Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Riskid tahtes teha oma koerast vegan

Tagasi lehele Tervisenurk
vegan

Riskid tahtes teha oma koerast vegan

Vegan olla tundub täna juba lihtsalt popp ja keskkonnasõbralik. Mida aeg edasi, seda rohkem inimesi vaatavad mida nad söövad ning ühtlasi vähendavad ka oma lihatarbimist. Mul on ka enda tutvusringkonnas inimesi, kes söövad täna oluliselt vähem liha kui varem, aga mu lähiringkonnas pole kedagi, kes oleks ametlikult päris vegan. See kas inimene ise tahab olla vegan, see jääbki tema enda otsustada. Küll aga ei tasu oma lemmikust teha veganit. Toon seekord ära kokkuvõtte Karen Shaw Beckeri analüüsist riskide kohta kui teha oma koerast vegan.

Koer on karnivoor

Ei tasu ära unustada, et koer on oma olemuselt karnivoor ning karnivoorile omaselt ei vaja nad süsivesikuid. Jah, koer sööb mida iganes, et ellu jääda, aga üldiselt koer valib siiski liha. Koera peamiseks toiduks peab seega olema ikkagi liha koos sellega kaasnevaga (kondid, seedeorganid, karv, aju jne). Need, kes siinkohal mõtlesid “fui”, siis mõtle korra mida su koer teeks, kui ta üksi metsas oleks ja peaks ellu jääma. Enamus koeri läheks ja murraks maha mõne jänese, kitse vm looma. Või isegi kui ise ei saaks sellega hakkama, siis läheks sööks nt juba huntide poolt maha murtud või muidu surma saanud looma ning seda koos saba ja karvadega. Mulle väga meeldib Karen Beckeri ütlus, et meil on eetiline kohustus toita neid viisil, mis on neile sobilik, aga mitte meie enda eelistuste kohaselt. Pea meeles, et kui koer on valikuliselt karnivoor, siis kassid on kohustuslikult karnivoorid (vajavad elus püsimiseks loomset proteiini).

Karen Becker ütleb, et ultratöödeldud vegan lemmikloomatoidud on potentsiaalselt kahjulikumad. Kui need ei ole orgaanilise sertifikaadiga, on need tõenäoliselt saastunud herbitsiidide ja pestitsiididega ning võivad sisaldada suures koguses nii antitoitaineid kui ka potentsiaalselt kahjulikke ühendeid.

Me teame juba ajalooliselt kuidas koerad on söönud inimtoidu jääke. Ka minu peres sõid koerad jahust tehtud putru, kuhu pandi hakkliha ja juurikaid (enamus oli siiski jahu). Ja kuigi koerad suudavad süsivesikuid tarbida ja seedida, ei ole nad nii palju arenenud, et nad neid toitainete mõttes vajaksid. Ja kuigi koer on nõus ellujäämiseks sööma ka ainult süsivesikuid, on see alati nende viimane valik. Pane nt oma koerale ette lihatükk ning riis või mõni köögivili. Kui su koeral on kõik ained kenasti kehas tasakaalus, siis valib ta 99% kindlusega liha. Sama valiku peaks ta tegema ka krõbinate ja liha vahel. Ma olen kuulnud kuidas toortoidul olevad koerad lähevad krõbinate peale hulluks. Suure tõenäosusega on sellisel juhul tal ilmselt mingitest toitainetest puudus.

Koertel on lihasööja hambad, lõuad ja seedimine

Koera hambad on loodud liha kontidelt rebimiseks, hakkimiseks ja lõikamiseks. Koera purihambad on teravad, mitte lamedad. Erinevalt inimestest, kelle purihambad on suured ja lamedad, kuna meie hambad on loodud taimse toidu töötlemiseks. Kui vaadata ka teiste omnivooride ja herbivooride hambaid, näed sa kõigil suuri, laiu purihambaid, mis ongi mõeldud taimse toidu töötlemiseks.

Koertel on lamedad purihambad, sest loodus ei plaaninud, et ta peaks sööma väga palju taimset toitu. Pea meeles, et kuigi hundid ja koerad söövad ka taimetoidulise looma mao sisu, siis see taimne toit on juba pooleldi ära seeditud ehk lagunemisprotsess juba käib. Koeral on väga tugev lõug ning kaelalihased, mis aitavad teda nii saagi maha tõmbamisel kui ka selle tarbimisel.

Lõuad avanevad väga suurelt ehk mahutavad väga suure koguse liha ja konte ning liiguvad ainult üles-alla (mitte küljelt küljele). Seda just seepärast, et need on mõeldud purustamiseks! Erinevalt omnivooridest ja herbivooridest, kelle lõug võimaldab just küljelt küljele liikumist, mis on vajalik taimse toidu jahvatamiseks.

Taimne toit ja köögiviljad vajavad rohkem aega seedesüsteemis lõhustumiseks, mis tähendab aga hoopis komplekssemat seedimist kui see, mis su koeral tegelikult on. Bioloogiliselt vegan loomadel, nt lehmadel, on selle jaoks neljakambriline magu. Vegan loomad kipuvad ka oma toitu seetõttu väga pikalt mäletsema. Vs hundid ja koerad, kes üritavad toidu võimalikult kiiresti oma kõhtu saada.

Sundida karnivooril olema vegan, on ebaeetiline

Taimsete dieetide häda on nii toitumisalased puudujäägid põhisöötadel, kui ka töötlemise (kõrge kuumus ja ekstrusioon) ajal tekkivad olulised toiteväärtuse puudujäägid. On arusaadav loomasõprade mure nii tehase põllumajanduse, tavapäraste põllumajandustavade ning massiliselt kasutatava glüfosaadi ebaeetilise ja kahjuliku keskkonnamõju pärast, siis lahenduseks ei ole oma koertest teha veganeid.

Söötes loomi vastavalt nende füsioloogiale, vähendame me nende metaboolset ja immunoloogilist stressi. Lisaks tasub valida eetilise päritoluga, säästvate/taastavate ja mittetoksiliste koostisosasid (võimalikult puhas, keskkonda mitte saastav, ökoloogiline jne).

Taimne valk ei ole sama, mis loomne valk ja seda on tõestanud laienenud kardiomüopaatia kriis. Kuigi koerad ei ole hundid, ei ole nad ka viimased 200 aasta jooksul arenenud veganiteks.

Karen Becker toob välja, et kui tema juurde jõudvatele koertele pakutakse kas toitaineliselt tasakaalustatud loomsel proteiinil toitu või vegan toitu, ei vali ükski koer kunagi vegan toitu. Kahjuks me ei anna tihtipeale oma lemmikutele võimalust valida. Meie otsustame, et me teeme oma lemmikutest veganid. Osad riigid on läinud seda teed, et lemmikute veganiks tegemine on ebaseaduslik!

Kuigi võib tunduda, et oma koerast või kassist vegani tegemine on ökoloogiliselt vastutustundlik, siis on oluline aru saada, et see tuleb potentsiaalsete kuludega nende tervisele ja üldisele heaolule.

Karen Becker ütleb, et kui sa just ise kodus ei valmista oma koerale vegan toitu orgaanilistest koostisainetes (lisades sinna 20+ sünteetilist toitainet vältimaks olulist toitainete puudust), peaksid sa olema väga mures kaubandusliku põllumajanduse keemiliste saasteainete pärast.

Lisaks peaksid arvestama, et ka enamus vegan lemmikloomatoite turul on valmistatud koostisainetest, mida ei loeta kõlbulikuks inimsöögiks. Nagu olen ka varem kirjutanud, siis loomasöödatoodetele ei kohaldata rangeid ohutusnõudeid ning kuigi entusiastid võivad arvata, et vegan lemmikloomatoidud sisaldavad vähem saasteaineid (puuduvad lihajahud), võib tavalistes vegan toitudes olla taimsete keemiliste jääkide kogus olla palju hullem.

Toitained päris toidust või pulbritest?

Taimsed koostisosad muudetakse koeratoiduks läbi ulatusliku töötlemise, mis hõlmab palju toidu rafineerimist ja väga pikkade sünteetiliste toitainete ja veganvalgu isolaatide (nagu nt herneproteiin) loetelusid, mida tuleb lisada taimsetele ultratöödeldud toitudele, et täita koerte minimaalseid toitainete vajadusi.

Karen Becker analüüsib oma artiklis ühte toitu, mille peamised koostisosad ma allpool ka välja toon.

Vegan toitude peamiseks koostisaineks on kuivatatud pärm. Pärm sisaldab suures koguses türamiini. Inimestel, kes söövad suures koguses pärmi, võivad tekkida nii peavalud kui migreenid. Aja jooksul on tuvastatud, et laboriloomadel, kes tarbivad suures koguses pärmi, põhjustab see põletikulist soolehaigust. Inimestel on suurt kogust pärmi seostatud autoimmuunprobleemide süvenemisega.

Kikerherned sisaldavad lektiine ehk antitoitaineid, mida leidub naturaalselt kaunviljades mis vähendavad vitamiinide ja mineraalide omandamist ning võivad põhjustada seedetrakti põletikku.

Herneproteiini ja teiste taimsete proteiinide lisamine on ainus võimalus saada proteiinisisaldus piisavalt kõrgeks, et oleks täidetud minimaalsed toitainelised nõudmised. Kaunviljalised ja soja proteiin pulbrid võivad sisaldada suures koguses antitoitaineid ning lisaks ka muid potentsiaalselt kahjustavaid ühendeid, sealhulgas nt fütaate, saponiine ja fütoestrogeene, mis pikaajalisel tarvitamisel võib mõjutada keha negatiivselt mitmel viisil.

Rapsiõli on tihtipeale turundatud kui omega-3 ja omega-6 rasvhapete allikana. Karen Becker ütleb, et rapsiõli sisaldab suures koguses põletikku tekitavaid omega-6 rasvhappeid, kuid ei sisalda mitte ühtegi omega-3 rasvhapet!

Koer vajab olulises koguses DHA ja EPA rasvhappeid üldiseks heaoluks (aju, immuunsus, raku ja naha tervis), aga nad ei suuda taimsest allikast pärit omega-3 rasvhapet DHA ja EPA-ks konverteerida.

Linaseemnejahu turundatakse samuti kui väga hea omega-3 allikana, kuid kuna see on taimne allikas, siis koera keha ei suuda neid efektiivselt DHA-ks ja EPA-ks ümber töödelda.

Päevalilleõli lisab veel omakorda juurde põletikku tekitavat omega-6 rasvhapet ning on suure tõenäosusega geneetiliselt muundatud.

Merest pärit mikrovetikad suudavad küll pakkuda väikest kogust DHA ja EPA’t, aga kuna see on reeglina kallis, siis pannakse seda vähe ning seega pole koertele sellest kasu. See annab aga võimaluse ettevõttel näidata, et sisaldab DHA-d.

Koliini ja tauriini on vaja lisada lihtsalt selleks, et neid ei tule piisavas koguses päris koostisainetest vegan toitudes.

Looduslik maitseaine on petlik koostisosa, mida lisatakse lihtsalt selleks, et meelitada lemmikuid toitu sööma. Laboris valmistatud maitseained petavad koera nina arvama, et toit sisaldab liha. Karen Becker ütleb, et meelitada koer sööma toitu, mida ta muidu ei sööks, on lisaks ka eetika küsimus. Lisaks ütleb ta, et kui võtta tootjaga ühendust ja küsid mis koostisainega täpselt tegu on, siis suure tõenäosusega vastust sa ei saa.

Lisaks on vegan toitudes meeletult pikk nimekiri sünteetilistest vitamiinidest ja mineraalidest, mida on vaja toidule lisada, et nad saaksid sealt kätte võtme toitained, mida muidu vegan dieetidest ei saa. Vegan toidud pakuvad kõigest käputäie toitaineid ehk on seal on väga suur toitainete puudus, mida siis kompenseeritakse suurte koguste sünteetiliste vitamiinide ja mineraalidega.

See, et vegan toidu paki peal on kirjas “toiteväärtuselt täielik ja tasakaalustatud” ei tähenda, et me suudame oma lemmikutele sellist toitu pakkudes tagada pikaaegselt tervist. See tähendab hoopis, et me viime läbi massilisi toitumise katseid oma lemmikute peal.

Kunagi pole tehtud ühtegi pikaajalist uuringut, mis hindaks valikulistele lihasööjatele ultratöödeldud vegantoidu andmise ohutust või tõhusust. Sinu koer on eksperiment.

Kas vegan kiirtoit on tervislikum?

Kui süsivesikuid töödeldakse kõrgel kuumusel vegan-kiirtoiduks, tekivad toidus keemilised reaktsioonid, mida ei saa olematus teha ning mis tekitavad koera kehas segadust. On väga petlik veenda lemmikloomade omanikke, et aitavad kaasa oma lemmiku tervisele ja heaolule, söötes neid ainult ultratöödeldud kaubandusliku vegantoiduga. Tegelikkus on see, et terve eluea kõrgel kuumusel töödeldud, tööstuslikult toodetud graanulitega toitmine põhjustab tohutut põletikku kehas, mis loob aluse paljudele kroonilistele degeneratiivsetele haigustele.

See on muideks ka üheks põhjuseks miks mina igal juhul soovitan juurde anda nii toorest liha, lihaseid konte, seedeelundeid kui ka puu- ja köögivilju.

Mis juhtub kui me teeskleme, et karnivoorid on veganid?

Esiteks tõrjuvad süsivesikud välja loomse valgu, mis on vajalik nii koera kui ka kassi terve keha ja elundite toimimiseks. Aminohapete puudused on seotud paljude degeneratiivsete haigustega, sealhulgas toitumisega seotud kardiomüopaatiaga.

Lisaks sisaldab enamik vegan lemmikloomatoite 50-85% tärklist, mis tähendab eluaegset liigset insuliini sekretsiooni. Üks olulisemaid asju, mida saame lemmikute eluea pikendamiseks ja haiguste potentsiaali vähendamiseks teha on hoida nende insuliinitase madal. See on aga ainult tärkliserikka toiduga toitmisel võimatu.

