Toidumotivatsioonita koer
Kuna üha rohkem jõuavad meie juurde omanikud, kelle koerad ei ole toidule orienteeritud ehk kes on toidu osas väga valivad, siis räägin täna meie oma ühest meeskonnaliikmest ning peategelasest ehk Fentonist (edaspidi Fentu). Need, kes meid juba veidi rohkem teavad, neile oleme me ka Fentust ja tema “kiiksudest” rääkinud. Ta on veider koer sõna kõige otsesemas tähenduses – ta on reaalselt nagu autist, kelle jaoks on rutiin kõige olulisem asi üldse. Kui nt söögi kellaaeg hilineb, siis ta läheb kappi kraapima või vaipa või pleedi lõhkuma. Aga õnneks täna ta reaalselt on nõus sööma. Läheme ajas tagasi Fentu kutsikapõlve ning räägime kuidas temast on tänaseks saanud väga hästi sööv koer, kuigi ta on selgelt toidumotivatsioonita koer.
Pirtsakas kutsikas
Fentu on juba väikesest peale olnud toidu osas meeletult valiv. Ma mäletan siiani kui Irene rääkis kuidas ta ostab muudkui uusi toite, et leida midagi, mida kutsikas on nõus sööma. Kui täiskasvanud koera puhul ütleks, et pane toit ette ja võta 10 minuti pärast ära, kui pole seda teinud ning jätka nii kuni 3 päeva, siis kutsika puhul me seda ei tee. Sest erinevalt täiskasvanud koerast ei tohiks kutsikas paastuda. Ja olenemata mis toite ta Fentule proovis anda, see koer lihtsalt ei söönud, teda oli vaja kogu aeg millegagi meelitada. Eriti keeruliseks muutis selle ka see aspekt, et Fentule ei meeldinud ka toores. Seega ei olnud teda võimalik sööma meelitada ka nt hakklihaga.
Kui Faddu ja Fentu olid umbes aasta vanused, otsustasin prooviks tellida Saksast nii Wolf of Wildernessi kui Taste of the Wild kuivtoite. Uskumatu, aga Fentu oli reaalselt neid nõus ka proovima. Küll aga nt Taste of the Wild mõne aja pärast enam ei sobinud. Seega jäi tema valikuks Wolf of Wilderness ning kõige parema meelega sõi ta just pardiga toitu. Kui algul Irene veel vahetas proteiini, siis mingi hetk Fentu sisuliselt keeldus teistest proteiinidest ning jäi ainult pardi peale. Tol hetkel vaatasime asja positiivse poole pealt ehk koer vähemalt sööb hea isuga. Siiski oli tema puhul alati probleemiks tema alakaal. Nimelt on ta alati olnud hästi kleenukene ning Fadduga on neil kaaluvahe lausa 10 kilo!
Hakkasime testima Winner Plus toite
Kui hakkasime ise Winner Plus toite maale tooma, otsustasin kohe, et Fentu saab testimiseks Performance toidu. See on kõige rasvarikkam (22%) ning võiks tema kaalu veidi suurendada. Küll aga Fentu selgelt keeldus seda toitu söömast. Asi oli lausa nii hull, et Irene täitsa siiralt mõtles, et peab Saksast edasi Wolfi tellima, kuna koer lihtsalt sureb nälga. Siis aga pakkusime talle Active külmpressi ning õnneks seda toitu oli ta nõus sööma. Küll aga keeldus ta sel hetkel kõikidest teistest toitudest.
Läksid mööda mõned kuud ning mingi aeg olid poisid kõik tööl kaasas, kui ma otsustasin Fentule pakkuda lõhe & kartul holistilist toitu. Ja üllatus-üllatus, aga Fentu sõi seda väga hea meelega. Järgmised paar kuud oli Fentu selle toidu peal kuni otsustasime uuesti proovida Performance’it (millest ta algul kategooriliselt keeldus). Ja meie suureks üllatuseks sõi ta nüüd ka juba seda. Hiljuti pakkusime Fentule nii sealihaga kui ka lõhe&riis toitu ning ka neid sõi ta väga hea meelega.
Ehk siis koer, kes ei söönud vanasti sisuliselt mitte midagi, sööb järsku peaaegu kõiki toite. Milles siis asi? See, mida me kohe lahti ei hammustanud oli see, et Fentu sattus Wolfi pardiga toitu süües sõltuvusse soolast ning kuna Winner Plus toidus soola ei kasutata, tundusid talle kõik toidud magedad. Maitsemeele puhastumiseks kulus umbes 3-4 nädalat, peale mida ta oli valmis proovima ka teisi toite. Ja täna ta sööb krõbinaid ilma, et sinna oleks vaja midagi peale panna.
Sul on kodus toidu osas pirtsakas või toidumotivatsioonita koer?
Minu kogemus on see, et igale koerale leiab talle maitsva ja sobiva toidu, aga see võib võtta lihtsalt veidi aega. Sellepärast pakume me võimalust tulla meile oma koeraga külla, et ta saaks ise omale sobiva toidu välja valida või siis saad osta e-poest 300 grammised pakid, et kodus toitu proovida. Irene teab hästi kui nõme on osta pidevalt 1,5 või 2 kiloseid pakke, mida su koer lihtsalt keeldub söömast. Ja no neid väikeseid koguseid ei hakka ju varjupaika ka viima. Lisaks see meeletu kulu.
Küll aga tasub arvestada, et iga koer ei pruugi võtta uut toitu kohe suure hurraaga omaks ning sellel võivad olla erinevad põhjused – toit tundub mage (kui on söönud enne soolaga toitu) või on nt krõbin võõra kuju või tekstuuriga. Küll aga luban, et kui ta on nõus uut toitu esimestel päevadel kasvõi vähesel määral sööma, siis ta hakkab seda mingil hetkel korralikult sööma. Lisaks on täiskasvanud koeraga on lihtsam, erinevalt kassist koer ennast nälga ei jäta ning hiljemalt 3 päeva jooksul hakkab koer igal juhul sööma. Pane hommikul toit ette, kui ei söö, võta 10 minuti pärast ära ning paku talle uuesti õhtul (jälle 10 minutiks). Ning jätka seda senikaua kuni ta oma toidu 10 minuti jooksul ära sööb. Reeglina hakkavad koerad 1,5 päeva pärast ilusasti sööma ning edaspidi hea toidu puhul ei pirtsuta :).
Mõned soovitused ka:
- vali soolavaba toit, kuna koer satub soolast samamoodi sõltuvusse nagu inimene (lisaks ka kaasnevad terviseprobleemid)
- kui tahad lemmikule anda ka märgtoitu, siis anna seda kas eraldi toidukorrana, sega aeg-ajalt kuivtoiduga või anna peale kuivtoidu söömist ehk magustoiduna. Pidevalt kuivtoidule midagi juurde segades hakkab su lemmik seda ootama ning keeldub paljast kuivtoitu söömast
- kui sul ei ole tundliku seedimisega koer, ei ole reeglina vaja tasapisi uuele toidule üle minna vaid võid seda teha päevapealt
- vaheta proteiini vähemalt 3 kuu tagant, et vähendada allergia tekkimiste riski ning pakkuda oma lemmikule vaheldust.
Ja arvesta, et mida puhtam ja looduslikum toit, seda parem sinu lemmiku tervisele!
Kuivtoidud koerale leiad SIIT.
Märgtoidud koerale leiad SIIT.
Lisa kommentaar