
B-Plus PRO36.75€
-
WP Algomar merevetika tabletid 200g20.00€
Tõsisemad põhjused
Hormonaalsed häired (kilpnäärme, neerupealiste või suguhormoonide tasakaalustamatus), bakteriaalsed ja seeninfektsioonid ning muuhulgas ka vähk (neoplaasia) võivad muuta pigmentatsiooni. Samuti võivad põhjuseks olla immuunvahendatud haigused ehk koera enda antikehad ründavad naha erinevaid osasid, põhjustades seega depigmentatsiooni.
Üheks levinumaks immuunvahendatud haiguseks on diskoidne erütematoosluupus. See haigus põhjustab lisaks ninapeegli depigmentatsioonile ka turset, haavandeid või naha lõhenemist, mis võib põhjustada veritsust ja koorikut. Kui seda ei ravita võib see põhjustada koe kaotust. Seda süvendab ultraviolettkiirgus ning selle seisundi kinnitamiseks on vaja biopsiat. Krooniliste juhtumite puhul võib see edasi areneda vähiks. Esineb sagedamini kollide, austraalia lambakoerte, bordercolliede ja saksa lambakoerte seas (labradoride seas esineb seda väga harva).
Samuti võib nina, mokkade ja silmalaugude pigmentatsiooni kadu esile kutsuda naha lümfoom. Lisaks pigmentatsiooni kaotamisele esinevad ka tavaliselt nina tursed, haavandid ja koorik. Reeglina on näha ka üldisi nahakahjustusi. Ka see haigus vajab kinnitamiseks biopsiat.
Kokkuvõtteks
Muutused koera karva või ninapeegli pigmentatsioonis on reeglina kõigest kosmeetilised muutused ilma tõsiste tagajärgedeta. Kuid oma koeral tasub silma peal hoida ning kui tundub, et probleem võib olla tõsisem, siis tuleb minna ka veterinaari juurde, kes aitab teha vajalikud testid selgitamaks välja millega tegu.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar