Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kaalu langetamine

Tagasi lehele Tervisenurk
kaalu langetamine

Kaalu langetamine

Sarnaselt inimestele põhjustab kaalutõus ka koertel paljusid probleeme – alustades terviseprobleemidest, vähenenud energiast ning samuti liigsest koormusest liigestele. Ja meie lemmiku kaalutõusus ei ole keegi teine peale meie enda süüdi. Küsi enda käest kas sa liigud temaga piisavalt ning ega sa talle harjumusest liiga palju süüa ei anna? Mina nt tean ühte tuttavat, kes andis toidu vahetamisel harjumusest vana arvestuse järgi süüa. See aga tähendas, et koer sai iga päev ca 1/3 normist rohkem süüa. Ja nt USA’s on väidetavalt pooled lemmikutest ülekaalulised… USA veterinaari Ernie Ward’i kohaselt ei ole kaalu langetamine üldse nii keeruline kui võiks arvata.

Kindlasti tuleb arvestada kaalutõusul ka hormoonidega ehk kui lased oma koera ära kastreerida või steriliseerida, siis on suur tõenäosus, et koheselt tõuseb ka kaal (see kehtib ka keemilise kastreerimise puhul). See on ka üheks põhjuseks miks holistilised veterinaarid ei poolda tänapäevast kastreerimist ja steriliseerimist. Aga see on hoopis eraldi postituse teema :).

Mõni aeg tagasi sattusin veterinaar Ernie Ward artikli peale, kus ta toob ära 7 võimalust aidata oma lemmikul kaalu kaotada.

Kaalu langetamine – 7 viisi

Kalkuleeri kaloreid

Kuigi kuiv- ja märgtoidu pakenditel on ära toodud toidukogused, tuleb arvestada, et tegu on siiski kõigest soovitusega ja tegelikult tuleb seda korrigeerida vastavalt enda koera aktiivsusele. Lisaks on need soovituslikud kogused välja arvestatud kastreerimata/steriliseerimata lemmikutele. Seega, kui sul on vanem, steriliseeritud või kastreeritud peamiselt tubane lemmik, siis sa võid anda talle lausa 20-30% rohkem süüa. Meile räägiti ka koolitusel, et koerte metaboliseeritav energia kõigub kuni 20% ehk siis see soovituslik toidunorm võib samuti kõikuda kuni 20%. Sest kaks koera, kes mõlemad kaaluvad 40 kilo, aga kellest üks veedab enamus päeva diivanil lesides ja teine jookseb päevas maha 10 kilomeetrit, ei saa ju vajada sama palju kaloreid!

Seega ütleb dr. Ernie Ward, et kui sa ei tea kui palju kaloreid sinu koer vajab, siis sa ei tea ka kui palju talle süüa anda. Tema soovitab lasta veterinaaril päevakogus välja arvutada, aga ma kahtlustan kas Eestis on veterinaari, kes seda teeks (või isegi oskaks teha). Ta pakub välja ka ise valemi:

Jaga oma lemmiku kehakaal (naeltes) 2,2-ga. Saadud tulemus korruta 30-ga. Liida sellele 70 ning saad umbes teada kui palju peaks tüüpiline mitteaktiivne, tubane steriliseeritud/kastreeritud lemmik kaloreid vajama.

Mulle endale pigem meeldib see kalkulaator, kust saad päevase kalorivajaduse teada. Sisesta oma koera kehakaal ning määra kas lemmik on steriliseeritud/kastreeritud või mitte. See küll ei arvesta muude teguritega :).

Mõõda toitu

Ma arvan, et paljud (kui mitte enamus) panevad koerale toitu silma järgi (kes see siis viitsib seda mõõtetopsikut võtta ja mõõta, eks). Lisaks on osadel lemmikutel toidule vaba ligipääs ehk söövad nii palju kui ise tahavad. Kindlasti kõigi puhul ei olegi see ise reguleerimine probleemiks (Faddu ja Ossu ei söö mul ka kunagi üle), aga on leitud, et isegi kuni 10 väikest krõbinat päevas võib tähendada 450 grammi kaalutõusu aastas! Suure koera puhul ei ole see midagi hullu, küll aga väikese koera puhul on see päris korralik kaalutõus.

Korrektne maiuste taktika

Dr. Ernie Ward ütleb, et kui sa tahad anda oma koerale maiuseid, siis jälgi, et need oleks kvaliteetsed ehk annaks õigeid kaloreid. Ta ütleb, et paljud maiused on kaloripommid, mis on täis suhkruid ja rasvu ning võivad olla hävitava toimega sinu lemmiku vööjoonele ja tervisele. Ülekaalu puhul vali madala kalorsusega ja ilma suhkruta maiused (jälgi sorbitooli sisaldust!), mis on tervisele kasulikud (nt puhastavad soolestikku ja hambaid). Tema pakub välja nt bataadist, lõhest või mustikast tehtud palad või siis funktsionaalsed maiused, mis kas suurendavad liikuvust või puhastavad hambaid. Kindlasti pead arvestama need maiused samuti kalorite hulka ehk vähendama selle võrra toidukogust. 30 lisakalorit võib aastas juurde lisada umbes 1,5 kilo kehakaalu.

Tema soovitab mitte kasutada maiuseid ka süütunde leevendamiseks ehk kui koer peab nt koju jääma. Meie anname küll alati oma koertele ära minnes mõne maiuse, aga need on pigem midagi väikest. Faddu ja Ossu lemmikud on kana pugu ja veise pulgad, Peku ja Fentu saavad maast üles korjata treeningmaiuseid (niinimetatud “maiusemäng”).

Olulised köögiviljad

Ületöödeldud maiuste asemel soovitab ta kasutada hoopis köögivilju – nt beebiporgandid, seller, brokkoli, kurk, tükeldatud õun, banaan või kasvõi jääkuubikud.

Need toitainerikkad snäkid on paljude koerte jaoks tervislik ja maitsev valik. Kindlasti ei tasu koeri sööta täis õuna või banaaniga, kuna need on kõrge suhkrusisaldusega, eelista nt porgandit. Kasside puhul tasub proovida nt lõhe- või tuunikalahelbeid.

Igapäevane liikumine kui teekond terviseni

Mis puutub pika valu- ja haigusvaba elu elamisse, siis uuringud näitavad, et võimsaim partner on igapäevane liikumine. Ja rääkides partnerites, siis kõigil koeraomanikel on olemas vabandusteta trennikaaslane! Koerte jaoks piisab korraga isegi 20 kuni 30 minutilisest kiirest kõndimisest, et tugevdada immuunsüsteemi, parandada südame-veresoonkonna tervist ja vähendada paljusid käitumisprobleeme. Kasside puhul soovitab ta mängida iga päev 5-15 minutit laseri, kaugjuhtimisega mänguasja või kasvõi paberist tehtud palliga.

Tee endale ja oma koerale teene ja võta igapäevane jalutuskäik päevaplaani ning pea sellest kinni olenemata ilmast. Jalutamisest saadav kasu tervisele ulatub rihma mõlemasse otsa :).

Kasulikud toidulisandid

Mõned toidulisandid võivad aidata hoida vormis nii sinu lemmikut kui ka sind ennast :). Peaaegu iga koer, kass ja inimene saavad kasu igapäevases omega-3 rasvhapete toidulisandist. Kalaõlid (väldi USA päritolu kalaõli) sisaldavad tugevat antioksüdanti, mille puhul on tõestatud, et see aitab ennetada ja ravida paljusid haigusi. Lisaks võivad need aidata leevendada valutavaid liigeseid ja soodustada ka kaalulangust. Mõnede uuringute kohaselt on L-karnitiin aidanud kaalust alla võtta ja soodustab ka lihasmassi teket.

Vähenda süsivesikute hulka

Enamik lemmikuid ei vaja kõrge süsivesikusisaldusega dieeti. See on ka põhjus miks ma soovitan anda võimalusel kuivtoidule lisaks kas toorest või märgtoitu (eriti just vanemate koerte puhul, kes vajavad hädasti kvaliteetset proteiini). Siin võib olla vajadus proovida erinevaid variante enne kui leiad enda lemmiku jaoks sobiva. Küll aga ta soovitab alustuseks otsida kõrgema valgusisaldusega toitu. Kui su lemmikul on aga mingi haigusseisund, siis aruta kindlasti toidu vahetamist oma veterinaariga.

Kokkuvõtteks

Meie lemmiku õige kaalu säilitamine on ainult meie enda teha ning meie kohustus! Meie ülesanne on toita neid tervisliku ja toitva toiduga, pakkuda tervislikke maiuspalasid ning liikuda nendega iga päev.

Erinevad allikad ütlevad, et ülekaalu puhul piisab kasvõi juba 10% toidukoguse korrigeerimisest. Ja kui sul on tunne, et koeral on kogu aeg kõht tühi, siis proovi toitu vahetada. Näiteks Pekul (ablas labrador) läks Light Senior toidule üle minnes näljendamine oluliselt vähemaks kui seda oli Hills Metabolic toidu puhul (rääkimata väljaheite kogustest).

Sarnaselt inimestele vähendab nii vee joomine kui ka närimine oluliselt näljatunnet (vali maius, millega lemmikul on pikalt tegemist, et ta ei saaks kiiresti palju üleliigseid kaloreid).

Kaalu langetamine on parim, kuidas saad oma lemmiku tervist parandada!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk