Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Alati näljane koer

Tagasi lehele Tervisenurk
näljane koer

Alati näljane koer

Minul on enda koertega vedanud, aga nii on ilmselt enamus saksa lambakoertega, sest reeglina puudub neil toidumotivatsioon. Tegemist ei ole reeglina koertega, kes pidevalt süüa kerjaks. Ma isegi ütleks, et pigem on olukord vastupidine ning tihtipeale nad unustavad mõnikord süüa. Üldiselt ei ole neil väga tihti ka kaaluprobleeme. Mida aga teha siis, kui sul on kodus alati näljane koer? Lugesin dr. Beckeri poolt kirjutatud artiklit, kus ta ütleb ilusasti – olenemata kas pideva nälja tekitab terviseprobleem või tasakaalustamata toit, võib põhjuse teada saamine muuta kõike. Kuigi koertel võib olla väga hea isu ning süüa ükskõik mis ajal talle toitu pakutakse, siis liigne nälg ei ole normaalne. Terviseprobleemid, mis võivad tekitada liigset nälga on Cushingi tõbi, diabeet, hüpertüreoidism ning eksokriinne pankrease puudulikkus. Kui su koer sööb kehva toitu, siis võib põhjuseks olla toitainete puudus. Samuti võib põhjuseks olla mineviku trauma, kus toit on olnud ressurss, mida ta on pidanud varuma.

Alati näljane koer

Koerte näljatundest rääkides on oluline vaadata kuidas käitusid nende huntidest esivanemad. Looduses elavad loomad elavad kas peo või näljarežiimis. Kuna toit on saadaval ainult siis, kui nad ise selle kinni püüavad, võivad hundid olla söömata päevi. Kokkuvõttes tähendab see seda, et kui toit on saadaval, söövad nad nii palju kui vähegi saavad, sest järgmine toidukord ei ole garanteeritud.

Kuigi koerad on kodustatud, on suure tõenäosusega säilitanud nad osa sellest instinktist. Kui sa oled oma koera kehvadest oludest päästnud, kes ei saanud süüa regulaarselt, võivad teda mõjutada ka mineviku trauma. Lisaks on võimalik ka see, et koer sööb küll hästi, aga tunneb siiski alati nälga, sest ta ei saa kätte kõiki vajalikke toitaineid. Kui sul on kutsikas, kes tundub pidevalt liiga näljane, tasub kõigepealt minna veterinaari juurde kontrolli.

Terviseseisundid, mis põhjustavad nälga

Cushingi tõbi

Cushingi tõbi on teada ka kui hüperadrenokortikism ning see tekib siis, kui neerupealised vabastavad liiga palju kortisooli. Seda seisundit esineb rohkem terjeritel, puudlitel, taksidel ning Ameerika eskimokoeral ning seda võib tekitada liiga pikaaegne hormooni kasutamine. Kortisooli vabanemine vallandab glükoosi vabastamise maksast ning liigne näljatunne on üsna tavaline reaktsioon sellele liigsele glükoosi põletamisele.

Lisaks võib Cushingi tõbi vallandada ka teisi tõsiseid haigusi, sealhulgas näiteks kõrgenenud veresuhkru tase, mis võib põhjustada diabeeti; kõrgenenud vererõhk, mis võib põhjustada südame- ja neeruhaigusi; naha ja karvkatte hõrenemist; lihas- ja luumassi vähenemist ning suurenenud infektsiooniriski. Muud Cushingi tõve sümptomid on:

  • suurenenud janu ja urineerimine (võib põhjustada uriinipidamatust);
  • verevalumid;
  • suurenenud hingeldamine;
  • karvakadu;
  • kaalutõus kõhu ümber hoolimata kalorite tarbimise vähendamisest;
  • ärrituvus või rahutus;
  • naha hõrenemine ning nahavärvi muutus roosast halliks või mustaks, samuti ka sümmeetriline karvakadu külgedelt;
  • harvemini tagumiste jäsemete nõrkus

II tüübi diabeet

Koerad, kellel on diabeet võivad tunda kogu aeg nälga, kuna nende rakud ei saa piisavalt glükoosi. Tegelikkuses võib suurenenud söögiisu olla üks esimesi diabeedi märke, koos liigse joomise ja urineerimisega. II tüübi diabeeti esineb kõige tihedamini keskealistel või vanematel koertel, kellel on vähenenud insuliini tootmine või võime insuliini tõhusalt kasutada.

Kui koeral tekib diabeet, siis on su lemmik näljasem kui tavaliselt, sest aminohappeid, mida on rakkudes vaja ei jõua sinna või neid ei kasutata kohaselt. Kui keharakud jäävad ilma vajalikest toitainetest on tulemuseks tihti söögiisu tõus. Kuna aga rakud ei kasuta toidust saadavat energiat efektiivselt võib su lemmik kaotada kaalu isegi kui ta sööb sisse rohkem kaloreid.

Peamine põhjus diabeedi tekkeks on ülekaal, mida tihti põhjustab kõrge süsivesikute dieet koos istuva eluviisiga.

