Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kahjulikud koostisained toidus

Tagasi lehele Tervisenurk
Kahjulikud koostisained

Kahjulikud koostisained toidus

Minu jaoks on veidi kurb kui vähe me oma lemmikutele antava toidu kvaliteedi peale mõtleme. Ikka ja jälle kohtan ma inimesi, kellel pole õrna aimu mida nende lemmiku toit sisaldab ning kas ja kuidas see nende lemmiku tervist mõjutab. Meie lemmikute tervisele kahjulikud koostisained on lemmikloomatoidus üsna levinud. Jah, ka veel 6 aastat tagasi olin mina üks nendest inimestest, kes arvas, et iga toit on mu lemmikule hea. Küll aga nagu ma olen juba korduvalt Oscari eduloost rääkinud, üllatab tema tervis mind üha enam ja enam. Koer, kes oli umbes 6 kuusena kriitilises seisus kiirabis, kellel kahtlustati autoimmuunhaigust, kes ei jaksanud meiega nädalavahetusel metsas käia, kelle käpapadjad hakkasid veritsema ning kes pidavat elu lõpuni lonkama, sest küünarliigese jätked olid kokku kasvamata, teeb kohati isegi Faddyle ja Fentonile oma liikumisega silmad ette.

Täna ütlen 100%-lise kindlusega, et väga suurt osa on mänginud toit – nii hea kvaliteediga kuiv- ja märgtoit kui ka toores toit. Minu koerad ei saa mitte ainult hakkliha, vaid ka lamba pead, seajalga, seedeelundeid, kalkuni kaela jne. Sisuliselt ei ole neile keelatud mitte ükski toores toode. Seekordses blogis refereerin oma iidoli dr. Karen Shaw Beckeri artiklit, kus ta toob ära kahjulikud koostisained, mida tuleks toidus vältida. Dr. Becker ütleb, et kui sa tahad, et su lemmikloom oleks terve, rõõmus, energiline ning elaks pika elu, soovitab ta hakata nõudma toitu ilma nende koostisosadeta ning olema vajadusel valmis maksma toidu eest rohkem.

Koer kui pereliige?

Minu arvates taandub kõik alati sellele kuidas me oma lemmikuid võtame. Kas nad on meiega võrdsed pereliikmed või on nad lihtsalt “asjad”, kellele sobib ükskõik milline toit. Mulle endale meeldib võrdlus meie endiga. Kas me ostame poest kõige odavamat toorainet või keskendume siiski oma tervisele? Vahe ongi puhtalt selles kas meil on soov pakkuda oma lemmikloomadele võimalikult pikk ja õnnelik elu. Ma olen nõus, et lemmikloomatoit tundub kui üks kõige suurem kulutuse valdkond, aga kui sa mõtled potentsiaalsetele ravikuludele, siis ei ole toit enam nii suur kuluartikkel. Kindlasti tasub samamoodi mõelda ka milliseid maiuseid sa oma lemmikule annad. Kehva koostisainega maius on täpselt sama halb kui kehva koostisainega toit.

Kurb tõsiasi on see, et senikaua kuni valdav osa lemmikloomaomanikest on nõus ja valmis ostma kehva toorainega toitu, ei ole tootjad nõus ka paremat toorainet kasutama. Parem tooraine ning erinevad sertifikaadid nõuavad rohkem raha ning see tähendab automaatselt ka hinnatõusu. Kui me lemmikloomaomanikena ei ole nõus toidu eest rohkem maksma, siis teeme me selle otsuse oma lemmiku tervise arvelt. Pea meeles, et looma jaoks peetakse ohutuks toitu, mida ei peeta ohutuks inimesele. Kas sinu koer on aga nii palju sinust endast erinev?

Peamisteks probleemkohtadeks on sünteetilised ehk ebaloomulikud säilitusained ning geneetiliselt muundatud koostisosad. Ameerika söödakontrolliametnike ühenduse esindaja on öelnud, et on “absurdne pidada lemmikloomatoitu inimtoidu standarditele vastavaks, kuna “lemmikloomade humaniseerimine” pole olnud kasulik lemmikloomatoidutööstusele”. Sellega me võtame seisukoha, et meie lemmikud ega ka keegi teine peale inimeste ei ole väärt puhast, täielikku ja keemiavaba toitu. Dr. Becker ütleb ilusasti, et tegelikult soovivad lemmikloomaomanikud söödavat, rikkumata, tervislikku ja keemiavaba toitu, mis on selgelt märgistatud ning et me teame täpselt, mida me ostame!

GMO-vaba lemmikloomatoit

Meie ülesanne lemmikloomaomanikena on valida ning vajadusel nõuda oma lemmikutele kvaliteetsemat toitu. Mida häälekamad me selles osas oleme, seda suurem on tõenäosus, et mõni lemmikloomatoidu tootja vaatab oma kauba üle ning valib edaspidi toorainet hoolikamalt. USA’s nõuavad lemmikloomaomanikud enim just GMO vaba toitu ehk siis toitu, mis ei sisalda geneetiliselt muundatud organisme. Umbes 43% lemmikloomaomanikest märkis, et nad on valmis maksma rohkem GMO-vabade lemmikloomatoodete eest. Lisaks otsivad lemmikloomaomanikud täna rohkem looduslikke tooteid. Lemmikloomatoidutööstuse andmetel:

“Kui kunagi usaldasid tarbijad oma lemmikloomadele elutähtsate toitainete maagilise segu tarnimisel teadust, siis tänapäeval usaldavad nad rohkem loodust. Nii nagu enda toiduvaliku puhul, eelistavad tarbijad üha enam laboris valmistatud toidule hoopis köögis valmistatud toitu”.

Muuhulgas selgus Nielseni raportist, et 85% lemmikloomaomanikest usuvad, et nende lemmikud võivad elada kauem, kui nad toidavad neid õige toiduga. Selgus, et paljud lemmikloomaomanikud otsivad tervislikumat maiuspala, mitte seda, mis on kergelt kättesaadav ehk et olla vähenõudlik. Lisaks on kasvanud teadlikus ka puu- ja juurviljade osas ning paljud lemmikloomaomanikud soovivad ka neid oma lemmiku toidule lisada.

Dr. Becker toob eraldi välja, et endiselt on väga suur oht, et paljud lemmikloomaomanikud saavad petta reklaamiväidetega “looduslik”, “täiesti looduslik” ja “looduslikest koostisosadest valmistatud”. Nimelt ei tea ilmselt paljud mida need väljendid täpselt tähendavad, möönab ta, et see on vähemalt samm õiges suunas.

Päris toit sinu lemmikule

Kuigi holistilised veterinaarid pooldavad igati toorest toitu, ütlevad nad kõik, et kui sa ei suuda tagada oma lemmikule täisväärtuslikku ja korralikult tasakaalustatud toitu, siis on parem variant pakkuda oma lemmikule segu toorest ja tasakaalustatud kuiv- või märgtoidust. Kui su lemmikul jäävad saamata eluks vajalikud toitained, teed sa oma lemmiku tervisele rohkem kahju kui kasu. Ma olen omandanud toortoitumise alase sertifikaadi ent ma endiselt leian, et mu koertele on parim kuivtoidu, märgtoidu ja toore kombo.

Toores toit on koera jaoks ülimalt oluline – nii liha, köögiviljad kui ka puuviljad. Kui sa ei paku oma lemmikule inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud toitu, siis sööb ta tõenäoliselt liha kõrvalsaadusi, mis inimesele ei sobi, hallitanud teravilja, sünteetilisi säilitusaineid, täiteaineid ning samuti keemilisi lisandeid. Värske toidu osakaalu sinu lemmiku tervise osas ei saa ega tohiks alahinnata, sest sellele ei ole väärilist vastast!

Hetkest, kui meie lemmikud on üle viidud 100% töödeldud kehva kvaliteediga toidule, on koerte ja kasside vähi esinemissagedus hüppeliselt tõusnud – 3 kassist 1 sureb vähki ning 2 koerast 1. Lisaks on hüppeliselt kasvanud ülekaalulisuse ning diabeedi esinemissagedus. Rääkimata ka allergiatest, mis on nii hull, et loom lakub ennast verele. Parim viis oma lemmiku keha tervendamiseks on toit. Ja lisada kasvõi väike osa päris toitu oma lemmiku kuiv- või märgtoidule ei käi kellelegi üle jõu.

Toortoit

Rääkides toortoidust, siis õige toortoit on see kui su koer või kass saaks pidada ise jahti ning inimese poolt antavale toidule lisanduks see, mida ta ise leiab. Olgu selleks siis jänkupojad, marjad, rohi, seemned, pähklid, raiped ning kõik muu, mida ta küttis või siis leidis. Selleks muuhulgas võis olla ka näiteks hiljutise poegimise platsenta või hiljuti hooldatud hobuse kabjad jne.

Ma olen nõus, et tänase koerte ja kasside populatsiooni korral ei ole mõeldav, et iga koer ja kass endale ise toitu jahiks. See aga ei tähenda, et me ei saaks pakkuda oma lemmikutele paremat toitu, kui me seda senini oleme teinud. Isegi väike samm paremuse poole võib oluliselt pikendada sinu lemmiku eluiga.

Küll aga ütleb dr. Becker, et esivanemate toitumise jäljendamiseks on lemmiklooma jaoks kõige tervislikum toit toitaineliselt tasakaalustatud, toores või siis õrnalt küpsetatud toit, mida me kodus valmistame. Küll aga peavad kõik mõistma, et omatehtud lemmikloomatoidu valmistamisel ei saa lihtsalt katsetada ja usaldada oma sisetunnet. Tasakaalustamata omatehtud toit võib olla sinu lemmiku jaoks surmav või parimal juhul tekitada või hullemaks muuta kroonilisi terviseprobleeme!

Kokkuvõtteks

Kuigi dr. Becker ütleb, et suurepärane valik on tasakaalustatud, müügilolev toortoit, siis kahjuks vaadates meie turul toimuvat on mul keeruline nõustuda tasakaalustatud aspektiga. Meie turul olevad toortoidud on väga kõrge rasvasisaldusega ehk suure tõenäosusega saab su lemmiku pankreas liigse koormuse ning ühel hetkel võib muutuda põletikuliseks. Pea meeles, et metsloomal on proteiini ja rasva suhe 2:1 (ehk 21% proteiini puhul peaks rasvasisaldus olema max 11%). Tööstuslike toortoitude puhul kipub see suhe olema 1:1-le. Lisaks pead sa jälgima toidu omega-3 ja omega-6 suhet. 1:5 suhe on veel väga hea, sellest kõrgem tekitab kehas juba liigset põletikku!

Inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud märgtoidud on kindlasti parem valik kui kuivtoidud, kuid suure koera puhul on see üsna kulukas variant. Lisaks võib ainult märgtoidu puhul osadel koertel väljaheide muutuda pehmemaks ning tekivad pärakupaunade probleemid. Seda eriti koertel, kes ei saa aeg-ajalt närida ka toorest konti.

Meil kõigil on omad põhjused teatud viisil oma lemmiku toitmiseks, olgu selleks siis finantsilised või teadmiste puudumine. Küll aga on meil kõigil võimalik oma lemmiku toitumises teha väikeseid muutusi – näiteks pakkuda maiuspaladeks täistoitu. Marjad ja värske kuubikuteks lõigatud liha on suurepärane valik. Lisaks võid pakkuda väikeses koguses muid puuvilju (näiteks melonit või õunu) või siis suvikõrvitsat. Kalakonservi võid ka proovida, aga kindlasti jälgi, et see oleks vees ning ilma soolata! Koerale võid maiuspalana pakkuda veel kuubikuteks lõigatud maksa või südant, värskeid või külmutatud herneid ja tooreid mandleid, india ja brasiilia pähkleid (MITTE KUNAGI aga makadaamiapähkleid).

Pakkudes oma lemmikule tervislikumaid maiustusi ning liikudes väikeste sammudega tervislikuma toitumise poole, on sul võimalik oluliselt parandada oma lemmiku tervist ning tõenäoliselt pikendada ka tema eluiga. Esimese sammuna on hea pakkuda oma lemmikule kvaliteetsemat, inimtoidu kvaliteediga valmistatud toorainest ning GMO-vabasid toite, millele lisada juurde juba ka päris toitu!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk