Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Looduslik toit kui lahendus

Tagasi lehele Tervisenurk
looduslik toit

Looduslik toit kui lahendus

Mõni aeg tagasi jagasime oma sotsiaalmeedias Malta bichon’i pilti, kes on saanud Winner Plus toidust abi pisaravooluga toime tulemiseks. Loomulikult sain ma selle peale mitu kirja kus küsiti mis toitu konkreetselt see koer sööb. Kuna see koer on olnud Winner Plus toidu peal tänaseks juba üle poole aasta, siis on ta söönud erinevaid toite – alustas kutsikas, juunior külmpressist ning tänaseks sööb ta lammas & riis toitu. Pisaravool vähenes ka juba külmpressitud toidu puhul. Seega Klausi puhul ei ole küsimus konkreetses toidus, vaid pigem looduslikus ja puhtas toidus. Ilmselt temal hoiab pisaravoolu kontrolli all kogu Winner Plus tootesari. See, mis sobib talle, ei pruugi aga sobida kõikidele teistele.

Miks üks ja sama looduslik toit ei toimi iga koera puhul?

Ma saan inimlikust aspektist väga hästi aru, et me tahame kindlalt toimivaid lahendusi. Ja kui me näeme, et keegi on saanud abi just ühest konkreetsest toidust, siis me ootame täpselt samasuguseid tulemusi ka enda lemmikute puhul. Tuleb aga arvestada, et organismid on kõik erinevad ning isegi kui lemmikul ei ole allergiaid, siis ei pruugi talle lihtsalt sobida konkreetne kooslus.

Hiljuti ostsin Faddule Winner Plus lammas & riis toidu. Tegemist hüpoallergeenilise toiduga, mis on sobinud väga paljudele koertele (osad on saanud selle toiduga kontrolli alla ka vohava pärmseene). Seega mõtlesin, et pakun seda ka Ossule. Nii Faddu kui Ossu sõid toitu väga hea isuga, aga Ossul tekitas see toit järgmiseks päevaks tohutult hullu sügeluse. Selle tulemusena näris ta päris korraliku ala oma seljast sisuliselt karvadest paljaks. Panin ta uuesti tavapärasele holistilisele toidule tagasi ning koheselt tõmbas ka sügelus tagasi. Kolm päeva hiljem andsin talle ühe söögikorra ajal lammas & riis konservi. See tekitas täpselt sama reaktsiooni nagu kuivtoit. Kuna ta on mõni aeg tagasi söönud lammas & kartul toitu ning samuti on ta söönud lühiajaliselt riisi sisaldavat kuivtoitu + riisi sisaldavat märgtoitu, siis ilmselt ei sobi talle lihtsalt lammas & riis kooslus.

Aga kuidas siis leida enda koerale sobiv looduslik toit?

Siin ei ole lihtsat lahendust. Reaalselt ongi vaja proovida sama sarja erineva proteiiniga toite. Sellel samal põhjusel tulime välja ka kuivtoidu bufee ideega. Sisuliselt paneme koerale ette kuni 6 erinevat toitu ning laseme koeral ise endale meelepärase toidu välja valida. Ma olen viimaste aastate jooksul õppinud oma koeri usaldama – kui on valik, siis reeglina ei vali koer toitu, mis talle ei meeldi või ei sobi. Ka Ossu ei oleks valinud lammas & riis toitu, kui tal oleks sel hetkel valik olnud.

Loomulikult pean ma valiku all silmas puhtaid ja looduslikke toite, kuhu ei ole pandud juurde soola või muid maitsetugevdajaid, mis koera toitu sööma meelitavad.

Mõnikord on vaja proovida ühe sarja 2-3 toitu enne kui leiab selle ühe, mis koerale ideaalselt sobib. Nt hiljuti jõudis meie juurde üks toortoidul olev koer, sest ta keeldus toorest lihtsalt söömast. Pakkusin talle holistilist toitu (kartuliga), kuna see sisaldab ka ürte ja marju ning võiks ideaalis sobida seni toortoitu söönud koerale paremini kui riisiga toit. Tegelikkuses tekitas see toit seedimises totaalse segaduse, see koer kakas reaalselt 5-6 korda päevas ning lisaks tegi öösel häda ka tuppa. Arutasime omanikuga ning leidsime, et ilmselt kartul sellele koerale ei sobi ning proovime riisiga varianti. Selle toiduga on nii seedimine kui väljaheide ilusasti korras.

Kui kiiresti tulevad muutused?

See sõltub väga paljudest aspektidest – kui kaua on probleem juba olnud, kui palju on ta saanud oma elu jooksul rohtusid, kui vana ta on, kas tema organismi on puhastatud jne. Üldiselt tuleb arvestada, et toidust tingitud muutused võtavad reeglina aega vähemalt 30 päeva. Nt karvastiku puhul võivad muutused võtta aega ka kuni 6 kuud ehk kuni karv vahetub.

Klausi puhul vähenes pisaravool juba peale ühte kuud. Aga tema oli ka sel ajal kõigest poole aastane ehk keha on sel ajal veel üpris puhas (võrreldes siis nt 6 või 7 aastase koeraga, kes on igal aastal saanud vaktsiine ning ussi- ja puugirohtusid).

Kokkuvõtteks

Mida puhtam on sinu lemmiku organism, seda vähem on sinu lemmikul erinevaid probleeme (olgu selleks siis pisaravool või pärmseene vohamine). Ja see kõik algab alati toidust. Mina räägin enda kogemustest ning minu kõik kogemused põhinevad Winner Plus toidul. Seega, kui mina kuskil räägin, et minu koeri on aidanud looduslik toit, siis on tegemist olnud Winner Plus toiduga. Lisaks tuleb ka arvestada, et minu koerad ei saa juurde ei viinerit, vorsti ega muid poolfabrikaate, mis sisaldavad nii suures koguses soola kui erinevaid potentsiaalselt ohtlikke aineid. Ma ei oska kommenteerida kas mõne teise toiduga on võimalik saavutada samasuguseid tulemusi, sest ma ei ole proovinud ega hakka ka proovima :).

Toidu osas on sama oluline ka see, et su lemmik saaks sealt kätte kõik mineraalained, vitamiinid ja ka aminohapped. 10 aminohapet on koera jaoks hädavajalikud ehk ta peab neid omastama toidust. Aminohapete defitsiidi sümptomiteks võivad olla näiteks nii kehv karv kui ka isutus.

Kindlasti pead olema valmis proovima ja katsetama erinevaid toite, sest ühte ning kõigile toimivat lahendust ei ole lihtsalt olemas.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk