Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Laienenud kardiomüopaatia – mis seos on sellel toiduga?

Tagasi lehele Tervisenurk
laienenud kardiomüopaatia

Laienenud kardiomüopaatia – mis seos on sellel toiduga?

Aastaid tagasi külvati lemmikloomaomanike seas paanikat ning öeldi, et laienenud kardiomüopaatia põhjustajaks on teraviljavaba dieet. Lisaks süüdistati ka eksootiliste valguallikatega toitu. Dr. Karen Shaw Becker on kirjutanud sellel teemal ülimalt põhjaliku artikli, millest teen ka põgusa ülevaate. Selgub, et laienenud kardiomüopaatial on mitu põhjust. Rolli mängivad nii geneetika kui ka toitumine. Lisaks on toitumise roll mitmetasandiline. Näiteks kaunviljad ja muud anti-toitained teraviljavabas toidus võivad mängida rolli. Samas on inimeste puhul tuvastatud, et laienenud kardiomüopaatiaga on seotud metallide (raud, vask ja koobalt) toksilised tasemed. Kolmandaks faktoriks on veel valgupuudus, mis koos teatud mineraalide kõrge tasemega on põhjustanud inimestel laienenud kardiomüopaatiat. 

Teraviljavaba dieet

Laienenud kardiomüopaatia juhtumitest USA’s teatati ajavahemikus 1. jaanuarist 2014 kuni 30. aprillini 2019.a. 560 haigestunud koerast ning 119 surmajuhtumist. Teatatud juhtumite arv hüppas kolmelt juhtumilt 2017.a. 320-le juhtumile 2018.a. ning kuni 30. aprill 2019.a. registreeriti 197 juhtumit.

Kokkuvõttes teatati kõige sagedamini kuldsete retriiveritest, segatõugudest ja labradori retriiveritest. Enamus koeri sõid teraviljavaba kuivtoitu. 91% dieetidest olid teraviljavabad ning 93% sisaldas herneid ja/või läätsi. Kõige levinumad proteiinid nendes toitudes olid kana, lammas ja kala.

USA’s toimus lausa kampaania, et süüdistada butiikide poolt müüdavaid eksootilisi ja teraviljavabasid toite. Levis vihjeid, et pigem tasuks anda suurkorporatsiooni poolt toodetud teraviljapõhist koeratoitu, mis sisaldab mitteeksootilisi valguallikaid. USA Toidu- ja Ravimiameti aruanne aga ei leidnud süüd ei butiikides müüdavatel koeratoitudel ega ka eksootilistel valguallikatel. Seega jäi ühiseks nimetajaks teraviljavaba.

Valgupuudus ja laienenud kardiomüopaatia

Lemmikloomatoitude kolm kalorite ja toitainete allikad on rasv, proteiin ning süsivesikud ning nende kogused erinevad olenevalt koostisest. Nende kolme komponendi kogus mängib rolli ka lemmiku tervises.

Liiga suur kogus süsivesikuid

Enamikus kuivtoitudes kasutatakse süsivesikuid loomse proteiini asendusena. Kui aga kasutatud loomne valk on kehva kvaliteediga ja lisaks väga väikeses koguses, põhjustab see üsna kindlalt aminohapete puudust. Seda saad kergelt parandada lisades oma lemmiku kuivtoidule kas märgtoitu (mina eelistaks süsivesikuta variante) või siis toorest. Selliselt saad kergelt vähendada süsivesikute osakaalu ilma riskita, et toit on tasakaalustamata.

Toitu on lubatud vähendada maksimaalselt 20%, kui koeral on vaja kaalust alla võtta. Toidukoguse vähendamisega vähendad sa ka hädavajalike aminohapete saamist lihapõhisest valgust. Seetõttu võiks toidukoguse vähendamine olla nii lühikese perioodi jooksul kui võimalik. Dr. Becker ütleb, et aja jooksul võivad  nii vegandieedid, kõrge süsivesikute sisaldusega dieedid, kiudainerikkad dieedid ja madala valgusisaldusega toidud tekitada koertel eelsoodumuse laienenud kardiomüopaatia tekkeks. Nendel toitudel puudub piisav lihapõhine valk, millele lisanduvad liigsed mineraalid ja lisaks seedimise ning imendumise probleemid, mis on tingitud toitainete muutumisest tänu töötlemisele.

Liigne rasv

Toortoidu murekoht on liigne rasv ehk rasvaga kompenseeritakse loomset valku. Rasv on odavam kui valk, seega on niimoodi võimalik kergelt hoida kokku tooraine peale kuluvat raha ning suurendada kasumit. Lammas on kõrge rasvasisaldusega, seega jälgi toidu rasvasisaldust (seda ka kuivtoidu puhul).

Kuna tailiha on kallis, kasutatakse üsna tihti rasvast liha ning lisatakse täiendavat loomset rasva ka retseptidesse. Tulemuseks on toores lihapõhine toit, millel on suur aminohapete defitsiit, kuna rasv kompenseerib vajaliku proteiini. Samal põhjusel ei tohi koertele sööta lõputult ka kõrge rasvasisaldusega ketogeenseid dieete. Nendel toitudel on aminohapete puudus ning pikaajalisel söötmisel võivad need tekitada proteiinipuudusega seotud haigusi.

Ma olen korduvalt kirjutanud, et õige toortoit on metsloom, kelle koer saab ära süüa ninast sabaotsani. Kodustatud looma puhul on sisuliselt võimatu kopeerida õiget toortoitu. Seda seetõttu, et kodustatud loomad ei sisalda samu makrotoitaineid kui nende looduses elavad liigikaaslased. Näiteks looduses elav part sisaldab üle 3 korra rohkem rauda kui kodustatud part ja vaske peaaegu 3 korda rohkem. Lisaks sisaldab metsik part ca 17% proteiini ning 15% rasva. Seevastu kodustatud part 11% proteiini ja 39% rasva.

Kui lemmikloomatoidu tootjad ei täida oma hoolsuskohustust ning hoiavad kokku tooraine pealt, võivad need erinevused põhjustada pikaajalisi meditsiinilisi probleeme.

Lisaks võivad laienenud kardiomüopaatiat põhjustada ka halvasti koostatud kodus valmistatud toidud. Steve Brown, kes on välja töötanud lemmikloomatoidu valemi kalkulaatori on aastaid rääkinud, et ise koostatud retsepte, mis ei sisalda lahjat liha, ei tohiks koertele sööta. Välja arvatud juhul, kui neid söödetakse vaheldumisi ülilahja lihaga. Seda kasvõi seetõttu, et aminohapete hulk on erinev 60% lahjas veisehakklihas ning nt 90% lahjas veisehakklihas.

Lambalihas on veel rohkem rasva ning see sisaldab näiteks vähem metioniini kui teised lihad. Seega kui sa ei vaheta loomset proteiini ning kui toores toit ei ole koostatud rohke lahja valguga, võib tekkida aminohapete puudus.

Töötlemismeetodid

Mida rohkem toitu töödeldakse, seda vähem on seal hädavajalikke aminohappeid ja koliini. Pea meeles, et mida kehvem on tooraine kvaliteet, seda rohkem on vaja seda töödelda, et muuta see ohutuks. Aminohappeid lagundab aja jooksul ka külmutamine. Toidus sisalduva tauriini hulka mõjutab see kuidas liha kodus valmistatakse.

Mida vähem on toitu töödeldud, seda parem on seedimine, imendumine ja organismi võime toitaineid ammutada. Minu enda jaoks on kõige ohutum kvaliteetse kuivtoidu ja täistoidu kombo. Selliselt saan ma tagada tasakaalustatud toidu ning juurde anda rohkelt toitaineid sisalduvaid täistoite.

Halva kvaliteediga tooraine ning sünteetilised lisandid

Lemmikloomatoidus on lubatud kasutada peaaegu ükskõik millise kvaliteediga toorainet ning väga suures osas turul müügil olevas töödeldud lemmikloomatoidus (sama kehtib ka toortoidu kohta) kasutatava proteiini kvaliteet on kohutav. Lisaks ei ole nõutud ka seeduvuse ega imendumise uuringuid. Seega ei ole kellelgi õrna aimu kas ja kui palju toitaineid su lemmik toidust kätte saab.

Paljud kasutavad sünteetilisi aminohappeid, mis on küll paremad kui mitte midagi, aga neil on omad probleemid. Lisaks kasutatakse tihtipeale Hiinast imporditud tooteid, sest need on odavamad.

Alumine rida: vastus DCM-i probleemile ei ole terade lisamine teraviljavabadesse segudesse ega sünteetiliste aminohapete lisamine põhimõtteliselt vegan lemmikloomatoitudesse. Vastus on toita rikkalikult bioloogiliselt sobivat ehtsat liha, mis on mis tahes toitumisalase optimeeritud valemi või retsepti aluseks.

Soovitused

  1. Arvuta välja toidus sisalduvate süsivesikute osakaal. Kui toit sisaldab üle 20% süsivesikuid, on mõistlik juurde anda kas süsivesikutevaba märgtoitu või toorest liha, et selliselt vähendada süsivesikute osakaalu ning tagada, et su lemmik saab kätte kõik vajalikud lihapõhised aminohapped.
  2. Vaheta toite ja proteiine. Kõik lihad on erineva aminohapete profiiliga, seega loomsete proteiinide vahetamine pakub toitumise mitmekesisust, seda nii kuiv- kui toortoidu puhul. Kui teed kodus ise koerale toitu, siis peaksid järgima retsepti, mis vastab minimaalsetele toitainete nõuetele ning kasuta ainult 85% tailiha. Arvamine ja ajaline rotatsioon ei toimi! Külmutatud toit sööda ära 3 kuu jooksul peale valmistamist – seda ka valmistoidu ostmisel! Kui pakud oma lemmikule toitu, mis sisaldab eksootilist proteiini, siis jälgi, et ta saab juurde ka mõnda levinud tailiha. Suure tõenäosusega sisaldab eksootilise proteiiniga toit minimaalselt tõelist lihaproteiini. Eksootiliste proteiinidega toidud võivad paberil näida toitaineliselt piisavad aga päriselus põhjustada probleeme.
  3. Paku tasakaalustatud ja mitmekesisesse toitumisse aminorikkaid toite ja maiuseid. Mereandides ja loomade südametes on eriti palju tauriini ning muid aminohappeid. Lihtne viis anda oma lemmikule täiendavaid aminohappeid on lihtsalt anda juurde mereande, näiteks väikeseid kalu (kilu, räim). Vaheta välja ka maiused, mis sisaldavad süsivesikuid naturaalsete kuivatatud maiuste vastu – sealhulgas süda ja organid.
  4. Madala tauriinisisalduse korral anna toidulisandeid. Kui selgub, et su koera vere tauriinisisaldus on madal, siis muuda kõigepealt toitu. Vaheta erinevaid parima kvaliteediga lihapõhiseid toite ning lisa täiendavalt juurde tauriinirikkaid toite.
  5. Käi iga aasta koeraga tervisekontrollis. Südameprobleemide eelsoodumusega tõu korral uuri kas on võimalik teha ka südame tervise test. Pärast 6-ndat eluaastat on soovitatav kaks korda aastas täielik kehaline kontroll.

Kokkuvõtteks

Kindlasti tuleb arvestada, et laienenud kardiomüopaatia on tõsine asi. Teatatud juhtumid ei kajasta kindlasti kõiki olukordi, sest hinnanguliselt teavitavad veterinaarid kõigest 1% kõikidest juhtumitest. Paberitöö on pika ja stressirohke päeva lõpus paljudele veterinaaridele üle jõu käiv. Dr. Becker ütleb, et laienenud kardiomüopaatia tugirühmades tuuakse esile igapäevaselt kümneid uusi juhtumeid, millest paljudest ei ole ilmselt USA Toidu- ja Ravimiametit teavitatud.

Toortoit võib olla kas parim või halvim toit, mida oma lemmikule pakud ja seda olenevalt kui täisväärtuslik ja tasakaalustatud see on. Madala rasvasisaldusega tasakaalustatud toortoit on parim laienenud kardiomüopaatia vältimiseks, kuna see pakub biosaadavaid toitaineid töötlemata kujul. See on see, kuidas loomad söövad. Oluline on mitte arvata, et makro- ja mikrotoitainete nõuded on täidetud, sest uuringud näitavad, et ajaline tasakaal tekib harva.

Lahenduseks ei ole teravilja lisamine teraviljavabadesse segudesse ega sünteetiliste aminohapete lisamine vegan lemmikloomatoitudesse. Lahendus on hoopis toita oma lemmikut rikkalikult ja tasakaalustatud toiduga, pakkudes talle ka bioloogiliselt sobivat ehtsat liha (pea meeles, et sa ei asendaks liha rasvaga!).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk