Maksa ja neerude toetamine
Detoxist ja toksiinidest rääkides jagunevad inimesed reeglina kahte leeri. Osade jaoks on see ‘uhhuu’ teema, teised aga puhastavad oma organismi järjepidevalt. Enne, kui ma hakkasin koerte tervise ja toitumise teemat põhjalikumalt uurima, ei arvanud ma koerte organismi puhastamisest suurt midagi. Küll aga olen ma ise teinud nii ühepäevaseid paastupäevi kui viimased 5 aastat ka 5 päevaseid. Seda enam on üllatav, et oma koerte puhul ma ei pidanud seda vajalikuks enne kui minu ellu saabus Ossu, kelle tervist oli vaja detoxi abil pidevalt toetada. USA holistiline veterinaar Dr. Karen Shaw Becker on väga suur detoxi toetaja ning leiab, et meie üheks ülesandeks on ka meie lemmikute maksa ja neerude toetamine. Toon allpool ära tema artikli põhipunktid.
Maksa ja neerude koormus
Sinu lemmiku maks ja neerud saavad väga suure koormuse, et säilitada kehas hea tervis. Nad vastutavad nii toitainete omastamise, jääkainete eemaldamise, mineraalainete tasakaalu, pH tasakaalu ja palju muu eest. Lisaks mängivad nad suurimat rolli, et sinu lemmik oleks aktiivne ja terve.
Koera maks täidab üle 500 elutähtsa funktsiooni, sealhulgas toksiinide filtreerimine verest, oluliste valkude ja vitamiinide tootmine, jääkainete muundamine, et neid oleks võimalik välja viia ning lisaks toitainete muutmine energiaks.
Koera neerud on seotud mitmete oluliste funktsioonidega, sealhulgas tema kehas asuvate mineraalide tasakaalu reguleerimine, vees lahustuvate jäätmete ja toksiinide filtreerimine ning vererõhu kontrollimisega.
Arvestades millega kõik need 3 organit – üks maks ja kaks neeru – peavad hakkama saama, kannavad nemad lõviosa sinu lemmiku keha detoxis. Sinu lemmiku maksa ja neeru rakud on pidevalt töös ning nad vajavad tuge, et püsida tugevatena ning teha oma tööd hästi.
Sinu lemmiku maks ja neerud teevad rasket tööd ning nad vajavad oma versiooni toidust, veest ja koristamisest, et energiat taastada. Kui nad seda ei saa, siis võivad nad väsida ning muutuda vähem tõhusaks, ohustades seeläbi sinu lemmiku tervist.
Täna, rohkem kui kunagi varem, vajab sinu koer või kass tugevat maksa ja neerude tuge, puutudes kokku lõputu hulga keskkonnamürkidega.
Suur toksiline koormus
USA’s avaldati raport, mille kohaselt on USA’s lemmikloomade veri ja uriin saastatud paljude samade kemikaalidega, mida leidub keskmisel inimesel. Ainult et kemikaalide tase lemmikloomadel on isegi kõrgem!
Koerte puhul tuvastati kokku 35 kemikaali, kasside puhul lausa 46 kemikaali! Nende kemikaalide hulgas oli kartsinogeene, neurotoksiine ning kemikaalid, mis on toksilised endokriinsüsteemile ja reproduktiivorganitele.
Ükskõik kas kemikaalidega kokkupuude on juhuslik või tahtmatu, võivad nii toksiinid kui ka kemikaalid sinu lemmiku kehas akumuleeruda. Kui su lemmik on noor ja terve, saab reeglina tema keha toksiinide ja jääkainete väljutamisega maksa ja neerude abil hakkama.
Sinu lemmiku maksa peetakse kõige olulisemaks puhastusorganiks tema kehas. See toimetab kahe faasilise süsteemi abil:
- faas 1 lagundab tema kehas olevad keskkonna toksiinid ja jääkained
- faas 2 neutraliseerib ning valmistab toksiinid ette nende välja viimiseks.
Neerud teevad maksaga tihedat koostööd. Neerud võtavad vere, mis tuleb läbi neeruarteri ning filtreerivad selle läbi nefronite, kus kasulikud ained eraldatakse jääkainetest.
Et neid elutähtsaid protsesse toetada, vajab su lemmiku keha rikkalikku toitainete, antioksüdantide ja kofaktoreid.
Arvestades mis kemikaalidega su lemmik igapäevaselt kokku puutub, alustades toidust ja veest kuni õhusaaste ja muruhoolduseni ning lõpetades kodus vaiba ja kanga hooldusega, peab sinu lemmiku puhastussüsteem tulema toime palju enamaga kui tema esivanemad.
Kui mürkide väljutamise protsessid muutuvad vähem optimaalseks
Sinu lemmiku vanus, stress, vigastus ning mõned muud faktorid võivad muuta mürkide väljutamise protsessi vähem optimaalseks. Mõnikord võib toksiinide kuhjumine muutuda su lemmiku maksa ja neerude jaoks lihtsalt liiga koormavaks. Kui keha aga ei suuda toksiinide ja jääkainete väljutamisega normaalse detoxi protsessi käigus hakkama, võivad tekkida erinevad probleemid, sealhulgas nt:
- su lemmiku keha üritab toksiinide ülejääki väljutada keha kaudu, selle tulemuseks on sügelev, ketendav ning kuiv nahk
- sinu lemmiku keha proovib väljutada toksiine ja jääkaineid limaskestade kaudu, põhjustades pisaratevoolu, eritist silmadest või siis nohu
- sinu lemmiku keha salvestab toksiinide ülekülluse, et sellega hiljem tegeleda.
Toksiinid ja soovimatud jääkained, mida ei suudeta eemaldada, võivad jääda ja koguneda sinu lemmiku kehasse, mis võib lõppeda optimaalsest halvema tervisega. Kui lemmikloom on stressis, võivad toitained, mis osalevad jääkainete väljutamise protsessis, ammenduda. See aga tähendab, et sinu lemmiku keha võib saada keskkonnateguritest veel suurema kahju.
Hea uudis on see, et on mitu asja mida saad oma lemmiku maksa ja neerude toetamiseks teha. Kõik selleks, et ta tervis oleks hea ning ta püsiks aktiivsena:
- toida teda värske, liigispetsiifilise dieediga (pea meeles, et toit peab olema tasakaalustatud!)
- paku piisavalt võimalusi liikumiseks
- aita tal säilitada tervislik kehakaal
- toeta tema tervist looduslikult, et minimeerida ravimitega kokkupuudet, millal iganes võimalik
- lisa tema dieedile antioksüdante ja toitaineid, mis on suunatud maksa ja neerude toetamisele
Kui sa ei suuda ega oska talle pakkuda 100% värsket dieeti (peab olema tasakaalustatud), siis tasub anda igal juhul värske juurde ning lisaks võtta kasutusele teised proaktiivsed lähenemised! Pea meeles, et kui asendad kuni 25% kuiv- või märgtoitu värske toiduga, siis ei pea sa jälgima kas värske on tasakaalustatud!
Maksa ja neerude toetamine
Dr. Becker pooldab igati värske toidu andmist, küll aga rõhutab ta alati, et toit peab olema tasakaalustatud. Arvamise põhjal värsket toitu ja isegi kodus valmistatud küpsetatud toitu ei tohiks anda, sest su lemmikul võib tekkida toitainete puudujääk, mis kokkuvõttes kahjustab organeid ning võib olla kokkuvõttes su lemmiku jaoks eluohtlik.
Kui oskad oma lemmikule ise kokku panna tasakaalustatud toidu, siis on see alati kõige parem variant. Küll aga pead ka arvestama proteiinide roteerimisega (vähemalt 4 erinevat proteiini).
SIIT leiad tema nimekirja parimatest halvimate toitudeni!
Sinu lemmiku peamine toit peaks olema loomne proteiin, sest koerad ja kassid ei ole loodud süsivesikute söömiseks ning ei vaja neid. Süsivesikurikkad toidud võtavad reeglina ära vajaliku niiskuse sinu lemmiku toidust ning võivad suurendada probleeme maksa ja neerudega. Dr. Karen Shaw Becker soovitab igal juhul lisada kuivtoidule päris ehk värsket toitu, sest su lemmik saab sellest kindlasti kasu!
Teise asjana juhib ta tähelepanu sinu lemmiku veele. Tema soovitab anda lemmikule värsket, filtreeritud vett. Eestis on vesi tegelikult piisavalt puhas ehk mina ei näe probleemi anda kraanivett, eriti kui enne kraani on veefilter paigaldatud.
Dr. Beckeri sõnul sisaldab kraanivesi (USA-s) mitmesuguseid toksiine, sealhulgas kloori, mikroobseid saasteaineid, herbitsiide, pestitsiide, pliid ja muid raskemetalle. Pakkudes oma lemmikule võimalikult puhast vett, vähendad sa tema maksa ja neerude koormust.
Viimasena toob ta välja igapäevase liikumise kasu. Igapäevane liikumine toetab sinu lemmiku detoxi protsesse mitmel viisil:
- stimuleerib verd, et aidata eemaldada toksiine ja jääkaineid rakkudest, kudedest ja organitest
- aitab liigutada lümfivedelikku, et viia toksiinid ja jääkained maksa ja neerudesse, kust need kehast ohutult eemaldatakse
- soodustab regulaarset roojamist, et viia toksiinid ja jääkained õigeaegselt läbi seedekulgla, et vältida tagasiimendumist.
Regulaarne liikumine ei ole oluline lihtsalt sinu lemmiku maksa ja neerude normaalse funktsiooni tagamiseks, aga aitab säilitada ka tervislikku kaalu, mis on järjekordne mittevajalik koormus tema detox süsteemile.
Kokkuvõtteks
Ma olen kindel, et paljud ei mõtle organismi puhastamisele enne kui tekib mingi tervisemure. Heal juhul on tegemist mingi väikese murega, nagu näiteks rasvakasvajad, halvemal juhul aga millegi hoopis tõsisemaga.
Juba tükk aega tagasi kirjutasin ühes blogis kuidas avastasin Faddul vasaku esikäpa tagant (sisuliselt kaenla alt) suure muna. Arsti juurde me ei läinudki, vaid puhastasin tema keha ning hakkasime rohkem liikuma. Muna kadus täielikult ning annab endast märku ainult siis, kui ma jälle liiga laisaks muutun (loe: ei tegele tema keha puhastamisega ning ei liigu temaga piisavalt). Ossu on mul aga hoopis tundlikum ning temal tekivad koheselt nahaprobleemid. Mida tihedamini ma tema keha puhastan, seda vähem tal nahaprobleeme esineb.
Tihtipeale tekivad need “munad” ja rasvakasvajad ka siis, kui vahetad oma lemmiku toidu puhtama toidu vastu. Kui vähendad maksa ja neerude koormust, hakkavad need paremini töötama ning üritavad mürgid ja jääkained kehast välja viia. Seega ei tasu kohe sattuda paanikasse ja minna vana toidu peale tagasi, vaid pigem toetada keha puhastusprotsessi. Mida rohkem sa keha toetad, seda kiiremini saad probleemidest jagu.
Detoxi jaoks on olemas 5 imelist taime, mida saab lisada oma lemmiku toidule, üks sellistest on muideks nt kõrvenõges. Kirjutan nendest väga detailselt meie sotsiaalmeedia postitustes, seega täpsemat infot leiad nende kohta just sealt.
Olen kirjutanud varasemalt ka ühe postituse vaktsineerimisest ja detoxist, kust saad samuti infot kui su lemmiku keha puhastamine sind huvitab. Selle blogi leiad SIIT.
Lisa kommentaar