Miks muutused ei toimu üleöö?
Täna tahaks ma rääkida teemal miks me eeldame, et koera tervis peaks muutuma sisuliselt kohe, kui me teeme mingi muutuse tema toitumises. Ma isegi veidi saan sellest eeldusest aru – kui arst määrab koerale antibiootikumid, siis me näeme ju muutust paremuse peale juba 1-2 päeva pärast. Miks aga toidust tingitud muudatused võtavad aega vähemalt 30 päeva või isegi kauem?
Muutused inimese kehas
Kõige parem on seda selgitada läbi enda kogemuse. Mõtle korra iseenda peale ning kui kaua võtab aega sisemusest tulenev muutus. Oletame nt, et sa jätad oma toitudest täielikult välja gluteeni. Jah, sa tunned ennast juba mõned päevad hiljem paremini (rohkem energiat, kergem olla jne), aga see teistele veel välja ei paista. Teised hakkavad esimesi muutusi nägema (klaarim nahk jms) heal juhul alles paari nädala pärast. Samas võib see aega võtta ka oluliselt kauem, sest oleneb täpselt kui täis sinu keha seda gluteeni on ning kui kaua kulub kehal puhastumiseks.
Või kas sa jälgid nt oma keele värvi? Terve keel peaks olema ilus ja heleroosa, erinevat värvi paksud katud võivad viidata aga erinevatele terviseprobleemidele, kasvõi nii lihtsale nagu vajadus puhastada maksa mürkainetest. Kui sa oled proovinud oma keele värvust saada uuesti heleroosaks, siis sa ilmselt tead kui pikk protsess see on ning selleks on vaja eelkõige muuta oma söömisharjumusi.
Või võtame ka nt paastumise. Mina üritan vähemalt kord aastas 5 päeva paastuda. Lähen reaalselt paastulaagrisse ning lasen oma organismil 5 päeva puhastuda (ei söö ning joon ainult vett ja taimeteesid). Jah, ma möönan, et 5 päeva aastas on megalt vähe, et saavutada mingeid suuri ja olulisi tulemusi, aga ma siiralt usun, et oma tervist ma mingil määral selle abil parandan. Küll aga toon ma ära siinkohal paastumisega ehk organismi puhastumisega kaasnevad sümptomid:
- peavalu
- hingeõhk hakkab haisema
- higi hakkab väga tugevalt haisema
- väljaheide muutub väga tumedaks
Need on ainult mõned näited sellest kuidas me oma tervist saame aegamööda parandada. Küll aga, nagu ma algul ütlesin, võtab see kõik kuid aega.
Muutused koera kehas
Samamoodi käib see ka loomade puhul. Kui nt su lemmik on eluaeg söönud sisuliselt olematu toiteväärtusega toitu (selvepoodides ja supermarketites müüdavad “toidud”, mis sisaldavad umbes 4% liha ja lihasaadusi), siis sa ei saa oodata, et tervis muutub peale 1 või 2 nädalat kvaliteetse toidu söömist. Muuhulgas võib ka sinu lemmiku väljaheite kogus algul suureneda, kuna organism hakkab jääkaineid kehast välja viima.
Karva ja naha paranemist võid sa näha aga alles 3-4 kuu pärast (erinevate allikate kohaselt karva ära ajades võtab uue karva tagasi kasvamine kuni 4 kuud). Enda isiklikust kogemusest ütlen, et olenevalt karva pikkusest isegi kauem – Faddu nimelt viskas vahepeal kogu oma pika karva kõhu alt maha ning selle tagasi kasvamine võttis meil aega isegi kuni 6 kuud. Seetõttu ei ole ka karva struktuuri võimalik muuta üleöö vaid tulebki oodata kuni hakkab kasvama uus karv – uus karv kasvab juba puhta toidu korral tugevam ning pehmem.
Paar korda oleme kuulnud ka kus inimene on öelnud, et nahk ja suu on hakanud peale toidu vahetamist haisema. Tavaliselt ehmub inimene kohe ära ning paneb koera vana toidu peale tagasi. Tegelikkuses on see lihtsalt organismi puhastumine ning koer väljutab läbi naha ja suu jääkaineid. Seega tuleks lihtsalt see aeg üle elada ning ära kannatada, sest kokkuvõttes parandad sa sellega oma lemmiku tervist.
Miks on täna koerad haigemad?
Jah, ma tean, et alati on lihtne jätkata juba olemasoleva toiduga ning öelda, et aga tal ei ole ju terviseprobleeme. Täna ei pruugigi veel olla, aga kas sa oled kindel, et neid ei ole ka 1, 2 või 5 aasta pärast? Ma olen viimased aastad väga palju mõelnud selle peale, et miks ikkagi on täna nii palju rohkem haigeid koeri, kui minu lapsepõlves ehk ca 30 aastat tagasi. Meil on peres olnud alati koerad ning mitte üks minu lapsepõlve koertest ei surnud vähki. Ma isegi ei kuulnud, et kellegi teise koer oleks surnud vähki. Ja täna, 30 aastat hiljem, on vähk üks kõige levinumatest haigustest meie lemmikute seas. Rääkimata igasugustest tänapäeva moodsatest haigustest nagu autoimmuunhaigused.
Kas ma tahan väita, et autoimmuunhaigused on väljamõeldised? Ei, kindlasti mitte, aga ma täna olen veendunud, et paljud haigused saavad alguse sellest mida meie lemmikud söövad. Sattusin paar nädalat tagasi vaatama Terevisiooni, kus räägiti, et vähi peamised süüdlased on toit ja keskkond, üksikud juhtumid pidid olema lihtsalt suvalised kõrvalekalded. Miks siis loomadel peaks olema teisiti? Täpselt samasugused elavad organismid nagu ka inimesed.
Ma kindlasti ei taha väita, et me suudame kõik võimalikud haigused koertel ära hoida, aga ma usun, et ma olen miskit vähemalt Ossu puhul õigesti teinud, sest ka temal kahtlustati autoimmuunhaigust, ometigi elab ta täna täiesti ravimivabat elu. Kõrvalepõige – need, kes pole autoimmuunhaigusega kokku puutunud, siis reeglina selliste haiguste puhul peab koer olema elu lõpuni hormoonravil ning hormoonravil on väga korralikud negatiivsed kõrvalmõjud. Ja täna, meie neljakäpalisi kliente nähes, väidan täiesti kindlalt, et mida puhtam ja looduslikum toit, seda parem on ka sinu lemmiku tervis (füüsis, karv ning enesetunne).
Kokkuvõtteks
Hiljuti kasutati minu nime ära ka ühe teise toidu kvaliteedi upitamises. Nimelt väideti, et mina olla öelnud, et üks Eesti turul olev toit (jätan nime ütlemata) on sama hea kvaliteediga kui Winner Plus. Ütlen kohe, et ma ei ole küll kõiki Eestis müügil olevaid toitude koostisaineid jõudnud uurida, aga ainus, mida ma täna päriselt julgen alternatiivina soovitada on Ziwi. Enamus teised toidud kasutavad siiani liha- või kondijahu (muuhulgas ka kõrgemasse klassi kuuluv Acana). Nii ka see toit, mille puhul ma väidetavalt ütlesin, et see on sama hea kui Winner Plus. Juhin tähelepanu, et samasugused koostisained ei tee toitudest samaväärseid. Rolli mängivad:
- FSSC sertifikaat tootjal
- GMO vaba ehk kontrollitud tooraine
- 0 km filosoofia
- liha- ja kondijahude mitte kasutamine (liha- ja kondijahusid minu andmetel ei ole lubatud kasutada inimtoidus)
- ilma sünteetiliste säilitusaineteta
Tahad veenduda, et toit, mida sa koerale annad on valmistatud ilma keemiliste säilitusaineteta? Pane väike kogus toitu paariks nädalaks nt taldrikuga vannituppa (niiskesse kohta, valguse ja õhu kätte) ning vaata mis juhtub. Kui see toit hakkab paari nädala jooksul “elama”, siis võid olla kindel, et säilitusainena on kasutatud ainult looduslikke säilitusaineid (suure tõenäosusega E-vitamiini).
Loodusliku säilitusainega toit vajab ka hoolsamat säilitamist – loe meie blogi toidu säilitamisest SIIT.
Lisa kommentaar