Koera toitmine veganina tähendab, et tal on kehas rohkem põletikku ja insuliini vabanemist, kui nendel, keda toidetakse tärklisevaesema toiduga. Kuidas see kõik just sinu koera kehale mõjub sõltub sellest kui vastupidav ta on – muutujad nagu geneetiline eelsoodumus, stressitase, füüsiline koormus ja keskkonna keemiline koormus. Küll aga arvesta, et sa ei saa anda oma lemmikule sobimatut toitu ja oodata head tervisemõju.

Head vs halvad süsivesikud (fütotoitained vs suhkur)

Uuringud kinnitavad, et koertele on kasulik madala glükeemilise tasemega toit taimsetest allikatest, mis sisaldab tervist parandavaid fütotoitaineid, polüfenoole, antioksüdante ja prebiootilisi kiude, mis ei pärine lihast, luudest ega elunditest. See aga tekitabki segadust. Nimelt on palju taimseid ühendeid, millest lemmikud päriselt kasu saavad, aga taimedes on ka palju kahjulikke aineid, mis võivad põhjustada haigusi.

Asi on söödavas koguses ning lisaks ka selles kui kõrge on süsivesiku glükeemiline indeks. On väga suur vahe kõrge glükeemilise indeksiga rafineeritud tärkliserikaste toitainete ja antioksüdantide- ja polüfenoolirikaste fütotoitainete vahel. Lihtsustatud näitena – me ei saa võrrelda 2% värsket koriandrit 40% maisitärklisega, ometigi on mõlemad “taimsed” koostisosad.

Me teame, et nii koerad kui kassid suudavad taimset koostisainet tarbida, küsimus on selles kui palju on liiga palju ning mis kujul see on. Uuring uuringu järel tõestab selget tervise paranemist, kui lemmiku dieedile lisatakse spetsiifilised polüfenooli- ja antioksüdantiderikkad ürdid ja supertoidud. Neid leidub aga ainult tervetes rafineerimata taimedes. Uuringud näitavad samuti, et kui koertel ja kassidel võtta ära igasugune värske taimse söögi allikas ehk sa ei paku kunagi prebiootikumirikkaid kiulisi köögivilju, on soolestiku mikrobioom halvem.

Kokkuvõtteks

Mulle hästi meeldib üks näide, mille Karen Becker oma artiklis toob. Inimtoidu puhul on ju ka reklaame (nii vegan toidu kui tavatoitude puhul): kõik, mida vajate “ühes” toidukorras. Välja arvatud see, et tegemist pole mitte päris toiduga, vaid sünteetilise vedela toidulisandiga. Kas seda on okei aeg-ajalt tarbida? Muidugi. Kas see on aga tark valik ainsaks toiduallikaks kogu ülejäänud eluks? Ilmselt mitte. Seega, miks me arvame, et on okei kui su lemmik tarbib terve elu vegan toitu (olgu see krõbin või mitte).

Karen Becker toob ära, et kõik nende küsitletud maailma vanimate koerte omanikud söötsid sobivas koguses töötlemata taimset materjali värskete ürtide, ravimseente, prebiootikumirikaste köögiviljade ja antioksüdantide rikaste puuviljade näol ning ükski neist ei sisaldanud suures koguses kõrgeid glükeemilist tärklist sisaldavat koostisainet. Pane tähele, et maailma vanim koer Bramble sõi muuhulgas riisi, aga küsimus on taaskord koguses.

Karen Becker ütleb, et kui sa arvad, et sinu lemmikloomad peaksid olema veganid, kaalu omale loomupäraselt veganloomade (nt küülikud, kilpkonnad, hobused jne) valimist. On jultunud ja füsioloogiliselt tundetu valida lemmikloomadeks kohustuslikud või valikulised lihasööjad ja nõuda neilt kohanemist ebaloomuliku ja metaboolselt stressirohke toitumisrežiimiga.

Olenevalt olukorrast või koera suurusest, koerte arvust või lihtsalt sellest, et sa ei oska kokku panna tasakaalustatud dieeti, võib olla lahenduseks kuivtoidu ja toore kombo. Mitte ühelgi juhul ei soovita mina oma lemmiku laualt eemal hoida nii toores liha kui puu- ja köögiviljad, sest need päriselt panustavad sinu lemmiku tervisesse. Küll aga tasub jälgida mis kvaliteediga toitu sa oma lemmikule annad. Karen Becker tegi juba aastaid tagasi nimekirja parimatest toitudest halvimateni, mille sa leiad SIIT.

Kasutatud kirjandus:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk