Holistiline toitumine?
Olen taaskord sunnitud möönma, et holistilise toidu ja toitumisega puutusin kokku alles siis, kui ma ise hakkasin koerte toitumist uurima ning toitudega tegelema. Võhikutele on kõige lihtsam selgitada, et holistiline toitumine on terviklik toitumine ehk toidule lisatakse lisaks ürte ja marju. Laiemalt on holistilise toitumise mõte “söö end tervislikumaks”. Aga allpool juba täpsemalt.
Holistilise toitumise peamine mõte on, et sa sööksid täisväärtuslikke ja naturaalseid toite. Seega holistiline kuivtoit on kindlasti naturaalne ehk säilitusainena peaks olema kasutatud nt E-vitamiini. Nii inimesed kui ka loomad suudavad ikkagi kõige paremini omastada toitu, mis pärineb meid ümbritsevast naturaalsest maailmast. Kuna ma ise vähemalt kord aastas paastun, siis tean eriti hästi kuidas mu keha reageerib puhtale ja naturaalsele toidule vs töödeldud toidule. Lisamärkusena – paastumisest välja tulemisel süüakse esimesel nädalal vähe ning ainult looduslikke toite.
Tervise parandamine toiduga
Selleks, et toiduga üldse saaks oma tervist parandada, peavad ka kõik toorained olema võimalikult kvaliteetsed. Sest sama on ju ka meie endiga – me ei saa süüa ennast tervemaks toitudega, mis on täis väetisi ja herbitsiide või pestitsiide. Seepärast on minu jaoks õige holistiline kuivtoit see, mis on päriselt kontrollitud toorainega, kus kasutatakse inimtoidu kvaliteediga toorainet ning jälgitakse 0 km filosoofiat (tooraine tuleb 100 km raadiusest). Näiteks, kas sina teadsid, et loomade puhul ei esitata toidule sama kõrgeid nõudmisi kui inimeste puhul? Või et sisuliselt võib peaaegu iga tooraine olla GMO, sealhulgas ka näiteks kartul?
Räägin siinkohal ka kogemuse meie ühe kliendiga, kelleks on austraalia lambakoera kutsikas. Nagu ikka, siis ka temale anti algselt kasvataja poolt soovitatud kuivtoitu. Iseenesest polnud suurt põhjust toitu vahetada, aga ühel hetkel tuli omanik ikkagi meie juurde ning panime kutsikale kokku valiku meie toitudest. Kutsikas valis kutsikas, juunior holistilise toidu. Kui me mõni aeg hiljem omanikuga rääkisime, siis selgus, et selle toiduga kadus ära ka väljaheidete söömine. Teised kutsikad pesakonnas pidid kõik väga aplalt siiani väljaheiteid sööma. Ilmselt on paljud kutsikaomanikud sellega kokku puutunud.
Toit mõjutab ka koera stressitaset
Lisaks võib ka koerte puhul teha sama järelduse nagu inimestel. Kui meil on kehas millegi puudus, siis me oleme närvilisemad, stressis ning kogu aeg tahaks midagi. Sama on ka koertega – ka koerad tunnevad stressi (neil on stressifaktoreid veel rohkem kui meil, sest nemad ei saa oma päeva ise planeerida nii nagu meie) ning kui me ei toeta neid õige toiduga, võime pahaaimamatult ka nende stressi suurendada.
Jah, üheks alternatiiviks on toortoit, aga kas sa päriselt oled kindel, et su koer saab sealt kõik vajaliku kätte? Mina näiteks ei ole, kuigi ma hetkel omandan ka toortoitumise alast sertifikaati. Väga paljud toortoitumise austajad ütlevad, et aga ma lasen korra aastas teha oma koerale vereanalüüsi, mis näitab, et kõik on korras. Kas sa aga teadsid, et nt kaltsiumi hoitakse veres väga vähe ning kaltsiumi võetakse juurde luudest ja hammastest? Seega nt kaltsiumi tase veres ei näita seda, et kehas seda piisavalt on. Aga see on juba hoopis teine teema ning sellest juba mõni teine kord.
Inimeste puhul öeldakse, et holistiline toitumine ei ole kõigest dieet vaid see on eluviis! Sellega käib kaasas ka liikumine ning iseendaga tegelemine (meele rahustamine jms) ehk see on kogu sinu elustiil. Seesama kehtib ka koerte puhul – ainult toiduga imesid ei tee. Koerte puhul käib siia juurde loomulikult nendega tegelemine ning neile väljakutsete esitamine (aju väsitamine). Mida õnnelikum on sinu koer, mida tervislikumalt ja täisväärtuslikumalt ta sööb, seda tervem ja stressivabam tema elu on!
Winner Plus holistiliste toitude valiku leiad sa SIIT!
Lisa kommentaar