Hüpertüreoidism ehk kilpnäärme ületalitlus

Kuigi see seisund on koerte puhul üsna harv (rohkem levinud kassidel) võib seda siiski esineda ning kui esineb, võib sellega kaasneda meeletu nälg. Enamustel juhtudel põhjustab kilpnäärme ületalitluse agressiivne kilpnäärme kasvaja mis toodab liiga palju kilpnäärme hormooni.

Väga harva on see põhjustatud kilpnäärmehormooni saamine muudest allikatest, näiteks aktiivsest kilpnäärmekoest, mis sisaldub halvasti hangitud toorainetega toortoidus. Toortoidul, mis on läbimõeldult hangitud, valmistatud ning testitud, seda probleemi ei esine. Kasvajast tingitud endogeenne hüpertüreoidism tähendab, et näärmed töötavad ületunde, eritades liiga palju hormooni, mis põhjustab pidevat metaboolset hüperaktiivsust. See tekitab su lemmikul soovi kogu aeg süüa, liigselt juua ning samuti liigselt urineerida. Lisaks võib tekkida südame löögisageduse tõus ja oksendamine. Ravimataa jätmise korral võib hüpertüreoidism põhjustada südame- ja neerupuudulikkust ning lemmik võib kaalust alla võtta. Aga nagu öeldud, siis on see haigus koertel erakordselt haruldane.

Eksokriinne pankrease puudulikkus

See seisund esineb siis, kui pankreas ei suuda toota piisavalt seedeensüüme, sealhulgas amülaasi tärklise seedimiseks, lipaasi rasvade seedimiseks ning proteaasi proteiini seedimiseks. Tulemuseks on see, et sinu lemmik ei suuda toitu piisavalt seedida ning toitained imenduvad kehvasti. Saksa lambakoertel on suurenenud risk selle seisundi tekkeks, aga igal koeral võib see tekkida.

Noorematel koertel võib seda seisundit põhjustada pankrease ensüüme tootvate rakkude arvu vähenemine. Vanematel koertel põhjustab see seisund üsna sageli kroonilist pankreatiiti. Eksokriinse pankrease puudulikkuse korral tunnevad koerad pidevalt nälga, kuid kogevad samuti olulist kaalukaotust ning seda olenemata sellest kui palju nad söövad. Muud sümptomid võivad hõlmata:

  • tihedam kakamine ning väljaheite kogus on väga suur koos kollaka või hallika värvusega;
  • mürarikas seedimine ja puhitus;
  • vahelduv vesine kõhulahtisus või oksendamine.

Kui eksokriinne pankrease puudulikkus jääb diagnoosimata ja ravimata, jääb sinu koer ilma kõikidest toitainetest, mis on olulised kasvu, uuenemise ja hoolduse jaoks. Lõppkokkuvõttes lõpeb see suremisega kas nälga või organipuudulikkusesse. Seda seisundit on võimalik diagnoosida väga lihtsa vereanalüüsiga.

Toitainete puudulikkus

Kui su koer sööb kvaliteetset toitu ning saab toidust kätte kõik vajalikud toitained, siis on ebatõenäoline, et tema täitmatu isu on tingitud toitainete puudulikkusest. Kui aga tema toit sisaldab peamiselt teravilja, tärklist ning kiudaineid kui odav täitaine, võib tema täitmatu isu olla tingitud toitainete puudulikkusest.

See on kindlasti tõsi juhul, kui kõrge glükeemilise indeksiga tärklis või kiudaine asendab proteiini, mida su karnivoorist koer vajab. See tekitab olukorra, kus su koer hakkab pidevalt otsima rohkem lihast saadavaid aminohappeid. Kuigi tärklis ja kiudained võivad ajutiselt tekitada su koerale täiskõhutunde, siis vajab ta piisavalt loomset proteiini, et säilitada oma loomulikku bioloogiat.

Kokkuvõtteks

Alati tuleks esimesena välistada terviseprobleem. Kui terviseprobleem on välistatud, siis ma soovitaksin vaadata üle koera toidulaud. Meil on mitmeid kliente, kes ütlevad, et Winner Plus toidule üle minemisel vähenes ajapikku ka koera söögiisu. Muuhulgas on ka retriiverid jätnud lausa toidu söömata, sest kõht on täis. Seega toit mõjutab väga palju seda kui palju su koer sööb ning kas sul on kodus alati näljane koer.

Üks aspekt on muidugi see, et kui sul on kodus kehvadest oludest päästetud koer, võib tegemist olla käitumusliku probleemiga. Koer, kes on harjunud toitu varuma, sest kunagi ei tea millal jälle süüa saab, võib seda teha ka siis, kui toitu tegelikult enam varuda ei ole vaja. Minu enda kogemusel see käitumine küll oluliselt väheneb ajaga, aga kindlasti tasub siin spetsialistiga nõu pidada. Ja kindlasti tasub sellise koera puhul jälgida tema toidukoguseid, et ta ennast lihtsalt ülekaaluliseks ei sööks.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk