Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kolloidhõbe – vastuoluline aine

Tagasi lehele Tervisenurk
kolloidhõbe

Kolloidhõbe – vastuoluline aine

Kes kuulub mõnesse välismaa koerte gruppi, see on ilmselt kohanud soovitusi kasutada kolloidhõbedat igasuguste haavade puhul. Paar nädalat tagasi võtsin selle ise Ossu puhul kasutusele ning lisaks soovitasin seda ka väga heale tuttavale, kes oli väga hädas oma staffi tagumise käpaga. Nimelt igal sügisel tekkisid Neo käpale haavandeid meenutavad punnid ning mida niiskem ilm, seda hullemaks see läks. Kolloidhõbeda kasutamisega on tänaseks käpp peaaegu korras. Üllatusena avastasime aga, et kolloidhõbe on peaaegu sama vastuoluline aine nagu kurikuulus MMS.

Mis asi üldse on kolloidhõbe?

Kolloidhõbe on kolloid (pihustunud faasina esinev aine) hõbedaosakestest ning kuni 1940-ndate aastateni kasutati seda antibakteriaalse toime tõttu infektsioonitõrjevahendina. Siis asendati kolloidhõbe antibiootikumidega, mida peeti turvalisemaks ja efektiivsemaks.

1990-ndatel aastatel hakati seda müüma alternatiivmeditsiinis mineraalse lisandina, mida peetakse sobivaks nii mõnegi haiguse ärahoidmiseks või ravimiseks, aga ühtegi neist väidetest pole teaduslikult tõestatud. Pikaaegsel kasutamisel võib tekkida argüüria.

Nii terviseamet, veterinaar- ja toiduamet kui ka tarbijakaitseamet kinnitavad, et  kolloidhõbedat ei ole lubatud kasutada toidulisandites ega naha desinfitseerimisvahendites. Kolloidhõbedat sisaldavate toodete müük, kus kauba pakkuja lubab, et toode ravib või leevendab haigusi, talitushäireid või väärarenguid, on tarbijaid eksitav keelatud kauplemisvõte.

Kolloidhõbedat sisaldavaid tooteid palutakse mitte tarbida, kuna see ei pruugi olla ohutu. “Euroopa Kemikaaliameti (ECHA) klassifitseerimis ja märgistusandmiku kohaselt on hõbe klassifitseeritud kui ägeda ja kroonilise mürgisusega veeorganismidele (1. ohukategooria). INCHEM  (Maailma Tervise Organisatsiooni Kemikaaliohutuse Programm) andmetel tungib hõbe seedetrakti sattudes kergesti verre ning  ladestub maksas, nahas, limaskestades, neerudes, põrnas, kapillaaride seinas, sarvekestas jne. Hõbeda ladestumine inimkehas põhjustab haiguse nimetusega argüüria, mis avaldub silmade, limaskestade ja naha värvi muutumist sinakashalliks.”

Mina täna ei soovita seda seespidiselt tarvitada – ei enda ega ka lemmiku puhul. Küll aga julgen mina seda kasutada erinevate nahahädade korral. Näiteks hiljuti kasutasin seda Faddu hotspoti puhul. Ajasin karva maha, puhastasin koha kolloidhõbedaga, järgmiseks päevaks oli kärn peal ning ülejärgmisel päeval koorus kärn maha. Ütlen siiralt, et ma ei tea ühtegi asja, mis nii kiiresti oleks meil hotspoti puhul toiminud.

Kuidas kolloidhõbedat kasutada?

Dogs Naturally Magazine andmetel võib seda kasutada nii sees- kui välispidiselt. Igaks juhuks veel kord – mina pigem seespidiselt seda ei kasutaks, kuna minu jaoks pole selle ohutus täna veel tõestatud ja no koerte puhul ma ei julge seda eriti kasutada, sest neil pole võimalik meile ka öelda kui neil selle manustamise tulemusena enesetunne kehvemaks muutub.

Kasutamine välispidiselt:

  • haavapuhastusvahendina – puhasta kahjustatud piirkond haavatampooniga. Nahahaiguste korral pihusta kahjustatud piirkonnale või kasuta kompressina mitu korda päevas;
  • kõrvad – kõrvapõletike all kannatavatele koertele võib kolloidhõbe pakkuda teatud leevendust. Vedelikku võib tilgutada otse kõrvadese, et aidata võidelda nii bakterite kui pärmseenega. Tilguta paar tilka vedelikku päevas kõrva kuni 10 päeva;
  • silmad – võib abi saada infektsioonide ja põletike korral. Kuna kolloidhõbe ei kipita, võib seda tilgutada otse silma. Tilguta silma kolm korda päevas.

Kokkuvõtteks

Nagu ka pealkiri ütleb, on kolloidhõbe veidi vastuoluline aine. USA’s soovitavad selle kasutamist muuhulgas ka veterinaarid, Eestis on Terviseamet ja ka Veterinaar- ja Toiduamet öelnud, et selle seespidine tarvitamine ei pruugi olla ohutu. Lisaks ei tohi seda kasutada desinfitseerimisvahendites.

Mina olen kasutanud ning kasutan ka edasi haavade desinfitseerijana (aga kindlasti puhast kolloidhõbeda lahust), sest ma lihtsalt olen näinud selle positiivset mõju. Ilmselt kõrva julgeks ka tilgutada, aga silma tilgutamine tekitab minus mingi ebamugava tunde.

Seega kui tahad kasutada, siis kindlasti uuri selle kohta rohkem ning ma soovitaks alustada kergematest nahahädadest (mõni ärritus või haav vms) ning vaata kas tekib mingi reaktsioon. Sest nagu me teame, siis kõik organismid on erinevad ning see, mis ühe puhul võib toimida, ei pruugi teise puhul samamoodi toimida. Ja kindlasti ei soovita ma seda kasutada väga pikaajaliselt – kui see ikka nahaprobleemide korral paari päevaga ei aita, siis ei aita see ka pikemaajalisel kasutamisel.

Allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk