Koerad magavad palju – miks?
Koerad magavad tavapärases olukorras enamus aega oma ööpäevast. Miks aga nii palju? Selgub, et koerte une kvaliteet erineb inimeste omadest ning seetõttu vajavad nemad rohkem und kui meie. Lisaks mõjutavad unevajadust nii vanus, suurus, tõug, aktiivsus, elumuutused ning üleüldine tervis. Kui inimesed veedavad umbes 25% oma uneajast REM-unes, siis koerad veedavad selles unes vaid 10%. Mina näen enda koerte peal vahet eriti hästi just peale pühapäevast pikka jalutuskäiku. Sisuliselt pühapäeval koju jõudes keeravad poisid ennast magama ning veedavad enamus oma päevast magades. Kindlasti tasub oma lemmiku magamisel silma peal hoida, sest kui kodus peaks olema stressirohke periood võib see mõjutada ka sinu lemmiku und. Ja kui su koer ei saa piisavalt magada, mõjutab see ka tema immuunsust. Vähese magamise korral ei ole mõtet ka koera spordiga üle koormata. Parem lase tal rohkem puhata ja taastuda.
Meie koertel on juba aastaid kasutusel olnud Fitbark, mis mõõdab muuhulgas nende unekvaliteeti. Üks asi on öine uni, mille kvaliteeti konkreetselt Fitbark mõõdab, aga teine on igasugused päeva jooksul tukkumised. Keskmiselt magavad/tukuvad minu koerad 13-14 tundi ööpäevas.
Selgub, et keskmine USA perekoer veedab umbes pool oma ajast magades, ülejäänud 30% vedeleb niisama ärkvel olles ning ülejäänud 20% on aktiivne. Koera unevajadust mõjutab nii tema vanus, suurus, tõug, aktiivsuse tase kui ka elumuutused ja üleüldine tervislik seisund.
Unevajadust mõjutavad tegurid
Sarnaselt inimestele vajavad noored ja vanad koerad rohkem und kui terved noorukid ja täiskasvanud koerad. Kuna kutsikad veedavad suure osa oma ärkvelolekust uudistades ümbrust, mängides ning kasvades, vajavad kutsikad iga päev lausa 18-20 tundi und. Seenior koerad vajavad rohkem und, sest igapäevased tegevused võivad esitada neile rohkem väljakutseid ning nad väsivad kiiremini. Suured tõud aga vajavad reeglina rohkem und kui väikesed seetõttu, et suured ja hiiglaslikud tõud vananevad kiiremini ning nende eluiga on lühem.
Lisaks mõjutab unevajadust see milleks sinu koer on tegelikult loodud. Tööks aretatud koerad kipuvad magama vähem, sest nad on aretatud tegema töid, mis nõuavad tähelepanu ja pühendumist. Teises äärmuses on aga koerad, kes ei ole loodud töö tegemiseks. Tõud, kes pole kunagi pidanud muud tegema kui istuma omaniku süles, magavad aga ilmselt oluliselt rohkem kui teised koerad. Ja ilmselgelt magavad aktiivsete omanike koerad, kes on pidevalt koos omanikuga liikvel, vähem kui koerad, kelle omanikud liiguvad vähem ning kelle omanikud ei ole päeval kodus.
Elumuutused mõjutavad su koera und
Koerad armastavad rutiini ning nad saavad kõige paremini hakkama siis, kui neil on kindel rutiin, millele nad võivad loota. Kui midagi sinu lemmiku igapäevaelus, keskkonnas või karja dünaamikas muutub, võib sellel olla mõju ka su lemmiku unele. See võib hõlmata uue pereliikme (kahe- või neljajalgse) lisandumist või siis ka ühe kaotust. Lisaks mõjutab seda ka kolimine uude koju, reisile minekut või ka lihtsalt muutust mõne pereliikme töö- või kooligraafikus.
Üks märke, mis näitavad, et su koer proovib hakkama saada muutustega seotud stressiga, on ajutine vajadus magada rohkem kui tavaliselt. Selle eesmärgiks on taastada tavapärane tasakaal ning normaalne energiatase.
Muuhulgas magab rohkem ka haige või vigastatud koer. Seetõttu on oluline jälgida oma koera tavapäraseid uneharjumusi, et sa saad kiirelt reageerida kui su koer järsku oluliselt rohkem või vähem magab. Kui sulle tundub, et su koera magamine on selgelt muutunud, on põhjus minna veterinaari juurde välistamaks potentsiaalseid terviseprobleeme.
Kokkuvõtteks
Kui inimeste puhul öeldakse, et peaksime kehtestama endale kindla unerutiini, siis meie koerad on üsna kohanemisvõimeline. Loodus on koerad loonud selliseks, et nad võivad ühe hetkega püsti karata kui ta näiteks kuuleb uksekella ja on vaja selle peale haukuda. Järgmisel hetkel võib ta aga uuesti magama keerata. Ta magab ka siis, kui tal on igav või ta on üksi kodus ja ootab oma inimeste tagasitulekut. Kohe kui koer kuuleb ukseavas võtit, on ta üleval, ergas ning liputab juba saba.
Kõige suurem erinevus inimeste ja koerte vahel on REM unes viibimine. Kui inimesed veedavad REM ehk taastavas unes ca 25% oma uneajast, siis koerad kõigest 10%. Seega võibki just sellepärast vajada koer rohkem uneaega, et saada piisavalt taastavat REM und.
Järgmine kord, kui su koer sinu läheduses pikali viskab, jälgi mis juhtub. Reeglina siseneb ta algul aeglasesse unelainesse, mille käigus tema hingamine aeglustub, vererõhk langeb ja pulss aeglustub. Umbes 10 minuti pärast läheb koer REM-faasi ning siis võid märgata, et tema silmad liiguvad suletud laugude all. Seda märkad sa ka siis, kui ta toimetab oma unenäos, kas vaikselt vingudes või urahtades või näib, et ta jookseb unes.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar