Kõhulahtisus koeral – kodused vahendid
Ma usun, et ei ole olemas koeraomanikku, kelle koeral ei oleks mingil ajahetkel esinenud kõhulahtisust. Minul on vedanud ning kõhulahtisus meie majas väga suureks probleemiks ei ole olnud, aga mõnikord on ette tulnud küll. Reeglina ei ole koeral kõhulahtisus midagi sellist, millega peaks kiiremas korras arsti juurde tormama aga kindlasti tasub teada millele konkreetset värvi väljaheide viitab. Lisaks tuleb arvestada, et kutsikate puhul on kõhulahtisus ohtlikum kui täiskasvanud koerte puhul, sest kõhulahtisusega võib kergesti kaasneda ka vedeliku puudus. Seega kindlasti jälgi, et su koer joob piisavalt vett.
Koerad on kõndivad prügi hävitajad ning aeg-ajalt nad söövad asju, mis meis endis vastikust tekitavad. Nt minu koerad armastavad aeg-ajalt oma toored kondid maha matta ning kui nad lõpuks need üles kaevavad, siis on selle kondi küljes loomulikult ka elu – vaklu olen ma kontide küljes näinud ikka päris tihti :D. Kui üldiselt peaks koera seedesüsteem kõige sellisega hakkama saama, siis mõnikord võib kaasneda ka kõhulahtisus. Üldiselt peaks kõhulahtisus mööduma 1-2 päevaga, kui see aga ei taha kuidagi mööduda, siis tasub kaaluda kas tegu on millegi tõsisemaga ning tasub külastada veterinaari.
Kõhulahtisus koeral – peamised põhjused
- Prügis tuhnimine ja söömine, samuti ka liigne söömine
- Toidu vahetamine
- Toidutalumatus
- Lekkiv soolestik ning halb soolestiku tervis
- Parasiidid (nt giardiaas)
- Bakteriaalsed infektsioonid
- Soolehaigused (nt koliit)
- Antibiootikumid ja ravimid
- Stress ja ärevus
- Liikumine
Mida näitab väljaheite tekstuur ja värv?
Normaalne väljaheide on vormitud, aga samas ka vormitav ehk veidi nagu küpsisetainas :D. Murenev või kriidine väljaheide võib samuti olla normaalne, seda just koerte puhul, kes on toortoidul ning söövad palju konti.
Enamus koeri tühjendavad oma pärasoolt 1-2 korda päevas ning seda tavaliselt enam-vähem samal kellaajal.
Kõhulahtisuse korral võib väljaheide olla pudingu tekstuuriga, see võib olla õhuke ja vesine, võib esineda lima ning muuhulgas võib seal olla ka verd. Kõhulahtisuse põhjuse välja selgitamises võib mõtteid anda väljaheite värv.
Kollane väljaheide – bakterite vohamine, maksahaigus, sappi pole piisavalt
Roheline väljaheide – seedetrakti hüpermotiilsus (suurenenud aktiivsus), sapipõie haigus, rohu või roheliste köögiviljade söömine
Must väljaheide – must või väga tumepruun väljaheide viitab reeglina sellele, et väljaheites on vana verd. Võib viidata neeruhaigusele, pankreatiidile, parasiitidele ning verejooksule seedetrakti ülemises osas. NB! Arvesta ka, et toores maks muudab väljaheite peaaegu süsimustaks!
Hallikas väljaheide (reeglina ka rasvane) – pankrease probleemid (nt eksokriinne pankrease puudulikkus), sapipõie probleemid, parasiidid.
Veri väljaheites – kõhulahtisuse korral võib sageli olla väljaheites väike punane triip. Kui su koer on rõõmus, aktiivne ning käitub tavapäraselt, ei ole reeglina põhjust muretsemiseks. Küll aga kui veri on pidevalt väljaheites, pöördu veterinaari poole. Veri võib viidata ka parvoviirusele (eelkõige kutsikate puhul), bakteriaalsele infektsioonile või koliidile või hemorraagilisele gastroenteriidile.
Lima väljaheites?
Lima võib osadel juhtudel olla koera väljaheite normaalne osa. Lima katab seedetrakti ning laseb jäätmetel seedetraktist kergemini läbi libiseda. Kui aga lima on tekkinud ootamatult ning koos kõhulahtisusega või lima on liiga palju, võib põhjuseks olla bakteriaalsed infektsioonid, parasiidid, toidu vahetus, põletikuline soolehaigus (reeglina kaasneb sellega ka oksendamine) või hemorraagiline gastroenteriit või koliit.
Üldiselt – kui su koer käitub tavapäraselt, ei ole lima ning kõhulahtisus põhjus muretsemiseks ning võid kõhulahtisust “ravida” koduste vahenditega. Kui aga su lemmik ei käitu tavapäraselt, tasub külastada veterinaari.
Kuidas kiirelt kõhulahtisusele leevendust pakkuda?
Üldiselt on kõhulahtisuse “ravimine” kodus üsna lihtne.
- Pane oma koer paastule – kui koeral tekib järsku kõhulahtisus, siis ära anna talle süüa 12 kuni 24 tundi. Kui kõhulahtisus on lõppenud või hakkab paremaks muutuma, paku talle väikeses koguses vett. Kui sa näed peale 6 tundi ainult vee andmist paranemise märke, võid pakkuda talle puljongit. NB! Pea meeles – mitte kunagi ei tohi panna paastule kutsikat!
- Anna probiootikume – probiootikumid on kasulikud mikroorganismid, mida saab kasutada mitmesuguste terviseprobleemide, sealhulgas kõhulahtisuse loomulikuks ennetamiseks ja raviks. Probiootikumid pakuvad koerale väärtuslikke postbiootikume nagu butüraat ning piimhape. Need aitavad reguleerida koera soolestikus elavat immuunsüsteemi ning aitavad vähendada põletikku, mis on üks kõhulahtisuse peamistest põhjustest. Parimad probiootikumid on:
- Saccharomyces boulardii – kasulik pärm, mis on osutunud tõhusaks antibiootikumidega seotud ja viirusliku kõhulahtisuse korral
- Bacillus subtilis – aitab käärsoolel imada rohkem vett, mis aitab kõhulahtisust kontrollida. Koos Enterococcus faecium’iga võib see vähendada krooniliste kõhulahtisuse sümptomite raskust ka põletikulise soolehaiguse ja koliidi korral.
- Pediococcus acidilactici – koos Bifidobacterium subtilise ja teiste probiootikumidega võib lühendada gastroenteriidiga koertel oluliselt taastumisaega.
- Lactobacillus acidophilus – see on üks põhitoode kõhulahtisuse ravis.
Kindlasti jälgi, et probiootikumid sisaldavad vähemalt kahte eelppol nimetatud bakteritest. Saccharomyces boulardii ja Bacillus subtilis peaks olema vähemalt 1 miljard kolooniat moodustavat üksust (CFU). Lactobacillus acidophilus ja Bifidobacterium probiootikumid peaksid olema vähemalt 30 miljardit CFU-d.
Probiootikume soovitatakse anda kohe sümptomite esinemisel ning samuti jätkata nende andmist mitu nädalat peale sümptomite kadumist. Probiootikume võib anda ka pikaajaliselt, et ära hoida kõhulahtisuse episoode (eriti oluline, kui tead, et su koer on pidevalt kõhulahtisusega kimpus).
Mida peale kõhulahtisust koerale süüa anda?
Kui kõhulahtisus on koeral möödunud, siis alusta vaikselt taas toidu tutvustamisega, vältimaks ärritunud kõhtu. Arstid soovitavad alati riisi ja keedetud kana, aga supp või puljong on õrnem viis aidata oma lemmik tagasi tavapärase toidu juurde. Kindlasti võid osta poest juba valmis tehtud suppi või puljongit, aga jälgi soolasisaldust ning lisaks ei tohi see sisaldada sibulat.
Kodus tee suppi nii:
- Aseta kolm kuni neli kana kintsu potti koos kuue tassi veega.
- Soovi korral lisa tükeldatud seller ja porgand.
- Kuumuta keemiseni ja keeda 1-2 tundi.
- Eemaldage nahk ja luud ning pange liha kõrvale.
- Kurna puljong ning lase enne serveerimist jahtuda.
Paku koerale suppi väikeste kogustena – paar teelusikatäit väga väikestele koertele ning 1/2 tassitäit suurtele koertele (tassiks loetakse 250 ml). Oota 4 kuni 6 tundi ning enne juurde andmist jälgi kas see kutsub esile kõhulahtisust või oksendamist.
Ära paku suppi kui kõhulahtisus ei ole möödunud! Täiskasvanud koerad saavad väga edukalt hakkama päevi söömata, peaasi, et vesi sees püsib.
Kui su koera kõhulahtisus ei ole 2-3 päevaga üle läinud, mine kindlasti arsti juurde. Üldiselt peaks juba peale 1-2 päeva olema näha paranemismärke, seega kui paranemist ei ole üldse, ei tasu oodata ka 3 päeva.
Kindlasti mine arsti juurde kui su kutsikal on äge kõhulahtisus. Kutsikatel võib väga kiiresti tekkida vedelikupuudus, seega ei tasu kutsika puhul väga pikalt arsti juurde minekut edasi lükata. Pea ka meeles, et kutsikas ei tohi kunagi paastuda ehk ära jäta teda söömata!
Kasutatud allikas:
Comments (10)
Väga hea artikel! Kusjuures olen enda koertele andnud ka kummelitõmmist (jahtunud kange kummelitee). Selles saab nt edukalt kutsika krõbinaid leotada enne söömist… Kummel aitab kõhukrampide ja -gaaside korral vaevusi leevendada. Samuti põletikuvastane. Hakkan muidugi lisaks andma koheselt ka probiootikumi.
Ja muide.. Tasub südamele panna omanikele, kui koeral kõht ikka lahti/tavapärasest teistsugune/sageli limarohke, siis võiks proovida vältida olemist koerterohketes piirkondades, koristada eriti usinalt oma koera järgi ja hoida teiste koertega distantsi. Ainult sedasi ennetame mitmete parasiitide levikut.. Giardia ja tsirkoviirus (selle vastu pole ka vaktsiini) nt ei pruugi koera enesetundele mõju avaldada, kuid väljaheide on väga nakkusohtlik teistele neljakäpalistele. Samuti võivad vaktsineeritud koerad neid haigusi levitada, giardia vastu ei aita ka näiteks klassikaline ussirohi.
Kui hooti imelikud kõhulahtisuse seeriad kimbutavad koera, siis võiks ikka paluda veterinaaril laborisse saata roojaproov. Minu ja mu paari tuttava kogemustest lähtuvalt ei pakuta kohe roojaproovi välja, vaid hakatakse dieeti muutma/sümptomeid ravima, eriti kui koer selle kõige juures ise rõõmsatujuline/tavapärane/hea isuga. Samas vaja ikka probleemi põhjust ju teada asap, et pakkuda koerale parimat võimalikku ravi. Et kui omanikuna sisetunne ütleb, et midagi on jamasti, siis kiirelt kõikvõimalikud proovid peale enda initsiatiivist. Muidu teed veel toiduainete välistusdieete 5 kuud, koeral kõhuga ikka hooti mured ja oled sama nõutult tagasi loomaarsti juures.. 😀
Ma olen täitsa nõus. Lisaks parasiitidele on sama ohtlik ka leptospiroos, mida on muuhulgas võimalik saada haige koera väljaheidet nuusutades (limaskesta kaudu levib).
Oojaa, kahjuks on täna väga levinud arvamus, et kui koeral on mingi mure (sügeleb, kõht on lahti või on gaasid), siis esimesena arvatakse, et tegu on toiduallergiaga (muuhulgas on ka kärntõve aetud sassi toiduallergiaga). Ja nii me siis väga tihti “ravime” oma koera toiduallergiat, kuigi põhjus on hoopis mujal :).
Esiteks on väga tore, et te olete hakanud neid artikleid tõlkima!
Aga kui teemasse minna, siis enam ei soovitata koera enamasti paastule panna. Vaid anda sööki väikeste ampsudena ja 2-3h tagant. Eelistatult sama toitu mis tavaliselt või nt spets gastro konservi. Paast oleneb muidugi milline kõhulahtisus on aga üldiselt mitte.
Ise saab teha kõhule hea porgandisupi või hoida varus spets koertele porgandigraanuleid.
Meie oleme mitu aastat olnud hädas kõhuga ja proovinud kõike, siis hakkasin ka ise lugema ning oleme detsembrist alates igapävaselt lisanud toidule libejalakat, l-glutamiini, marshmallow juurt ja probiotikume ja pean ütlema, et need on tõesti head asjad. Meil on nüüd väga harva ainult kõhu ärritus. AM on libejalakas ka inimeste esmaabi kapis esmane vahend kõhulahtisuse vastu. Ja seda marshmallow juurt pole ma eestist suutnud leida.
Professor Moro porgandisupp.
Koosneb vaid kolmest koostisosast:
vesi, porgand,sool
Võtta pool kilo porgandeid, puhastada ja panna keema, keeta kuni on pehmed. Seejärel suru porgandid läbi sõela, riivi või lase saumiskeriga katki (mitte ülipeeneks püreeks), lisa vett, niipalju et kokku oleks u liiter seda suppi potis, lisa näpuotsatäis soola (u 3g.) ja hauta tasasel tulel paar tundi. See hautamise aeg on tähtis ja kogu loo võti, poole tunniga kiiresti keetes sama efekti ei saavuta!
Algselt oli see retsept välja töötatud imikutele, kui Saksamaal suri väga palju beebisid kõhulahtisuse tagajärjel. See porandisupp aitas päästa tuhandete laste elusid tol ajal.
Hiljem näitasid uuringud, et selles porgandisupis leiduvad oligosahhariidid takistasid bakteritel sooleseintele kleepumist, peatades kõhulahtisuse.
Seda võite teha endale, kui on kõhuviirus või muul põhjusel kõhulahtisus ja aitab ka koeri.
Ma koertele keetes küll kindlasti soola ei paneks – koerte soola vajadus on üliväike ning sool ei aita minu andmetel kuidagi kaasa ka kõhulahtisuse korral.
Väga tore kui need artiklid huvi pakuvad.
Mind küll väga huvitab, et millised allikad täna ei soovita koeri paastule panna? Nimelt olen pikalt uurinud toitumist ning muuhulgas oma toortoitumise koolitusel sain teada, et täna soovitatakse koertel lausa 1 kord nädalas paastuda. Põhjenduseks siis see, et paastumine on sarnaselt inimesele ka koera tervisele kasulik – aitab kehast välja viia jääkaineid ning vabu radikaale, aitab maksal kehast mürke välja viia ning muuhulgas võib aidata pikendada eluiga. Seega mina kohe kindlasti pigem eelistan kõhuhädade (eriti kõhulahtisuse korral) lasta koera organismil puhata. Sest igasugune soolestiku töö kurnab niigi vaevlevat organismi.
Mina ei poolda ka neid spets gastro konserve, sest vähemalt suur osa, mis kliinikutes müügil sisaldavad ka nt teravilja (paljudel pole ka täpsustatud millise teraviljaga on tegu).
Kõhuhädade puhul on väga heaks lahenduseks kõrvitsapüree – kas poest ostetud beebipüree või siis ise keedetud kõrvits ja see siis püreestada. See on väga paljude koerte puhul imesid teinud ning väga paljud on kõrvitsa järjepidevalt oma lemmiku menüüsse jätnud. Porgandit ei ole proovinud ning mina ilmselt ei proovi ka, sest keedetud porgand ei ole minu koerte lemmik :).
Ise olen viimasel ajal kasutanud Kõhu heaolu toidulisandit, mis muuhulgas kaitseb soolestikku, aga aitab tugevdada ka väljaheidet ehk abiks kõhulahtisuse korral. Lisaks väga mugav, sest kõik asjad ühes purgis koos.
Hetkel jäi näppu Tiina Toometi raamat ”Mida sina täna sõid?”, kus on ka see kirjas. Samuti üks meie tõu kasvataja on seda mulle rääkinud ja ka veterinaarid kelle juurde oleme sattunud. Et ikkagi kergesti seeditav ja vähe korraga, et ei koormaks seedesüstemi. See retsept on saadud ühest toortoidu fb foorumist, kus on ka asjalikud inimesed koos.
Nagu ma enne kirjutasin, siis me oleme juba mitu aastat olnud hädas kõhuga. Ja seetõttu väga palju erinevat saanud ka järgi katsetada. Minu koerale nt kõrvits teeb hoopis hullemaks ja keedetud/püreestatud porgand on üks väheseid mis sobib. Samuti on olemas kuivatatud porgandi graanulid mida saab toidule lisada. Ka väga head asjad.
Nüüd oleme pool aastat kasutanud slippery elmi, marshmallow rootu, l-glutamiini ja probiootikume ning olukord on muutunud lõpuks stabiilseks.
Põhjus, miks soovitatakse pigem kõrvitsat, on see, et porgandis on võrreldes kõrvitsaga 2,5 korda rohkem suhkruid. Aga põhimõtteliselt igasugune toiduaine, mis sisaldab suures koguses kiudaineid, peaks aitama kõhulahtisuse korral. Nii ka nt keedetud kartul või bataat, ometigi ei kuulu see tavaliselt meie esimeste valikute hulka. Siiski igaüks peabki leidma enda koera jaoks selle, mis toimib. Mina isiklikult lihtsalt näen, et paastumine toimib lühiajalise kõhulahtisuse korral kõige paremini. Lisaks olen ma õppinud oma koeri usaldama – loom on piisavalt tark mitte koormamaks oma “haiget” organismi. Metsas ka hunt ei söö, kui tal on kehv olla – paastub. Ning kui tervis on jälle korras, taastub ka toitumine.
Pidev kõhulahtisus viitab sellele, et koer sööb selgelt midagi, mis talle ei sobi ning pigem võiks kriitiliselt üle vaadata tema toidusedeli. Täna on olemas väga häid toidulisandeid, mis kõhulahtisuse korral aitavad (lisaks kõrvitsale või porgandile või kasvõi riisile). Küll aga ei ole tagajärgede likvideerimine kunagi nii hea kui proovida välja selgitada ning likvideerida algne põhjus – olgu nendeks siis kasvõi kehasse kogunenud toksiinid, mis seedimist mõjutab. Organismid on kõik erinevad ning osad koerad on selgelt tundlikuma seedimisega kui teised, seega võib osade koerte seedimise korda saamine nõuda rohkem katsetamist. Mul endal noorem koer ka olnud veidi seedimisega hädas, aga kõhulahtisus on meie majas ikkagi pigem olnud erand kui reegel.
Meie 7 kuusele suuremat sorti koerale ei sobi mitte mingid krõbinad. Ka mitte kliinikust ostetud. Lõpuks saime hakata kohalikust võikesest lihatööstusest nn tapajääke, mis on hakkmasinast läbi lastud. Koos köögiviljadega ja väikese pudruga saime kõhu stabiilselt korda. Praegu on pea 2 nädalat lihatööstus pausil, sest kuuma tõttu ei tooda loomi. Ja meie koer on täiega vurrel. See probiootikumide mõte on hea, katsetan seda täna. Hoian teda ka kuni öhtuni söömata. See saab raske olema, sest ta on kõndiv kõht. Aga jah, krõbinad ja muud nö koeratoidud võin laias kaares metsa varestele visata.
Kliinikust ostetud krõbinad ei sobi väga paljudele koertele. Paljud koerad, kes meieni jõuavad on senini söönud just kliinikust ostetud krõbinaid, mida nad aga ühel hetkel keelduvad söömast. Minu kogemus on näidanud, et igale koerale leiab lõpuks mingi krõbina, mida ta on nõus sööma, lihtsalt mõnega on vaja rohkem erinevaid variante proovida kui teistega. Aga peamine on see, et koerale leiab midagi, mida ta on nõus sööma ning kust ta ka kõik oma vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte saab :).