Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Vaderiprogramm loomaaias

Tagasi lehele Tervisenurk

Vaderiprogramm loomaaias

Kuna meie suureks kireks on loomad, siis tuli meil üsna alguses kohe omavahel jutuks ka loomaaed ning nende vaderiprogramm. Mina isiklikult olen juba ammu eraisikuna aeg-ajalt toetanud loomaaia suuremaid projekte, viimane neist oli tiigrioru valmimine. Seetõttu ilmselt see teema mind isiklikult ka väga kõnetas.

Kas loomade vangistust tuleks toetada?

Jah, loomaaed on mingis osas endiselt veidi halva maiguga, eelkõige just seetõttu, et loomad ei ole ju tegelikult mõeldud elamiseks vangistuses. Jah, ka mulle meeldiks selline maailm, kus mitte ükski loom ei peaks kannatama kas kehva kohtlemist või vangistust. Kahjuks aga täna toimub maailmas veel palju sellist, mille tõttu vajavad nii lemmikud, metsloomad kui ka mõnikord eksootilised loomad päästmist või meie abi. Lisaks eelpool nimetatutele on loomaaia üheks eesmärgiks muuhulgas liigikaitse. Reaalsus on see, et enamus loomaaias olevaid loomi ei saaks reaalses maailmas hakkama või sureks lihtsalt välja (kas musta turu nõudluse või puuduliku elukeskkonna tõttu). Seetõttu oleme otsustanud omalt poolt anda panuse selleks, et nende elamistingimused loomaaias oleks võimalikult head. Ja sel samal põhjusel on tegelikult ka vaderiprogramm välja töötatud.

Vaderiprogrammi uurides tekkis mul küsimus, et miks vader maksab kinni konkreetse looma/linnu aastase toidulaua maksumuse, mitte ei saa ise valida toetussummat. Nimelt käivad ju inimesed loomaaias ning piletite müügist saadakse korralik tulu. Seega põgusalt ka numbritest (2017 aastaaruande põhjal). 2017 aastal saadi piletite müügist tulu ca 1,4 miljonit eurot. Sellele lisandus ca 70 tuhat ekskursioonide ja loengute pealt (kokku saadi tulu ca 1,8 miljonit eurot). Tundub korralik summa eks? Milleks veel toetused ja vaderlus? Kui nüüd vaadata kulupoolt, siis on aga pilt päris drastiline ning on selgelt aru saada, et ilma annetuste ja vaderiprogrammita ei suudaks loomaaed kuidagi loomade/lindude elamistingimusi parandada. Kulusid kokku terve aasta peale ca 4,9 miljonit eurot (kulud olid peaaegu 300% suuremad kui tulud!). Sellest ca 3 miljonit olid tööjõukulud koos maksudega ning loomasööt ja ravimid moodustasid kokku ca 0,5 miljonit eurot. Minu jaoks olid need numbrid igal juhul silmi avavad.

Miks lakkhunt?

Aga nüüd asja juurde tagasi :). Kuna sisuline otsus sai tehtud ehk vaderluses leppisime me omavahel kokku, siis tuli järgmise etapina välja valida loom, kelle vaderiks me hakata tahame. Võimalusi oli alates hiirtest ja kakkudest ning lõpetades ilvese, jääkaru, lõvi ja elevandiga. Kuna koerad on siiski meile endale kõige hingelähedasemad ning ka maiuseid pakume just koertele, siis esimese soovina tahtsime hakata vaderiks hundile. Selgus aga, et loomaaias tavalist hunti üldse ei ole.

Hundi otsingu peale viskas aga ette sellise vahva looma nagu lakkhunt. Ütlen ausalt – polnud ma varem sellisest loomast kuulnud, veel vähem teda näinud ja no ma olen loomaaias käinud ikka korduvalt :). Ka esmased tunded selle looma pilte vaadates olid kahetised – algselt meenutas ta rohkem ilvest või rebast kui hunti, aga mida rohkem me tema kohta uurisime ning pilte vaatasime, seda sümpaatsemaks ta meie jaoks muutus. Lisatud on Tallinna Loomaaia lehelt võetud pilt (pildi autor on Merike Valdlo). Kirjeldus on juurde pandud selline – “Lakkhunt (Chrysocyon brachyurus) on väliselt rebast meenutav koerlane, kes elab Lõuna-Ameerikas. Tallinna Loomaaias elab lakkhuntide paar – emane Anna ja isane Kingas.”.

Kas ei ole mitte armsad tegelased? Igal juhul meie südamed nad võitsid ning juulis 2019 sõlmisime lepingu neile vaderiks olemise osas.

Meie jaoks on eriti äge, et tegemist on kahe lakkhundiga :). Kaks on meie jaoks märgilise tähendusega – meie äri inspiratsiooniks on kaks venda Faddy ja Fenton, me asutasime ühingu kahekesi ning meie ühing sai reaalse ärilise väljundi kaks aastat pärast asutamist. Ja nüüd oleme lisaks eeltoodule kahele lakkhundile vaderiks.

Igal juhul meie soovime omalt poolt sellele ägedale paarile pikka iga ning palju järeltulijaid ;). Ja ma lõpetaks selle loo kasutades loomaaia enda üleskutset – tee kas ühekordne annetus endale sobivas summas või hakka vaderiks ning toetad seeläbi loomaaialoomade elutingimuste parandamist.

Ka väike panus loeb!

Vaderiprogramm on Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi projekt ning täpsemat infot leiat SIIT.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk