Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Koeraga reisimine

Tagasi lehele Tervisenurk
Koeraga reisimine

Koeraga reisimine

Mina olen üks nendest, kellele kohe kuidagi ei meeldi lemmikuga koos reisida. Koeraga reisimine võib olla ka paras peavalu, eriti kui on 2 suurt koera. Kui tõesti on vaja, siis loomulikult ma saan sellega hakkama, aga ma tahan puhkusel käia ilma oma koerteta. Ma ütlen alati naljaga, et see on aeg, kus mina puhkan oma koertest ning nemad puhkavad minust. Paljud inimesed aga reisivad oma koertega kohe hea meelega. Teen sel korral lühikese ülevaate dr. Karen Shaw Beckeri artiklist mida peaks oma koeraga reisimisel silmas pidama. Tema soovitus on küll see, et kui reis eeldab ka lendamist, siis jäta parem oma lemmik kellegagi koju ehk ära võta teda kaasa. Kui see aga kuidagi võimalik ei ole, siis annab ta mõned soovitused, mida silmas pidada. Lisaks annab ta soovitused mis peaksid sisalduma Sinu lemmiku “reisikotis”.

Koeraga reisimine ja turvalisus

Kõige olulisem peaks alati olema Sinu lemmiku turvalisus ning seda olenemata mis transpordivahendiga reis toimub. Autoga reisides peaks koer olema puuris, mis on ka korralikult autosse kinnitatud. See on vajalik nii Sinu kui Sinu lemmiku turvalisuseks. Nagu enne sai öeldud, siis dr. Becker ei soovita koertega koos lennata. Ehk tema ütleb, et lenda lemmikutega ainult viimases hädas. Ja ka siis peaksid enne lendamist välja selgitama lennufirma protseduurid kuidas nad lemmikuid kohtlevad. Ja seda nii õhus kui maa peal.

Reisimine autoga

Kuigi võib tunduda hea mõte hüpata koos koeraga autosse, kerida aknad alla ning lasta oma lemmikul reisida esiistmel, võib-olla ka pea aknast välja pistes, on see üks kõige halvem valik mida Sa teha saad. Seda just turvalisuse mõttes. Jah, me oleme kõik näinud filme, kus koerad just niimoodi reisivad ja naudivad sõitu. Pea meeles, et tegemist on filmiga. Sellest võib-olla hullem on ainult see, kui reisida oma lemmikuga kastiga autos ilma teda korrektselt kinnitamata.

Kõige kindlam on alati koera transportida puuris. Küll aga sama oluline on puur  korralikult autosse kinnitada. Seega puuri valimisel vali kindlasti puur, mille saad koormarihmadega korralikult autosse kinnitada. Kindlasti on kõige turvalisem valida puur, mida on õnnetuste osas testitud ning seega ohutud autos kasutamiseks. Ja kuigi paljud puurid on väidetavalt need testid läbinud, siis tegelikkuses puuduvad testimise protokollid ning ühtlasi ka standardid selliste väidete esitamiseks. Tee korralik eeltöö ning ära usalda lihtsalt kellegi väiteid.

Kui lased oma koeral liikuda autos sõidu ajal vabalt ringi, siis on esiteks see autojuhi jaoks segav faktor, sest iga kord kui koer liigub, kontrollime me instinktiivselt kas meie lemmikuga on kõik hästi. Lisaks võib koer ronida ka jalgade juurde, põhjustades sellega õnnetuse. Õnnetuse korral on lahtine lemmikloom ohtlik ka kõikidele reisijatele, sest ta muutub lihtsalt lendavaks mürsuks.

Puuri peaksid valima sellise, kus ta saab ennast tunda mugavalt aga tal ei tohiks olla ka üleliigset ruumi. Üleliigne ruum tähendab sinu koera jaoks riski kui ta peaks sattuma õnnetusse. Kui Sinu koer harjub puuris reisimisega ära, ei oska ta suure tõenäosusega enam ilma puurita reisida. Minu koerad on sõitnud autos puuris sisuliselt väikesest peale. Paar korda on meil jäänud puur kontorisse ning oleme pidanud koos puurile järele sõitma. Sõit on küll kõigest ca 7 minutit pikk ja üsna aeglasel kiirusel, aga nad ei oska üldse rahulikult ilma puurita olla. Nad ei istu ega lama, vaid proovivad ennast püsti olles tasakaalus hoida. See ei tule neil väga hästi välja, sest nende jaoks on ruumi lihtsalt liiga palju.

Reisimine lennukiga

Lendamine võib olla lemmiku jaoks ohutu aga kahjuks ei ole seal mingeid garantiisid. Kogemused võivad olla erinevad sõltuvalt lennufirmast, aastaajast ning muudest faktoritest. Seega, kui Sa pead oma lemmikuga koos lendama, tee ära kodutöö. Kuigi lemmikloomadele mõeldud ala enamikes lennukites on temperatuuri ja rõhuga kontrollitud, siis tingimused võivad väga palju erineda.

Üks uuring näitas, et kuigi üldiselt on cargo ala temperatuur 10 kraadi ringis, siis poolte uuritud lendude puhul tõusis seal temperatuur 30 kraadini, mis on kõrgem kui isegi salongis. Lisaks kukkus 15%-l juhtudest temperatuur 7 kraadini.

Cargost veel hullem võib olla see, mis toimub Sinu lemmikuga enne ja pärast pardaleminekut. Enamus vigastusi, põgenemisi ja surmajuhtumeid toimub hoopis maapinnal. Kuumarabandus, vigastused ning laadimise ajal juhtuvad õnnetused. Vigastused on reeglina tekkinud sellest, et puur kukub maha või läheb katki.

On lennufirmasid, kes piiravad koeraga reisimist kuumal ja külmal ajal, kuna puudub võimalus ilmastiku kontrollimiseks pardalemineku ooteajal. Maandumisrajad muutuvad kõrvetavalt kuumaks või siis vastupidi ohtlikult külmaks, mis tähendab, et Sinu lemmik, kes istub maandumisraja ääres lennupuuriga, on tõsises ohus. Siiski omavad mõned lennufirmad kontrollitud temperatuuriga alasid, kus lemmikuid hoitakse kuni nende pardale laadimiseni. Seega on oluline enne lendamist välja selgitada kuidas lemmikuid hoitakse nii pardalemineku ootamise ajal kui ka maha laadimise ajal.

Koeraga reisimine – soovitused

Autoga reisimisel ole ääretult ettevaatlik jätmaks oma koera autosse kui lähed tutvuma mõne vaatamisväärsusega. Kui Sa tead, et tekib olukord, kus Sa pead jätma oma lemmiku lühiajaliselt järelevalveta autosse, siis muretse temperatuuri jälgiv seade. Need saadavad signaali Sinu telefonile kui temperatuurid lähevad kas liiga kuumaks või siis liiga külmaks.

Kui Sa tead, et pead oma lemmikuga koos lendama, siis veendu, et ta on oma puuriga varakult harjunud. Kuigi rahusti andmine võib tunduda hea mõttena, mõtle 2 korda enne selle tegemist, sest see võib põhjustada potentsiaalselt ohtlikke muutusi südamerütmis, funktsioonis ning tasakaalus. Dr. Becker rõhutab, et rahusti andmist tuleb KINDLASTI vältida koertel, kes põevad epilepsiat või südamehaigust.

Looduslikult on võimalik ärevust vähendada eeterlike õlide kasutamist ning seda nii enne kui ka pärast lendu. Pea meeles, et seespidiselt võid kasutada ainult neid, mis on ohutud seespidiselt tarbimiseks – see peab olema eraldi ära nimetatud! Välispidiselt võid piserdada eeterlikke õlisid piserdada oma koera puuri ümber juba paar päeva enne reisi. Veendu, et kõik eeterlikud õlid, mida Sa kasutad, on Sinu lemmikule ohutud.

Kokkuvõtteks

Koeraga reisimine on paras planeerimine. Kui teed seda tihti, siis on ilmselt välja kujunenud korralik rutiin. Kui aga teed seda esimest korda, võib see olla paras väljakutse. Dr. Becker on toonud välja nimekirja, mis peaks igal juhul koera jaoks kaasas olema ning seda olenemata sellest kuidas Sa temaga reisid:

  • esmaabi pakk;
  • lisa kaelarihm koos tema andmetega;
  • pikk rihm;
  • koopia oma lemmiku ravikaardist;
  • lemmiku ase, rätikud või tekid pesa tegemiseks + paar lemmik mänguasja;
  • kausid, toit ja maiused koos täiendava veega.

Kuigi Sulle võib tunduda, et toitu ja vett ja maiuseid saab igalt poolt osta, siis on hea valmistuda ootamatusteks. Stressis koer ei pruugi süüa teistsugust toitu ning ka vesi maitseb erinevalt. Seega on autoga reisides mõistlik kaasa võtta tema enda toit ja maiused ning kindlasti vähemalt paaripäevane veekogus. Kuidas iganes Sa ei plaani ka oma koeraga reisida, siis pea meeles, et turvalisus on reisimise puhul kõige olulisem.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk